Справа №:755/4210/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" червня 2023 р. Дніпровський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Слободянюк А.В., розглянувши в приміщенні суду у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу «БУРЕВІСНИК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,-
В С Т А Н О В И В:
30 березня 2023 року позивач Житлово-будівельний кооператив (далі - ЖБК) «БУРЕВІСНИК», через представника Студенцова О.О. (довіреність від 23 лютого 2023 року а.с.66), звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за внескам на утримання будинку та прибудинкової території, за спожиті комунальні послуги, у якому просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за вказані посуги за період з 01 листопада 2016 року до 01 лютого 2023 року у розмірі 19 547,96 грн., інфляційні нарахування на суму боргу і розмірі 5 821, 34 грн. та 3% річних - у розмірі 1 467,16 грн., а всього - 26 836,46 грн., а також покласти на відповідача понесені позивачем судові витрати.
Вимоги позовної заяви мотивовано тим, що позивач забезпечує утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку за адресою: будинок АДРЕСА_1 , сприяє в наданні споживачам комунальних послуг (опалення, централізоване водопостачання і водовідведення). Забезпечення будинком позивачем здійснюється на підставі відповідних договорів із безпосередніми виконавцями робіт та надання послуг.
Відповідачка є власником частини кв. 124 у вказаному будинку, остання не у повному обсязі сплачує внески на утримання будинку та прибудинкової території, за спожиті комунальні послуги, внаслідок чого утворилась заборгованість, яку позивач просить стягнути на свої користь з урахування інфляційних витрат та 3% річних від суми боргу.
У позові вказується, що позивачем здійснено розрахунок заборгованості відповідно до частки у праві власності позивачки на квартиру.
Ухвалою суду від 03 квітня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.72-73).
Як убачається з матеріалів справи, ухвала суду про відкриття провадження у справі разом із доданими до неї процесуальними документами була отримана відповідачем 09, 18 травня 2023 року, про що свідчить зворотне поштове повідомлення, наявне в матеріалах справи (а.с.80-83).
Відповідачу був встановлений п`ятнадцятиденний строк з дня вручення вказаної ухвали подати відзив на позовну заяву.
Відзив на позов відповідачем у визначений термін не надано.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши докази кожен окремо та в їх сукупності, повно, об`єктивно та всебічно з`ясувавши обставини справи, приходить до наступного висновку.
Згідно пункту 2.1. Статуту ЖБК «Буревісник», метою діяльності ЖБК «Буревісник» є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативу на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів. Також метою діяльності Кооперативу є: забезпечення належного утримання будинку та прибудинкової території; забезпечення належного отримання мешканцями будинку житлово-комунальних послуг.
Пунктами 6.2.1, 6.2.3, 6.2.4 Статуту визначено, що член кооперативу зобов`язаний виконувати вимоги Статуту Кооперативу, рішення Загальних зборів (Зборів уповноважених) членів Кооперативу і Правління Кооперативу. Своєчасно здійснювати оплату спожитих житлово-комунальних послуг, вносити платежі на розрахунковий рахунок Кооперативу. Обов`язки по здійсненню всіх платежів виникають у члена Кооперативу з моменту набуття права власності на квартиру або нежитлове приміщення, або їх частини. Відшкодовувати інфляційні втрати Кооперативу та 3 % річних за несвоєчасну оплату коштів за спожиті житлово-комунальні послуги, а також пеню із розрахунку 0,1 % від суми заборгованості за кожен день простроченого платежу.
Відповідно до п. 8.1. Статуту, для забезпечення належного утримання будинку і прибудинкової території, Правління Кооперативу складає та затверджує на Загальних зборах (Зборах уповноважених) кошторис, в якому передбачаються заплановані витрати на обслуговування, ремонт та утримання будинку та утримання прибудинкової території, розмір внеску членів Кооперативу та планований загальний розмір коштів, які формуються за рахунок таких внесків, і необхідні для покриття існуючих витрат, незаплановані витрати (а.с.17-35).
Положенням п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що співвласники зобов`язані виконувати рішення зборів співвласників.
Згідно Інформаційної довідки № 324643571 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 02 березня 2023 року ОСОБА_1 є власником частки квартири АДРЕСА_1 , на підставі Договору дарування 2-1050 від 10 серпня 2013 року (а.с. 39).
26 травня 2016 року загальними зборами членів ЖБК «Буревісник», затвердженими протоколом № 1, було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 2,78 грн./м. кв. для першого поверху та у розмірі 3,58 грн./м.кв. для інших поверхів. 16 травня 2018 року загальними зборами членів ЖБК «Буревісник», затвердженими протоколом № 1, було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,33 грн./м.кв. для першого поверху та у розмірі 5,20 грн./м. кв. для інших поверхів. 12 січня 2021 року загальними зборами членів ЖБК «Буревісник», затвердженими протоколом № 1, було затверджено внесок на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 5,83 грн./м.кв. для першого поверху та у розмірі 6,70 грн./м.кв. для інших поверхів (а.с.44-49).
Відповідно матеріалів справи, відповідачем окрім внесків не сплачувалися і отримані житлово-комунальні послуги за період з 01 листопада 2016 року до 01 лютого 2023 року, внаслідок чого за відповідачем виникла заборгованість у розмірі 19 547,96 грн., що підтверджується наданим позивачем помісячним розрахунком заборгованості за внесками на утримання будинку та прибудинкової території, за спожиті комунальні послуги власником ОСОБА_1 частки квартири АДРЕСА_1 станом на 01 лютого 2023 року (а.с.41-43).
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно норми частини 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», кожний співвласник багатоквартирного будинку несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
За правилами ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Згідно положень пунктів 1, 5, 10 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами; у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню в розмірах, установлених законом або договорами про надання житлово-комунальних послуг.
Отже, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню вищевказана заборгованість по оплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території та житлово-комунальних послуг станом на 01 лютого 2023 року у розмірі 19 547,96 грн.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За нормою частини 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до частини 2 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг покладається на боржника відповідальність, передбачена частиною другою статті 625 ЦК України.
Таким чином, у зв`язку з простроченням оплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та житлово-комунальних послуг, відповідач зобов`язана сплатити на користь ЖБК «Буревісник» інфляційні втрати у розмірі 5 821,34 грн. та 3 % річних у розмірі 1 467,16 грн., нарахування яких позивачем здійснено по лютий 2022 року (а.с.41-43).
Будь яких доказів, які б могли спростувати наведені у позовній заяві доводи позивача та наданий позивачем розрахунок заборгованості відповідачем суду не надано.
Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов Житлово-будівельного кооперативу «Буревісник» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, є обґрунтованим та таким, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2 684,00 грн., сплата якого підтверджується випискою про зарахування судового збору зо спеціального фонду державного бюджету України (а.с.71).
В частині вимог про стягнення витрат на правничу допомогу у розмірі 2 880,00 грн., суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно положень ч. 1, 2 статті 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. (ч. 3 ст. 137 ЦПК України)
Розмір витрат на оплату правової допомоги визначається за домовленістю між стороною та особою, яка надає правову допомогу.
Витрати на правову допомогу, які мають бути документально підтверджені та доведені, стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов`язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, надання консультацій тощо).
Склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).
Встановлено, що при зверненні з даним позовом до суду ЖБК «Буревісник», в особі Голови Правління С.Ф. Сєрової, уклав з ТОВ «Київський центр права», в особі директора В.В. Хоружого, договір про надання правової допомоги № А/26032021/ХВ-10 від 26 березня 2021 року (а.с.58-61).
Відповідно до п. 1.1 вищевказаного Договору, на підставі даного Договору Виконавець на постійній щомісячній основі зобов`язується надавати Замовнику правову допомогу, юридичні та консультаційні послуги, в тому числі послуги пов`язані з вчиненням процесуальних дій, необхідних для розгляду справ або підготовки до їх розгляду, представлення інтересів Замовника в органах Судової та Виконавчої влади України (як Позивача та і Відповідача, як Заявника): складання заяв про видачу судових наказів, позовних заяв, апеляційних та касаційних скарг, відзивів на них, інших процесуальних документів; розробка листів, запитів, претензій, відповідей на них та інше за необхідністю.
Згідно положень п. 1.4 договору, підтвердженням взаємного виконання Сторонами зобов`язань за цим Договором є Акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг); пунктом 4.1 визначено вартість послуг - 1 440,00 грн.
В матеріалах справи наявний Акт № 1403 прийому-передачі виконаних робіт (надання послуг) від 14 березня 2023 року, який містить перелік виконаних робіт щодо позовної заяви про стягнення боргу з ОСОБА_1 , підписаний виконавцем Хоружим В.В. та стороною позивача (а.с.62).
Відповідно до вищевказаного Акту загальна вартість робіт (послуг) становить 2 880,00 грн. та включає в себе послугу зі складання розрахунку заборгованості з інфляційної складової, 3 % річних та складення позовної заяви по справі про стягнення боргу з ОСОБА_1 .
До матеріалів справи долучено копії платіжних доручень № 16 від 17 лютого 2023 року та № 22 від 07 березня 2023 року, які сплачено Замовником на загальну суму 2880,00 грн. (а.с. 63, 64).
Разом з тим суд вважає, що понесені позивачем витрати у розмірі 2 880,00 грн. не можуть бути стягнуті з відповідача як витрати на професійну правничу допомогу, виходячи з наступного.
Як зазначено у вищевказаній ч. 2 ст. 137 ЦПК України, розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами за результатами розгляду справи підлягають витрати на правничу допомогу адвоката.
Відповідно до ч.3.ст.4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» № 5076 від 05 липня 2012 року ( з подальшими змінами), адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Верховний Суд у постанові від 23.06.2022 року по справі № 375/275/20 зазначив, що у частині першій статті 59 Конституції України закріплено право кожного на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, визначених законом, держава забезпечує надання професійної правничої допомоги безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав та особи, яка надає правничу допомогу. Для надання професійної правничої допомоги діє адвокатура.
В свою чергу, матеріали справи не містять доказів того, що правнича допомога позивачу надавалася саме адвокатом, що давало б можливість віднести понесені позивачем витрати до витрат на професійну правничу допомогу.
Враховуючи наведене та керуючись Законом «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 526, 625 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2, 4 , 82, 89, 133, 141, 258, 263-265, 268, 272, 273, 279, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов Житлово-будівельного кооперативу «БУРЕВІСНИК» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «БУРЕВІСНИК» заборгованість за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території за період з 01 листопада 2016 року по 01 лютого 2023 року у розмірі 19 567 (дев`ятнадцять тисяч п`ятсот шістдесят сім) гривень 96 коп., інфляційну складову у розмірі 5 821 (п`ять тисяч вісімсот двадцять одна) гривня 34 коп., три відсотки річних у розмірі 1467 (одна тисяча чотириста шістдесят сім) гривень 16 коп., а всього стягнути 26 836 (двадцять шість тисяч вісімсот тридцять шість) гривень 46 коп.
В іншій частині вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Позивач - Житлово-будівельний кооператив «БУРЕВІСНИК», місце знаходження: 02098, м. Київ, просп. Тичини, 12-Б, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 22883276.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Повний текст судового рішення складено 05 червня 2023 року.
Суддя А.В. Слободянюк
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2023 |
Оприлюднено | 06.06.2023 |
Номер документу | 111302547 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Дніпровський районний суд міста Києва
Слободянюк А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні