ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.06.2023м. ДніпроСправа № 904/1593/23
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мельниченко І.Ф. розглянув спір
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вето", м. Дніпро
до Приватного науково-виробничого підприємства "Техкомплекс", м. Дніпро
про стягнення заборгованості у сумі 99 009,69 грн.
Без участі представників сторін.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вето" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення 53 651,47 грн., що складають суму заборгованості за договором судпідряду № В-324/21 від 07.12.2021, 27 637,37 грн. - пені, 15 637,30 грн. - інфляції грошових коштів та 2 083,55 грн. - річних.
Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору судпідряду № В-324/21 від 07.12.2021 щодо своєчасної та повної оплати за виконані роботи.
У межах визначеного законом строку, сторонам була надана можливість скористатись своїми правами на подання заяв по суті справи з документальним обґрунтуванням.
Відповідач відзив на позов не надав.
Відповідно до частини 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.04.2023 відкрито провадження у справі № 904/1593/23, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Відповідач був обізнаний про відкриття провадження у справі, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення 01.05.2023 представнику останнього ухвали суду від 03.04.2023.
Господарським судом враховано, що в силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
З огляду на викладене та згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними у справі матеріалами, а рішення підписано без його проголошення.
За результатом дослідження матеріалів справи, оцінки доказів у їх сукупності господарський суд, -
УСТАНОВИВ:
Предметом доказування у справі є обставини щодо неналежного виконання відповідачем зобов`язань в частині повної та своєчасної оплати за виконані роботи.
07.12.2021 Приватним науково-виробничим підприємством "Техкомплекс" (Генпідрядник, відповідач у даній справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Вето" (Підрядник, позивач у даній справі) укладено договір субпідряду № В-324/21 (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. в порядку та на умовах вказаного Договору Підрядник бере на себе зобов`язання на власний ризик за завданнями Генпідрядника виконати роботи з монтажу і наладки системи відеоспостереження (далі - Роботи), на об`єктах (далі - Об`єкти, окремо - Об`єкт), відповідно до технічного завдання, а Шенпідрядник зобов`язується забезпечити доступ до Об`єктів, на яких будуть виконуватися Роботи, створити Підряднику необхідні умови для виконання робіт, прийняти виконану Роботу і оплатити її вартість.
Підрядник зобов`язується протягом 7 календарних днів після предприймання магазину під монтаж обладнання, виконати роботи з монтажу і наладки системи відеоспостереження на Об`єкті та передати їх Генпідряднику, а Генпідрядник прийняти і оплатити виконані роботи (п. 1.2. Договору).
Згідно з п. 1.3. Договору перелік, вартість матеріалів і робіт з монтажу і наладки системи відеоспостереження по кожному з об`єктів Генпідрядника вказуються в Кошторисі, що є Додатком № 1 до даного договору та його невід`ємною частиною.
Підрядник виконує Роботи власними засобами та з власних матеріалів, що входять у вартість виконаних робіт (п. 1.4. Договору).
За умовами п. 2.1. Договору підрядник зобов`язаний виконати передбачені цим договором роботи, якість яких повинна відповідати вимогам нормативно-правових актів, якими регламентовано відносини у сфері будівництва, технічній документації та умовам договору.
Вартість робіт і використовуваних матеріалів з монтажу і наладки системи відеоспостереження на об`єктах генпідрядника визначається згідно Кошторису, що є Додатком №1 до цього договору (п. 3.1. Договору).
Оплата виконаних підрядних робіт за цим договором здійснюється Генпідрядником у безготівковій формі, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Підрядника у наступному порядку:
- аванс у розмірі 285 000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 47 500,00 грн., сплачується на підставі виставленого Підрядником рахунку протягом 5 банківських днів з моменту підписання договору та отримання Генпідрядником оригіналу цього рахунку;
- остаточний розрахунок за виконані роботи по Об`єкту здійснюються Генпідрядником після надання Підрядником Генпідряднику підписаного керуючою особою Магазину ТОВ "АТБ-Маркет" та службою безпеки Магазину ТОВ "АТБ-Маркет", а також затвердженою печаткою Магазину ТОВ "АТБ-Маркет" попереднього Акту виконаних робіт з монтажу і наладки системи відеоспостереження, що є Додатком № 2 до цього договору, на підставі виставленого Підрядником рахунку та Акту здачі-приймання виконаних робіт, підписаних Сторонами, протягом 5 робочих днів. Відстрочення платежу не є комерційним кредитом (п. 4.1. Договору).
За умовами п. 4.2. Договору Генпідрядник має право затримати платежі за роботи, виконані Підрядником з порушенням умов цього договору, державних стандартів, норм і правил, документації на виконання робіт, на строк, необхідний для усунення виявлених порушень. Факт порушення умов цього договору, державних стандартів, норм і правил, документації на виконання робіт з монтажу і наладки системи відеоспостереження фіксується актом, що підписується представниками обох Сторін. У випадку відмови Підрядника підписати зазначений акт Генпідрядник має право скласти цей акт із залученням фахівців незацікавлених організацій (зокрема, Торгово-промислової палати України).
Належним виконанням Генпідрядником зобов`язання з оплати виконаних підрядних робіт за цим договором є момент (день) зарахування грошових коштів на банківський рахунок Підрядника уповноваженим банком Генпідрядника на підставі платіжного доручення Генпідрядника про перерахування платежу на користь Підрядника. У момент зарахування грошових коштів на банківський рахунок Підрядника, зобов`язання Генпідрядника з оплати виконаних робіт за цим договором визнається Сторонами виконаним у частині суми, зарахованої на банківський рахунок Підрядника (п. 4.3. Договору).
Відповідно до п. 5.1. Договору загальний строк виконання усіх підрядних робіт складає: 7 календарних днів після предприймання магазину під монтаж обладнання. Початок робіт - з моменту отримання Підрядником на електронну адресу vipgorant@gmail.com письмового повідомлення від Генпідрядника.
Місце виконання робіт по кожному Об`єкту вказується в Кошторисі (Додаток № 1 до цього Договору та його невід`ємна частина) (п. 5.4. Договору).
Підрядник зобов`язаний не пізніше останнього дня терміну виконання робіт повідомити керуючу особу Магазину ТОВ "АТБ-Маркет" та службу безпеки Магазину ТОВ "АТБ-Маркет" про проведення випробування змонтованої системи відеоспостереження, після чого сумісно підписати Попередній Акт виконаних робіт з монтажу і наладки системи відеоспостереження, що є Додатком № 2 до цього договору та завірити його печаткою Магазину ТОВ "АТБ-Маркет" (п. 5.6.2. Договору).
Генпідрядник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі оплатити виконані роботи; виконувати належним чином зобов`язання, передбачені Договором, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та іншими нормативно-правовими актами (п.п. 6.1.1., 6.1.4. Договору).
У разі невиконання або неналежного виконання зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством (п. 7.1. Договору).
Цей договір набирає чинності з дати його укладення і діє до 31.12.2022, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами обов`язків за цим договором. Якщо за 1 місяць до закінчення строку дії Договору жодна із сторін не вимагатиме його припинення, Договір вважається пролонгованим (продовженим) на тих же умовах і на кожний наступний рік (п. 10.1. Договору).
Сторонами складний та підписаний Додаток № 1 до спірного Договору "Кошторис на виконання робіт з монтажу і наладки системи відеоспостереження", об`єкт: магазин "Продукти-215",Миколаївська обл., м. Вознесенськ, вул. Київська, 16, загальна вартість 344 651,47 грн. (а.с. 49).
Укладений між сторонами договір субпідряду № В-324/21 від 07.12.2021 за своєю правовою природою є договором підряду на проведення робіт, правовідносини за яким регулюються положеннями глави 61 Цивільного кодексу України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник (ч. 1 ст. 838 ЦК України).
Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов`язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов`язку (ч. 2 ст. 838 ЦК України).
Частинами 1, 3 ст. 843 Цивільного кодексу України визначено, що у договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.
Ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі. Якщо робота виконується відповідно до кошторису, складеного підрядником, кошторис набирає чинності та стає частиною договору підряду з моменту підтвердження його замовником (ч. 1 ст. 844 ЦК України).
Частиною 1 ст. 846 Цивільного кодексу України передбачено, що строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.
Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в розмірі, встановлених договором (ст. 854 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи, Приватне науково-виробниче підприємство "Техкомплекс" перерахувало на розрахунковий рахунок позивача аванс у розмірі 285 000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 11836 від 09.12.2021 (а.с 50).
На виконання умов спірного договору позивачем у січні 2022 було виконано роботи, що підтверджується актом здачі-приймання виконаних робіт від 10.01.2022 на загальну суму 344 651,47 грн., який підписано та скріплено печаткою з боку відповідача без зауважень (а.с. 51).
ТОВ "Вето" виставило відповідачу рахунок-фактуру № ВЕ000005314/1 від 10.01.2022 на суму 59 651,47 грн. (а.с. 52).
Заборгованість на зазначену вище суму також підтверджується актом звіряння взаємних розрахунків між сторонами за період 01.04.2022-30.06.2022 (а.с. 53).
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Як вже було зазначено вище, відповідно до п. 4.1. спірного Договору остаточний розрахунок за виконані роботи по Об`єкту здійснюються Генпідрядником після надання Підрядником Генпідряднику підписаного керуючою особою Магазину ТОВ "АТБ-Маркет" та службою безпеки Магазину ТОВ "АТБ-Маркет", а також затвердженою печаткою Магазину ТОВ "АТБ-Маркет" попереднього Акту виконаних робіт з монтажу і наладки системи відеоспостереження, що є Додатком № 2 до цього договору, на підставі виставленого Підрядником рахунку та Акту здачі-приймання виконаних робіт, підписаних Сторонами, протягом 5 робочих днів.
Таким чином, строк оплати за виконані роботи є таким що настав 17.01.2022.
Відповідачем було здійснено часткову оплату за виконані роботи у сумі 6 000,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 12837 від 25.11.2022 та № 12977 від 15.12.2022, копії яких залучено до матеріалів справи (а.с. 62, 63).
Окрім того, 26.09.2022 позивач направив на адресу відповідача претензію вих. № 311-10 про погашення суми заборгованості за договором субпідряду № В-324/21 від 07.12.2021 на суму 59 651,47 грн. (а.с. 54-60).
Листом № 0211/1ФМ від 02.11.2022 відповідачем повідомлено ТОВ "Вето" про неможливість виконати зобов`язання за спірним договором у зв`язку з настанням форс-мажорних обставин у зв`язку зі збройною агресією РФ. Крім того, відповідачем у вказаному листі повідомлено про те, що існуюча заборгованість буде погашатися частинами починаючи з листопада 2022.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст.530 Цивільного кодексу України).
Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі статтями 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Частиною 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Доказів виконання зобов`язання щодо повної оплати вартості виконаних робіт в сумі 53 651,47 грн. відповідач на момент розгляду спору не надав.
З огляду на викладене, вимоги позивача щодо примусового стягнення зазначеної вище суми слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з наданим позивачем розрахунком, останнім до стягнення заявлені річні за загальний період прострочення з 18.01.2022 по 24.03.2023 в сумі 2 083,55 грн. та інфляція грошових коштів за загальний період прострочення з лютого 2022 по лютий 2023 в сумі 15 637,30 грн.
Під час перевірки розрахунків річних господарським судом встановлено, що останній зроблений позивачем без урахуванням здійснених відповідачем часткових оплат за спірним договором (з урахуванням здійснених відповідачем часткових оплат за спірним договором, зокрема відповідно до платіжного доручення № 12977 від 15.12.2022 на суму 3 000,00 грн., річні за загальний період прострочення з 15.12.2022 по 24.03.2023 повинні розраховуватись виходячи із суми заборгованості в розмірі 53 651,47 грн.).
З огляду на викладене до стягнення підлягають річні за загальний період прострочення з 18.01.2022 по 24.03.2023 в сумі 2 058,89 грн.
Здійснюючи перевірку розрахунку інфляційних втрат, суд враховує таке.
Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 905/21/19 наведено формулу за якою можна розрахувати інфляційні втрати: "Х" * "і-1" - 100 грн. = "ЗБ", де "Х" - залишок боргу на початок розрахункового періоду, "і-1" - офіційно встановлений індекс інфляції у розрахунковому місяці та 100 грн - умовна сума погашення боргу у цьому місяці, а "ЗБ" - залишок основного боргу з інфляційною складовою за цей місяць (вартість грошей з урахуванням інфляції у цьому місяці та часткового погашення боргу у цьому ж місяці). При цьому зазначено, що за наступний місяць базовою сумою для розрахунку індексу інфляції буде залишок боргу разом з інфляційною складовою за попередній місяць ("ЗБ" відповідно до наведеної формули), який перемножується на індекс інфляції за цей місяць, а від зазначеного добутку має відніматися сума погашення боржником своєї заборгованості у поточному місяці (якщо таке погашення відбувалося).
У випадку якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду ("ЗБ") перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу, та ділиться на 100%.
Зазначена правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 20.08.2020 у справі № 904/3546/19.
Крім того, об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 20 листопада 2020 року у справі № 910/13071/19 надала роз`яснення, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
За результатом перевірки здійсненого позивачем розрахунку інфляції грошових коштів з грудня 2022 по лютий 2023 господарським судом встановлено, що останній здійснений без врахування наведеного.
З урахуванням здійснених відповідачем часткових оплат за спірним договором, зокрема відповідно до платіжного доручення № 12977 від 15.12.2022 на суму 3 000,00 грн., інфляція грошових коштів за загальний період прострочення з грудня 2022 по лютий 2023 повинна розраховуватись виходячи із суми заборгованості в розмірі 53 651,47 грн.
З огляду на викладене до стягнення підлягає інфляція грошових коштів зі загальний період прострочення з лютого 2022 по лютий 2023 в сумі 15 570,81 грн.
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
За умовами пункту 7.2 Договору у разі несвоєчасного виконання Генпідрядником пункту 4.1., останній сплачує Підряднику штраф у розмірі 1% від суми Договору, вказаної у Кошторисі, що є Додатком № 1 до Договору, за кожен день прострочення. Нарахування штрафних санкцій здійснюється протягом усього періоду прострочення, незалежно від його тривалості. Сторони домовились, що строк позовної давності для стягнення штрафних санкцій становитиме три роки (п. 7.3. Договору).
Згідно з наданим позивачем розрахунком останнім до стягнення заявлена пеня за загальний період прострочення з 18.01.2022 по 24.03.2023 в сумі 27 637,37 грн.
Розрахунок пені позивачем завищено у зв`язку з допущенням арифметичної помилки.
Після здійсненого судом перерахунку до стягнення підлягає пеня за загальний період прострочення з 18.01.2022 по 24.03.2023 в сумі 27 637,08 грн.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Приватного науково-виробничого підприємства "Техкомплекс" (49000, м. Дніпро, вул. Ламана, буд. 17, код ЄДРПОУ 31467942) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вето" (49124, м. Дніпро, вул. Липова, буд. 6, код ЄДРПОУ 32653295) 53 651,47 грн. - основного боргу; 27 637,08 грн. - пені; 15 570,81 грн. - інфляції грошових коштів; 2 058,89 грн. - річних; 2 681,52 грн. - судового збору.
В решті позовних вимог - відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повне рішення складено 05.06.2023
Суддя І.Ф. Мельниченко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2023 |
Оприлюднено | 07.06.2023 |
Номер документу | 111308799 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Дармін Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні