БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4
Справа №730/330/23
Провадження № 2-др/730/5/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" травня 2023 р. м.Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді Данько О.В.
з участю секретаря судового засідання Граб С.О.
представника позивача - адвоката Висіцької І.В.(у режимі відеоконференції)
представника відповідача - адвоката Смолія Б.В.(у режимі відеоконференції)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни питання щодо розподілу судових витрат, -
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 12 травня 2023 року закрите провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Плиски-Агро» про стягнення заборгованості за договорами оренди землі у зв`язку з відмовою від позову.
19.05.2023 представник відповідача направив на електронну пошту суду клопотання про долучення доказів до матеріалів справи, у якому просив долучити докази на підтвердження понесених відповідачем витрат на професійну правничу допомогу та стягнути з позивача на користь відповідача судові витрати сплачені на професійну правничу допомогу у розмірі 17500 грн.
Представник відповідача клопотання підтримав, просив його задовольнити, оскільки заперечення представника позивача є необгрунтованими. Вказав, що витрати понесені відповідачем на професійну правничу допомогу є співрозмірними часу, зусиллям та іншим витратам пов`язаним із захистом від позову, який містить значну кількість доводів. Також, зазначив, що закон передбачає право, а не обов`язок суду відмовити у відшкодуванні судових витрат у зв`язку з неподанням їх попереднього розрахунку разом із заявою по суті справи.
Представник позивача подала письмове клопотання, яке підтримала у судовому засіданні, де просила відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача, а якщо суд не знайде підстав для відмови, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу до 4200 грн. Клопотання обгрунтоване тим, що відповідач не надав разом з відзивом на позовну заяву попередній розрахунок понесених судових витрат, тому наявні підстави для відмови у задоволенні клопотання. Крім того, вважає витрати на оплату послуг адвоката відповідача неспівмірними зі складністю справи та виконаними адвокатом роботами. Час витрачений на ознайомлення з позовною заявою є завищеним, неспівмірним з ціною позову та складністю справи враховуючи обсяг позовної заяви 12 сторінок, тому підлягають до зменшення до 700 грн. (0,2 год *3500). Вартість витрат на підготовку відзиву є завищеною, не відповідаю реально витраченому часу та підлягає зменшенню до 1050 грн. (0,3 год*3500), оскільки відповідач подав аналогічний текст відзиву у всіх справах з подібними правовідносинами, фактичні обставини справи скопійовані ним з позовної заяви, не здійснював глибинного аналізу чинного законодавства та судової практики, не проводив розрахунків.
Розглянувши клопотання та додані до нього докази, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали цивільної справи суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 3 ст. 142 ЦПК України у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються з позивача. Однак якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред`явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення понесених ним у справі витрат з відповідача.
Частиною 5 статті 142 ЦПК України передбачено, що у разі закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду відповідач має право заявити вимоги про компенсацію здійснених ним витрат, пов`язаних з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій позивача.
Відповідно доч.1,2ст.134ЦПК Україниразом зпершою заявоюпо сутіспору кожнасторона подаєдо судупопередній (орієнтовний)розрахунок сумисудових витрат,які вонапонесла іякі очікуєпонести взв`язку ізрозглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Приписами ч.8 ст.141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Разом звідзивом напозовну заявупредставник відповідачане надавпопереднього розрахункусудових витрат.Натомість у судовому засіданні 12.05.2023 до моменту виходу суду до нарадчої кімнати для постановлення ухвали про закриття провадження у справі, він заявив про намір подати докази на підтвердження розміру витрат, які сторона відповідача сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи.
Положення ч. 2 ст. 134 ЦПК України носить диспозитивний характер та не встановлює обов`язку суду відмовити у відшкодуванні відповідних судових витрат. Тобто, неподання стороною попереднього розрахунку судових витрат не є безумовною підставою для відмови у відшкодуванні відповідних судових витрат.
Відповідач просить стягнути з позивача витрати на професійну правничу допомогу. З огляду на те, що інтереси відповідача у справі від самого початку представляв адвокат, то витрати на професійну правничу допомогу були передбачуваними. З огляду на відсутність інших судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, суд не знаходить підстав для відмови у відшкодуванні судових витрат у зв`язку з неподанням стороною їх попереднього розрахунку.
За змістом положень ст.133, 137 ЦПК України витрати на професійну правничу допомогу входять до складу судових витрат, пов`язаних з розглядом справи й процесуальне законодавство України передбачає право учасників справи на відшкодування витрат на правничу допомогу, проте розмір витрат підлягає доказуванню.
Так, відповідно до ч.2 ст.137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно зч.3ст.137ЦПК Українидля визначеннярозміру витратна правничудопомогу зметою розподілусудових витратучасник справиподає детальнийопис робіт(наданихпослуг),виконаних адвокатом,та здійсненихним витрат,необхідних длянадання правничоїдопомоги.Розмірвитрат наоплату послугадвоката маєбути співмірниміз: 1)складністю справита виконанихадвокатом робіт(наданихпослуг); 2)часом,витраченим адвокатомна виконаннявідповідних робіт(наданняпослуг); 3)обсягом наданихадвокатом послугта виконанихробіт; 4)ціною позовута (або)значенням справидля сторони,в томучислі впливомвирішення справина репутаціюсторони абопублічним інтересомдо справи. Уразі недотриманнявимог частиничетвертої цієїстатті судможе,за клопотанняміншої сторони,зменшити розмірвитрат направничу допомогу,які підлягаютьрозподілу міжсторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу представник відповідача надав: копію договору про надання професійної правничої (правової) допомоги №12/01/21-Б від 12.01.2021 відповідно до якого вартість послуг адвоката складає 3500 грн. за годину; попередній орієнтовний розрахунок судових витрат, які відповідач поніс і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи, згідно якого витрати відповідача на професійну правничу допомогу попередньо складають 17500 грн.; копія рахунку №3 від 15.05.2023 відповідно до якого загальна сума до оплати складає 17500 грн., в тому числі 1 год участі адвоката у судових засіданнях 3500 грн., 2 год підготовка та направлення відзиву на позовну заяву 7000 грн., 2 год ознайомлення з позовною заявою та матеріалами справи 7000 грн.; акт приймання передачі наданих послуг від 15.05.2023; копія видаткового касового ордеру №27 від 15.05.2023.
З огляду на опрацьований адвокатом відповідача обсяг матеріалів позовної заяви, суд вважає час витрачений на ознайомлення з позовною заявою цілком виправданим та обгрунтованим, оскільки матеріали позовної заяви з додатками містять 69 сторінок. Крім того, сама позовна заява містить розрахунки.
Щодо витрат на підготовку відзиву, то зважаючи на обсяг юридичної та технічної роботи пов`язаної з його підготовкою, а також, що у справі з подібними правовідносинами (730/305/23) відповідач подавав відзив аналогічного змісту, змінюючи у ньому лише фактичні обставини справи, на думку суду витрати на його підготовку зайняли одну годину часу. Таким чином, заявлена до стягнення сума витрат, понесених на підготовку відзиву на позовну заяву підлягає зменшенню до 3500 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 141 ЦПК України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що твердження ОСОБА_1 щодо несплати орендної плати є безпідставними та надуманими, оскільки розрахунок з орендної плати проведений у повному обсязі та надав відповідні докази на підтвердження вказаних обставин.
При вирішенні питання стягнення судових витрат з позивача суд ураховує, що до звернення з позовом до суду, позивач через свого представника звертався до відповідача з метою з`ясування питання про сплату ТОВ «Плиски-Агро» орендної плати на користь позивача, шляхом направлення відповідних запитів. Однак відповідач не отримував вказані поштові відправлення, внаслідок чого вони були повернуті оператором поштового зв`язку за закінченням терміну зберігання.
Натомість позивач, отримавши від ТОВ «Плиски-Агро» кошти на рахунок вказаний ним у повідомленнях про зміну власника земельних ділянок, не намагався з`ясувати їх призначення. Також, вказуючи про наявність заборгованості зі сплати орендної плати за 2021 рік, позивач не надав доказів того, що він звертався до попереднього власника земельної ділянки ОСОБА_2 для з`ясування питання чи проводилась виплата орендної плати на його користь.
Така поведінка обох сторін у подальшому і обумовила звернення ОСОБА_1 з позовом до суду. Ураховуючи викладене, з огляду на положення ч.5 ст. 142, п. 4. ч.3 ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне клопотання відповідача задовольнити частково, зменшивши розмір понесених ним судових витрат до 6000 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 133, 134, 137, 141, 142, 270 ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання представника відповідача ТОВ «Плиски-Агро» адвоката Смолія Богдана Володимировича про долучення доказів до матеріалів справи та стягнення витрат на професійну правничу допомогу задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Плиски-Агро» 6000 (шістьтисяч) гривень у рахунок відшкодування понесених судових витрат на професійну правничу допомогу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно до ст.354 ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.261 ЦПК України.
Повний текст ухвали суду складений 5 червня 2023 року.
Суддя О.В. Данько
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2023 |
Оприлюднено | 08.06.2023 |
Номер документу | 111339896 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Данько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні