Рішення
від 29.05.2023 по справі 375/274/23
РОКИТНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №375/274/23

Провадження № 2-о/375/8/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2023 року смт Рокитне

Рокитнянський районний суд Київської області в складі:

головуючої судді Чорненької О.І.

при секретарі судового засідання Киричок В.В.,

за участі:

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника ОСОБА_2 ,

свідка ОСОБА_3 ,

свідка ОСОБА_4 ,

свідка ОСОБА_5 ,

свідка ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в смт Рокитне, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду у Київській області про встановлення факту, що має юридичне значення,-

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції сторін

Представник заявниці - адвокат Іллінський О.В. звернувся до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту постійного проживання заявниці ОСОБА_1 в смт. Рокитне Київської області в період з 26.04.1986 до 24.08.1991 на території, яка належить до зони посиленого радіоактивного контролю, та з 24.08.1991 до 01.01.1993 в с. Синява Рокитнянського району Київської області, яка належить до зони добровільного гарантованого відселення, без реєстрації місця проживання.

Іншого порядку встановлення факту її проживання у визначеному місці не існує. Вказаний факт має юридичне значення для підтвердження проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю категорії 4.

Таким чином, виникла необхідність у зверненні до суду для встановлення факту проживання увизначеному місці (встановлення факту проживання на території протягом певного часу)

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі

Заява про встановлення юридичного факту надійшла до Рокитнянського районного суду Київської області 01 лютого 2023 року.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 01 лютого 2023 року зазначена справа передана у провадження судді Чорненької О.І.

Ухвалою Рокитнянського районного суду Київської області від 16 лютого 2023 року відкрито провадження за заявою в порядку окремого провадження та витребувано докази по справі.

Розгляд справи призначено на 13 годину 00 хвилин 29 травня 2023 року.

Також для участі у розгляді справи сторони були викликані судовими повістками, які поштовим зв`язком надіслані їм за місцем проживання.

Крім того, про місце, дату та ча слухання справи представника заявниці було повідомлено шляхом надсилання на його електронну адресу судової повістки.

Заявницю ОСОБА_1 було повідомлено шляхом надсилання поштового відправлення, яке отримано адресатом 07 березня 2023 року, що підтверджується зворотнім поштовим повідомленням.

Заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду у Київській області повідомлена про дату, місце та час судового розгляду даної справи на електронну адресу, свого представника на судовий розгляд не направили, позиції щодо справи не висловили.

У судове засідання прибули заявниця та її представник, які підтримали подану заяву та просили її задовольнити посилаючись на факти викладені у заяві та докази додані до матеріалів справи.

У судовому засіданні представник підтримав раніше подане клопотання про виклик свідків у судове засідання та про приєднання доказів до матеріалів справи.

У судове засідання прибули свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 .

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин

Із заяви та пояснень заявниці наданих у судовому засіданні судом встановлено, що ОСОБА_8 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Мовчанівка Рокитнянського району Київської області, про що зроблено відповідний актовий запис за № 59, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданого Мовчанівським с/бюро ЗАГС Рокитнянського району Київської області від 21 вересня 1968 року.

Відповідно до зазначеного свідоцтва про народження батьками ОСОБА_8 є: батько - ОСОБА_9 , мати - ОСОБА_10 .

Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 виданого відділом ЗАГСу Рокитнянського райвиконкому Київської області від 24 серпня 1991 року, ОСОБА_8 уклала шлюб з ОСОБА_3 , після укладення шлюбу змінила прізвище на " ОСОБА_11 ".

Заявниця народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Рокитне Київської області, що доводиться свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , а також записом на сторінці 1 паспорта заявниці серії НОМЕР_4 , виданні Рокитнянським РВ ГУ МВС України у Київській області 21 серпня 2001 року.

З народження і до укладення шлюбу 24 серпня 1991 року ОСОБА_1 проживала у будинку АДРЕСА_1 без реєстрації у будинку своїх батьків.

Після укладення шлюбу стала проживати в АДРЕСА_2 у будинку сім`ї свого чоловіка.

Із записів у Трудовій книжці серії НОМЕР_5 про місце її роботи ОСОБА_1 , заявниця перебувала у трудових відносинах з підприємством "Білоцерківська швейна фабрика", а після перереєстрації підприємства з Акціонерним товариством відкритого типу "Білоцерківська швейна фабрика" (дата перереєстрації підприємства 10 червня 1987 року) .

Так, зокрема, 01 вересня 1983 року ОСОБА_12 була прийнята на посаду учениці швеї-мотористки в цех № 2 (смт. Рокитне) Білоцерківської швейної фабрики.

23 січня 1985 року їй був присвоєний 1-й розряд швеї-мотористки.

20 лютого 1985 року був присвоєний 2-й розряд швеї-мотористки.

01 лютого 1988 року був присвоєний 3-й розряд швеї-мотористки.

08 червня 1998 року заявниця звільнена з роботи за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України.

Вказане також підтверджується архівною довідкою із трудового архіву від 01 травня 2023 року № 636/06-03.

З особової карточки ОСОБА_1 встановлено, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у АДРЕСА_1 , вийшла заміж за ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Факт постійного проживання ОСОБА_1 у смт Рокитне та с. Синява Київської області також підтвердили свідки, які були допитані у судовому засіданні.

Так, допитана у судовому засіданні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , соцпрацівник, проживає у АДРЕСА_3 , є двоюрідною сестрою заявниці, повідомила, що разом зростали та гралися у дитинстві. Працювала у швейному відділі у смт. Рокитне по вул. Вокзальній, куди згодом прийшла працювати заявниця, яка проживала весь час у АДРЕСА_1 до моменту коли одружилася 1991 році. Після укладення шлюбу відразу переїхала жити у с. Синява, до сім`ї чоловіка, де і проживає на сьогоднішній день. При цьому в цей період часу не виїжджала в інше місце проживання та на навчання.

Свідок ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає у АДРЕСА_4 , працює на ринку продавцем, є рідною сестрою заявниці. Повідомила, що заявниця народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 у АДРЕСА_1 , де і проживала до 1991 року, навчалася у Рокитнянській школі № 1, після закінчення 8 класів пішла працювати у швейний відділ смт. Рокитне по вул. Вокзальній. Потім її перевели працювати у дитячий санаторій "Берізка", що знаходився у смт. Рокитне-2. 24 серпня 1991 року заявниця уклала шлюб та переїхала проживати у АДРЕСА_5 , у сім`ю чоловіка, де і проживає по цей час. Повідомила, що свекруха не хотіла її реєструвати у своєму будинку.

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає у АДРЕСА_6 , пенсіонерка. Повідомила, що проживали по сусідству із заявницею, яка проживала з матір`ю, ходили до школи разом. У 1989 році ОСОБА_4 уклала шлюб, а заявниця уклала шлюб у 1991 році та переїхала проживати до сім`ї чоловіка у с. Синява, де проживала з чоловіком та свекрухою.

Свідок ОСОБА_3 , чоловік заявниці, ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає у АДРЕСА_5 . Повідомив, що в літку 1991 року одружився із заявницею, після чого почали проживати спільно у АДРЕСА_2 з його матір`ю. Вказав, що його мати не хотіла реєструвати дружину у своєму будинку. До одруження дружина проживала у АДРЕСА_1 зі своїми батьками. За весь період свого проживання у смт. Рокитне та у с. Синява дружина не виїжджала ні проживати, ані працювати чи навчатися на тривалий період до іншої місцевості.

Під час судового засідання представник позивача заявив клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів, а саме копії паспорта та копії витягу з реєстру територіальної громади від 03 листопада 2022 року № 2022/000981363 про адресу місця проживання ОСОБА_3 , чоловіка заявниці, який з 24 червня 1988 року по даний час зареєстрований у АДРЕСА_2 .

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування

Згідно із статтею 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно з частиною 2 статті 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з положеннями пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Згідно зі статтею 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Згідно з вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», одним із документів, до яких вносяться відомості про місце проживання є паспорт громадянина України.

Відповідно до пункту 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 2 вересня 1993 року № 3423-XII, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

Відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Таким чином, інформація про місце реєстрації особи, внесена до її паспорта іншого підтвердження не потребує та має беззаперечну доказову силу, а отже доведенню підлягає факт проживання заявника за вказаною адресою до дати її реєстрації, зазначеної у паспорті громадянина України.

Згідно з Постановою Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.1995 р. "Про судову практику в справах про становлення фактів, що мають юридичне значення", наведений у статті 273 ЦПК перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов, суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 293 та пункту 6 частини 1 статті 315 ЦПК України та роз`яснень, викладених у пункті 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" № 5 від 31.03.1995 року передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно з вимогами статтей 124, 129 Конституції України, задачами цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних, прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Основними засадами судочинства є законність, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження та обов`язковість рішень суду до виконання.

Відповідно до положень статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

З матеріалів справи встановлено, що заявницею надано достатньо доказів та підтверджено факт її проживання у смт. Рокитне Київської області у період часу з 26 квітня 1986 року по 24 серпня 1991 на території, яка належала до зони посиленого радіоекологічного контролю, та з 24 серпня 1991 року до 01 січня 1993 року у с. Синява Рокитнянського району Київської області, яка належить до зони добровільного гарантованого відселення, без реєстрації місця проживання.

У зв`язку з вищевикладеним, на підставі повного, об`єктивного та безпосереднього дослідження наявних у цивільній справі доказів, з`ясування фактичних обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши наявні у справі докази, з`ясувавши їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, відповідно до вимог статті 294 ЦПК України, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту проживання у визначеному місці.

На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 10-13, 57, 81, 89, 141, 223, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду у Київській області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_1 у смт. Рокитне Київської області у період часу з 26 квітня 1986 року по 24 серпня 1991 на території, яка належала до зони посиленого радіоекологічного контролю, та з 25 серпня 1991 року до 01 січня 1993 року у с. Синява Рокитнянського району Київської області, яка належить до зони добровільного гарантованого відселення, без реєстрації місця проживання.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання на нього апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення - зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення виготовлено 29 травня 2023 року.

Повне найменування сторін

заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;

представник заявника: Іллінський Олександр Васильович, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії КС № 903/10 від 19.12.2016, ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АІ № 1342747 від 30.01.2023, місце здійснення діяльності: АДРЕСА_7 , електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

заінтересована особа:

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, код ЄРДПОУ 22933548, юридична адреса: 08500, м. Фастів Київської області, вул. Саєнка Андрія, 10, адреса для листування: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, адреса електронної пошти: gu@ko.pfu.gov.ua;

Головуюча суддя Олена ЧОРНЕНЬКА

СудРокитнянський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення29.05.2023
Оприлюднено08.06.2023
Номер документу111342786
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —375/274/23

Рішення від 29.05.2023

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Чорненька О. І.

Ухвала від 16.02.2023

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Чорненька О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні