ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.06.2023м. ДніпроСправа № 904/4666/22Господарський суд Дніпропетровської області (склад суду - суддя Золотарьова Я.С., розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "ПРОСПЕКТ ПРАВОБЕРЕЖНИЙ", м. Дніпро
до Приватного підприємства "СТАДЕКС", м. Дніпро
про стягнення заборгованості у розмірі 19 177,62 грн
ПРОЦЕДУРА:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "ПРОСПЕКТ ПРАВОБЕРЕЖНИЙ" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного підприємства "СТАДЕКС" і просить суд стягнути заборгованість у розмірі 19 177,62 грн, з яких 15 335,68 грн - основна заборгованість, 406,97 грн - 3% річних, 3 434,97 грн - інфляційні втрати та судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № б/н від 30.03.2020 в частині оплати спожитих послуг.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області суду від 12.12.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 12.12.2022 була надіслана всім учасникам справи завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013 №958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідних судових процесуальних документів.
Також, судом було здійснено публікацію на офіційному сайті Господарського суду Дніпропетровської області щодо розгляду справи № 904/4666/22.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Так, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.
Судова система не припиняє працювати, але значна кількість повітряних тривог, відключення електроенергії, відсутність фінансування на поштові відправлення, призводить до збільшення часу розгляду судових справ.
Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
У пункті 3 постанови № 11 від 17.10.2014 пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" визначено, що розумним, зокрема вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту. З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків у цивільних справах є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010, "Смірнова проти України" від 08.11.2005, "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006, "Літоселітіс Проти Греції" від 05.02.2004).
При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема складність справи та поведінка заявників.
Так, у справі "Хосце проти Нідерландів" 1998 суд вирішив, що тривалість у 8,5 років є розумною у контексті ст. 6 Конвенції, у зв`язку зі складністю справи, а у справі "Чірікоста і Віола проти Італії", 15-річний строк розгляду визнано Європейським судом з прав людини виправданим, у зв`язку з поведінкою заявників.
З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача, викладена у позовній заяві
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № б/н від 30.03.2020 в частині оплати спожитих послуг.
Так, позивач нарахував 15 335, 68 грн заборгованості за надані позивачем послуги у період з 01.08.2021 по 30.11.2022.
Крім того, за прострочення платежу позивач нарахував 406,97 грн - 3% річних та 3 434,97 грн - інфляційних втрат.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 5003537631704-10119648795, Приватне підприємство "Стадекс" є власником нежитлового приміщення № 128, поз. 1-20, літ. А-5, на першому поверсі, загальною площею 172,7 м.кв. в житловому будинку за адресою: м. Дніпро, вул. Телевізійна, буд. 1-а, прим. 128.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект Правобережний" (надалі управитель) та співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Дніпро, вул. Телевізійна, буд. 1-а (надалі співвласники) був укладений договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № б/н від 30.03.2020 (надалі договір).
Відповідно до п. 1 договору, управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (надалі послуга з управління), що розташований за адресою: вул. Телевізійна, буд. 1-а (надалі будинок), а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовам цього договору.
Відповідно до п. 10 договору, ціна послуги з управління становить 5,95 грн. з ПДВ на місяць за 1 м.кв. загальної площі житлового будинку або нежитлового приміщення у будинку.
Згідно з довідкою № 1-П від 29.11.2022, Приватному підприємству "Стадекс" було зменшено тариф на послуги на 0,40 грн. у зв`язку з тим, що відповідач має окремий вхід та не користується освітленням у місцях загального користування.
Тариф для Приватного підприємства "Стадекс" був встановлений на рівні 5,55 грн. за кв.м.
Пунктом 11 договору передбачено, що плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Пунктом 30 договору встановлено, що цей договір набирає чинності з 01.06.2020 та укладається строком на один рік.
Згідно п. 31 договору, якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається продовженим на один рік.
Позивачем виставлені відповідачу акти наданих послуг на загальну суму 15 335, 68 грн (арк.с.16- 31).
Акти надання послуг, що містяться в матеріалах справи відповідачем не підписувались, умов щодо їх направлення договір не містить.
За викладених обставин позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості у розмірі 15 335, 68 грн за послуги, надані позивачем, у період з 01.08.2021 по 30.11.2022.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. (ч. 1 ст. 11 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ Про житлово-комунальні послуги управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Отже, між сторонами склалися послуги з надання співвласникам послуг з управління багатоквартирного будинку.
Щодо суми боргу
Відповідно до підпункту 1 частини першої статті 1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, багатоквартирний будинок - житловий будинок, у якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.
Частиною 2 ст. 382 Цивільного кодексу України встановлено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Матеріалами справи підтверджується, що Приватне підприємство "Стадекс" є співвласником спільного майна багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Дніпро, вул. Телевізійна, буд. 1-а, та власником нежитлового приміщення № 128, поз. 1-20, літ. А-5.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, підставою для виникнення зобов`язань є договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Статтею 322 ЦК України передбачений обов`язок власника утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктами 1, 2 статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.
За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
За приписами статті 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Частина 6 статті 13 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначає, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
За приписами ст. 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має, зокрема, право виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Матеріалами справи підтверджується надання позивачем послуг, про що відповідачу було виставлено акти надання послуг.
Відтак, позивачем нараховано суму основної заборгованості у розмірі 15 335, 68 грн за послуги, надані позивачем, у період з 01.08.2021 по 30.11.2022.
Пунктом 11 договору передбачено, що плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Окрім цього судом встановлено, що керуючись затвердженими тарифами, позивач здійснював нарахування за надані послуги відповідачу. Тарифи нечинними не визнавались, відповідачем не надано доказів на спростування наявності заборгованості за надані житлово-комунальні послуги, а так само не надано доказів щодо неотримання таких послуг.
За таких обставин, у Приватного підприємства "Стадекс" утворилась заборгованість перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект Правобережний" у розмірі 15 335, 68 грн.
Перевіривши нарахування позивачем суми основної заборгованості, суд приходить до висновку про задоволення вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 15 335, 68 грн.
Щодо суми 3% річних та інфляційних втрат
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач нарахував 406,97 грн 3% річних за період з 24.11.2021 по 27.11.2022.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок зазначає, що він є арифметично неточним, але не виходить за межі заявленої позивачем суми та підлягає задоволенню.
Позивач нарахував 3 434,97 грн інфляційних втрат за період з 24.11.2021 по 27.11.2022.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок зазначає, що він є арифметично неточним, але не виходить за межі заявленої позивачем суми та підлягає задоволенню.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому судовий збір у розмірі 2 481,00 грн слід покласти на відповідача.
Керуючись статями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Стадекс" (ідентифікаційний код: 25529724, місцезнаходження: 49005, м. Дніпро, вул. Телевізійна, буд. 1-а) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-сервісна компанія "Проспект Правобережний" (ідентифікаційний код: 43225823; місцезнаходження: 49057, м. Дніпро, пр. Олександра Поля, буд. 97-к) суму основної заборгованості у розмірі 15 335, 68 грн, 406,97 грн - 3% річних, 3 434,97 грн - інфляційних втрат та судовий збір у розмірі 2 481,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Я.С. Золотарьова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2023 |
Оприлюднено | 08.06.2023 |
Номер документу | 111367495 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні