Справа № 686/13193/23
Провадження № 1-кс/686/4436/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2023 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника особи, в інтересах якої подана скарга - адвоката ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу адвоката ОСОБА_3 , подану в інтересах ОСОБА_4 на постанову слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Хмельницькому) Територіального бюро розслідувань, розташованого у м.Хмельницькому ОСОБА_5 від 15.05.2023 про відмову у задоволенні клопотання про проведення слідчої дії у кримінальному провадженні №62022240010000095,
встановив:
До слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду із скаргою звернувся адвокат ОСОБА_3 із указаною скаргою , в якій просить скасувати постанову слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Хмельницькому) Територіального бюро розслідувань, розташованого у м.Хмельницькому ОСОБА_5 від 15.05.2023 про відмову у задоволенні клопотання про проведення слідчої дії, зобов`язати слідчого провести ініційовану у клопотанні слідчу дію.
В обґрунтування скарги представник ОСОБА_4 зазначає, що 10.05.2023 ОСОБА_4 подав слідчому клопотання про проведення одночасного допиту у межах кримінального провадження з метою усунення розбіжностей у показаннях працівників поліції, які наносили йому тілесні ушкодження під час події, що є предметом досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Оскаржуваною постановою слідчого ОСОБА_5 від 15.05.2023 у задоволенні клопотання відмовлено.
Однак, на переконання особи, яка подала скаргу постанова слідчого є незаконною, не містить обґрунтування прийнятого слідчим рішення.
В судовому засіданні представник ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_3 подану скаргу підтримав, просив задовольнити.
Зазначив, що досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється уже більше року.
ОСОБА_6 може упізнати осіб, які наносили йому тілесні ушкодження, однак у задоволенні клопотання про пред`явлення осіб для упізнання слідчим було відмовлено з підстав встановлення ним усіх працівників поліції, які здійснювали реагування під час події, що відбулася 02.04.2022, та під час якої за твердженням ОСОБА_4 йому були заподіяні тілесні ушкодження, у тому числі переломи ребер.
Указані працівники поліції стверджують, що тілесних ушкоджень ОСОБА_4 не наносили, а тому він та його представник звернулись із клопотанням про проведення їх одночасного допиту задля усунення указаних розбіжностей у показаннях та ідентифікації причетних до вчинення кримінального правопорушення осіб.
Представники сторони обвинувачення в судове засідання не з`явились.
Враховуючи положення статті 306 КПК України, та з метою дотримання розумних строків розгляду скарги, що є одним з пріоритетних завдань кримінального провадження, здійснення якого має забезпечити, зокрема, слідчий суддя на досудовому провадженні, слідчий суддя вважає можливим провести розгляд скарги за відсутності представника сторони обвинувачення, рішення якої оскаржується.
Від органу досудового розслідування надійшли матеріали кримінального провадження №62022240010000095.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали скарги, матеріали кримінального провадження №62022240010000095 дійшов висновку, що скаргу слід задовольнити частково з таких підстав.
Згідно із ст. 220 КПК України, клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, про виконання будь-яких процесуальних дій та у випадках, установлених цим Кодексом, іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника слідчий, прокурор зобов`язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав.
Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання.
Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об`єктивних причин - надсилається їй.
На підставі ч.7 ст.303 КПК України, рішення слідчого, дізнавача, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій - особою, якій відмовлено у задоволенні клопотання, її представником, законним представником чи захисником.
Предметом судового контролю слідчого судді у силу наведеної норми є законність та обґрунтованість постанови, відповідність викладених у ній мотивів матеріалам кримінального провадження.
В силу ч.2 ст.22 КПК України, сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Нормами чинного КПК України, зокрема главою 20 КПК України, передбачено, що досудове розслідування проводиться зокрема шляхом здійснення слідчих (розшукових) дій, які спрямовані на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у кримінальному провадженні.
Процесуальні рішення слідчого, прокурора приймаються у формі постанови, яка за змістом та послідовністю викладу, повинна відповідати вимогам ч. 5 ст. 110 КПК України і зокрема, мотивувальна частина постанови має містити відомості про: зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу.
Вказаним вимогам кримінального процесуального закону постанова слідчого у повній мірі не відповідає.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження 62022240010000095, метою проведення слідчої дії, про яку зазначає ОСОБА_4 у клопотанні є усунення розбіжностей у показаннях працівників поліції, кожен з яких стверджує про непричетність до нанесення йому тілесних ушкоджень та його показань з приводу того, що йому такі тілесні ушкодження нанесені.
Крім цього, ОСОБА_4 може упізнати осіб, які наносили йому тілесні ушкодження.
Статтею 91 КПК України визначені обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Згідно із ст.92 КПК України обов`язок доказування покладається на слідчого, прокурора.
На виконання даних вимог сторона обвинувачення в силу ст.93 КПК України здійснює збирання доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 КПК слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.
У силу ч.5 ст.38 КПК України орган досудового розслідування зобов`язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
Положеннями ст. 110 КПК України визначено, що постанова слідчого має бути мотивованою, її зміст повинен відповідати фактичним обставинам справи, зокрема, в ній має бути викладено зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх оьгрунтування.
Відмовляючи у задоволенні клопотання ОСОБА_4 , слідчий обмежився зазначенням того, що під час здійснення досудового розслідування встановленні усі працівники поліції, які були під час події 02.04.2022.
Однак, такий виклад мотивів для відмови ОСОБА_4 у задоволенні клопотання про проведення слідчої дії є недостатнім, оскільки не обґрунтовує відсутність необхідності та/або неефективності цієї слідчої дії для досягнення мети кримінального провадження.
Отже, постанова винесена без належного обґрунтування.
Враховуючи наведені обставини, слідчий суддя дійшов висновку про те, що викладені у скарзі підстави для скасування постанови слідчого заслуговують на увагу.
Щодо вимоги скарги про зобов`язання органу досудового розслідування провести ініційовану слідчу дію, слідчий суддя зазначає таке.
Згідно із ч. 5 ст. 40 КПК України, слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов`язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.
Жодною нормою КПК України не передбачено, що слідчий суддя може втручатись в діяльність слідчого, зокрема, зобов`язати його вчинити конкретні слідчі дії.
Отже, слідчий суддя, виходячи із ч. 5 ст. 40, позбавлений змоги надати конкретні вказівки (зобов`язання) слідчому на здійснення конкретних слідчих дій.
Слідчий суддя наділений лише правом судового контролю та оцінки в цілому зібраних слідством доказів на етапі розслідування, однак він не може переймати на себе функції слідства (п. 18 ч. 1 ст. 3, ч. 3 ст. 22 КПК України).
А тому вимога скарги адвоката ОСОБА_3 про зобов`язання слідчого провести одночасні допити між ОСОБА_4 і працівниками поліції, не може бути задоволена.
Разом із цим, слідчий суддя зазначає, що для ефективності досудового розслідування упізнання осіб, які за твердженням ОСОБА_4 наносили йому тілесні ушкодження і їхні одночасні допити за встановлених досудовим розслідуванням обставин, є доцільними.
Отже, слідчому необхідно повторно розглянути клопотання ОСОБА_4 та за його наслідком прийняти рішення, яке має відповідати вимогам кримінального процесуального закону, у тому числі стосовно його обґрунтованості.
Відповідно до ч. 2 ст. 307 КПК України, ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: 1) скасування рішення слідчого чи прокурора; 1-1) скасування повідомлення про підозру; 2) зобов`язання припинити дію; 3) зобов`язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.
Разом із цим, повноваження слідчого судді про зобов`язання слідчого вчинити певну дію стосуються його дій, або бездіяльності, які він зобов`язаний вчинити у силу закону та яка може бути оскаржена у порядку ст..303 КПК України.
Чинний кримінальний процесуальний закон не передбачає обов`язку службових осіб органів досудового розслідування вчиняти всі дії, які ініціюються учасниками кримінального провадження.
Предметом розгляду цієї скарги є прийняте слідчим процесуальне рішення у формі постанови про відмову у задоволенні клопотання у кримінальному провадженні, за наслідком якого слідчий суддя, перевіривши її законність, може прийняти рішення про скасування рішення слідчого, відмову у задоволенні скарги.
Дії слідчого із прийняття указаної постанови окремому оскарженню не підлягають.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст.110, 220, 303-307 КПК України, слідчий суддя, -
постановив:
Скаргу задовольнити частково.
Скасувати постанову слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Хмельницькому) Територіального бюро розслідувань, розташованого у м.Хмельницькому ОСОБА_5 від 15.05.2023 про відмову у задоволенні клопотання про проведення слідчої дії у кримінальному провадженні №62022240010000095.
У задоволенні іншої частини вимог скарги відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2023 |
Оприлюднено | 10.06.2024 |
Номер документу | 111376005 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дзюбак О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні