Справа №591/8105/21
Провадження № 2/591/827/22
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 червня 2023 року Зарічний районний суд м. Суми у складі
головуючого - судді Сидоренко А.П.
з участю секретаря судового засідання - Чмуневич М.О.
представника позивача Логвін М.В.
відповідачки ОСОБА_1
представника відповідачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «СУМИТЕХНОБУДСЕРВІС» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком,
в с т а н о в и в :
Позивач ТОВ «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «СУМИТЕХНОБУДСЕРВІС» звернулося до суду з вказаним позовом до ОСОБА_1 та просить стягнути з неї 22189 грн. 18 коп. заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком та 2270 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є виконавцем послуг з управління багатоквартирними будинками на території м. Суми, що діє на підставі Статуту.
Відповідно до п.3 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 16 липня 2019 року № 382 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Суми» ТОВ «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ СУМИТЕХНОБУДСЕРВІС» було призначено управителем багатоквартирних будинків у місті Суми за об`єктом конкурсу №2 згідно з додатком 3 до рішення, у тому числі багатоквартирного будинку за адресою : АДРЕСА_1 .
На підставі зазначеного рішення виконавчого комітету Сумської міської ради 18 липня 2019 року між ТОВ «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «СУМИТЕХНОБУДСЕРВІС» та співвласниками вищевказаного багатоквартирного будинку в особі Сумського міського голови Лисенка О.М. було укладено Договір № 895/05-19 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 18 липня 2019 року за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно Додатку № 4 до Договору №895/05-19 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 18 липня 2019 року у багатоквартирному будинку розташовано нежитлове приміщення загальною площею 307,5 м2, яке належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , яку визначено у списку співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
За період з 01 серпня 2019 року по 30 вересня 2020 року, включно, позивач належним чином надав відповідачці послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до кошторису витрат, затвердженого Додатком № 7 Договору № 895/05-19 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 18 липня 2019 року.
Не зважаючи на вищевказані обставини, відповідачка здійснити оплату вищевказаних рахунків та підписати акти виконаних робіт відмовлялася, у зв`язку з чим відповідної оплати за надані послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_1 на банківський рахунок позивача не надійшло й до теперішнього часу.
За вимогою п.13 Договору № 895/05-19 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 18 липня 2019 року плата за Послугу з управління нараховується щомісяця Управителем та вноситься кожним Співвласником не пізніше двадцятого числа місяця, наступного за розрахунковим.
Таким чином, обов`язок оплати послуг з управління багатоквартирним будинком покладений на Відповідача як на споживача, який на законних підставах користується об`єктом нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Станом на 30 вересня 2021 року включно відповідачка регулярно не здійснювала оплату послуг з управління багатоквартирним будинком за Договором № 895/05-19 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 18 липня 2019 року . Тому, за період з 01 серпня 2019 року по 30 вересня 2021 року включно у неї утворилася заборгованість перед позивачем у сумі 22189,18 грн.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 18 листопада 2021 року відкрите спрощене позовне провадження у справі за вказаним позовом, справа призначена до судового розгляду.
Під час судового розгляду судом ініційоване питання щодо юрисдикції заявленого позову, з приводу чого представником позивача висловлено думку, що вказаний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а відповідачкою та представником зазначено, що провадження у справі підлягаю закриттю, оскільки спір має бути розглянутий в порядку господарського судочинства.
Судом встановлено, що ТОВ «КК «Сумитехнобудсервіс» є виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій на підставі Договору № 895/05-19 від 18 липня 2019 року «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком», у тому числі за адресою: АДРЕСА_1 (т.І, а.с.13-20).
Відповідачка ОСОБА_1 є власницею нежитлового приміщення загальною площею 307, 5 м2, за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (т. І, а.с.21) та користується наданими позивачем послугами з управління багатоквартирним будинком.
Відповідно доДоговору № № 895/05-19 від 18 липня 2019 року «Про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» управитель зобов`язується надавати співвласникам будинку послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а співвласники будинку зобов`язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства України та умовами договору.
Однак, під час розгляду справи судом також встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 є фізичною особою- підприємцем та здійснює господарську діяльність.
Так, з копії виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю «АМАРАНТ КО», ідентифікаційний код юридичної особи: 42779484, керівником якого є відповідачка (т.ІІ, а.с.91).
Вирішуючи питання предметної та суб`єктної юрисдикції цієї справи, суд вважає, що питання поширення юрисдикції господарських судів на вирішення зазначеної справи залежить як від з`ясування предмета і змісту правовідносин, так і від суб`єктного складу, у межах яких виник спір.
Відповідно до частини другоїстатті 4 ГПК Україниюридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Перелік категорій справ, що підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, визначено устатті 20 ГПК України.
Так, частиною 1статті 20 ГПК Українипередбачено, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах між суб`єктами господарювання.
За змістомстатті 3 ГК Українипід господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватися і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Сферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини.
Господарсько-виробничими є майнові та інші відносини, що виникають між суб`єктами господарювання при безпосередньому здійсненні господарської діяльності.
Під організаційно-господарськими відносинами у цьому Кодексі розуміються відносини, що складаються між суб`єктами господарювання та суб`єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю.
При вирішенні питання про те, чи можна вважати правовідносини та відповідний спір господарськими, слід керуватися ознаками, наведеними устатті 3 ГК України. Господарський спір належить до юрисдикції господарського суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованихЦК України,ГК України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом.
Отже, критеріями розмежування розгляду справ у порядку цивільного чи господарського судочинства є як суб`єктний склад сторін спору, так і характер спірних правовідносин.
При цьому в постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 серпня 2019 року у справі № 646/6644/17 (провадження № 14-352цс19) зроблено висновок про те, що при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду подібних справ визначальним є характер правовідносин, з яких виник спір. Суб`єктний склад спірних правовідносин є формальним критерієм, який має бути оцінений належним судом.
За частиною першоюстатті 173 ГК Українигосподарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно достатті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг. Виконавець - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Згідно із пунктом 5 частини другоїстатті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (частина першастатті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Аналогічний правовий висновок зазначений в постанові Верховного Суду від 15 вересня 2021 року у справі № 210/542/20.
Предметом спору у зазначеній справі, є стягнення з відповідачки заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги у належному їй на праві власності нежитловому приміщенні, в якому розташований ресторан, що не заперечується сторонами.
З огляду на те, що нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 відповідачкою використовується для здійснення господарської діяльності, спір у цій справі виник за участю суб`єктів господарювання, тому підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
З огляду на зазначене, вказана справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Оскільки провадження у вказаній справі було відкрито помилково, необхідно повідомити позивачу, що вказані позовні вимоги підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.
Відповідно до п. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «СУМИТЕХНОБУДСЕРВІС» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком.
Роз`яснити позивачу право звернутися з вказаною позовною заявою в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України.
Ухвала суду може бути оскаржена безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі протягом п`ятнадцяти днів з моменту її складання апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повна ухвала суду виготовлена 09 червня 2023 року.
Суддя А.П.Сидоренко
Суд | Зарічний районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2023 |
Оприлюднено | 12.06.2023 |
Номер документу | 111431751 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Зарічний районний суд м.Сум
Сидоренко А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні