Справа № 357/7962/22
1-кс/357/1459/23
У Х В А Л А
12 червня 2023 року слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 га за адресою: АДРЕСА_1 в кримінальному провадженні, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021112030000267 від 19.10.2021 року,
сторони кримінального провадження та інші учасники судового провадження:
слідчий СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 ,
У С Т А Н О В И В:
Слідчий слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 звернувся із клопотанням, погодженим з прокурором Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 га за адресою: АДРЕСА_1 .
Клопотання мотивоване тим, що в провадженні СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області перебувають матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42021112030000267 від 19.10.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що відомості про вищевказане кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за колективною скаргою ОСОБА_5 та інших щодо можливого порушення правил екологічної безпеки під час здійснення господарської діяльності ТОВ «ЗЕВС» за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Томилівська, 72А.
В подальшому, до матеріалів вказаного кримінального провадження приєднано заяву ОСОБА_6 щодо порушення вимог природоохоронного законодавства під час здійснення господарської діяльності підприємством з переробки відходів по вул. Томилівська, 72, в м. Біла Церква.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ «ЗЕВС» (код ЄДРПОУ 20608838) дозволу (ліцензії) на здійснення операцій у сфері поводження з відходами не отримувало, декларації про відходи упродовж 2017-2022 років до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України не подавало.
Також, згідно з інформацією Департаменту екології та природних ресурсів Київської ОДА ТОВ «ЗЕВС» (код ЄДРПОУ 20608838) дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення не отримувало.
Згідно з інформаціями Державної екологічної інспекції Столичного округу та Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області заходи державного нагляду (контролю) з питань додержання вимог природоохоронного законодавства та у сфері санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення в діяльності ТОВ «ЗЕВС» не проводилися.
Із залученням спеціаліста Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області та Головного управління Держгеокадастру у Київській області на підставі ухвали слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області 24.11.2022 проведено огляд території, на якій здійснюється діяльність ТОВ «ЗЕВС» за адресою: по вул. Томилівська, 72А, в м. Біла Церква Київської області.
В ході огляду встановлено наявність цехів (дільниць) по обробці зібраної вторинної сировини:
цех по механічній обробці за допомогою спеціального обладнання, обробці відходів картону та паперу, а саме: пресування під тиском;
цех з подрібнення відходів з полімерних матеріалів - поліетилену, пластику механічним способом за допомогою агрегатів-подрібнювачів.
Також, під час огляду промислового майданчика підприємства виявлено майданчики для накопичення зібраних твердих побутових відходів:
скляний посуд, переважно скляні пляшки з-під напоїв, з-під медикаментів, інша скляна тара;
відходи з поліетилену (пакети, плівка, упаковка);
пластикові пляшки з-під напоїв, сортовані за кольором;
жестяні банки з-під напоїв;
відходи з картону та паперу (пакувальний картон, книги, тощо);
картонні діжки (зовнішня тара з-під токсичних хімічних речовин (зокрема - отрутохімікатів ALPHA-CYPEMRETHRIN, виробництво Індія; фунгіциду АСПЕКТ, виробництва, ТОВ «Грін Експрес») з нанесеними на поверхні тари застережними написами «Обережно! Отрутохімікати!»; «ТОХІС» та спеціальними знаками хімічної небезпеки;
пластикові каністри, переважно з-під агрохімікатів, пестицидів («Примекстра ТZ Голд», «Гулівер» - регулятор росту рослин, «Варяг»-гербіцид, «Екран Екстра» - фунгіцид; «Харнес» - гербіцид; «Гліфовіт» - гербіцид; «Норвел Екстра» - гербіцид; «Люмакс»- гербіцид; «Жокей Екстра» - гербіцид; «Квінстар Макс» - гербіцид, та інші.
Також, на промисловому майданчику в східній частині території підприємства організовано промивання каністр з-під рідких агрохімікатів та злиття промивних вод до організованого зливового стоку, злив обладнано в бетонованому покритті території майданчика біля внутрішньої сторони паркану.
Під час огляду встановлено порушення вимог Законів України «Про відходи», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про охорону атмосферного повітря», інших нормативних актів.
При обстеженні зовнішнього периметру території встановлено, що територія підприємства огороджена бетонним парканом, територія озеленена, проте багато кущів та дерев загинули. Поблизу підприємства розташовані багатоквартирні приватні житлові будинки, що відносяться до житлової забудови. За допомогою Google Марs проведено виміри відстаней від промислового майданчика накопичення сортованого сміття ТОВ «ЗЕВС» до найближчої житлової забудови, які становлять:
у північному напрямку до приватної забудови по вул. Томилівська, 71, відстань становить 90 м;
у північно-західному напрямку до багатоквартирних будинків АДРЕСА_2 , - 145 м;
у західному напрямку до багатоквартирних будинків вулиця Томилівська, 50, - 190 м.
При огляді підприємства та ознайомленні з технологією виробництва (механічне пресування відходів картону та паперу, сортування та механічне подрібнення відходів з полімерних матеріалів) встановлено, що за характером виробничої діяльності «Завод екологічного відновлення сировини» («ЗЕВС»), ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_1 ) фактично є сміттєпереробним заводом. З офіційних джерел та із рекламних оголошень діяльність компанії «Кампанія ЗЕВС «Завод Екологічного Відновлення Сировини» визначається, як «переробка і торгівля всіма видами полімерів: ПП, ПС, ABS пластик, ПНД, ПВД, агломерат, Плівка термоусадочна».
Розмір санітарно-захисної зони для сміттєпереробних заводів згідно Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України (ДСП 173-96) має становити 500 метрів.
При огляді території, де здійснюється господарська діяльність, документів, що визначають межі санітарно-захисної зони, не надано.
Крім того, в порушення вимог ст. 10 Закон України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 19 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел на підприємстві, не проводяться.
При огляді підприємства не надано жодних документів про результати лабораторних досліджень на вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі на межі житлової забудови (Протоколів вимірів, результатів лабораторних досліджень, тощо). Також, не надано дозволу на викиди, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
Також, встановлено, що своєчасне вивезення відходів, які забруднюють атмосферне повітря, на спеціалізовані підприємства для утилізації не забезпечується, що є порушенням ч. 3 ст. 20 Закон України «Про охорону атмосферного повітря».
Представником керівника підприємства не надано угоду про передачу небезпечних відходів на утилізацію (переробку) на спеціалізоване підприємство, що має ліцензію на поводження з небезпечними відходами.
Старшим слідчим СВ Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області 05.12.2022 до Державної екологічної інспекції Столичного округу направлено постанову про залучення спеціаліста у кримінальному провадженні № 420211112030000267 від 19.10.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 236 КК України.
За результатами її розгляду Інспекцією до Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області скеровано лист про те, що у зв`язку із значною завантаженістю працівників Інспекції, спричиненою необхідністю фіксації збитків, заподіяних довкіллю внаслідок вторгнення російської федерації на територію України, великою кількістю звернень фізичних осіб щодо проведення позапланових заходів, які перебувають на розгляді, перебуванням співробітників на дистанційній формі роботи, а також відсутністю фінансування, необхідного для проведення інструментально-лабораторних досліджень (відсутність реагентів) та закупівлі паливно-мастильних матеріалів, на даний час Інспекція не має можливості виділити спеціалістів для участі у проведенні слідчих (розшукових) дій.
Білоцерківською окружною прокуратурою до Державної екологічної інспекції Столичного округу 02.06.2023 повторно направлено постанову про залучення спеціаліста для участі у проведенні слідчої дії - огляду місцевості, а саме: земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 га за адресою: АДРЕСА_1 , а також будівель та споруд, що знаходяться на вищевказаній земельній ділянці.
Відомості про реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні.
В той же час, згідно з актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства №1186-ДК/1160/АП/09/01/-21 від 09.12.2021 земельна ділянка з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 з цільовим призначенням - для іншої комерційної діяльності використовується з порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України (без правовстановлюючих документів).
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на вищевказаній земельній ділянці розміщено комплекс нежитлових будівель літ. «А», «Б», «В», «Г», «Д», «Е», «К» загальною площею 908,6 кв. м та належать на праві спільної часткової власності ОСОБА_8 (1/2 частка власності).
У зв`язку з наведеним, слідчий просить надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 . Метою проведення такого огляду являється фіксація відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема, встановлення факту порушення правил екологічної безпеки під час експлуатації підприємства та інших об`єктів, що спричинило екологічне забруднення значних територій або інші тяжкі наслідки.
В судовому засіданні слідчий СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 вимоги клопотання підтримав в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, КПК України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Згідно ч. 1 ст. 13 КПК України, не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Стаття 30 Конституції України гарантує кожному недоторканність житла чи іншого володіння особи. Згідно із цією статтею не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 статті 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Згідно ч. 2 вказаної статті під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Приписами частини першої статті 1 Протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 1952 року встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Статтею 16 КПК України передбачена недоторканість права власності, передбачаючи можливість позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченого КПК України.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами КПК України, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
За змістом статей 214, 223, 237 КПК України огляд є слідчою дією, спрямованою на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні, яка проводиться в межах досудового розслідування кримінального провадження. Підставою для проведення огляду місця події слугує інформація про вчинення кримінального правопорушення, зафіксована у певній процесуальній формі.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується провести обшук.
До слідчого судді надійшло клопотання про надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки по матеріалам кримінального провадження за № 42021112030000267 від 19.10.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України.
З матеріалів клопотання вбачається, що слідчий просить надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 га за адресою: вул. Томилівська, 72А, м. Біла Церква де здійснює свою господарську діяльність ТОВ «ЗЕВС» з метою встановлення факту порушення правил екологічної безпеки під час експлуатації підприємств та інших об`єктів, що спричинило екологічне забруднення значних територій або інші тяжкі наслідки.
Огляд за даною адресою необхідно провести з метою фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема, встановлення факту порушення правил екологічної безпеки під час експлуатації підприємства, що спричинило екологічне забруднення.
Зважаючи на те, що в судовому засіданні слідчим доведено наявність у органу досудового розслідування підстав вважати, що за адресою АДРЕСА_1 може здійснюватися господарська діяльність з порушення правил екологічної безпеки з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, є обґрунтовані підстави для надання дозволу на проведення огляду.
Керуючись статтями 9, 13, 233, 236, 237 КПК України, слідчий суддя,
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання старшого слідчого СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_9 про надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 га за адресою: АДРЕСА_1 в кримінальному провадженні, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021112030000267 від 19.10.2021 року - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ст. лейтенанту поліції ОСОБА_3 на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 га за адресою: АДРЕСА_1 , а також будівель та споруд, що знаходяться на вищевказаних земельних ділянках з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
Дана ухвала слідчого судді, з підстав, зазначених у клопотанні, надає право проникнути до території ТОВ «ЗЕВС», яке розташоване на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 га за адресою: АДРЕСА_1 , лише один раз.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяОСОБА_1
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2023 |
Оприлюднено | 13.06.2023 |
Номер документу | 111448598 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Порушення правил екологічної безпеки |
Кримінальне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Дорошенко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні