Справа № 357/7962/22
1-кс/357/1188/24
У Х В А Л А
09 травня 2024 року слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до інформації по кримінальному провадженню №42021112030000267 від 19.10.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України,
У С Т А Н О В И В:
До Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшло клопотання слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до інформації по кримінальному провадженню №42021112030000267 від 19.10.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України, яка перебуває у володінні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В клопотанні зазначається, що у провадженні слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області перебувають матеріали кримінального провадження за №42021112030000267, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19жовтня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України, за фактом можливого порушення правил екологічної безпеки під час здійснення господарської діяльності по АДРЕСА_1 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що вищевказана господарська діяльність здійснюється на земельній ділянці з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187га.
Згідно з актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства ІНФОРМАЦІЯ_2 № 1186-ДК/1160/АП/09/01/-21 від 09.12.2021земельна ділянка з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 з цільовим призначенням для іншої комерційної діяльності використовується з порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України (без правовстановлюючих документів).
Досудовим розслідуванням встановлено, що на території вищевказаної земельної ділянки розміщено рекламні оголошення про надання послуг з утилізації та закупівлі сировини З.Е.В.С. (Заводом Екологічного Відновлення Сировини) за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з Державним реєстром України свідоцтв на торговельні марки ІНФОРМАЦІЯ_3 ) 25.06.2020 за ОСОБА_5 (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) зареєстровано торговельну марку «Завод Екологічного Відновлення Сировини» («ЗЕВС», «З.Е.В.С.»).
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 ФОП ОСОБА_5 11.02.2014 видано ліцензію серії НОМЕР_2 на збирання, заготівлю окремих видів відходів як вторинної сировини (відходів полімерних, відходів гумових, у тому числі зношених шин).
В той же час, згідно з інформацією ІНФОРМАЦІЯ_5 ФОП ОСОБА_5 (код НОМЕР_1 ) дозволу (ліцензії) на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами та на виробництво особливо небезпечних хімічних речовин не має, декларації про відходи за встановленою формою за 2022-2023 роки в Єдиній екологічній платформі ЕкоСистема відсутні.
Також, згідно з інформацією ІНФОРМАЦІЯ_6 ФОП ОСОБА_5 (код НОМЕР_1 ) дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення не отримував.
Із залученням спеціалістів ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі ухвали слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області 24.11.2022 проведено огляд території, на якій здійснюється діяльність ФОП ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 .
Також, за участі спеціалістів ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі ухвали слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області 16.06.2023 проведено огляд території, що розташована на земельній ділянці з кадастровим номером 3210300000:05:002:0010 площею 0,6187 га по АДРЕСА_1 .
За результатами оглядів встановлено численні та значні порушення вимог природоохоронного та земельного законодавства, Законів України «Про відходи», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про охорону атмосферного повітря», інших нормативних актів.
В ході оглядів встановлено наявність цехів (дільниць) по обробці зібраної вторинної сировини.
Також, під час огляду на території підприємства виявлено накопичення зібраних твердих побутових відходів: скляного посуду, переважно скляних пляшок з-під напоїв, з-під медикаментів, іншої скляної тари, відходів з поліетилену (пакети, плівка, упаковка), пластикових пляшок з-під напоїв, жестяних банок з-під напоїв, відходів з картону та паперу (пакувальний картон, книги, тощо), картонних діжок, пластикових каністр, переважно з-під агрохімікатів, пестицидів, медичних препаратів з закінченням строків придатності, а також медичних відходів.
При обстеженні зовнішнього периметру території встановлено, що територія підприємства огороджена бетонним парканом, територія озеленена, проте багато кущів та дерев загинули. Поблизу підприємства розташовані багатоквартирні приватні житлові будинки, що відносяться до житлової забудови.
При огляді підприємства не надано жодних документів про результати лабораторних досліджень на вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі на межі житлової забудови (протоколів вимірів, результатів лабораторних досліджень, тощо). Також, не надано дозволу на викиди, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
Також, встановлено, що своєчасне вивезення відходів, які забруднюють атмосферне повітря, на спеціалізовані підприємства для утилізації не забезпечується, що є порушенням ч. 3 ст. 20 Закон України «Про охорону атмосферного повітря».
Також, під час огляду промислового майданчика підприємства виявлено майданчики для накопичення зібраних твердих побутових відходів, зокрема:
картонні діжки (зовнішня тара з-під токсичних хімічних речовин (зокрема - отрутохімікатів ALPHA-CYPEMRETHRIN, виробництво Індія; фунгіциду АСПЕКТ, виробництва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 ») з нанесеними на поверхні тари застережними написами «Обережно! Отрутохімікати!»; «ТОХІС» та спеціальними знаками хімічної небезпеки;
пластикові каністри, переважно з-під агрохімікатів, пестицидів («Примекстра ТZ Голд», «Гулівер» - регулятор росту рослин, «Варяг»-гербіцид, «Екран Екстра» - фунгіцид; «Харнес» - гербіцид; «Гліфовіт» - гербіцид; «Норвел Екстра» - гербіцид; «Люмакс» - гербіцид; «Жокей Екстра» - гербіцид; «Квінстар Макс» - гербіцид, та інші).
На території складських та виробничих цехів встановлено діюче обладнання по обробленню, переробленню тари з хімічних засобів захисту рослин та медичних відходів. Виявлено розміщення для оброблення (перероблення) в паперовій тарі (картонні короби) та скляних ампулах медичні та ветеринарні препарати, виробник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » із вмістом самих препаратів «Ектосан», термін придатності яких завершився. Також, виявлено розміщення в поліетиленовій тарі (біг-бег) велику кількість тари з медичних відходів без жодного маркування.
Крім того, під час огляду на території, що використовується ФОП ОСОБА_5 із використанням торговельної марки «ЗЕВС», за координатами «Google map» 49.7781634, НОМЕР_3 виявлено колодязь для стічних вод, огороджений бетонним забором, в якому була наявна рідина рожевого кольору з різким неприємним запахом, яка на момент огляду просочувалася в землю.
За результатами випробувань вищевказаної рідини встановлено, що такі показники як залізо загальне, нафтопродукти, мідь, фосфати, ХСК та хлориди виходять за межі гранично допустимих значень.
Також, згідно з показами мешканців прилеглих територій під час опадів ними спостерігається процес витікання вищевказаної рідини з різким запахом за межі території підприємства через отвори, які спеціально вибито у залізобетонному паркані.
Під час огляду периметру території із зовнішньої сторони зафіксовано сліди рідини рожевого кольору, що просочилася в грунти, які відібрано для дослідження.
Вказана рідина з різким запахом може бути шкідлива для здоров`я та життя людей, а також для довкілля.
01.12.2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_11 скеровано запит з метою отримання реєстраційної справи з додатками ФОП « ОСОБА_5 » дата реєстрації 12.04.2013, реєстраційний номер платника податка єдиного внеску НОМЕР_4 .
04.12.2023 року отримано відповідь з ІНФОРМАЦІЯ_12 про те що порядок доступу до документів регулюється ст. 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та ст. 159 КПК України, відповідно до яких особа, у володінні якої знаходяться речі і документи, зобов`язана надати можливість стороні кримінального провадження ознайомитися з ними, зробити їх копії, вилучити у разі прийняття слідчим суддею, судом рішення про тимчасовий доступ до речей і документів.
Таким чином, в ході досудового розслідування виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до документів, а саме до реєстраційної справи ФОП « ОСОБА_6 » ОСОБА_5 .
Заяви щодо реєстрації права приватної власності на вищевказані земельні ділянки та документи реєстраційних справ мають важливе значення для кримінального провадження, сприятиме у розслідуванні та розкритті кримінального правопорушення.
Крім того, з метою проведення в ході досудового розслідування почеркознавчих експертиз, об`єкти яких містяться в заяві на проведення реєстраційних дій в реєстраційних справах про реєстрацію права власності на земельні ділянки, необхідно здійснити тимчасовий доступ до даних документів з можливістю вилучення їх в оригіналах.
У свою чергу, вказані матеріали реєстраційних справ мають доказове значення у кримінальному провадженні, оскільки у них містяться відомості про обставини здійснення реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 , яким в подальшому зареєстровано торговельну марку « ІНФОРМАЦІЯ_13 » («ЗЕВС», «З.Е.В.С.»).
Органом досудового розслідування встановлено, що зазначені перебувають у володінні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
В судове засідання слідчий слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 не з`явився, надав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити за викладених у ньому обставин.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Клопотання слідчого розглядається відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України без виклику осіб, у володінні яких знаходяться речі та документи про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначеним у ст. 161 КПК України. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Статтею 162 ч. 1 п. 3 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах належить відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та не можливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей і документів.
Тимчасовий доступ до речей та документів є заходом забезпечення кримінального провадження, передбаченого ст. 131 ч. 2 п. 5 КПК України.
Відповідно з ч. 5 ст. 132 КПК України при розгляді питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження повинні надати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються. Згідно з ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Отже, слідчий в клопотанні довів наявність обставин передбачених ч. 5, ч. 6 ст. 163 КПК України.
Слідчий суддя встановив, що інформація, яка містяться в матеріалах реєстраційної справи та до яких просить дати дозвіл слідчий, знаходиться у володінні посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» реєстраційна справа формується у паперовій та електронній формі після відкриття розділу на об`єкт нерухомого майна у Державному реєстрі та внесення до нього відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяжень, про об`єкти та суб`єкти цих прав та зберігаються протягом всього часу існування об`єкта.
Згідно з ч. 6 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за рішенням суду.
Слідчим суддею встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_14 проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 19.10.2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021112030000267.
Також встановлено, що слідчий просить надати тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів, оскільки вони мають значення для встановлення обставин по кримінальному провадженні та необхідні під час проведення судових експертиз.
У матеріалах кримінального провадження вбачається достатньо підстав вважати, що документи, які знаходяться у посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , до яких просить надати доступ слідчий, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадження. Крім того, іншим способом неможливо довести обставини для встановлення істини по кримінальному провадженню.
Отже, вищевказані обставини є достатніми підставами, передбаченими ч. 5, ч. 7 ст. 163 КПК України, для постановлення ухвали про надання тимчасового доступу до документів та доведена необхідність їх вилучення, оскільки таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів.
Таким чином, клопотання органу досудового розслідування є обґрунтованим, заснованим на законі, в зв`язку з чим клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст. 131, статтями 132, 159, 163 - 164 КПК України, слідчий суддя,
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до інформації по кримінальному провадженню № 42021112030000267 від 19.10.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 КК України задовольнити.
Надати слідчому відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого відділу Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 тимчасовий доступ до документів, а саме до матеріалів реєстраційної справи з додатками ФОП« ОСОБА_6 » ОСОБА_5 дата реєстрації 12.04.2013, реєстраційний номер платника податків єдиного внеску - НОМЕР_4 з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів та за їх відсутності - документів реєстраційних справ в електронній формі шляхом друку таких документів.
Строк дії зазначеної ухвали один місяць з дня її постановлення.
Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, має право надати дозвіл на проведення обшуку.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяОСОБА_7
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2024 |
Оприлюднено | 10.05.2024 |
Номер документу | 118912671 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Порушення правил екологічної безпеки |
Кримінальне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Дорошенко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні