Рішення
від 27.04.2023 по справі 757/29031/22-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/29031/22-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 року Печерський районний суд м. Києва у складі:

головуючого - судді Григоренко І.В.,

при секретарі судового засідання - Сестро-Животовській А.В.,

за участю:

представника заявника: Козиренка С.П.,

представника банку: не з`явився,

представника особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці:

не з`явився,

розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Міністерства юстиції України, за участю особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, Політичної партії «РУСЬ ЄДИНА» та обслуговуючого банку - Акціонерного товариства «РАЙФФАЙЗЕН БАНК», про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, -

ВСТАНОВИВ:

Міністерство юстиції України (далі - заявник, Міністерство юстиції України), за участю заінтересованих осіб: Політична партія «РУСЬ ЄДИНА» (далі - особа, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, ПП «РУСЬ ЄДИНА»), Акціонерного товариства «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» (далі - обслуговуючий банк; АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК») звернулось до Печерського районного суду м. Києва із заявою про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, в якій просить зобов`язати АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» надати Міністерству юстиції України інформацію, що містить банківську таємницю, про номери рахунків та залишок коштів на них, що належать ПП «РУСЬ ЄДИНА» та її обласним, міським, районним організаціям, первинним осередкам та іншим структурним утворенням, зокрема, Полтавській обласній партійній організації політичної партії «Партія політики Путіна».

В обґрунтування заяви представник заявника вказує, що рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2022 року у справі № 640/24270/21 задоволено позов Міністерства юстиції України до ПП «РУСЬ ЄДИНА» про заборону діяльності політичної партії; заборонено діяльність ПП «РУСЬ ЄДИНА»; передано майно, кошти та інші активи ПП «РУСЬ ЄДИНА», її обласних, міських, районний організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави. Вказане рішення суду набрало законної сили 20.07.2022 року та підлягає виконанню. Згідно п. 2 Порядку переходу у власність держави майна, коштів та інших активів забороненої судом політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2022 року № 896 (далі - Порядок), після набрання законної сили рішенням суду про заборону політичної партії, у резолютивній частині якого зазначено про передачу майна політичної партії у власність держави, Мін`юст вживає заходів до розшуку майна політичної партії. Так, 19.08.2022 року Міністерство юстиції України звернулося до Державної податкової служби України із запитом щодо надання інформації про всі відкриті рахунки ПП «РУСЬ ЄДИНА», її обласних, міських, районний організацій, первинних осередків та інших структурних утворень. Листом Відповідно до листа Державної податкової служби України від 19.08.2022 року, у ПП «РУСЬ ЄДИНА» (попередня назва - «Партія політики Путіна») відкриті рахунки в АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК». З метою розшуку майна, зокрема, коштів на рахунках, формування і затвердження переліку майна заборонених судом політичних партій, Міністерство юстиції України звернулось із запитом до АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» щодо надання інформації про номери рахунків та залишки коштів на них в національній та іноземній валюті, які належать політичній партії ПП «РУСЬ ЄДИНА», її обласним, міським, районним організаціям, первинним осередкам та іншим структурним утворенням. Проте, у наданні запитуваної інформації було відмовлено, оскільки запитувана інформація є банківською таємницею у розумінні Закону України «Про банки і банківську діяльність» та відповідно до порядку розкриття банківської таємниці у банку відсутні правові підстави для її розкриття. Відтак, у заявника є необхідність у розкритті інформації, яка містить банківську таємницю з метою реалізації повноважень Міністерства юстиції України.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.10.2022 року, справу було розподілено судді Печерського районного суду м. Києва Григоренко І.В.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 20.02.2023 року заяву Міністерства юстиції України про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, було залишено без руху та надано заявнику строк для усунення недоліків заяви.

21.02.2023 року заявник усунув недоліки заяви.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 22.02.2023 року в порядку окремого провадження відкрито провадження у цивільній справі за заявою Міністерства юстиції України, за участю особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, Політичної партії «РУСЬ ЄДИНА» та обслуговуючого банку - Акціонерного товариства «РАЙФФАЙЗЕН БАНК», про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, та судове засідання призначено на 03.04.2023 року.

27.02.2023 року на адресу Печерського районного суду м. Києва від представника заявника надійшла заява про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів, в якій останній просить долучити до матеріалів справи копію рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2022 року у справі № 640/24270/21.

Протокольною ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 03.04.2023 року клопотання представника заявника про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів задоволено; приєднано до матеріалів справи копію рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2022 року у справі № 640/24270/21 та у зв`язку із неявкою учасників справи, щодо яких відсутні відомості про вручення їм повідомлення про дату, час і місце судового засідання, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 223 ЦПК України, розгляд справи було відкладено до 27.04.2023 року.

В судове засідання 27.04.2023 року з`явився представник заявника. Інші учасники судового процесу в судове засідання 27.04.2023 року не з`явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином, в тому числі, з електронною поштою та шляхом публікації оголошення на веб-порталі судової влади України.

Як визначено у ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до ч. 2 ст. 349 ЦПК України, неявка в судове засідання без поважних причин заявника та (або) особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, чи їх представників або представника банку не перешкоджає розгляду справи, якщо суд не визнав їхню участь обов`язковою.

За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності представника особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці та представника банку.

Представник заявника у судовому засіданні 27.04.2023 року підтримав вимоги заяви з викладених у ній підстав та просив їх задовольнити.

Вислухавши вступне слово представника заявника, дослідивши письмові докази у справі у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Суд встановив, що рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2022 року у справі № 640/24270/21 задоволено позов Міністерства юстиції України до ПП «РУСЬ ЄДИНА» про заборону діяльності політичної партії; заборонено діяльність ПП «РУСЬ ЄДИНА»; передано майно, кошти та інші активи ПП «РУСЬ ЄДИНА», її обласних, міських, районний організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави. Вказане рішення суду набрало законної сили 20.07.2022 року (а. с. 91 - 98).

19.08.2022 року Міністерство юстиції України звернулося до Державної податкової служби України із запитом за вих. № 70343/19.1.2/11-22 щодо надання інформації про всі відкриті рахунки ПП «РУСЬ ЄДИНА», її обласних, міських, районний організацій, первинних осередків та інших структурних утворень (а. с. 99 - 100).

Відповідно до листа Державної податкової служби України від 19.08.2022 року № 6925/5/99-00-20-01-04-05, у ПП «РУСЬ ЄДИНА» (попередня назва - «Партія політики Путіна») відкриті рахунки, зокрема, в АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» (а. с. 101 - 102).

08.09.2022 року Міністерство юстиції України звернулось із запитом за вих. № 77185/19.1.2/-22 до АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» щодо надання інформації про номери рахунків та залишки коштів на них в національній та іноземній валюті, які належать політичній партії ПП «РУСЬ ЄДИНА», її обласним, міським, районним організаціям, первинним осередкам та іншим структурним утворенням (а. с. 103 - 106).

АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» листом від 30.09.2022 року № 81-15-9/5434 відмовило Міністерству юстиції України у наданні інформації, оскільки запитувана інформація становить банківську таємницю відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність» (а. с. 107).

Як визначено у ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею.

Частиною 2 ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» визначено, що банківською таємницею є: 1) відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України; 2) операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди; 3) фінансово-економічний стан клієнтів; 4) системи охорони банку та клієнтів; 5) інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності; 6) відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація; 7) інформація щодо звітності по окремому банку, за винятком тієї, що підлягає опублікуванню; 8) коди, що використовуються банками для захисту інформації; 9) інформація про фізичну особу, яка має намір укласти договір про споживчий кредит, отримана під час оцінки її кредитоспроможності.

Порядок розкриття банківської таємниці визначений ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність». Цією нормою визначено коло осіб, на вимогу яких розкривається банківська таємниця, підстави її розкриття та обсяг інформації, яка надається.

Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність», інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками: 1) на письмовий запит або з письмового дозволу відповідної юридичної чи фізичної особи. Інформація щодо рахунка умовного зберігання (ескроу) та операцій за ним розкривається також на письмовий запит бенефіціара. Інформація про залишок коштів на банківському рахунку, майнові права на кошти на якому є предметом обтяження, операції за ним, обтяження, стосовно яких до банку надійшли повідомлення, у тому числі взяті банком на облік, інші обмеження права розпоряджання рахунком розкривається також на письмовий запит обтяжувача, якщо право обтяжувача на отримання відповідної інформації передбачено правочином, на підставі якого виникає таке обтяження; 2) за рішенням суду.

З аналізу зазначеної правової норми слідує, що на вимогу відповідних уповноважених державних органів банк вправі надати інформацію, яка містить банківську інформацію, у межах і обсягах, визначених цим та іншими законами, тобто банки надають обмежену законом інформацію.

Відповідно до п. 5 глави 3 Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління Національного банку України від 14.07.2006 року № 267, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.08.2006 року за № 935/12809, банки зобов`язані виконувати рішення суду про розкриття інформації, що становить банківську таємницю, у порядку, установленому законодавством України. За рішенням суду про розкриття інформації, що становить банківську таємницю, банк розкриває інформацію в обсязі, визначеному рішенням суду.

Згідно із роз`ясненнями Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, у пункті 12 «Про судову практику в цивільних справах про розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб» № 10 від 30.09.2011 року, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У зв`язку із цим у разі, якщо підставою звернення до суду, зокрема, органу державної податкової служби із заявою про розкриття банківської таємниці, є дії порушника податкового законодавства і стосовно таких дій для цих органів відповідними спеціальними законами передбачений спосіб реагування, то суд не має підстав для задоволення заяви. Винятком є обґрунтовані посилання заявника на неможливість вчинення ним дій відповідно до способів реагування, передбачених зазначеними законами. Зокрема, це можуть бути обґрунтовані посилання з поданням відповідних доказів про те, що особа, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, не знаходиться за місцем своєї реєстрації; підтверджена неможливість вручення повідомлення з копією наказу про проведення документальної перевірки тощо.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 18.11.2019 року у справі № 752/19172/18 та від 28.05.2020 року у справі № 761/13288/19.

Запитувана інформація необхідна для забезпечення належного виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2022 року у справі № 640/24270/21, а саме з метою розшуку майна, зокрема, коштів на рахунках, формування і затвердження переліку майна забороненої судом політичної партії ПП «РУСЬ ЄДИНА».

За таких обставин, враховуючи викладене, аналізуючи норми чинного законодавства, оцінюючи всі докази у справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що Міністерством юстиції України обґрунтовано необхідність та обставини, за яких необхідно розкрити банківську таємницю, визначено обсяги розкриття такої інформації та мету її використання, відтак заява про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 350, п. 6 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 60, 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність», ст. ст. 2, 4, 19, 23, 76-80, 95, 263-265, 268, 272, 293, 294, 349, 350, 354, 430, пп. 15.5 п. 15 Розділу ХІІІ Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву Міністерства юстиції України за участю особи, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці, Політичної партії «РУСЬ ЄДИНА» та обслуговуючого банку - Акціонерного товариства «РАЙФФАЙЗЕН БАНК», про розкриття інформації, яка містить банківську таємницю, - задовольнити.

Зобов`язати Акціонерне товариство «РАЙФФАЙЗЕН БАНК» надати Міністерству юстиції України інформацію, що містить банківську таємницю, про номери рахунків та залишок коштів на них, що належать Політичній партії «РУСЬ ЄДИНА» та її обласним, міським, районним організаціям, первинним осередкам та іншим структурним утворенням, зокрема, Полтавській обласній партійній організації політичної партії «Партія політики Путіна».

Заявник: Міністерство юстиції України, адреса: вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622.

Особа, щодо якої вимагається розкриття банківської таємниці: Політична партія «РУСЬ ЄДИНА», адреса: вул. Маршала Якубовського, 8, м. Київ, 03191, код ЄДРПОУ 26385090.

Банк: Акціонерне товариство «РАЙФФАЙЗЕН БАНК», адреса: вул. Лєскова, 9, м. Київ, 01011, код ЄДРПОУ 14305909.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржене особою, щодо якої банк розкриває банківську таємницю, або заявником у п`ятиденний строк шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва, а з початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до апеляційного суду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Копії рішення направити банку, що обслуговує юридичну або фізичну особу, заявнику та особі, щодо якої надається інформація.

Повне судове рішення складено та підписано 05.05.2023 року.

Суддя: І.В. Григоренко

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення27.04.2023
Оприлюднено13.06.2023
Номер документу111449888
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про розкриття банком інформації, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб

Судовий реєстр по справі —757/29031/22-ц

Рішення від 27.04.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Григоренко І. В.

Ухвала від 20.02.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Григоренко І. В.

Ухвала від 22.02.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Григоренко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні