П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-----------------------
У Х В А Л А
12 червня 2023 р. Справа № 420/15328/21
Суддя П`ятого апеляційного адміністративного суду Лук`янчук О.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Світлий" на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року по справі за позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Світлий" про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 року позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської задоволено.
На зазначене рішення суду Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Світлий" подано апеляційну скаргу.
Перевіривши апеляційну скаргу, суд вважає, що вона не може бути прийнята до апеляційного провадження та підлягає залишенню без руху, оскільки апелянтом пропущено строк звернення до суду.
Відповідно до ч.1, ч. 2 ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутись до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як вбачається з матеріалів справи, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Світлий" вперше подало апеляційну скаргу в межах строку, встановленого ч.ч.1,2 ст.295 КАС України.
Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2022 року апеляційну скаргу залишено без руху та надано строк для усунення недоліків
Копію ухвали про залишення апеляційної скарги без руху секретарем судового засідання направлено засобами поштового зв`язку на адресу апелянта, котра зазначена останнім в апеляційній скарзі, а саме: "пров. Світлий, 11, м. Одеса, Одеська область, 65009", - а також відповідає офіційній адресі юридичної особи ОСББ "Світлий", зареєстрованій в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (код ЭДРПОУ 33569304).
Вказане поштове відправлення повернулось на адресу апеляційного суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
На виконання вимог ухвали суду про залишення апеляційної скарги без руху, апелянтом будь-яких клопотань або заяв до суду не подано.
Ухвалою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2022 року продовжено строк на усунення недоліків апеляційної скарги, встановивши апелянту строк для виконання вимог ухвали суду протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Скан-копія вказаної ухвали направлялась 15.06.2022 року на електронну адресу апелянта "mchsg@ukr.net", котра була повідомлена уповноваженою особою ОСББ "Світлий" у телефонному режимі, про що секретарем судового засідання складено телефонограму.
Крім того, вказана ухвала 15.07.2022 року та 04.08.2022 року направлялась апелянту рекомендованими поштовими відправленнями, однак останні повернулись на адресу суду з відмітками "за закінченням терміну зберігання" та "адресат відсутній за вказаною адресою" відповідно.
В межах вказаного в ухвалі суду про залишення апеляційної скарги без руху строку, скаржником не усунуто недоліки апеляційної скарги, будь-яких заяв та клопотань від апелянта не надходило, а тому ухвалою суду від 17.10.2022 року апеляційну скаргу повернуто апелянту.
25.05.2023 року позивачем вдруге подано апеляційну скаргу.
При цьому, до апеляційної скарги долучено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, в обґрунтування якого скаржник вказує, що вже звертався до суду з апеляційною скаргою, водночас така була повернута апелянту у зв`язку з неусуненням недоліків. При цьому зазначає, що ухвалу суду від 14.06.2022 року про продовження строку на усунення недоліків не отримував. Вказує, що Голова Правління Перстньов І. у звязку із запровадженням воєнного стану вимушено, тимчасово покинув Україну та не міг повноцінно та всебічно приймати участь та подавати клопотання до суду.
Вивчивши доводи клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, суд приходить до наступного.
Частинами першою та другою статті 44 КАС України передбачено, що учасники справи мають рівні процесуальні права та обов`язки. Учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки, зокрема, щодо сплати судового збору.
Наведеною процесуальною нормою чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов`язує учасників справи діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у них прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне та своєчасне (без суттєвих затримок та зайвих зволікань) виконання своїх обов`язків, встановлених законом або судом, зокрема щодо дотримання строку апеляційного оскарження, а також належного оформлення апеляційної скарги. Для цього особа, зацікавлена у поданні апеляційної скарги, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії, використовувати у повному обсязі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.
Суд зазначає, що інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Підстави пропуску строку апеляційного оскарження можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов`язані з непереборними та об`єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання касаційної скарги. Отже, тільки наявність об`єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення у апеляційному порядку у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку апеляційного оскарження з поважних причин.
Відповідно, при вирішенні питання про поновлення строку суд надає оцінку обставинам, які слугували перешкодою для своєчасного звернення до суду, у взаємозв`язку інтервалів часу: з моменту закінчення встановленого КАС України строку апеляційного оскарження до дати звернення з апеляційною скаргою вперше; з моменту повернення вперше поданої апеляційної скарги/відмови у відкритті апеляційного провадження за вперше поданою апеляційною скаргою до дати повторного звернення з апеляційною скаргою і так далі.
При цьому, колегія суддів зазначає, що та обставина, що позивач звертається з первинною апеляційною скаргою у строк (яку було залишено без руху та повернуто) не є підставою вважати пропуск строку поважним, оскільки невиконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху не є таким, що не залежить від волі особи, яка її подає, і не надає такій особі права у будь-який необмежений після спливу строку апеляційного оскарження час реалізовувати право на оскарження судових рішень.
Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, апелянт пов`язує об`єктивну неможливість вчасного подання апеляційної скарги також із Голова Правління Перстньов І. у зв`язку із запровадженням воєнного стану вимушено, тимчасово покинув Україну та не міг повноцінно та всебічно приймати участь та подавати клопотання до суду.
Зазначені у клопотанні обґрунтування не є поважними причинами пропуску строку на апеляційне оскарження в силу ст. 295 КАС України, оскільки неухильне виконання обов`язків, зокрема, в частині дотримання вимог процесуального закону щодо оформлення апеляційної скарги у відповідності до вимог КАС України (форма і зміст) та подання у встановлений строк, не повинно ставитись в залежність внутрішніх питань роботи, оскільки вказані обставини є виключно проблемою внутрішньої організації роботи останнього.
При цьому, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що звернення до апеляційного суду з апеляційною скаргою це право сторони, а не обов`язок, а тому, якщо особа вважає за необхідне скористатися своїм правом на апеляційне оскарження, реалізація зазначеного права повинна відбуватися із дотриманням порядку та строків встановлених положеннями КАС України.
Аналогічний підхід застосовано Верховним Судом в ухвалі від 26.10.2022 року по справі № 160/2542/20.
Отже, скаржником не доведено поважності причин пропуску строку для повторного звернення з апеляційною скаргою та не надано належних доказів вжиття заходів, направлених на своєчасну подачу апеляційної скарги, які свідчили б про сумлінне та добросовісне ставлення до виконання процесуального обов`язку.
За змістом ч.3 ст.298 КАС України вбачається, що апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними.
З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга має бути залишена без руху, з наданням строку для усунення недоліків протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали для надання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження з зазначенням інших причин та наданням відповідних доказів
Керуючись ст.ст. 196, 296, 298 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Світлий" залишити без руху.
Надати апелянту строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги - 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Роз`яснити апелянту, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 299 КАС судом буде відмовлено у відкритті апеляційного провадження.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя: Лук`янчук О.В.
Суд | П'ятий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2023 |
Оприлюднено | 14.06.2023 |
Номер документу | 111468902 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (у тому числі прав на земельні ділянки) |
Адміністративне
П'ятий апеляційний адміністративний суд
Лук'янчук О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні