Рішення
від 12.06.2023 по справі 740/234/23
НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 740/234/23

Провадження № 2/740/318/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2023 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

в складі: головуючої судді Пантелієнко В.Г.

з участю секретаря Пулинець Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мальва-10» до ОСОБА_1 про стягнення боргу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідачки ОСОБА_1 боргу з оплати внесків до ремонтного фонду заходів з енергоефективності будинку в сумі 5533 грн., нараховані за прострочення грошового зобов`язання інфляційні збитки в сумі 1669,88 грн. та 3% річних за користування грошовими коштами в сумі 226,02 грн.

В обгрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що відповідачка є власницею квартири АДРЕСА_1 .

Співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 створено ОСББ «Мальва -10», яке здійснює управління будинком власними силами. Загальними зборами ОСББ «Мальва-10» від 08.09.2020 року було прийнято рішення про впровадження заходів з енергоефективності і власників квартир, в тому числі ОСОБА_1 , зобов`язано до 28.08.2021 р. сплатити внески до ремонтного фонду в розмірі 5533,00 грн. Проте відповідачка вказане зобов`язання не виконала, внаслідок чого утворився борг зі сплати внесків в розмірі 5533 грн.

Ухвалою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 17 січня 2023 року прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Сторони в судове засідання не з`явились.

Представник позивача ОСББ «Мальва-10» у позовній заяві просила розглянути справу за її відсутності, заочного розгляду справи не заперечувала.

Відповідачка ОСОБА_1 у поданому відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнала у повному обсязі, посилаючись на те, що їй не було відомо про прийняте загальними зборами ОСББ рішення від 08.09.2020 року про впровадження заходів з енергоефективності та затвердження розміру внеску співвласників, повідомлення про суму заборгованості перед позивачем вона також не отримувала. Крім того, вважає, що оскільки у належній їй квартирі встановлено індивідуальний опалювальний апарат, заходи енергоефективності, які впроваджуються у будинку не мають відношення до її квартири. Також вважає безпідставною вимогу про стягнення інфляційних збитків та 3% річних, оскільки позивачем не було їй пред`явлено вимогу за грошовим зобов`язанням.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що співвласниками багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 було створено ОСББ "Мальва-10"

Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджується факт державної реєстрації 08.07.2016 року юридичної особи - ОСББ «Мальва-10» (а.с.3-5).

З відповіді КП «Ніжинське МБТІ» від 15.12.2022 року на адвокатський запит вбачається, що право власності на квартиру АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_1 (а.с. 7).

Рішенням від 08.09.2020 року загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 для впровадження заходів з енергоефективності затверджено розмір внеску співвласників до ремонтного фонду в сумі 110,00 грн з 1 м кв площі приміщення, що належить співвласникові, розстрочено сплату внесків на 12 місяців і встановлено, що сума внеску сплачується кожним співвласником відповідно до загальної площі приміщень, що йому належить рівними частинами щомісячно не пізніше 28 числа поточного місяця починаючи з вересня 2020 року (а.с. 8).

Згідно довідки про розмір внеску до ремонтного фонду (а.с. 9), у відповідачки виникла заборгованість зі сплати вказаних внесків, яка становить 5533 грн.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").

Відповідно до ст. 4 цього Закону об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання. Об`єднання є юридичною особою, що створюється відповідно до закону. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Об`єднання відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном об`єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді.

Заположеннямистатті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»вищим органом управління об`єднання є загальні збори, до виключної компетенції яких належить затвердження статуту об`єднання, внесення до нього змін, затвердження кошторису об`єднання, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Відповідно достатті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»співвласник зобов`язаний виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів (ч. 3 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).

Згідно з ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Отже, ОСОБА_1 , як власниця квартири в будинку, в якому створено ОСББ, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання та збереження будинку, які були затверджені рішеннями загальних зборів, а позивач, в свою чергу, наділений правом у разі нездійснення нею таких дій звернутися до суду про стягнення нарахованих платежів по цим витратам.

Судом встановлено, що перелік та розмір внесків співвласників до ремонтного фонду визначено рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку від 08.09.2020 року, яке на даний час є чинним.

Твердження відповідачки про необхідність зменшення розміру внеску до ремонтного фонду із заходів енергоефективності, у зв`язку з наявністю в її квартирі індивідуального опалення та посилання при визначенні боргу на «Методику розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків та визначення плати за їх опалення», суд вважає хибним, оскільки в даному випадку заборгованість виникла із зобов`язання співвласника щодо утримання будинку, а не щодо послуг з теплопостачання.

Згідно ч.1 ст.509ЦКУкраїни зобов`язання є правовідношенням, у якому одна сторона (боржник) зобов`язаний вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо), або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконати його обов`язок.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов 'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст.530ЦКУкраїни якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей термін.

Відповідно до ст. 610 ЦК України , порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином,оскільки наданий час ОСОБА_1 не сплаченовнески співвласникадоремонтногофонду,суд вважаєзаконними таобгрунтованими вимогипозивача простягнення звідповідачки боргу, інфляційних втрат в сумі 1669,88 грн. та трьох процентів річних від прострочених сум боргу в розмірі 226,02 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача слід стягнути 2684 гривень витрат по сплаті судового збору.

Згідно зі статтею 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи, зокрема витрат на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ст. 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

На підтвердження надання правової допомоги, представником позивача було надано суду: договір про надання правничої допомоги від 28.10.2022 року, укладений ОСББ «Мальва-10» з Адвокатським бюро «Прокопець та партнери» з додатковою угодою № 2 від 11.01.2023 року, акт прийняття-передачі наданих послуг від 11.01.2023 року, відповідно до якого вартість наданої правничої допомоги визначено в сумі 2500 гривень.

Згідно з частинами 4-6 ст.137ЦПКУкраїни розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Зважаючи навимоги діючогозаконодавства,оцінюючи наявніу справідокази,враховуючи співмірністьвитрат,складність справи,а такожвідсутність клопотаннявідповідачки прозменшення розмірувитрат,суд вважаєза необхіднестягнути з ОСОБА_1 на користьпозивача витратина професійнуправничу допомогув розмірі2500грн.,які підтвердженідокументально.

Керуючись ст.ст. 509, 526, 530, 610, 625ЦК України, ст.ст.133,137,141, 263-265 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мальва-10» до ОСОБА_1 про стягнення боргу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мальва-10» заборгованість з оплати внесків до ремонтного фонду заходів з енергоефективності будинку в сумі 5533 грн., інфляційні збитки в сумі 1669 грн. 88 коп. та 3% річних за користування грошовими коштами в сумі 226 грн. 02 коп., а також 2684 грн. в рахунок відшкодування судових витрат та 2500 грн. витрат на правничу допомогу, а всього стягнути 12612 (дванадцять тисяч шістсот дванадцять) гривень 90 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Чернігівського апеляційного суду.

Суддя В.Г. Пантелієнко

СудНіжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення12.06.2023
Оприлюднено15.06.2023
Номер документу111493556
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —740/234/23

Постанова від 12.07.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Скрипка А. А.

Ухвала від 20.10.2023

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Скрипка А. А.

Ухвала від 19.10.2023

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Скрипка А. А.

Ухвала від 04.08.2023

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Скрипка А. А.

Рішення від 12.06.2023

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Пантелієнко В. Г.

Ухвала від 17.01.2023

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Пантелієнко В. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні