СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття апеляційного провадження та призначення справи до розгляду
12 червня 2023 року м. Харків Справа № 922/1627/23
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Медуниця О.Є., суддя Істоміна О.А., суддя Стойка О.В.,
розглянувши матеріали апеляційної скарги Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (вх.1042Х/3) на ухвалу Господарського суду Харківської області від 01.05.2023 (суддя Ольшанченко В.І.) у справі №922/1627/23
за заявою Комунального підприємства "Харківські теплові мережі", м. Харків,
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Райдуга", м. Харків,
про видачу судового наказу про стягнення 36 489,31 грн.
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" звернулося до Господарського суду Харківської області із заявою, згідно з якою просить видати судовий наказ про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Райдуга" на користь Комунального підприємства "Харківські теплові мережі":
- заборгованості за невиконання зобов`язань за договором-1 по оплаті теплової енергії в сумі 427,92 грн. за листопад 2021 на р/р НОМЕР_1 у Філії Харківського обласного управління АТ Ощадбанк, МФO 351823, код ЄДРПОУ 31557119;
- заборгованості за невиконання зобов`язань за договором-2 по оплаті теплової енергії в сумі 33 675,42 грн. за грудень 2021; січень 2022; лютий 2022; березень 2022; листопад 2022; грудень 2022 на р/р НОМЕР_1 у Філії Харківського обласного управління АТ Ощадбанк, МФО 351823, код ЄДРПОУ 31557119;
- заборгованості за абонентську плату за спожиту теплову енергію за договором-2 в сумі 61,56 грн. за липень 2022 - грудень 2022 на р/р НОМЕР_1 у Філії Харківського обласного управління АТ Ощадбанк, МФО 351823, код ЄДРПОУ 31557119;
- заборгованості за технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання за договором-3 в сумі 2 324,41 грн. за липень 2022 - грудень 2022.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 01.05.2023 у справі №922/1627/23 відмовлено Комунальному підприємству "Харківські теплові мережі" у видачі судового наказу про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "Райдуга" заборгованості в сумі 36 489,31 грн.
Не погодившись із зазначеною ухвалою, Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" звернулося до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою (повторно), в якій просить означену ухвалу скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції. В апеляційній скарзі міститься клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.05.2023 для розгляду апеляційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Медуниця О.Є., суддя Істоміна О.А., суддя Стойка О.В.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 02.06.2023 апеляційну скаргу залишено без руху з огляду на невиконання апелянтом вимог п.3 ч.3 ст.258 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), а саме ненадання доказів направлення копії апеляційної скарги Товариству з обмеженою відповідальністю Фірма "Райдуга".
Через підсистему «Електронний суд» від апелянта надійшла заява про усунення недоліків апеляційної скарги (у межах визначеного судом строку), до якої додано опис вкладення у цінний лист, поштову накладну та фіскальний чек як докази направлення копії апеляційної скарги на адресу боржника.
Відповідно до ч.3 ст.174 ГПК України, яка застосовується в силу приписів ст.260 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст.176 цього Кодексу.
Розглянувши клопотання скаржника про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали суду, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи.
Відповідно до положень ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1). Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду (ч.2).
Відповідно до ч.3 ст.256 ГПК України строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
ГПК України не пов`язує право суду відновити пропущений процесуальний строк лише з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Поважними причинами пропуску процесуального строку визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, незалежними від волевиявлення сторони та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для вчинення процесуальної дії. Отже, у кожному випадку суд повинен з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінити доводи, що наведені на обґрунтування клопотання про його відновлення, та зробити мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску строку.
У рішеннях Європейського суду з прав людини закріплено, що право на справедливий судовий розгляд може бути обмежено державою лише якщо це обмеження не завдає шкоди самій суті права.
Європейський суд з прав людини при застосуванні положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), який гарантує кожному право на звернення до суду, зазначає про те, що право на доступ до суду має бути ефективним. Не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення у справі "Жоффр де ля Прадель проти Франції").
Позиція Європейського суду з прав людини свідчить, що основною складовою права на суд є право доступу в тому розумінні, що особі має бути забезпечено можливість звернутися до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинно чинитися правових чи практичних перешкод для здійснення цього права.
У рішенні по справі "Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії" та в рішенні по справі "Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії" Європейський суд з прав людини вказав, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їх позовних вимог. Це визнане порушенням п.1 ст.6 Конвенції.
У справі "Скорик проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що відповідно до п.1 ст.6 Конвенції, якщо в національному правовому порядку існує процедура апеляції, держава має гарантувати, що особи, які знаходяться під її юрисдикцією, мають право у апеляційних судах на основні гарантії, передбачені ст.6 Конвенції. Суд також зазначив, що мають бути враховані особливості провадження, що розглядається, та сукупність проваджень, що здійснювались у відповідності з національним правопорядком, а також роль апеляційного суду в них.
В обґрунтування клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження заявником зазначено наступне. Повний текст оскаржуваної ухвали суду від 01.05.2023 отримано заявником у кабінеті підсистеми Електронний суд» 02.05.2023. Заявником 08.05.2023 до Східного апеляційного господарського суду було направлено апеляційну скаргу на ухвалу суду першої інстанції від 01.05.2023. Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 25.05.2023 апеляційну скаргу повернуто заявнику у зв`язку з порушенням вимог ч.3 ст.56 ГПК України. Наведені апелянтом обставини підтверджені інформацією, наявною в системі «Діловодство спеціалізованого суду».
Відповідно до ч.8 ст.174 ГПК України повернення апеляційної скарги не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Враховуючи зазначені апелянтом обставини, з метою недопущення порушення права особи на доступ до правосуддя, визначеного ст.6 Конвенції, ст.129 Конституції України, ст.256 ГПК України та для захисту прав і охоронюваних законом інтересів сторони судового процесу, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для поновлення строку на апеляційне оскарження.
Заперечень проти відкриття апеляційного провадження в порядку ч.2 ст.262 ГПК України до суду не надходило.
Відповідно до вимог ст.262 ГПК України колегія суддів визначилась про можливість відкриття апеляційного провадження у справі.
Згідно з п.1 ч.1 ст.255 ГПК України окремо від рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку, зокрема, ухвали суду першої інстанції про відмову у видачі судового наказу.
Відповідно до ч.2 ст.271 ГПК України апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції, зазначені в пунктах 1, 5, 6, 8, 9, 12, 18, 31, 32, 33, 34 частини першої статті 255 цього Кодексу, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Частиною 13 ст.8 ГПК України встановлено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про розгляд апеляційної скарги без повідомлення учасників справи.
Керуючись ст.ст.234, 235, 255, 258, 262, 268, 271 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" про поновлення строку на подання апеляційної скарги задовольнити, строк на подання апеляційної скарги поновити.
2. Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" на ухвалу Господарського суду Харківської області від 01.05.2023 у справі №922/1627/23.
3. Встановити строк по 03.07.2023 для подання:
- відзиву на апеляційну скаргу, який повинен відповідати вимогам ч.2 ст.263 Господарського процесуального кодексу України, а також доказів надсилання (надання) копії відзиву та доданих до нього документів іншому учаснику справи;
- заяв та/або клопотань (за наявності), що пов`язані з розглядом апеляційної скарги, із доказами надіслання їх копій іншому учаснику справи.
4. Розгляд апеляційної скарги здійснювати у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
5. Запропонувати учасникам справи для прискорення документообігу в межах цієї справи, надсилати документи з використанням програми Електронний суд (за умов відповідної реєстрації) або скеровувати документи із засвідченням електронним цифровим підписом уповноваженої особи на електронну адресу Східного апеляційного господарського суду: inbox@eag.court.gov.ua.
6. Зупинити дію ухвали Господарського суду Харківської області від 01.05.2023 у справі №922/1627/23.
7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя О.Є. Медуниця
Суддя О.А. Істоміна
Суддя О.В. Стойка
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2023 |
Оприлюднено | 15.06.2023 |
Номер документу | 111517951 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Медуниця Ольга Євгеніївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні