Ухвала
від 14.06.2023 по справі 675/961/23
ІЗЯСЛАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 675/961/23

Провадження № 2-о/675/41/2023

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

14 червня 2023 року м. Ізяслав

Суддя Ізяславського районного суду Хмельницької області Пашкевич Р. В., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа КУ «Центр надання соціальних послуг» про визнання особи обмежено дієздатною та призначення піклувальника,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про визнання особи обмежено дієздатною та призначення піклувальника.

За змістом ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульовано ЦПК України. Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки не в повній мірі відповідає вимогам ст. ст. 175, 296-300 ЦПК України, виходячи з наступних підстав.

Так, згідно ч. 1 ст. 296 ЦПК України, заяву про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи може бути подано членами її сім`ї, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Згідно з абз. 5 п. 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 1999 року № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї» членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство.

Законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання.

З матеріалів справи встановлено, що заявник являється онуком ОСОБА_2 , однак зареєстроване його місце проживання є відмінним від зареєстрованого місця проживання ОСОБА_2 . Документи, які підтверджують факт спільного проживання заявника з ОСОБА_2 в матеріалах справи відсутні.

З наведеного вбачається, що заявником не зазначено належних доказів на ту обставину, що він є членом сім`ї ОСОБА_2 у розумінні ст. 3 СК України.

Частиною 1 статті 297 ЦПК України визначено, що у заяві про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи мають бути викладені обставини, що свідчать про психічний розлад, істотно впливають на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, чи обставини, що підтверджують дії, внаслідок яких фізична особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо, поставила себе чи свою сім`ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов`язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 36 ЦК України суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо і тим ставить себе чи свою сім`ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов`язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.

Проте,заявником невикладено усвоїй заявіна підставіяких медичнихдокументів,вказують пронаявність у ОСОБА_2 психічного розладу,що істотновпливає найого здатністьусвідомлювати значеннясвоїх дійта (або)керувати ними.Зазначені узаяві відомостіщодообмеження особи у здатності самостійно обслуговувати себе, з у рахуванням віку та стану здоров`я ОСОБА_2 , а також висновки, які суперечать один одному щодо отримання соціальних послуг ОСОБА_2 , також не свідчать на підтвердження такого розладу.

Тобто, жодних документів на підтвердження наявності у ОСОБА_2 ознак психічного розладу, які істотно впливають на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними станом на момент звернення із заявою не надано.

Обмеження особи у здатності самостійно обслуговувати себе та потребування сторонньої допомоги не свідчать самі по собі про наявність саме психічного розладу.

Фізична хвороба може бути підставою для визнання особи інвалідом, надання такій особі постійного догляду, соціальних послуг у відповідності до Закону України «Про соціальні послуги», але не є підставою для визнання фізичної особи обмежено дієздатною, єдиною підставою для чого є психічний розлад особи.

Суддя звертає увагу, що всі доводи й докази щодо предмету доказування мають бути чітко і детально викладені заявником у поданій заяві у відповідності до вимог ч. 1 ст. 297 ЦПК України.

Надана заявником довідка Щуровецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області №76 датована 2015 роком. Таким чином, зазначена в даному документі інформація може бути застарілою та критично використаною судом, як доказ вагомих підстав для звернення заявника до суду для забезпечення свого права на судовий захист.

Частиною 1 статті 299 ЦПК України передбачено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її обмежено дієздатною, та представника органу опіки та піклування.

Відтак, заявником не було залучено до участі в якості заінтересованої особи, особу, відносно якої розглядається справа про визнання особи обмежено дієздатною та призначення піклувальника відносно ОСОБА_2 , а також орган опіки та піклування.

Згідно з ч. 1, 2, 4, 5 ст. 95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до п. 5.27 Національного стандарту України Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003 відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.

При цьому, заявником надано копії документів не засвідчені належним чином.

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином,дану заявуслід залишитибез рухута надатистрок дляусунення недоліків,протягом якого ОСОБА_1 необхідно:1)зазначити доказитого,що вінза приписамич.1ст.296ЦПК Україниможе звертатисядо судуіз заявоюпро обмеженняцивільної дієздатності ОСОБА_2 ,тобто необхіднопідтвердити фактйого проживанняоднією сім`єюз ОСОБА_2 ;2)зазначити медичні документи,що свідчатьпро психічнийрозлад ОСОБА_2 ,який істотновпливає найого здатністьусвідомлювати значеннясвоїх дійта (або)керувати ними;3)вказати в поданій заяві в якостізаінтересованої особи,особу,відносно якоїрозглядається справапро визнанняособи обмеженодієздатною тапризначення піклувальникавідносно ОСОБА_2 ,а такожвідповідний органопіки тапіклування;4)надати суду належним чином засвідчені копії документів, що додаються до позовної заяви відповідно до кількості учасників справи.

Керуючись ст.ст. 175, 185 ЦПК України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа КУ «Центр надання соціальних послуг» про визнання особи обмежено дієздатною та призначення піклувальника,- залишити без руху.

Надати заявнику для усунення недоліків поданої заяви строк, що складає 10 (десять) днів з дня отримання копії ухвали.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що в разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде йому повернута. Залишення заяви без руху або її повернення не позбавляють права повторного звернення до суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Р.В. Пашкевич

СудІзяславський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення14.06.2023
Оприлюднено19.06.2023
Номер документу111561325
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —675/961/23

Ухвала від 10.07.2023

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Пашкевич Р. В.

Ухвала від 14.06.2023

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Пашкевич Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні