Рішення
від 16.05.2023 по справі 729/846/19
БОБРОВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 729/846/19

2/729/2/23 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 травня 2023 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області в складі :

судді Кузюри В.О.

за участі : секретаря Ященко Л.В.

представників позивача Марушка І.М., ОСОБА_1

ОСОБА_2 , ОСОБА_3

представника особи в інтересах якої подано позов ОСОБА_4

представника відповідача ОСОБА_5

розглянувши у відкритомусудовому засіданнів залісуду в м. Бобровицяцивільну справу за позовомпершого заступникакерівника Ніжинської місцевої прокуратури вінтересах держави вособі Головногоуправління Держгеокадаструу Чернігівськійобласті до Бобровицької об`єднаної територіальної громади в особі Бобровицької міської ради Чернігівської області, ОСОБА_6 , третя особа товариство з обмеженою відповідальністю "Козацьке" про визнання рішення Бобровицької міської ради в частині недійсним та скасування державної реєстрації ,

В С Т А Н О В И В :

До Бобровицького районного суду надійшов позов першого заступника Ніжинської місцевої прокуратури вінтересах держави вособі Головногоуправління Держгеокадаструу Чернігівськійобласті до Бобровицької об`єднаної територіальної громади в особі Бобровицької міської ради Чернігівської області, ОСОБА_6 про визнання рішення 9 сесії 7 скликання Бобровицької міської ради № 309/9 /VII від 17.08.2018 року у частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7420683600:07:000:0022 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність ОСОБА_6 , розташованої у межах підвідомчої території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області недійсним та скасування державної реєстрації даної земельної ділянки.

Свої вимоги обгрунтовує тим, що актом перевірки № 485 -ДК/527/АП/09/01-18 від 29.01.2018 року встановлено , що відповідно до проекту встановлення меж населеного пункту та коригування матеріалів земельна ділянка з кадастровим номером 7420683600:07:000:0022 на час прийняття рішення міською радою про передачу її у власність знаходилася за межами населеного пункту та відносилася до земель державної власності .

Бобровицька міська рада надала відзив в якому заперечують щодо задоволення позову . Свої заперечення обгрунтовують тим, що відповідно до вимог ст.ст. 15-1, 117,122 ЗК України , розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.08.2018 року № 60-р"Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об"єднаних територіальних громад" та на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 25-7560/14-18-сг від 27.09.2018 року "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність " всі землі , що раніше перебували у державній власності по старостинському округу села Козацьке Бобровицької міської об"єднаної територіальної громади станом на 09.07.2019 року ( дата подачі позову) вже були передані із державної власності у комунальну власність Бобровицької міської територіальної громади . Отже на час звернення до суду Ніжинської міської прокуратури в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області , останнє не могло бути позивачем у суді як представник власника щодо земельної ділянки стосовно якої подано позов , що в межах села Козацьке, так і за його межами , оскільки не існувало вже державної форми власності, так як відбувся факт зміни власника даних земель. Також зазначають , що індивідуальний акт органу державної влади , органу місцевого самоврядування повинен бути скасований , у разі нанесення шкоди охоронюваним правам та законним інтересам . Прокуратурою не зазначено , яку шкоду завдано державі , її розмір , не представлено жодного документу , який би підтверджував наявність і розмір шкоди.

Скасування рішення про реєстрацію є позбавлення відповідача ОСОБА_6 його права власності , що є порушенням ст. 41 Конституції України.

Також зазначають , що позивачем не надано жодного доказу , що земельна ділянка знаходиться за межами с. Козацьке.

Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області надало письмові пояснення в яких зазначили , що Головне управління вважає вимоги прокурора обгрунтованими , так рішення міської ради прийняте з порушенням положення ст. 122 ЗК України , так як на час прийняття рішення міською радою земельна ділянка щодо якої виник спір знаходилася за межами населеного пункту та відносилася до земель державної власності і розпоряджатися нею міська рада не мала повноважень.

В судовому засіданні прокурори , які приймали участь в розгляді вимоги підтримали , просять їх задовольнити з підстав зазначених в позові, а також зазначили , що Бобровицьким районним судом розглядалася аналогічна справа № 729/347/19 за позовом заступника керівника Ніжинської місцевоїпрокуратури в інтересахдержави в особіГоловного управлінняДержгеокадастру уЧернігівській області до Бобровицької об`єднаної територіальної громади в особі Бобровицької міської ради Чернігівської області, ОСОБА_7 про визнання рішення Бобровицької міської ради недійсним та скасування державної реєстрації , вимоги задоволені , справа перебувала в апеляційній інстанції та касаційній інстанції і рішення залишене без змін, рішення набрало законної сили. Даним рішенням підтверджено , що Бобровицька міська рада вийшла за межі повноважень , оскільки прийняла рішення про передачу земельної ділянки , що розташована за межами населеного пункту , отже не перебувала в комунальній власності.

Представник Бобровицької міської ради просить в позові відмовити , так як з моменту передачі спірної земельної ділянки з земель державної власності вона є комунальною власністю , отже міська рада затверджуючи технічну документацію на земельну ділянку, яка була надана ОСОБА_6 діяла в межах своїх повноважень , що підтверджується висновком , викладеним в Постанові Верховного Суду від 05 серпня 2022 року у справі № 922/2060/20 , де визначено , що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Також в постанові суд дійшов висновку, що відсутність державної реєстрації речового права на земельну ділянку не впливає на обставини виникнення та наявність права комунальної власності на відповідну земельну ділянку.

Відповідач ОСОБА_6 в судовому засіданні вимоги не визнав та зазначив , що право власності на земельну ділянку він набув на законних підставах. Він звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області щодо затвердження технічної документації та передачі йому у власність земельної ділянки площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства , проте отримав відповідь , що землі сільгоспризначення державної власності були передані до комунальної власності Бобровицькій об"єднаній територіальній громаді , отже управління не має права затверджувати технічну документацію , тому він звернувся до Бобровицької міської ради , яка і прийняла відповідне рішення. Представник третьоїособи ТОВ "Козацьке"в судовезасідання нез"явився,про часта місцерозгляду повідомлені належнимчином ,письмові заяви,пояснення не подавали,учасники ненаполягали на йогоособистій участі,тому судухвалив розглядпроводити вйого відсутність. В судовому засіданні допитувалися свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які надали пояснення щодо місця розташування спірної земельної ділянки та зазначили , що дана земельна ділянка знаходиться за межами с. Миколаїв .

В судовому засіданні також були досліджені письмові докази надані сторонами та отримані в ході розгляду. 12.10.2018 року Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області видано наказ № 485-ДК про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства , використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності., зокрема при прийнятті Бобровицькою міською радою рішень щодо перелдачі земель у власність (а.с.10). Згідно акту перевірки за дотриманням земельного законодавства від 29.10.2018 року встановлено , що рішенням 9 сесії 7 скликання Бобровицької міської ради № 309/9 /VII від 17.08.2018 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7420683600:07:000:0022 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність ОСОБА_6 , розташованої у межах підвідомчої території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області, дане рішення прийняте з порушенням положень ст.122 ЗК України , так як дана земельна ділянка знаходилася на час прийняття рішення за межами населеного пункту та відносилася до земель державної власності (а.с. 11-16). Передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність громадян погоджена відповідно до рішення 11 сесії 7 скликання Бобровицької міської ради № 371-11/VII від 26.10.2018 року (а.с. 17,18). 17.08.2018 року рішенням 9 сесії 7 скликання Бобровицької міської ради № 309/9 /VII від 17.08.2018 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7420683600:07:000:0022 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність ОСОБА_6 ( а.с. 19-23). Згідно клопотання Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області пропонувалося усунути порушення при прийнятті рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_6 та передачу йому земельної ділянки у власність(а.с. 24,25). Міська рада на клопотання повідомила, що рекомендували ОСОБА_6 звернуттися до Головного управління (а.с. 26). Надано інформацію з Державного реєстру речовмих прав на нерухоме майно , відповідно до якого земельна ділянка з кадастровим номером 7420683600:07:000:0022 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства зареєстрована на праві влавсності за ОСОБА_6 (а.с. 27). Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 25-7560/14-18-сг від 27.09.2018 року всі землі , які перебували у державній власності та розташовуалися за межами населених пунктів на території Бобровицької міської об"єднаної територіальної громади передаються у комунальну власність Бобровицької міської ради (а.с. 42-44). Надано рішення 4 сесії 22 скликання Бобровицької міської ради від 19.04.1995 року про зміни меж сільських населених пунктів (а.с. 64, 65) в тому числі по с.Миколаїв. При цьому суд звертає увагу , що в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 при огляді викопіювання земель Козацької сільської ради та індексно кадастрової карти зазначила, що спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту. Надано індексно-кадастрову карту Козацької сільської ради (а.с. 71) . Згідно відповіді відділу у Бобровицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області земельна ділянка з кадастровим номером 7420683600:07:000:0022 площею 2,0000 га знаходиться за межами с. Миколаїв (а.с. 126). 19.01.2016 року згідно наказу Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області ОСОБА_6 наданий дозвіл на розроблення документації із землеустрою ( а.с. 239). 03.08.2018 року Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області відмовило ОСОБА_6 в затверджені проекту землеустрою з тих підстав , що землі Козацької сільської ради передані у комунальну влдасність Бобровицької міської ради ( а.с. 241 ) зазначивши , що право розпорядження міська рада отримує з моменту державної реєстрації. Заслухавши учасників процесу, свідків , розглядувши надані письмові докази суд прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав. Відповідно до ст. 317 ЦК України Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками ( ст.78 ЗК України).Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї ( ст.79-1 ЗК України). До земель комунальної власності належать зокрема землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону( ст.83 ЗК України). Стаття 117 ЗК України передбачає, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності у державну власність здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених Земельним Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону ( ст. 334 ЦК України). В постанові Верховного суду від 05.08.2022 року у справі № 922/2060/20 зазначено, що водночас відсутність державної реєстрації речового права на спірну земельну ділянку після 01.01.2013 не впливає на обставини виникнення та наявність права комунальної власності на відповідну земельну ділянку. Державна реєстрація є не підставою набуття права власності, а лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, і ототожнювати факт набуття права власності із фактом його державної реєстрації не можна. Досліджуючи обставини наявності в особи права власності, насамперед необхідно з`ясувати підстави, з яких особа набула такого права, оскільки факт реєстрації права власності є лише елементом юридичного складу, що зумовлює визнання права власності, а не підставою набуття цього права. Сама по собі реєстрація права не є підставою виникнення права власності, оскільки такої підстави закон не передбачає. Отже суд не може не погодитися з представником відповідача , що з моменту передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність , в тому числі спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7420683600:07:000:0022 площею 2,0000 га вона перейшла у комунальну власність і Бобровицька міська рада мала право володіти нею та користуватися, проте не розпоряджатися, оскільки земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї ( ст.79-1 ЗК України). В листі 03.08.2018 року Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області відмовило ОСОБА_6 в затверджені проекту землеустрою з тих підстав , що землі Козацької сільської ради передані у комунальну влдасність Бобровицької міської ради зазначивши , що право розпорядження міська рада отримує з моменту державної реєстрації. Жодного доказу на підтвердження факту реєстрації земельної ділянки на праві власності за Бобровицькою міською радою станом на день прийняття рішення , тобто станом на 17.08.2018 року до суду не надано. Крім того суд звертає увагу на наступні обставини .Наказ про передачу земель з державної власності у комунальну власність Бобровицької міської ради був виданий лише 27.09.2018, та їх передача згідно акту відбулася саме 27.09.2018 року ( до вказаної дати землі перебували у державній власності), рішення про передачу земельної ділянки ОСОБА_6 Бобровицька міська рада прийняла 17.08.2018 року , тобто до передачі цієї земельної ділянки у власність територіальної громади , у рішенні 11 сесії 7 скликання від 26.10.2018 року з додатком Бобровицька міська рада лише тільки погодила передачу земельних ділянок із земель с/г призначення державної власності , що перебувають у землях запасу міської ради , розташованих за межами населеного пункту, в тому числі спірної земельної ділянки , хоча до прийняття даного рішення вже передала спірну земельну ділянку у власність. Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку , що на момент прийняття рішення про передачу земельної ділянки ОСОБА_6 . Бобровицька міська рада вийшла за межі своїх повноважень . Позивач просить солідарно стягнути з відповідачів суму сплаченого судового збору , проте суд вважає, що з боку ОСОБА_6 не допущено жодного порушення , включення його до складу учасників мало місце з міркування , що скасування рішення та державної реєстрації вплине на його права , тому суд не вбачає підстав для стягнення з нього судового збору. Сплачена сума судового збору підлягає стягненню з Бобровицької міської ради.

Керуючись ст.ст. 263-265 , 268 ЦПК України , суд,-

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати недійсним рішення 9 сесії 7 скликання Бобровицької міської ради № 309-9/VII від 17.08.2018 року у частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 7420683600:07:000:0022 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність ОСОБА_6 , розташованої у межах підвідомчої території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області .

У Державному реєстрі речових прав власності на нерухоме майно скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 44057630 від 15.11.2018 року , яким за ОСОБА_6 зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства та передачі її у власність ОСОБА_6 , розташованої у межах підвідомчої території Бобровицької міської ради Бобровицького району Чернігівської області .

Стягнути з Бобровицької міської ради Чернігівської області на користь прокуратури Чернігівської області р/р 35215093006008, МФО 820172, код ЄРДПОУ 02910114, банк Державна казначейська служба України м. Київ , отримувач прокуратура Чернігівської області сплачений судовий збір в сумі 3842 грн.00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Бобровицький районний суд..

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строкна апеляційнеоскарження можебути такожпоновлений вразі пропускуз іншихповажних причин,крім випадків,зазначених участині другійстатті 358ЦПК України.

Суддя :

Повний текст складено 26.05.2023 року.

СудБобровицький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення16.05.2023
Оприлюднено19.06.2023
Номер документу111597621
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: щодо визнання незаконним акта, що порушує право власності