ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
19.06.2023Справа № 910/5443/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НБК "МІСТ-БУД СЕРВІС"», м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНДАСТРІАЛБУД», м. Київ
про стягнення 246 296,63 грн,
Без повідомлення (виклику) сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «НБК "МІСТ-БУД СЕРВІС"» (далі - ТзОВ НБК "МІСТ-БУД СЕРВІС"»/позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНДАСТРІАЛБУД» (далі - ТзОВ «ІНДАСТРІАЛБУД»/відповідач) про стягнення 246 296,63 грн, у тому числі: 182 889,59 грн - основного боргу, 45 600,10 грн - пені, 14 515,19 грн - інфляційних втрат та 3 291,75 грн - 3% річних, у зв`язку із неналежним виконанням зобов`язань за договором підряду на виконання будівельних робіт №06/09/21 від 06.09.2021.
Господарський суд міста Києва ухвалою від 10.04.2023 позовну заяву прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
05.05.2023 до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому ТзОВ «ІНДАСТРІАЛБУД» заперечує проти задоволення позову, посилаючись на невиконання позивачем у повному обсязі будівельних робіт, передбачених додатковою угодою № 2 до договору підряду на виконання будівельних робіт №06/09/21 від 06.09.2021, а також ненадання позивачем належних доказів на підтвердження направлення на адресу відповідача акту приймання виконаних будівельних робіт №2 за січень 2022 року.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
06.09.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНДАСТРІАЛБУД» (далі - генпідрядник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «НБК «МІСТ-БУД СЕРВІС» (далі - підрядник) укладено договір підряду на виконання будівельних робіт №06/09/21.
Відповідно до п. 2.1 договору підрядник за завданням генпідрядника зобов`язується на свій ризик власними силами і засобами, з використанням власних ресурсів, у відповідності до проектної та робочої документації, договірної ціни (додаток №1), діючих будівельних норм і правил, та у визначений договором строк, виконати роботи на об`єкті: «Нове будівництво комплексу будівель і споруд по зберіганню та переробці зерна за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Франка, 67. Ємкість-накопичувач», а генпідрядник зобов`язується надати по акту приймання-передачі фронту робіт (додаток №6) підряднику фронт робіт, проектну та робочу документації, прийняти закінчені роботи і оплатити їх вартість у відповідності до умов договору.
Пунктом 2.2 договору сторони погодили, що підрядник зобов`язується виконати наступні роботи: виконання комплексу робіт по влаштуванню буронабивних паль на об`єкті: «Нове будівництво комплексу будівель і споруд по зберіганню та переробці зерна за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Франка, 67. Ємкість-накопичувач». Підрядник зобов`язується виконати роботи з використанням власних матеріалів, та/або матеріалів наданих генпідрядником, власного обладнання, устаткування, витратних матеріалів тощо, письмово узгоджених генпідрядником, у відповідності вимогам ДБН, умовам цього договору, проектної та робочої документації, у термін, узгоджений з генпідрядником, а також здати виконані роботи генпідряднику, та здійснити необхідні заходи щодо усунення недоробок, дефектів, недоліків, які виникли у виконаних роботах, у відповідності до умов цього договору.
Підрядник зобов`язується виконати усі роботи згідно умов договору, у тому числі роботи конкретно в них не обумовлені, але необхідні для реалізації предмету договору, та додатково погоджені з генпідрядником. У випадку внесення змін чи доповнень до проектної чи робочої документації, наслідком яких є збільшення/зменшення чи зміна переліку чи об`єму робіт, ресурсів, сторони зобов`язуються погодити і укласти додаткову угоду про внесення змін чи доповнень до цього договору та/чи додатків до договору (п. 2.3 договору).
Згідно п. 3.1 договору сторони домовились, шо загальна вартість робіт за цим договором, яка визначена сторонами в договірній ціні (додаток № 1 до договору) становить 3 665 417,42 грн, крім того ПДВ 20% 733 083,50 грн, разом з ПДВ - 4 398 500,99 грн.
Договірна ціна робіт за договором визначена методом прямої домовленості сторін і враховує всі витрати підрядника, пов`язані з виконанням робіт за цим договором (п. 3.2 договору).
Відповідно до п. 3.3 договору оплата робіт за цим договором здійснюється генпідрядником в національній валюті - гривні шляхом перерахування коштів на поточний рахунок підрядника в наступному порядку:
- генпідрядник протягом 10 (десяти) банківських днів з дати укладання сторонами цього договору перераховує підряднику аванс в розмірі 1 759 400,40 грн, в тому числі ПДВ 293 233,40 грн;
- всі подальші платежі за фактично виконані роботи, за вирахуванням авансу, пропорційно вартості виконаних робіт, будуть здійснюватися генпідрядником протягом 10 (десяти) банківських днів з дати підписання сторонами акту КБ-2в, та довідки Ф№ КБ-3, та документів, необхідних за законодавством України (в тому числі виконавчої документації на роботи, дозвільної та експлуатаційної документації на ресурси та обладнання);
- відсутність або прострочення передплати (авансу) не є порушенням умов договору, та не може бути підставою для застосування до генпідрядника штрафних санкцій. Відсутність передоплати (авансу) є підставою для перенесення початку виконання робіт.
Відповідно до п. 3.5 договору перегляд розміру договірної ціни робіт сторонами можливий у наступних випадках: при зміні об`єму та складу робіт; у разі наявності зауважень зі сторони генпідрядника щодо виконаних підрядником робіт (якість, об`ємів виконаних робіт тощо), що оформлені у письмовому вигляді згідно умов цього договору; у разі внесення змін чи доповнень до проектної і робочої документації; потреби в усуненні недоліків робіт, які виникли в результаті помилок в проектній документації, забезпечення якої покладено на генпідрядника; у разі прострочення строку виконання окремого виду робіт, зазначеного в графіку виконання робіт (додаток №2), строком більше ніж на 20 календарних днів. У цьому випадку генпідрядник має право в односторонньому порядку зменшити загальну договірну ціну на суму штрафних санкцій, нарахованих у відповідності до вимог договору. Перерахунок включається до акту приймання виконаних робіт як від`ємна сума після суми «всього по акту» і застосовується до всього обсягу виконаних робіт.
За умовами п. 3.8 договору, договірна ціна включає в себе прямі і непрямі витрати підрядника, пов`язані з виконанням умов цього договору, в тому числі, але не виключно: витрати на харчування працівників, їх переїзд і щоденний проїзд, всі інші можливі витрати; перевезення техніки, обладнання та матеріалів; вантажно-розвантажувальні, складські та інші транспортно-заготівельні роботи, пов`язані з складуванням та переміщенням матеріалів і обладнання для виконання робіт; спорудження, облаштування та утримання тимчасових будівель і споруд, необхідних підряднику для виконання робіт; витрати пов`язані з організацією праці робочої сили підрядника; витрати, пов`язані з організацією виконання робіт, пов`язані із захистом навколишнього середовища, пов`язані з дотриманням вимог до будівельного майданчика (фронту робіт), і до обладнання будівельного комплексу робіт, який необхідний для виконання робіт за договором і здачі виконаних робіт; витрати на допоміжні чи витратні матеріали, інструменти, техніку, необхідні підряднику для виконання робіт; прибирання, та вивезення сміття; будь-які інші витрати підрядника, необхідні для виконання робіт за договором, які також передбачені будівельними нормами України.
Пунктом 3.9 договору сторони погодили, що під час проведення розрахунків за фактично виконані роботи генпідрядник утримує 10% від суми актів приймання виконаних робіт. Зазначені кошти використовуються для забезпечення виконання договірних зобов`язань підрядника.
Утримані згідно даного пункту кошти генпідрядник перераховує на користь підрядника протягом 10 банківських днів з моменту виконання наступних умов: після повного закінчення комплексу робіт за договором і підписання відповідного акту про відсутність зауважень (додаток №3); після повної передачі на склад генпідрядника залишків невикористаних матеріалів замовника при умові належного оформлення, документів передбачених даним договором.
Пунктом 3.10 договору погоджено, що перед підписанням останнього акту приймання-передачі виконаних робіт, підрядник зобов`язаний провести звірку по кількості використаних ресурсів генпідрядника, які були надані підряднику для виконання робіт, з метою включення їх в акт або повернення невикористаних залишків на склад генпідрядника.
Зобов`язання генпідрядника по оплаті вважаються виконаними з дати списання грошових коштів з поточного рахунку генпідрядника. Генпідрядник не несе відповідальності за можливу затримку із зарахуванням обслуговуючим банком підрядника грошових коштів, переказаних генпідрядником в якості оплати, на поточний рахунок підрядника (п. 3.11 договору).
Відповідно до п. 4.1 договору підрядник зобов`язується виконати роботи в строк вказаний в додатку №2 до договору, але в будь- якому разі протягом 60 календарних днів після сплати генпідрядником суми авансу згідно п. 3.3.1 даного договору, передачі проектної документації у повному обсязі зі штампом «До виконання робіт», отримання авансового платежу та передачі на підставі двостороннього акту фронту робіт з відмітками відповідно проекту.
Строки виконання робіт можуть подовжуватися за згодою сторін: на кількість несприятливих днів; на кількість днів, в які дії третіх осіб перешкоджали виконання будівельно-монтажних робіт на будівельному майданчику та/або в`їзд/виїзд з/на будівельний майданчик шляхом блокування всіх в`їздів/виїздів; на кількість днів призупинення виконання робіт генпідрядником; в разі внесення змін до проектної документації; необхідності виконання додаткового обсягу робіт; обставин непереборної сили (форс-мажор) (п. 4.2 договору).
У випадку порушення підрядником з власної вини строків виконання робіт (або їх частини), що встановлені п. 4.1. нього договору, на 14 (чотирнадцять) календарних днів або більше, останній зобов`язаний протягом 5 (п`яти) календарних днів з дати виникнення зазначеного вище порушення строків узгодити з генпідрядником детальний графік усунення порушення строків виконання робіт, в якому буде визначено кінцеву дату усунення такого порушення (п. 4.3 договору).
Зупинення виконання робіт за даним договором з ініціативи підрядника допускається тільки у випадку: якщо подальше виконання цих робіт може призвести до ненормованих деформацій будівельних конструкцій, втрати їх несучої здатності чи обрушень; затримки більше ніж на 30 календарних днів оплати виконаних підрядником та прийнятих генпідрядником робіт; якщо подальше виконання робіт унеможливлене внаслідок дій або бездіяльності третіх осіб або генпідрядника, окрім випадків коли ці дії зумовлені залежними від підрядника обставинами. Причини зупинення термінів виконання робіт повинні бути обґрунтовані і документально підтверджені підрядником (п. 4.5 договору).
Відповідно до п. п. 4.6, 4.7, 4.8 договору підрядник не має права зупиняти виконання робіт за даним договором в інших випадках, що не передбачені п. 4.5. договору, без письмової згоди генпідрядника. Підрядник зобов`язаний поновити виконання робіт протягом 2 (двох) календарних днів з моменту усунення винною стороною причин для зупинення виконання робіт, що зазначені в п. 4.5. даного договору. Підрядник може забезпечити дострокове завершення виконання робіт і здачу їх генпідряднику, за умови своєчасного повідомлення генпідрядника про дострокове виконання робіт з зазначенням дати приймання-передачі виконаних робіт.
Датою закінчення виконання всіх робіт після їх фактичного прийняття генпідрядником, шляхом підписання актів приймання-передачі за формою КБ-2в, є дата підписання сторонами акту про відсутність зауважень (за формою згідно з додатком №3). Акт про відсутність зауважень підписується сторонами протягом 7 (семи) календарних днів, з дати підписання останнього акту Ф №КБ-2в (п. 4.9 договору).
Відповідно до п. 10.1 договору виконання робіт повинно здійснюватися відповідно до умов цього договору, проектної та робочої документації, вимог діючих норм і правил, встановлених нормативними документами, умов цього договору.
Підрядник зобов`язаний письмово інформувати генпідрядника про: хід виконання робіт, у тому числі про відхилення від строків виконання робіт, що визначені в п. 4.1. цього договору (причини, заходи щодо усунення відхилення, тощо); забезпечення виконання робіт ресурсами; залучення до виконання робіт субпідрядників; результати здійснення контролю за якістю ресурсів та виконуваних робіт; загрозу невиконання умов договору з вини генпідрядника; випадки вимагання працівниками генпідрядника надання їм будь-якої особистої вигоди (хабарів, подарунків, послуг, ресурсів) (п. 10.2 договору).
Пунктом 10.3 сторони погодили, що підрядник зобов`язаний забезпечити виконання робіт відповідно до строків виконання робіт, що визначені в п. 4.1. цього договору.
Відповідно до п. п. 11.2.1, 11.2.4 генпідрядник зобов`язаний прийняти роботи, виконані належним чином, та своєчасно оплатити їх в установленому договором порядку; сплатити пеню або штраф в разі невиконання або неналежного виконання ним зобов`язань за договором, у порядку, встановленому умовами договору.
За змістом п. п. 11.4.4, 11.4.18, 11.4.25 договору підрядник зобов`язується після завершення виконання робіт передати генпідряднику по акту приймання-передачі наступну документацію: паспорти або сертифікати на обладнання, устаткування та матеріали; інструкції, рекомендації, правила експлуатації обладнання, устаткування; дотримуватись строків виконання робіт, а у разі їх порушення зі своєї вини, нести встановлену цим договором та чинним законодавством України відповідальність; у термін до 10 днів повернути генпідряднику надлишок ресурсів, переданий підряднику згідно умов цього договору, а у разі неможливості - їх вартість у частці, що перевищує фактично виконані та прийняті роботи.
За умовами п. 12.1 договору передача виконаних робіт за договором здійснюється щомісячно шляхом оформлення та підписання сторонами двосторонніх актів КБ-2в, та довідок Ф№ КБ-3. Акти та довідки Ф№ КБ-3 складаються підрядником та з підписом представника технічного нагляду генпідрядника на об`єкті надаються генпідряднику в строк до 20-го числа (включно) звітного місяця.
Сторони погодили, що у разі надання підрядником актів та довідок Ф№ КБ-3 з підписом представника технічного нагляду генпідрядника на об`єкті після 20-го числа звітного місяця, то роботи, що визначені в таких актах та довідках Ф№ КБ-3 приймаються генпідрядником в наступному місяці, що слідує за звітним.
Підрядник повідомляє генпідряднику про готовність до передачі виконаних робіт, які генпідрядник зобов`язаний оглянути та перевірити спільно з підрядником, і, при відсутності зауважень до якості та обсягів виконаних робіт, використаних ресурсів, підписати акти та довідку Ф.№ КБ-3, що були надані підрядником в строк до 20-го числа (включно) звітного місяця із підписом представника технічного нагляду генпідрядника на об`єкті, та передати їх другі екземпляри підряднику протягом 10 (десяти) робочих днів з дати отримання акту та довідки Ф.№ КБ-3 або надати мотивовану відмову від прийняття робіт. Разом з роботами підрядник зобов`язаний передавати генпідряднику необхідну документацію, що стосується виконаних робіт та використаних ресурсів, в протилежному випадку генпідрядник має право не приймати роботи до моменту надання такої документації. Якщо протягом 10 (десяти) робочих днів - з дати отримання акту Ф№ КБ-2в та довідки Ф№ КБ-3 генпідрядник не надав мотивованих відповідей про відмову підписання актів, то акти вважаються підписаними, а роботи прийнятими та підлягають оплаті (п. 12.3 договору).
Підрядник передає генпідряднику разом з актом виконавчу документацію, визначену нормативними документами, а саме: акти проміжного прийняття конструкцій, акти прихованих робіт, виконавчі зйомки, паспорти та сертифікати відповідності на ресурси, тощо. Виконавча документація передається підрядником генпідряднику по акту приймання-передачі (п. 12.8 договору).
В п. 14.3. договору сторони домовились, що у випадку порушення встановлених договором та додатками до нього строків оплати виконаних робіт, генпідрядник сплачує підряднику, на його вимогу, пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період порушення зобов`язання, від суми простроченої заборгованості, за кожен день прострочення платежу.
Договір набуває чинності з дати укладення його сторонами, та діє до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов`язань, а в частині взаєморозрахунків - до повного їх закінчення (п. 17.5. договору).
12.10.2021 сторони підписали додаткову угоду №1 до договору, у зв`язку зі зміною обсягів фактично виконаних робіт, сторони домовилися викласти п. 3.1 договору підряду в наступній редакції: «Сторони домовились, що загальна вартість робіт за цим договором, яка визначена сторонами в договірній ціні (додаток №1 до договору) становить 3 817 825,48 грн, крім того ПДВ 20% 763 565,10 грн, разом з ПДВ - 4 581 390,58 грн.
Згідно п. 2 додаткової угоди №1, вартість додаткових робіт визначається в додатку №1 до додаткової угоди №1 - договірна ціна №2 «Влаштування додаткових буронабивних паль», що додається до даної додаткової угоди.
11.11.2021 між сторонами підписано додаткову угоду №2 до договору, у зв`язку зі зміною вартості фактично виконаних робіт, сторони домовилися викласти п. 3.1 договору підряду в наступній редакції: «Сторони домовились, що загальна вартість робіт за цим договором, яка визначена сторонами в договірній ціні (додаток №1 до договору) та договірній ціні №2 (додаток №1 до додаткової угоди №1) становить 3 618 599,82 грн, крім того ПДВ 20% 723 719,96 грн, разом з ПДВ - 4 342 319,78 грн.
В п. 3 додаткової угоди №2 до договору, сторони домовились викласти в новій редакції договірну ціну №2 «Влаштування додаткових буронабивних паль», що додається до даної додаткової угоди.
Отже, в договірній ціні №2 сторони погодили, що вартість робіт з влаштування додаткових буронабивних паль складає 182 889,59 грн.
Також, сторонами погоджено графік виконання робіт з улаштування буронабивних паль.
За твердження позивача, товариство виконало роботи з влаштування додаткових буронабивних паль, передбачені договірною ціною №2 у додатковій угоді №2 на загальну суму 182 889,59 грн, про що складено та підписано представником ТзОВ НБК "МІСТ-БУД СЕРВІС"» акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за січень 2022 року на суму 182 889,59 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за січень 2022 року.
14.01.2021 за результатом виконаних позивачем додаткових робіт з улаштування буронабивних паль, представником відповідача прийнято на розгляд реєстр №1 передачі виконавчої документації палі буронабивні за жовтень, листопад 2021 року, а також позивачем надано акт №2 приймання виконаних будівельних робіт за січень 2022 року на суму 182 889,59 грн.
Проте, як стверджує позивач, відповідач підписаний акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за січень 2022 року позивачу не повернув, виконані роботи не оплатив.
25.07.2022 ТзОВ «НБК "МІСТ-БУД СЕРВІС"» супровідним листом за вих. № 25/07-1 від 25.07.2022 надіслало на адресу відповідача акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за січень 2022 року на суму 182 889,59 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за січень 2022 року, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та службовим чеком АТ «Укрпошта» №0304910826890.
Проте, відповідач підписаний акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт за січень 2022 року на суму 182 889,59 грн позивачу не повернув, оплату за виконані роботи не здійснив.
Отже, внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов`язань з оплати виконаних позивачем робіт за додатковою угодою №2 до договору підряду на виконання будівельних робіт №06/09/21, останній просить суд стягнути з ТзОВ «ІНДАСТРІАЛБУД» суму основного боргу у розмірі 182 889,59 грн, пеню у розмірі 45 600,10 грн, 3% річних у розмірі 3 291,75 грн та інфляційні втрати у розмірі 14 515,19 грн, нараховані за період з 10.08.2022 по 22.03.2023.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.
За своїм змістом та правовою природою укладений між сторонам правочин є договором підряду, який підпадає під правове регулювання норм ст.ст. 837-864 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. (ст. 837 ЦК України).
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Отже, судом вище встановлено, що 06.09.2021 між позивачем та відповідачем укладено договір підряду на виконання будівельних робіт №06/09/21, відповідно до якого позивач за завданням відповідача зобов`язався на свій ризик власними силами і засобами, з використанням власних ресурсів, у відповідності до проектної та робочої документації, договірної ціни (додаток №1), діючих будівельних норм і правил, та у визначений договором строк, виконати роботи на об`єкті: «Нове будівництво комплексу будівель і споруд по зберіганню та переробці зерна за адресою: Хмельницька область, м. Старокостянтинів, вул. Франка, 67. Ємкість-накопичувач», а відповідач зобов`язався надати по акту приймання-передачі фронту робіт (додаток №6) позивачу фронт робіт, проектну та робочу документації, прийняти закінчені роботи і оплатити їх вартість у відповідності до умов договору.
Судом також встановлено, що 11.11.2021 між сторонами підписано додаткову угоду №2 до договору, в якій сторони домовились, що загальна вартість робіт за цим договором, яка визначена сторонами в договірній ціні (додаток №1 до договору) та договірній ціні №2 (додаток №1 до додаткової угоди №1) становить 3 618 599,82 грн, крім того ПДВ 20% 723 719,96 грн, разом з ПДВ - 4 342 319,78 грн.
При цьому, в п. 3 додаткової угоди №2 до договору, сторони домовились викласти в новій редакції договірну ціну №2 «Влаштування додаткових буронабивних паль», що додається до даної додаткової угоди.
Зокрема, в договірній ціні №2 сторони погодили, що вартість робіт з влаштування додаткових буронабивних паль складає 182 889,59 грн.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Так, відповідно до п. п. 11.2.1, 11.2.4 генпідрядник зобов`язаний прийняти роботи, виконані належним чином, та своєчасно оплатити їх в установленому договором порядку; сплатити пеню або штраф в разі невиконання або неналежного виконання ним зобов`язань за договором, у порядку, встановленому умовами договору.
Відповідно до п. п. 11.4.4, 11.4.18, 11.4.25 договору підрядник зобов`язується після завершення виконання робіт передати генпідряднику по акту приймання-передачі наступну документацію: паспорти або сертифікати на обладнання, устаткування та матеріали; інструкції, рекомендації, правила експлуатації обладнання, устаткування; дотримуватись строків виконання робіт, а у разі їх порушення зі своєї вини, нести встановлену цим договором та чинним законодавством України відповідальність; у термін до 10 днів повернути генпідряднику надлишок ресурсів, переданий підряднику згідно умов цього договору, а у разі неможливості - їх вартість у частці, що перевищує фактично виконані та прийняті роботи.
За умовами п. 12.1 договору передача виконаних робіт за договором здійснюється щомісячно шляхом оформлення та підписання сторонами двосторонніх актів КБ-2в, та довідок Ф№ КБ-3. Акти та довідки Ф№ КБ-3 складаються підрядником та з підписом представника технічного нагляду генпідрядника на об`єкті надаються генпідряднику в строк до 20-го числа (включно) звітного місяця.
Сторони погодили, що у разі надання підрядником актів та довідок Ф№ КБ-3 з підписом представника технічного нагляду генпідрядника на об`єкті після 20-го числа звітного місяця, то роботи, що визначені в таких актах та довідках Ф№ КБ-3 приймаються генпідрядником в наступному місяці, що слідує за звітним.
Підрядник повідомляє генпідряднику про готовність до передачі виконаних робіт, які генпідрядник зобов`язаний оглянути та перевірити спільно з підрядником, і, при відсутності зауважень до якості та обсягів виконаних робіт, використаних ресурсів, підписати акти та довідку Ф.№ КБ-3, що були надані підрядником в строк до 20-го числа (включно) звітного місяця із підписом представника технічного нагляду генпідрядника на об`єкті, та передати їх другі екземпляри підряднику протягом 10 (десяти) робочих днів з дати отримання акту та довідки Ф.№ КБ-3 або надати мотивовану відмову від прийняття робіт. Разом з роботами підрядник зобов`язаний передавати генпідряднику необхідну документацію, що стосується виконаних робіт та використаних ресурсів, в протилежному випадку генпідрядник має право не приймати роботи до моменту надання такої документації. Якщо протягом 10 (десяти) робочих днів - з дати отримання акту Ф№ КБ-2в та довідки Ф№ КБ-3 генпідрядник не надав мотивованих відповідей про відмову підписання актів, то акти вважаються підписаними, а роботи прийнятими та підлягають оплаті (п. 12.3 договору).
Підрядник передає генпідряднику разом з актом виконавчу документацію, визначену нормативними документами, а саме: акти проміжного прийняття конструкцій, акти прихованих робіт, виконавчі зйомки, паспорти та сертифікати відповідності на ресурси, тощо. Виконавча документація передається підрядником генпідряднику по акту приймання-передачі (п. 12.8 договору).
З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що на виконання п. 11.4.4. позивач передав, а відповідач прийняв на розгляд виконавчу документацію по виконаним роботам з влаштування додаткових буронабивних паль, при цьому заперечень щодо якості та обсягу виконаних робіт не надав.
Також, з матеріалів справи вбачається, що позивачем направлено на адресу відповідача супровідним листом за вих. № 25/07-1 від 25.07.2022 акт приймання виконаних будівельних робіт №2 за січень 2022 року на суму 182 889,59 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за січень 2022 року.
Проте, відповідач підписаний акт приймання виконаних будівельних робіт № 2 за січень 2022 року на суму 182 889,59 грн не повернув, оплату за виконані роботи не здійснив, при цьому, будь-яких зауважень щодо обсягу, якості та вартості виконаних робіт також не надав, внаслідок чого акт вважається підписаним, а роботи прийнятими та підлягають оплаті.
Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Частиною 1 ст. 614 ЦК України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 ЦК України доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Отже, судом вище встановлено, що відповідач за виконані роботи згідно додаткової угоди №2 та погодженої договірної ціни №2 не оплатив, внаслідок чого у ТзОВ «ІНДАСТРІАЛБУД» виникла заборгованість в сумі 182 889,59 грн.
Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до вимог ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНДАСТРІАЛБУД» порушено умови договору підряду на виконання будівельних робіт №06/09/21 від 06.09.2021 та додаткової угоди №2 до нього, а також положення ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України, що має наслідком задоволення вимог позивача про стягнення заборгованості у розмірі 182 889,59 грн.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача пеню у розмірі 45 600,10 грн, 3% річних в сумі 3 291,75 грн та інфляційні втрати у розмірі 14 515,19 грн, нараховані за період з 10.08.2022 по 22.03.2023.
У відповідності до ч. 1 ст. 216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведено, що ним вжито усіх належних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Штрафними санкціями згідно ч. 1 ст. 230 ГК України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).
В силу положень ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Так, в п. 14.3. договору сторони домовились, що у випадку порушення встановлених договором та додатками до нього строків оплати виконаних робіт, генпідрядник сплачує підряднику, на його вимогу, пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період порушення зобов`язання, від суми простроченої заборгованості, за кожен день прострочення платежу.
Оскільки положення договору не містять вказівки на встановлення іншого строку припинення нарахування пені, ніж в ст. 232 ГК України, то нарахування штрафних санкцій припиняється зі сплином шести місяців.
Крім того, згідно ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд перевірив наданий позивачем розрахунок пені, 3% річних та інфляційних втрат, і встановив, що при обчисленні 3% річних та інфляційних втрат позивачем допущено арифметичну помилку, разом із тим, за розрахунком суду, заявлені суми не перевищують розміру, обчисленого судом, а тому суд задовольняє ці вимоги у повному обсязі.
Відповідно до статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НБК "МІСТ-БУД СЕРВІС"» задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНДАСТРІАЛБУД» (03110, місто Київ, вулиця Преображенська, будинок 23, офіс 507; ідентифікаційний код 40645273) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НБК "МІСТ-БУД СЕРВІС"» (01103, місто Київ, Залізничне шосе, будинок 47, офіс 10; ідентифікаційний код 41214579) заборгованість у розмірі 182 889 (сто вісімдесят дві тисячі вісімсот вісімдесят дев`ять) грн 59 коп., пеню в сумі 45 600 (сорок п`ять тисяч шістсот) грн 10 коп., 3 % річних у розмірі 3 291 (три тисячі двісті дев`яносто одну) грн 75 коп., інфляційні втрати в сумі 14 515 (чотирнадцять тисяч п`ятсот п`ятнадцять) грн 19 коп. та судовий збір у розмірі 3 694 (три тисячі шістсот дев`яносто чотири) грн 45 коп.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.В. Бондарчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2023 |
Оприлюднено | 20.06.2023 |
Номер документу | 111609893 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бондарчук В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні