Постанова
від 16.06.2023 по справі 580/6113/21
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 580/6113/21 Суддя (судді) першої інстанції: Алла РУДЕНКО

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2023 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Федотова І.В.,

суддів: Єгорової Н.М. та Сорочка Є.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2022 року у справі за адміністративним позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до Управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Олімпійське" про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Приватний підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Управління містобудування, землекористування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача №162/15-16 від 23.07.2021.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2022 року у задоволенні позову було відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити, оскільки вважає, що судом першої інстанції неповно з`ясовано обставини справи, неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права.

Доводи апелянта ґрунтуються на тому, що суд першої інстанції невірно встановив, що кіоск по АДРЕСА_1 перебуває на червоних лініях та не дослідив відповідні докази, що мали б бути подані відповідачем.

Також, апелянт вказує про те, що судом першої інстанції не взято до уваги пункти 27, 28, 35 Єдиних Правил. Оскільки в своєму кіоску позивачем також було відведено місце для торгівлі проїзними квитками та електронними квитками, а тому даний пункт закону позивачем було дотримано при отриманні паспорту прив`язки.

Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, 10.06.2013 між ТОВ "Круїз-Авто" та гр. ОСОБА_1 укладено договір купівлі продажу кіоску по продажу промислових товарів, що знаходиться в АДРЕСА_2 , який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 7110800000:02:001:0237.

Рішенням виконавчого комітету Уманської міської ради № 104 від 08.05.2014 затверджено Комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Умані.

03.03.2015 ОСОБА_1 та Уманська міська рада уклали договір оренди земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 7110800000:02:001:0237, цільове призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

31.08.2018 Уманська міська рада та ФОП ОСОБА_1 уклали додаткову угоду про поновлення терміну дії договору оренди землі, укладеного 03.03.2014, та внесення змін до нього, відповідно до якої строк оренди вищезазначеної земельної ділянки було продовжено до 18.06.2023.

22.01.2021 відділ архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради Черкаської області видав позивачу паспорт прив`язки зупинкового комплексу за адресою: АДРЕСА_3 . Паспорт прив`язки дійсний до 22.01.2026.

Наказом Управління містобудування, землекористування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради № 162/15-16 від 23.07.2021 на підставі абз. 1 п. 2.26 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244, зі змінами від 23.11.2020 анульовано паспорт прив`язки зупинкового комплексу за адресою: АДРЕСА_1 , виданий 22.01.2021 за реєстраційним № 517, замовник - ОСОБА_1 , у зв`язку з недотриманням вимог паспорта прив`язки зупинкового комплексу при його встановленні.

Не погоджуючись із вищевказаним наказом, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв`язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Згідно з ч. 6 ст. 15, ст. 36 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об`єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов`язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об`єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем.

Власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об`єкта благоустрою державної або комунальної власності, на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем об`єкта благоустрою, може фінансувати утримання прилеглої до тимчасової споруди території шляхом оплати пайової участі з утримання в належному стані об`єкта благоустрою.

Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

На виконання ч. 4 ст. 28 цього Закону наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Пунктами 1.3 та 1.4 розд. І вказаного Порядку визначено, що:

тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту;

комплексна схема розміщення ТС - схема розміщення ТС на території населеного пункту або його частині;

паспорт прив`язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.

Згідно з п. 1.12 розд. І Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, розміщенні ТС ураховуються всі наявні планувальні обмеження, передбачені будівельними нормами.

Відповідно до п. 2.1, п.п. 2.20 та 2.21 розд. ІІ вказаного Порядку підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1). Встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив`язки. Відхилення від паспорта прив`язки ТС не допускається.

Згідно з п.п. 2.2 та 2.6 розд. ІІ вказаного Порядку замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

Для оформлення паспорта прив`язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС.

Відповідно до п.п. 2.7 та 2.10 розд. ІІ вказаного Порядку паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання заяви.

Пунктом 2.11 розд. ІІ Порядку визначено, що паспорт прив`язки включає:

схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також схему благоустрою прилеглої території;

ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС);

технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж;

реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація).

Цей перелік документів є вичерпним.

Згідно з п.п. 2.17 та 2.18 розд. ІІ Порядку строк дії паспорта прив`язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень.

Продовження строку дії паспорта прив`язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив`язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.

Відповідно до п. 2.19 розд. ІІ цього Порядку у разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб`єкта господарювання, паспорт прив`язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив`язки або на новий строк.

Згідно з п.п. 2.20 - 2.22 розд. ІІ вказаного Порядку встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив`язки. Відхилення від паспорта прив`язки ТС не допускається. Відновлення благоустрою замовником є обов`язковим.

Пунктами 2.24 та 2.25 розд. ІІ Порядку визначено, що паспорт прив`язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника ТС, другий - у відповідному органі з питань містобудування та архітектури.

Відомості паспорта прив`язки вносяться органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або відповідної районної державної адміністрації в інформаційну базу містобудівного кадастру (для стаціонарних ТС).

Згідно з п. 2.23 розд. ІІ Порядку після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив`язки.

Відповідно до п. 2.27 розд. ІІ вказаного Порядку дія паспорта прив`язки ТС анулюється за таких умов:

недотримання вимог паспорта прив`язки при її встановленні;

невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив`язки;

надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив`язки ТС.

Згідно з п. 2.30 розд. ІІ вказаного Порядку у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.

Розміщення тимчасових споруд самовільно забороняється (п. 2.31 розд. ІІ Порядку).

Як вірно встановлено судом першої інстанції, 22.01.2021 відділом архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради Черкаської області видано позивачу паспорт прив`язки зупинкового комплексу з тимчасовою спорудою по АДРЕСА_1 .

Згідно з додатком до паспорта прив`язки від 22.01.2021 № 517 (том 1 а. с. 41) відповідно до пункту 2.23 Порядку № 244 після розміщення зупинкового комплексу замовник подає до виконавчого органу міської ради письмову заяву, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив`язки та додає до неї технічні умови щодо інженерного забезпечення, отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Також, в примітці додатку до паспорта прив`язки, зазначено, що відповідно до п.20 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМ України від 30.03.1994 року №198, у межах смуги відчуження автомобільних доріг і червоних ліній міських вулиць і доріг забороняється розташовувати будь-які споруди або об`єкти без погодження з власниками автомобільних доріг та уповноваженим підрозділом національної поліції. Відповідно до абз.2 п.26 Єдиних правил, розміщення споруд малих архітектурних форм у межах червоних ліній міських вулиць і доріг проводиться за погодженням, з уповноваженим підрозділом Національної поліції, дорожньо-експлуатаційними та іншими заінтересованими організаціями.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, Управління містобудування, землекористування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради листом № 270/15-08 від 13.07.2021 звернулось до позивача, в якому в термін до 22.07.2021 до просило надати до відділу містобудування, архітектури та кадастру управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради підтвердження погодження розміщення ТС з Департаментом патрульної поліції Управління патрульної поліції в Черкаській області, виходячи з того, що відповідно до вищевказаного паспорта прив`язки позивачу необхідно було погодити розміщення ТС з уповноваженим підрозділом Національної поліції України, а саме - Департаментом патрульної поліції Управління патрульної поліції в Черкаській області.

Однак, у визначений термін позивач не надав підтвердження виконання вимоги погодження розміщення зупинкового комплексу з уповноваженим підрозділом Національної поліції, що зумовило анулювання паспорту прив`язки від 22.01.2021 за реєстраційним № 517.

За вказаних обставин колегія суддів погоджує висновок суд першої інстанції про те, що оскільки позивач не надав погодження розміщення зупинкового комплексу з уповноваженим підрозділом Національної поліції, підстави для скасування спірного наказу відповідача №162/15-16 від 23.07.2021 відсутні.

Колегія суддів зауважує, що апелянтом жодним чином не спростовані наведені вище висновки, не надано доказів на виконання вимог паспорта прив`язки, не надано доказів на підтвердження погодження позивачем з Департаментом патрульної поліції Управління патрульної поліції в Черкаській області розміщення ТС.

Доводи апелянта про те, що судом першої інстанції не взято до уваги пункти 27, 28, 35 Єдиних Правил, оскільки в своєму кіоску позивачем також було відведено місце для торгівлі проїзними квитками та електронними квитками, а тому даний пункт закону позивачем було дотримано при отриманні паспорту прив`язки, колегія суддів вважає такими, що не впливають на результат вирішення спірного питання, виходячи з предмету позову.

Надаючи оцінку доводам апелянта, судова колегія також приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».

Таким чином, судова колегія дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2022 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.

Головуючий суддя: І.В. Федотов

Судді: Н.М. Єгорова

Є.О. Сорочко

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення16.06.2023
Оприлюднено20.06.2023
Номер документу111628357
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності

Судовий реєстр по справі —580/6113/21

Ухвала від 03.08.2023

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Берназюк Я.О.

Постанова від 16.06.2023

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Федотов Ігор В'ячеславович

Ухвала від 16.06.2023

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Федотов Ігор В'ячеславович

Ухвала від 08.08.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Федотов Ігор В'ячеславович

Ухвала від 08.08.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Федотов Ігор В'ячеславович

Ухвала від 18.07.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Федотов Ігор В'ячеславович

Рішення від 09.06.2022

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Алла РУДЕНКО

Ухвала від 26.04.2022

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Алла РУДЕНКО

Ухвала від 12.11.2021

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Алла РУДЕНКО

Ухвала від 13.09.2021

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

А.В. Руденко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні