ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
19 червня 2023 року м. ТернопільСправа №921/405/23
Суддя Бурда Н.М. розглянувши позовну заяву Вих. №35 від 09.06.2023 (вх. №444 від 09.06.2023)
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Колос - ВС", с.Більче-Золоте, Чортківський (Борщівський) район, Тернопільська область, 48733
до відповідача: ESKA GRUP MUHENDISLIK ITHALAT IHRACAT SANAYI LTD.STI (Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕСКА ГРУП МУХЕНДІСЛІК ІТХАЛАТ ІХРАДЖАТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ ЛІМІТІД ШІРКЕТІ"), Korkutreis mahaliesi Нanimeli sokak. 30/3, Ankara, Turkiye
про стягнення 50 000 дол. США передоплати за товар
ВСТАНОВИВ:
09.06.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Колос - ВС" звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до ESKA GRUP MUHENDISLIK ITHALAT IHRACAT SANAYI LTD.STI (Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕСКА ГРУП МУХЕНДІСЛІК ІТХАЛАТ ІХРАДЖАТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ ЛІМІТІД ШІРКЕТІ") про стягнення 50 000 дол. США передоплати за товар, що еквівалентно 1 828 500 грн 00 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок невиконання взятих на себе зобов`язань з поставки товару по договору № 7/12 міжнародної купівлі-продажу товару від 07.12.2022, у відповідача виникла необхідність з повернення грошових коштів попередньої оплати в сумі 50 000 дол. США позивачу.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 09.06.2023, головуючим суддею для розгляду справи № 921/405/23 визначено суддю Бурду Н.М.
Подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України). Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
За відсутності встановлених главою 10 розділу ІІІ ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем по справі є іноземний суб`єкт господарювання ESKA GRUP MUHENDISLIK ITHALAT IHRACAT SANAYI LTD.STI (Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕСКА ГРУП МУХЕНДІСЛІК ІТХАЛАТ ІХРАДЖАТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ ЛІМІТІД ШІРКЕТІ"), Korkutreis mahaliesi Нanimeli sokak.30/3, Ankara, Turkiye (Турецька Республіка), створений та діє за законодавством Турецької Республіки (ідентифікаційний номер платника податків: 3801215258, торгово-реєстраційний номер: 477110, номер в центральній системі електронного торгового реєстру: 0380121525800001).
Згідно з приписами статті 366 Господарського процесуального кодексу України, підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
У випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, підсудність справ за участю іноземних осіб може бути визначено за угодою сторін.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право", суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Пунктом 8.1 Договору № 7/12 міжнародної купівлі-продажу товарів від 07.12.2022, укладеного між позивачем та відповідачем, передбачено, що усі спори, що пов`язані із цим Договором, вирішуються шляхом переговорів між представниками Сторін. Якщо спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в Міжнародному комерційному Арбітражі при Торговельно-промисловій палаті Туреччини. Мова арбітражу англійська.
Як вказує позивач, 08.06.2023 сторонами укладено Додаткову угоду до Договору міжнародної купівлі-продажу товарів №7/12 від 07.12.2023, якою внесено зміни та викладено пункт 8 даного договору у наступній редакції: 8.1. Застосуванню підлягає матеріальне та процесуальне право України. Усі спори, розбіжності чи вимоги, які виникають із цього договору або у зв`язку з ним, у тому числі щодо його укладання, тлумачення, виконання порушення, припинення чи недійсності підлягають вирішенню у Господарському суді України за місцезнаходженням Покупця. Мова арбітражного розгляду українська.
Статтею 365 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права і обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно статті 120 Господарського процесуального кодексу України, саме на суд покладено обов`язок повідомляти сторін про дату, час та місце розгляду справи.
Статтею 367 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Законом України 2605-III (2605-14) від 05.07.2001 року ратифіковано Угоду між Україною та Турецькою Республікою про правову допомогу та співробітництво в цивільних справах, укладену в м. Анкара 23 листопада 2000 року (надалі - Угода).
Статтею 1 Угоди Сторони погодили, що громадяни договірних сторін мають право на рівний правовий захист на території другої договірної сторони щодо своїх прав та інтересів в цивільних справах так як би вони були громадянами другої договірної сторони.
Договірні сторони призначають центральні органи для надання правової допомоги одна одній згідно з цією Угодою. Центральними органом з боку Республіки Туреччина є Міністерство юстиції Республіки Туреччини, з боку України - Міністерство Юстиції України. Компетентні органи Договірних Сторін зносяться через їхні центральні органи з метою виконання цієї Угоди (стаття 2 Угоди).
Інструкція про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень (затверджена Наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України №1092/5/54 від 27.06.2008, надалі - Інструкція) визначає порядок опрацювання доручень про вручення документів, отримання доказів, вчинення інших процесуальних дій, а також клопотань про визнання і виконання судових рішень на виконання чинних міжнародних договорів України з питань надання правової допомоги в цивільних справах; Інструкція використовується у разі наявності міжнародного договору з питань надання правової допомоги в цивільних справах, чинного у відносинах між Україною та іноземною державою.
Відповідно до п.1.6. Інструкції реалізація міжнародних договорів України з питань міжнародної правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень здійснюється у межах компетенції Міністерством юстиції України безпосередньо та через міжрегіональні управління Міністерства юстиції України (далі - міжрегіональне управління), місцевими судами України (далі - суди України), а у відповідних випадках - іншими органами державної влади.
Згідно з п. 2.5. Інструкції суд України направляє доручення через міжрегіональне управління до Мін`юсту, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.
Умовами вказаного міжнародного договору інше не передбачено.
Доручення підписується суддею та скріплюється гербовою печаткою суду України, який складає доручення (п. 2.1.5 Інструкції).
Відповідно до ст. 3 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15.11.1965) орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
Дана Конвенція застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном (стаття 1 Конвенції).
Статтею 3 Угоди між Україною та Турецькою Республікою про правову допомогу та співробітництво в цивільних справах передбачено, що прохання про здійснення правової допомоги та додатки до нього складаються мовою запитуючої Договірної Сторони, до них також додаються завірені копії перекладу на мову другої Договірної Сторони або на англійську мову.
За таких обставин, для належного повідомлення відповідача про розгляд справи, суд вважає за необхідне в порядку, визначеному Угодою між Україною та Турецькою Республікою про правову допомогу та співробітництво в цивільних справах від 05.07.2001 та Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965, звернутися до Міністерства юстиції Турецької Республіки (через Міністерство юстиції України) із судовим дорученням про вручення відповідачу судових документів у справі №921/405/23.
Правова допомога включає виконання судових процесуальних дій, передбачених законодавством договірних сторін, зокрема опитування сторін, свідків, експертів, здійснення експертизи, судового огляду, вручення та передача документів, та інших правових дій, якщо це не суперечить законодавству запитуваної Договірної сторони (стаття 5 Угоди).
За таких обставин, для належного повідомлення відповідача про розгляд справи, необхідно вручити судові документи та матеріали по справі в нотаріально засвідченому перекладі на англійську мову.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
За таких обставин, у зв`язку із зверненням із судовим дорученням про вручення відповідачу судових документів, провадження у справі відповідно до ст.ст. 228, 229 ГПК України слід зупинити до надходження відповіді від компетентного органу іноземної держави на судове доручення про вручення виклику до суду та інших документів відповідачу - ESKA GRUP MUHENDISLIK ITHALAT IHRACAT SANAYI LTD.STI..
Керуючись ст.ст. 165-167, 169, 176, 228, 229, 232-235, 367 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №921/405/23.
2. Здійснювати розгляд справи №921/405/23 за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити у справі №921/405/23 підготовче засідання на 02 листопада 2023 року на 11:00 год.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Князя Острозького, 14 А, м. Тернопіль, 46000, зал судових засідань №1 (4-й поверх).
4. Запропонувати сторонам у справі подати/надіслати суду:
Відповідачу:
- відзив на позов, оформлений згідно з вимогами ст. 165 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких він ґрунтуються, якщо такі докази не надані позивачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;
- заперечення на відповідь на відзив (у разі отримання відповіді на відзив), протягом 5 днів з дня її отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 167 ГПК України, разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) позивачу;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
Позивачу:
- відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів відповідачу;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
5. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до ч. 9 ст.165, ч.2 ст. 178 ГПК України.
6. Звернутися із судовим дорученням (проханням про вручення за кордоном судових або позасудових документів) до Центрального Органу Турецької Республіки - Ministry of Justice Turkey (06659 KIZILAY / ANKARA) про вручення ESKA GRUP MUHENDISLIK ITHALAT IHRACAT SANAYI LTD.STI (Korkutreis mahaliesi Нanimeli sokak. 30/3, Ankara, Turkiye) документів по справі №921/405/23: ухвали Господарського суду Тернопільської області про відкриття провадження у справі №921/405/23 від 19.06.2023, копії позовної заяви, а також виклику (повідомлення) про день судового розгляду.
7. Зобов`язати позивача, у строк до 14.07.2023, надати Господарському суду Тернопільської області два екземпляри нотаріально засвідченого перекладу на англійську мову: позовної заяви, судового прохання про вручення відповідачу документів по справі виклику (повідомлення) про день судового розгляду, для подальшого їх направлення до компетентного Центрального Органу Турецької Республіки.
8. У зв`язку зі зверненням Господарського суду Тернопільської області до компетентного органу іноземної держави із судовим дорученням про надання правової допомоги, провадження у справі № 921/405/23 зупинити.
9. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню в частині зупинення провадження у справі.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя Н.М. Бурда
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2023 |
Оприлюднено | 21.06.2023 |
Номер документу | 111644313 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Бурда Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні