ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
01 листопада 2023 року м. ТернопільСправа № 921/405/23 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гевка В.Л. розглянувши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Колос - ВС", с.Більче-Золоте, Чортківський (Борщівський) район, Тернопільська область, 48733
до відповідача: ESKA GRUP MUHENDISLIK ITHALAT IHRACAT SANAYI LTD.STI (Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕСКА ГРУП МУХЕНДІСЛІК ІТХАЛАТ ІХРАДЖАТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ ЛІМІТІД ШІРКЕТІ"), Korkutreis mahaliesi Нanimeli sokak. 30/3, Ankara, Turkiye
про стягнення 50 000 дол. США передоплати за товар
ВСТАНОВИВ:
09.06.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Колос - ВС" звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до ESKA GRUP MUHENDISLIK ITHALAT IHRACAT SANAYI LTD.STI (Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕСКА ГРУП МУХЕНДІСЛІК ІТХАЛАТ ІХРАДЖАТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ ЛІМІТІД ШІРКЕТІ") про стягнення 50 000 дол. США передоплати за товар, що еквівалентно 1 828 500 грн 00 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок невиконання взятих на себе зобов`язань з поставки товару по договору № 7/12 міжнародної купівлі-продажу товару від 07.12.2022, у відповідача виникла необхідність з повернення грошових коштів попередньої оплати в сумі 50 000 дол. США позивачу.
Ухвалою суду від 19.06.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/405/23 у складі судді Бурди Н.М. Постановлено здійснювати розгляд справи №921/405/23 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 02 листопада 2023 року на 11:00 год. У зв`язку зі зверненням Господарського суду Тернопільської області до компетентного органу іноземної держави із судовим дорученням про надання правової допомоги, провадження у справі № 921/405/23 зупинено.
Відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 24 жовтня 2023 року №1004/0/15-23 ОСОБА_1 звільнено з посади судді Господарського суду Тернопільської області у зв`язку з поданням заяви про відставку.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, здійсненого на підставі розпорядження заступника керівника апарату Господарського суду Тернопільської області від 27.10.2023, справу №921/405/23 розподілено судді Гевко В.Л.
Враховуючи вищезазначене та приписи статті 32 Господарського процесуального кодексу України України суд приймає справу №921/405/23 до свого провадження, поновляє провадження у справі №921/405/23 та розпочинає розгляд справи спочатку з стадії підготовчого провадження.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем по справі є іноземний суб`єкт господарювання ESKA GRUP MUHENDISLIK ITHALAT IHRACAT SANAYI LTD.STI (Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕСКА ГРУП МУХЕНДІСЛІК ІТХАЛАТ ІХРАДЖАТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ ЛІМІТІД ШІРКЕТІ"), Korkutreis mahaliesi Нanimeli sokak.30/3, Ankara, Turkiye (Турецька Республіка).
Відповідач створений та діє за законодавством Турецької Республіки (ідентифікаційний номер платника податків: 3801215258, торгово-реєстраційний номер: 477110, номер в центральній системі електронного торгового реєстру: 0380121525800001).
Згідно з приписами статті 366 Господарського процесуального кодексу України, підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
У випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, підсудність справ за участю іноземних осіб може бути визначено за угодою сторін.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право", суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Пунктом 8.1 Договору № 7/12 міжнародної купівлі-продажу товарів від 07.12.2022, укладеного між позивачем та відповідачем, передбачено, що усі спори, що пов`язані із цим Договором, вирішуються шляхом переговорів між представниками Сторін. Якщо спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в Міжнародному комерційному Арбітражі при Торговельно-промисловій палаті Туреччини. Мова арбітражу англійська.
Як вказує позивач, 08.06.2023 сторонами укладено Додаткову угоду до Договору міжнародної купівлі-продажу товарів №7/12 від 07.12.2023, якою внесено зміни та викладено пункт 8 даного договору у наступній редакції: 8.1. Застосуванню підлягає матеріальне та процесуальне право України. Усі спори, розбіжності чи вимоги, які виникають із цього договору або у зв`язку з ним, у тому числі щодо його укладання, тлумачення, виконання порушення, припинення чи недійсності підлягають вирішенню у Господарському суді України за місцезнаходженням Покупця. Мова арбітражного розгляду українська.
Статтею 365 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно статті 120 Господарського процесуального кодексу України, саме на суд покладено обов`язок повідомляти сторін про дату, час та місце розгляду справи.
Статтею 367 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном, а рівно повідомлення у належній формі іноземних учасників судового процесу про час і місце розгляду справи, регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, Гаага, 1965 (далі - Конвенція), яка є чинною в Україні згідно Закону України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах" від 19.10.2000 № 2052-ІІІ, із заявами та застереженнями. Швейцарія та Польща являються підписантами зазначеної Конвенції.
У відповідності до ст. 1 Конвенції, остання застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном.
Відповідно до ст. 2 Конвенції, кожна Договірна Держава призначає Центральний Орган, обов`язком якого є отримання прохань про вручення документів, що виходять від інших Договірних Держав, і здійснення процесуальних дій відповідно до положень статей 3 - 6. Кожна Держава організовує Центральний Орган згідно із своїм правом.
Положеннями ст. 3 Конвенції передбачено, що орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
Статтею 4 Конвенції закріплено, що орган якщо Центральний Орган вважає, що запит не відповідає положенням цієї Конвенції, то він безвідкладно інформує запитуючий орган і зазначає свої заперечення щодо прохання.
Відповідно до абзаців 3, 4 пункту 2.3 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації від 27.06.2008 № 1092/5/54, документи, що підлягають врученню згідно з дорученням суду України, складаються мовою запитуваної держави чи іншою мовою, передбаченою міжнародним договором України, або супроводжуються завіреним перекладом на таку мову.У відповідних випадках документи, що підлягають врученню, можуть бути складені або перекладені на ту мову, яку, як є підстави вважати, розуміє особа, якій необхідно вручити документи. Це окремо визначається судом України у дорученні.
У відповідності до пункту 2.1., 6.2. та 6.7 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 27.06.2008 №1092/5/54, у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном.
Доручення про вручення документів за кордоном на підставі Конвенції про вручення складається судом чи іншим заінтересованим компетентним органом України у формі прохання, яка установлена Конвенцією про вручення, згідно з додатком 10 до цієї Інструкції. Заповненню підлягають дві частини формуляра - "Прохання" і "Короткий виклад документа" - з урахуванням підпунктів 6.2.1. та 6.2.2.
Суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення до Центрального органу іноземної держави, визначеного запитуваною державою відповідно до статті 2 цієї Конвенції, напряму.
Відповідно до інформації, яка міститься на веб-сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права: https://www.hcch.net/en/states/authorities/details3/?aid=277 Центральним органом Турецької Республіки є Directorate General for Foreign Relations and EU Affairs Ministry of Justice Adalet Bakanligi Ek Binasi Namik Kemal Mah. Milli Mudafaa Caddesi No:22 Kizilay Cankaya / ANKARA.
Отже, судові документи підлягають надісланню до Центрального органу запитуваної Держави - Турецької Республіки - Directorate General for Foreign Relations and EU Affairs Ministry of Justice Adalet Bakanligi Ek Binasi Namik Kemal Mah. Milli Mudafaa Caddesi No:22 Kizilay Cankaya / ANKARA для їх вручення відповідачу у справі.
Так, п. 4 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що провадження у справі зупиняється у випадках, пунктом 4 частини першої статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
В той же час, суд враховує, що станом на день постановлення цієї ухвали від компетентного органу Турецької Республіки не надійшло жодної інформації стосовно вручення (чи невручення) процесуальних документів відповідачу, перелік яких було визначено в ухвалі від 19.06.2023.
Отже, з огляду на викладене вище, з метою належного повідомлення відповідача про рух справи, з`ясування позиції останнього з приводу заявленого позову, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до надходження відповіді від Центрального органу Турецької Республіки щодо результатів виконання судового прохання (доручення) чи повідомлення про неможливість таких вручень.
Керуючись ст.ст. 165-167, 169, 176, 228, 229, 232-235, 367 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти справу №921/405/23 до свого провадження.
2. Поновити провадження у справі №921/405/23
3. Розгляд справи №921/405/23 почати спочатку з стадії підготовчого провадження.
4. Підготовче засідання призначити на 09.04.2024 о 10 год. 00 хв. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду, який знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Князя Острозького, 14 а, зал судових засідань № 4, 5-й поверх.
5. Запропонувати сторонам у справі подати/надіслати суду:
Відповідачу:
- відзив на позов, оформлений згідно з вимогами статті 165 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких він ґрунтуються, якщо такі докази не надані позивачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом 15 днів з дня вручення цієї ухвали;
- заперечення на відповідь на відзив (у разі отримання відповіді на відзив), протягом 5 днів з дня її отримання, оформлені згідно з вимогами статті 167 ГПК України, разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) позивачу;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
Позивачу:
- відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами статті 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів відповідачу;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
6. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до ч. 9 ст.165, ч.2 ст. 178 ГПК України.
7. Зобов`язати позивача в строк до 06.12.2023 надати/надіслати Господарському суду Тернопільської області нотаріально посвідчені переклади на англійську мову копію ухвали від 01.11.2023 (3 примірника), Прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів та зворотної сторони прохання Підтвердження (3 примірника), Короткого викладу документа, що підлягає врученню (3 примірника) для їх надіслання відповідачу у порядку, встановленому Конвенцією.
8. Звернутися до Центрального органу Турецької Республіки (Directorate General for Foreign Relations and EU Affairs Ministry of Justice Adalet Bakanligi Ek Binasi Namik Kemal Mah. Milli Mudafaa Caddesi No:22 Kizilay Cankaya / ANKARA) з Проханням про вручення за кордоном судових або позасудових документів, відповідно до Конвенції про вручення за кордоном судових або позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965 року відповідачу ESKA GRUP MUHENDISLIK ITHALAT IHRACAT SANAYI LTD.STI (Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕСКА ГРУП МУХЕНДІСЛІК ІТХАЛАТ ІХРАДЖАТ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ ЛІМІТІД ШІРКЕТІ"), Korkutreis mahaliesi Нanimeli sokak. 30/3, Ankara, Turkiye копії ухвали Господарського суду Тернопільської області від 01.11.2023 у справі №921/405/23.
9. У зв`язку зі зверненням Господарського суду Тернопільської області до компетентного органу іноземної держави із судовим дорученням про надання правової допомоги, провадження у справі № 921/405/23 зупинити.
10. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню в частині зупинення провадження у справі.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя В.Л. Гевко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2023 |
Оприлюднено | 09.11.2023 |
Номер документу | 114750705 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Гевко В.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні