Справа № 289/2488/22
Номер провадження 2/289/157/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.06.2023 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Мельника О.В., за участю: секретаря судового засіданняГалькевич Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядкузагального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (місце знаходження / місце проживання: АДРЕСА_1 )до Радомишльської міської ради Житомирської області (місце знаходження / місце проживання: Соборний майдан, 12, м. Радомишль, Житомирський р-н, Житомирська обл., 12201), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , (місцезнаходження /місце проживання: АДРЕСА_2 )про визнання права власності на частину житлового будинку в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом та просить визнати за ним, в порядку спадкування за законом після смерті своєї тітки ОСОБА_3 в порядку спадкування за заповітом, право власності на частину житлового будинку.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_3 . За життя ОСОБА_3 зробила особисте розпорядження на випадок своєї смерті у вигляді заповіту, в якому заповіла позивачу все своє майно.
Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно частина житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
Після смерті спадкодавця позивач подав заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори,на підставіякої нотаріусомбуло заведеноспадкову справу,алеотримати свідоцтвопро правона спадщинуйому буловідмовлено узв`язку із неспівпадінням розмірів часток нерухомого майна.
Тому,з урахуванням уточнень позивач проситьсуд визнатиза нимправо власностіна частину житлового будинку в розмірі 50/100 ідеальних часток будинку загальною площею 176,8 кв.м., житловою площею 106,7 кв.м., площа службових приміщень 70,1 кв.м., що належала померлій на праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу від 25.01.1977 року посвідченого Радомишльською державною нотаріальною конторою за реєстром №107 та рішення Народного суду Радомишльського району від 03.08.1976.
Ухвалою суду від 04.05.2023 до розгляду справи залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, власника іншої частини будинку ОСОБА_2 .
Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Подав заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги визнав, просив їх задовольнити.
Третя особа по справі про дату час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, до суду не з`явилась, своїм правом на надання пояснень не скористалась.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, на підставі ст. ст. 211, 200 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін та за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення, оскільки відповідач визнав позовні вимоги і підстави для відмови у прийнятті визнання відповідачем позову у суду відсутні.
Дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно положень частин 1, 2 ст. 1220, частини 1 ст. 1222, частини 3 ст. 1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини в такому випадку є день смерті особи. Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Частинами 1, 3 ст. 1268, частиною 1 ст. 1269, частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За змістом зазначених норм прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, в разі відсутності наведених вище обставин - поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч. 1 ст. 1270 ЦК України строк.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з ст. ст. 41, 55 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свогомайна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Радомишльського районного управління юстиції у Житомирській області серії НОМЕР_1 від 02.06.2014 року .
Згідно заповіту серії ВКІ 601681від03.04.2008рокупосвідченого завідуючим Радомишльської державної нотаріальної контори Житомирської області, ОСОБА_3 заповіла все своє майно своєму племіннику ОСОБА_1 .
З витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі за № 13949057 від 03.04.2008 року вбачається, що Радомишльською державною нотаріальною конторою було зареєстровано скасування заповіту серії ВЕА 305524 від 16.08.2006 року та зареєстровано новий заповіт серії ВКІ 601681.
З витягу з Спадкового реєстру за № 37550784 від 04.06.2014 року вбачається, що після смерті ОСОБА_3 приватним нотаріусом Радомишльською районного нотаріального округу Житомирської області Мельниченко Н.М була заведена спадкова справа за номером 72/2014, щодо майна померлої.
Як вбачається з копії спадкової справи № 72/2014 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , позивач прийняв спадщину після смерті останньої за заповітом.
Згідно технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою АДРЕСА_2 інвентаризаційна справа № 450 виготовлений фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 замовником є ОСОБА_1 .
З довідки про наявність (відсутність) зареєстрованого майна від 12.05.2021 р за № 423 виданої КП «Житомирське ОМБТІ» Житомирської обласної ради, вбачається що згідно наявних даних, що знаходяться в матеріалах інвентаризаційної справи № 450 до моменту внесення даних в електронну базу - Реєстр прав власності на нерухоме майно (2003 рік) за адресою: АДРЕСА_2 , право власності на нерухоме майно, а саме 60/100 ід. частина житлового будинку жилою площею згідно правового документу 81,25 кв. м., зареєстровано за громадянкою ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу від 25.01.1977 року посвідченого Радомишльською державною нотаріальною конторою за реєстром №107 та рішення Народного суду Радомишльського району від 03.08.1976 справа № 2-230.
З довідки виданої ПП «Житлоремсервіс 9» м. Радомишль за № 67 від 04.06.2019 року вбачається, що ОСОБА_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , була зареєстрована по АДРЕСА_2 та крім померлої в будинку також був зареєстрований ОСОБА_1 .
Згідно довідки про технічні показники об`єкту від 18.01.2021 за № 450 виданої експертом з інвентаризації нерухомого майна «БТІ Агенція» вбачається, що житловий будинок літ. «А» - дерево обкладене цеглою, складається з 7-ми житлових кімнат площею 106,7 кв.м., службових приміщень площею 70,1 кв.м. Загальна площа будинку складає 176,8 кв.м.
Загальна площа будинку змінилась за рахунок прибудови літ. «А3», яка побудована до 1992 року та не підлягають узаконенню згідно чинного законодавства, відповідно наказу Мінрегіонбуду № 127 від 24.05.2001 р., зі змінами від 19.03.2013 р. №95.
Житлова площа змінилась в зв`язку з реконструкцією груби та уточнення розмірів площ приміщень.
До житлового будинку належать: сараї літ «Б», «Е», гаражі літ. «Г», «Д», літня кухня літ. «В», погріб літ. «П2», огорожа №1. Гараж літ. «Д», сарай літ. «Е», побудовані до 1992 року, що згідно чинного законодавства, відповідно наказу Мінрегіонбуду № 127 від 24.05.2001 р., зі змінами від 19.03.2013 р. №95, не є самочинними та не підлягають узаконенню.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстрацію права власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 307729762 від 18.08.2022 14.10.2009 року зареєстровано право власності на частину будинку за адресою: АДРЕСА_2 за ОСОБА_2 , на підставі договору купівлі-продажу № 107 від 25.01.1977 року.
Постановою Приватногонотаріусапозивачу ОСОБА_1 увидачі Свідоцтвапроправона спадщинузазаповітом намайно спадкодавця,а самена 60/100ідеальних частокбудинку АДРЕСА_2 після смерті ОСОБА_3 було відмовлено. Окрім того, роз`яснено порядок оскарження постанови.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність належних правових підстав для визнання права власності позивачу на частину житлового будинку, а відтак позов підлягає задоволенню в межах заявлених вимог.
Керуючись ст.ст. 12,23,76,81,141,258,265,273, 354 ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 в порядку спадкування за заповітом після смерті тітки ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на:
-частину житлового будинку в розмірі 50/100 ідеальних часток, загальною площею 176,8 кв.м., житловою площею 106,7 кв.м., площа службових приміщень 70,1 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О. В. Мельник
Суд | Радомишльський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2023 |
Оприлюднено | 23.06.2023 |
Номер документу | 111699609 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Радомишльський районний суд Житомирської області
Мельник О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні