Постанова
від 20.06.2023 по справі 925/1073/22
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

(додаткова)

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

"20" червня 2023 р. Справа№ 925/1073/22

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Владимиренко С.В.

суддів: Демидової А.М.

Ходаківської І.П.

при секретарі судового засідання Нікітенко А.В.

за участю представників учасників справи:

від позивача: Линдюк С.С.,

від відповідача: Чкалов А.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника ОСОБА_1 - Линдюк Святослава Степановича щодо розміру судових витрат на правничу допомогу

за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Корсуньрайагропостач»

на рішення Господарського суду Черкаської області від 02.03.2023 (повний текст рішення складено 07.03.2023)

у справі №925/1073/22 (суддя Васянович А.В.)

за позовом ОСОБА_1

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Корсуньрайагропостач»

про зобов`язання вчинити дії,

розгляд заяви проводився в режимі відеокорференції поза межами приміщення суду

ВСТАНОВИВ:

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 06.06.2023 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Корсуньрайагропостач» на рішення Господарського суду Черкаської області від 02.03.2023 у справі №925/1073/22 залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Черкаської області від 02.03.2023 у справі №925/1073/22 залишено без змін.

08.06.2022 на електронну адресу Північного апеляційного господарського суду від представника ОСОБА_1 - Линдюк Святослава Степановича надійшла заява щодо розміру судових витрат на правничу допомогу, за якою заявник просить суд апеляційної інстанції вирішити питання розподілу судових витрат, в якій повідомив суд апеляційної інстанції про те, що розмір витрат на професійну правничу допомогу у суді апеляційної інстанції складає 20 000,00 грн.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 08.06.2023 розгляд заяви представника ОСОБА_1 - Линдюк Святослава Степановича призначено на 20.06.2023 о 11 год. 55 хв.

У судовому засіданні 20.06.2023 представник позивача підтримав свою заяву та просив суд апеляційної інстанції її задовольнити, та стягнути з відповідача на користь позивача 20 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу за розгляд справи у суді апеляційної інстанції.

Представник відповідача у судовому засіданні 20.06.2023 заперечив проти задоволення заяви представника позивача про розподіл судових витрат та просив суд апеляційної інстанції відмовити у її задоволенні, посилаючись на необґрунтованість розміру таких витрат.

Розглянувши заяву представника позивача про розподіл судових витрат, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.

Конституцією України визначено, що кожен має право на професійну правничу допомогу (ст. 59).

За приписами ст. 16 Господарського процесуального кодексу України (далі по тексту - ГПК України) учасники справи мають право користуватися правничою допомогою.

Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Згідно положень ГПК України однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. ГПК України).

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості: ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову/апеляційної скарги, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

У постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19 вказано, що метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості: ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:

1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 Господарського процесуального кодексу України);

2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 Господарського процесуального кодексу України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу;

3) розподіл судових витрат (стаття 129 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Частиною 1 ст. 124 ГПК України визначено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Згідно із ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі по тексту - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України», заява №19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України (далі по тексту - ЦК України) за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч. 1 ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 №5076-VI (далі по тексту - Закон №5076-VI).

Відповідно до ст. 30 Закону №5076-VI гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що 06.09.2022 між ОСОБА_1 (Клієнт) та адвокатом Линдюк Святослав Степанович (Адвокат) укладено Договір №15 про надання правової (правничої) допомоги (далі по тексту - Договір), за умовами якого Клієнт доручає, а Адвокат відповідно до чинного законодавства України, приймає на себе зобов`язання в якості правової (правничої) допомоги здійснювати представницькі повноваження, консультації, надавати інші види правової (правничої) допомоги в обсязі та на умовах, встановлених цим Договором, а Клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та всі фактично понесені Адвокатом витрати у зв`язку із виконанням даного Договору.

Згідно із п. 4.1 Договору гонорар є формою винагороди Адвоката за надання правової допомоги Клієнту.

Відповідно до п.п. 4.4, 4.5 Договору розмір основного гонорару, який Клієнт сплачує Адвокату за надану в межах цього Договору правову допомогу, встановлюється у сумі 2 500,00 грн за одну годину наданих послуг та 3 000,00 грн за участь у судовому засіданні. На підтвердження факту надання Адвокатом Клієнту правової допомоги відповідно до умов цього Договору Адвокат складається акт наданих послуг (правової допомоги) і направляється або вручається під розписку Клієнту.

Даний Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами і скріплення печатками (у разі наявності останніх) та діє до « 31» грудня 2023 року включно або до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за даним Договором (п. 7.1 Договору).

На підтвердження надання правової допомоги до заявником надано суду апеляційної інстанції Акт наданих послуг №2 від 06.06.2023, згідно якого загальна вартість робіт (послуг) склала двадцять тисяч гривень 00 копійок.

За вказаним Актом Адвокат надав Клієнту наступні послуги: підготовка правової позиції, аналіз судової практики, аналіз рішення суду першої інстанції, аналіз апеляційної скарги, підготовка та подача відзиву на апеляційну скаргу кількість годин - 6,8, загальна вартість наданих послуг 17 000,00 грн; участь у судовому засіданні в приміщенні Північного апеляційного господарського суду 06.06.2023 - 3 000,00 грн.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що адвокат Линдюк Станіслав Степанович здійснює свою адвокатську діяльність на підставі Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю Серія ЧК №001365 від 02.08.2021.

У відзиві на апеляційну скаргу позивачем було повідомлено суд апеляційної інстанції про те, що він очікує понести судові витрати - витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 20 000,00 грн.

У судовому засіданні 06.06.2023 представник позивача до закінчення судових дебатів повідомив про те, що ним будуть надані докази на підтвердження понесених судових витрат - витрат на професійну правничу допомогу.

Таким чином, представником позивача дотримано порядок, визначений ГПК України, щодо відшкодування судових витрат - витрат на професійну правничу допомогу, а тому суд апеляційної інстанції вважає, що така заява є обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволенню.

Доводи відповідача про те, що заявлення до стягнення сума витрат на професійну правничу допомогу не оплачена, судом апеляційної інстанції до уваги не приймається, оскільки за приписами п. 1 ч. 2 ст. 126 ГПК України для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги у разі надання відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою. Аналогічні правові висновки викладено у постанові від 19.02.2020 у справі №755/9215/15-ц Великої Палати Верховного Суду та постанові від 03.10.2019 у справі №922/445/19 об`єднаної палати Верховного Суду.

Щодо доводів відповідача про необґрунтованість заявленої до стягнення суми судових витрат - витрат на професійну правничу допомогу, то відповідач своїм правом на подання заперечень або клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу (ч. 5 ст. 126 ГПК України) не скористався, та не довів суду апеляційної інстанції необґрунтованості заявленої до стягнення суми судових витрат - витрат на професійну правничу допомогу.

Посилання відповідача на те, що позивач не надіслав йому копії заяви щодо розміру судових витрат на правничу допомогу, то як зазначив представник позивача у судовому засіданні 20.06.2023, що копію вказаної заяви ним надіслано на всі відомі йому електронні адреси відповідача.

Водночас суд апеляційної інстанції зауважує, що ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 08.06.2023 було надіслано на адресу відповідача вчасно, проте відповідач не скористався своїм правом, наданим йому ст. 42 ГПК України, на ознайомленням із матеріалами справи.

Більше того, у відзиві на апеляційну скаргу позивачем було повідомлено суд апеляційної інстанції про те, що він очікує понести судові витрати - витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 20 000,00 грн. У судовому засіданні 06.06.2023 представник позивача до закінчення судових дебатів повідомив про те, що ним будуть надані докази на підтвердження понесених судових витрат - витрат на професійну правничу допомогу.

Отже, відповідачу було достеменно відомо про намір позивача заявити до суду апеляційної інстанції про відшкодування судових витрат - витрат на професійну правничу допомогу з орієнтовним розміром - 20 000,00 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 ГПК України).

Відповідно до ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.

Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

За таких обставин, заява представника ОСОБА_1 - Линдюк Святослава Степановича щодо розміру судових витрат на правничу допомогу підлягає задоволенню, за результатами розгляду якої суд апеляційної інстанції приймає додаткову постанову, якою стягнути з відповідача на користь позивача 20 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.

З урахуванням того, що за прийняття додаткового рішення про розподіл судових витрат судовий збір не сплачується, то розподіл судових (судового збору) у такому випадку не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 123, 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву представника ОСОБА_1 - Линдюк Святослава Степановича щодо розміру судових витрат на правничу допомогу задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Корсуньрайагропостач» (19401, Черкаська область, м. Корсунь-Шевченківський, вул. Костомарова, 53, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 00908627) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) 20 000,00 грн (двадцять тисяч гривень) витрат на професійну правничу допомогу за розгляд справи у суді апеляційної інстанції.

3. Видачу наказу на виконання даної додаткової постанови доручити Господарському суду Черкаської області.

4. Матеріали справи №925/1073/22 повернути до Господарського суду Черкаської області.

5. Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у господарських справах в порядку і строки, визначені в статтях 287-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено та підписано 22.06.2023.

Головуючий суддя С.В. Владимиренко

Судді А.М. Демидова

І.П. Ходаківська

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення20.06.2023
Оприлюднено27.06.2023
Номер документу111737156
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1073/22

Судовий наказ від 23.10.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Постанова від 12.09.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кондратова І.Д.

Ухвала від 08.09.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кондратова І.Д.

Ухвала від 24.07.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кондратова І.Д.

Судовий наказ від 11.07.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Судовий наказ від 11.07.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Судовий наказ від 11.07.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

Постанова від 06.06.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Владимиренко С.В.

Постанова від 20.06.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Владимиренко С.В.

Ухвала від 08.06.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Владимиренко С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні