Рішення
від 26.06.2023 по справі 420/6959/23
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/6959/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВовченко O.A.,

секретар судового засідання Іщенко С.О.,

за участю:

представника позивача Ситника О.П. (згідно ордеру),

представника відповідача Копиці С.М. (згідно витягу),

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «АТАМАН І К» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 03.04.2023 надійшов позов ТОВ «АТАМАН І К» до ГУ ДПС в Одеській області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.12.2022 №11045/15-32-07-02, 11047/15-32-07-02 та 11050/15-32-07-02.

Ухвалою від 06.04.2023 позов ТОВ «АТАМАН І К» залишено без руху та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

До суду від позивача за вх №11139/23 надійшла заява з належним чином оформленою позовною заявою та доказами сплати судового збору.

19.04.2023 прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «АТАМАН І К» (вх. №11139/23), відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження з викликом учасників процесу.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за підсумками перевірки позивача податковим органом було складено акт № 12557/15-32-07-02/41277430 від 16.11.2022 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АТАМАН І К», код за ЄДРПОУ 41277430, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2022 року заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість» та на підставі вказаного акту прийнято податкові повідомлення-рішення від 09.12.2022 № 11045/15-32-07-02, № 11047/15-32-07-02 та № 11050/15-32-07-02. Вказує, що прийняті податкові повідомлення-рішення є неправомірними та такими, що-підлягають скасуванню, оскільки товариством було дотримано всіх приписів ПКУ та інших нормативно-правових актів під час декларування за серпень 2022 року у податковій декларації з ПДВ № 9188143535 від 20.09.2022 заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість. Зазначає, що податковим органом під час проведення перевірки враховано тільки ті суми ПДВ, які були сплачені товариством під час ввезення (імпорту) товарів на митну територію України по митним деклараціям, що оформлені у відповідних податкових періодах та включені до податкового кредиту шляхом подання відповідних податкових декларацій за листопад 2020 року та березень 2021 року, проте, товариством було допущено помилки під час подання відповідної податкової звітності з ПДВ за листопад 2020 року та березень 2021 року та певні суми сплаченого ПДВ на підставі оформлених митних декларацій у вказаний вище звітний період не були віднесені до складу податкового кредиту відповідного звітного періоду. Вказує, що товариством в декларації за звітний період - березень 2021 року, помилково не було додано до рядку 11.1 (Б) суму ПДВ 604187 грн., яка сформувалася шляхом сплати товариством ПДВ під час здійснення операцій з імпорту товарів на митну територію України. Товариством під час подання декларації за березень 2021 року в рядку 11.1 (Б) було помилково відображено суму ПДВ 1226519 грн., хоча протягом березня 2021 року товариством було імпортовано товарів на суму ПДВ, що дорівнює 1830706 грн. (1830706 - 1226519 = 604187). Митні декларації на суму ПДВ 604187 грн. надавалися-податковому органу під час перевірки, достовірність показників була ним перевірена, що відображено в тексті Акту, а факт надання митних декларацій підтверджується додатком №2 до Акту. Зазначає, що товариством було заповнено та подано Розрахунок-1 та Розрахунок-2 у відповідності до приписів ПКУ та Порядку, тобто товариством не було порушено жодних норм під час уточнення помилково зазначених показників в декларація з ПДВ за листопад 2020 року та березень 2021 року. Вказує, що висновок податкового органу про те, що різниця у вазі поставленого товару у ТТН та у актах приймання була реалізована на адресу невстановлених осіб ґрунтується виключно на недоведених припущеннях. Зазначає, що така різниця виникла через те, що АТБ та Метро надсилають на адресу позивача заявки на поставку товару у певній кількості, на підставі такої заявки готується пакет супровідної документації, та потім зі складу замовника відвантажується товар перевізнику. Вказує, що у заявках покупців не може бути враховано фактичний залишок товариства, тому трапляється, що вага необхідного товару в заявці перевищує наявну кількість товару, однак визначальною для списання ТМЦ за договорами поставки/купівлі-продаж є саме інформація, яка міститься в документах, складених за фактом приймання товару.

До суду від відповідача 11.05.2023 за вх №ЕС/4572/23 надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилаючись на обставини, викладені в акті перевірки № 12557/15-32-07-02/71277430 від 16.11.2022 просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

11.05.2023 позивачем до суду за вх №ЕС/4572/23 подано відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідач помилково вважає, що у позивача не виникло право на формування податкового кредиту.

Ухвалою суду від 24.05.2023 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу №420/6959/23 до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог просив відмовити.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, відзивом на позов, дослідивши обставини, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «АТАМАН І К» (код ЄДРПОУ 41277430), зареєстроване в якості юридичної особи 11.04.2017 та взято на податковий облік в органах державної податкової служби.

Згідно інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «АТАМАН І К» здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами (основний)

01.25 Вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників, 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами, 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками, 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 52.10 Складське господарство, 52.24 Транспортне оброблення вантажів, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення (п.п. 20.1.4 ст. 20 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Приписами пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Судом встановлено, що на підставі направлень від 24.10.2022 № 8495/15-32-07-02-13, № 8496/15-32-07-02-13 та № 8497/15-32-07-02-13, відповідно до п.п.19-1.6 п.19-1.1 ст.19-1, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20. п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78, п.п.69.2, п.п.69.11 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями, далі - Кодекс), та наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 19.10.2022 № 4070-п «Про проведення відповідно до п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АТАМАН І К», код за ЄДРПОУ 41277430», виданого Головним управлінням ДПС в Одеській області, проведено документальну позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «АТАМАН І К», код за ЄДРПОУ 41277430, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за серпень 2022 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 20.09.2022 № 9188143535 заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість.

За результатом вказаної перевірки Головним управлінням ДФС в Одеській області складено акт № 12557/15-32-07-02/71277430 від 16.11.2022 (т.1 а.с. 71-113), яким встановлено порушення позивачем:

- п.44.1 п.44.3, п.44.6 ст.44, п.50.1 ст. 50, п.185.1 ст.185, п.187.8 ст. 187, п. 198.2, 198.3, 198.5, 198.6 ст.198, п.201.10, п.201.12 ст. 201, п.206.12 ст.206 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого ТОВ «АТАМАН І К» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість (відображеного у рядку 20.2.1 декларації з ПДВ за серпень 2022 року) у розмірі 3040950 грн., та завищено суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (показник рядка 21 Уточнюючого розрахунку до Декларації з ПДВ за серпень 2022 року) на 23949 грн.;

- п.201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого ТОВ «АТАМАН І К» не виписано та не зареєстровано податкові накладні у серпні 2022 року на суму ПДВ 114798,76 грн, у т.ч. за 04.08.2022 на суму 3724 грн, 06.08.2022 на суму 11295,9 грн, 08.08.2022 на суму 26979,15 грн, 14.08.2022 на суму 8792 грн, 20.08.2022 на суму 7487,43 грн, 22.08.2022 на суму 15072.47 грн, 24.08.2022 на суму 7449,05 грн, 27.08.2022 на суму 24394,32 грн, 28.08.2022 на суму 3620,36 грн, 30.08.2022 на суму 5836,75 грн., 31.08.2022 на суму 147,33 грн.

На підставі висновків вищевказаного акту перевірки, відповідачем 09.12.2022 прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №11045/15-32-07-02 (т.1 а.с.12-13), яким за порушення позивачем п.44.1 п.44.3, п.44.6 ст.44, п.50.1 ст. 50, п.185.1 ст.185, п.187.8 ст. 187, п. 198.2, 198.3, 198.5, 198.6 ст.198, п.201.10, п.201.12 ст. 201, п.206.12 ст.206 Податкового кодексу України зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку по уточнюючій податковій декларації №9200847306 від 05.10.2022 за серпень 2022 року на суму 3040950,00 грн та застосовано штрафні санкції у сумі 760237,00 грн;

- №11047/15-32-07-02 (т.1 а.с.15-16), яким за порушення позивачем п.44.1 п.44.3, п.44.6 ст.44, п.185.1 ст.185, п. 198.5 ст.198 Податкового кодексу України зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість по уточнюючій податковій декларації №9200847306 від 05.10.2022 за серпень 2022 року на суму 23949,00 грн;

- №11050/15-32-07-02 (т.1 а.с.18-19), яким за відсутність складення та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого ст.201 Податкового кодексу України податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 114798,76 грн застосовано до позивача штраф у сумі 57362,55 грн.

На зазначені вище податкові повідомлення-рішення позивач подав скаргу до Державної податкової служби України (т.1 а.с.127-135), яку рішенням ДПС від 21.02.2023 34235/6/99-00-06-01-05-06 (т.1 а.с.136-143) залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням (далі також оскаржуване рішення), позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи питання щодо правомірності винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд виходить з наступного.

Так, оскаржувані податкові повідомлення-рішення ґрунтуються на наступних висновках податкового органу про порушення позивача.

За звітний період з 01.08.2022 по 31.08.2022 ТОВ «АТАМАН І К» з врахуванням уточнюючого розрахунку задекларовано податкових зобов`язань з податку на додану вартість у сумі 950528 грн.

Перевіркою повноти визначення податкових зобов`язань за період 01.08.2022 по 31.08.2022 встановлено їх заниження на суму 114798 грн., в т.ч. за серпень 2022р. на 114798 грн, що призвело до завищення на цю ж суму показника рядка 19 Декларації за серпень 2022 року «Від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду».

Проведеною перевіркою відображеного показника на підставі таких документів: договорів з покупцями, оборотно-сальдових відомостей 641 «Розрахунки по ПДВ», 643 «Податкові зобов`язання», 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», 311 «Поточний рахунок в національній валюті», видаткових та виданих податкових накладних, актів виконаних робіт, товарно-транспортних накладних банківських виписок, даних єдиного реєстру податкових накладних, декларацій з ПДВ та даних фінансової звітності встановлено заниження задекларованого ТОВ «АТАМАН І К» показника у рядку 1 Декларацій «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та ставкою 7 %, крім ввезення товарів на митну територію України: операції, що оподатковуються за основною ставкою» на загальну суму 114 651 грн за рахунок наступних порушень:

В ході перевірки, згідно наданих документів, встановлено, що: ТОВ «АТАМАН І К», на підставі договору поставки від 01.06.2020 №27732, укладеного з ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ Україна», код ЄДРПОУ 32049199 виписало та зареєструвало в єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні на суму 749108,26 грн., у тому числі ПДВ 124851 грн.

На підтвердження наведених операцій, до перевірки надано прибуткові та товарні накладні та товарно-транспортні накладні, підписані між підприємствами з обох сторін.

Проте, серед наданих документів, наявні товарно-транспортні накладні, що підтверджують перевезення овочів у кількості, що не відповідає прибутковим накладним на отримання товару ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» а саме:

1) Товарно-транспортна накладна від 22.08.2022 №1/22/08-22.

Згідно товарно-транспортних накладних, видано зі складу (відпущено) цибулі ріпчастої ранньої 1 гат. у кількості 15000 кг, прийнято покупцем - ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» у кількості 11382,5 кг, різниця складає 3617,5кг.

Таким чином, у ході перевірки встановлена різниця між відвантаженим та прийнятим товаром у кількості 3617,5 кг на суму 90509,85 грн., у т.ч. ПДВ 15084,98 грн. Інших первинних документів за серпень 2022 року щодо придбання, реалізації чи повернення на склад цибулі ріпчастої ранньої 1 гат. у кількості 3617,5 кг на суму 90509,85грн., у т.ч. ПДВ 15084,08грн до перевірки не надано.

Наведене свідчить про реалізацію ТОВ «АТАМАН І К» цибулі ріпчастої ранньої 1 гат в серпні 2022 року на адресу невстановленим особам у сумі 90509,85грн., у т.ч. ПДВ 15084,98 грн у кількості 3617,5 кг за ціною 20,85грн (відсутнє відображення відповідних проведень та відповідного сальдо по Дт.28 «Товари» рахунку за даними бухгалтерського обліку ТОВ «АТАМАН І К»).

2) Товарно-транспортна накладна від 24.08.2022 року №Р334.

Згідно товарно-транспортних накладних, видано зі складу (відпущено) моркви ранньої 1 гат у кількості 20000кг, прийнято покупцем - ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» у кількості 18175,5 кг., різниця складає 1824.5 кг.

Таким чином, у ході перевірки встановлена різниця між відвантаженим та прийнятим товаром у кількості 1824,5 кг на суму 38314,5 грн., у т.ч. ПДВ 6385,75 грн. Інших первинних документів за серпень 2022 року щодо придбання, реалізації чи повернення на склад моркви ранньої 1 гот. у кількості 1824,5 кг на суму 38314,5грн., у т.ч. ПДВ 6385,75 грн до перевірки не надано.

Наведене свідчить про реалізацію TOB «АТАМАН І К» моркви ранньої 1 гат в серпні 2022 року на адресу невстановленим особам у сумі 38314,5 грн., у т.ч. ПДВ 6385,75 грн у кількості 1824,5 кг за ціною 17,5 грн (відсутнє відображення відповідних проведень та відповідного сальдо по Дт.28 «Товари» рахунку за даними бухгалтерського обліку ТОВ «АТАМАН І К»).

Також, у ході перевірки, згідно наданих документів, встановлено, що ТОВ «АТАМАН І К», на підставі договору поставки від 01.01.2022 №ОФ 90431, укладеного з ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», код 30487219 виписало та зареєструвало в єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні на суму 4506378 грн., у тому числі ПДВ 751063 грн.

На підтвердження наведених операцій, до перевірки надано акти прийому товару (накладні) за товарно-транспортними накладними та товарно-транспортні накладні, підписані між підприємствами з обох сторін.

Проте, серед наданих документів, наявні товарно-транспортні накладні, що підтверджують перевезення овочів у кількості, що не відповідає актам прийому товару (накладна) TOВ «АТБ-МАРКЕТ».

Тобто, згідно товарно-транспортних накладних, видано зі складу (відпущено) наведених овочів та фруктів у кількості 92200 кг, прийнято покупцем - ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» у кількості 71352,32 кг, різниця складає 20847,68 кг.

Таким чином, у ході перевірки встановлена різниця між відвантаженим та прийнятим товаром у кількості 20847,68 кг. на суму 559096,3 грн, у т.ч. ПДВ 93182,71 грн. Інших первинних документів за серпень 2022 року щодо придбання, реалізації чи повернення на сховище наведених овочів та фруктів у кількості 20847,68 кг. на суму 559096,3 грн, у т.ч. ПДВ 93182,71грн до перевірки не надано.

Наведене свідчить про реалізацію TOB «АТАМАН І К» овочів та фруктів в серпні 2022 року на адресу невстановленим особам у кількості 20847,68 кг. на суму 559096,3 грн, у т.ч. ПДВ 93182,71 грн(відсутнє відображення відповідних проведень та відповідного сальдо по Дт.28 «Товари» рахунку а даними бухгалтерського обліку ТОВ «АТАМАН І К»).

Таким чином, ТОВ «АТАМАН І К», на порушення п.201.10 сг.201 Податкового кодексу України, не виписало та не зареєструвало податкові накладні на загальну суму ПДВ 114651,43 грн від операцій з реалізації овочів та фруктів на адресу невстановленим особам у серпні 2022 року.

Таким чином, в порушення п.44.1 п.44.3, п.44.6 ст.44, гг. 185,1 ст.185, п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України підприємством занижено суму податкових зобов`язань від операції з реалізації товару на адресу невстановленим особам у серпні 2022 року, чим занижено задекларований ТОВ «АТАМАН І К» показник по рядку 1 Декларацій «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою та ставкою 7 %, крім ввезення товарів на митну територію України: операції, що оподатковуються за основною ставкою» за серпень 2022 року па суму 114 651 гри та не виписано з відповідною реєстрацією у єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні на суму 114651,43 грн, у т.ч. за 04.08.2022 на суму 3724 грн, 06.08.2022 на суму 11295,9 грн, 08.08.2022 на суму 26979,15 грн, 14.08.2022 на суму 8792 грн, 20.08.2022 на суму 7487,43 грн, 22.08.2022 на суму 15072.47 грн, 24.08.2022 на суму 7449,05 грн, 27.08.2022 на суму 24394,32 грн, 28.08.2022 на суму 3620,36 грн, 30.05.2022 на суму 5836,75 грн.

Також в акті перевірки зазначено, що до перевірки було надано договір оренди приміщень від 10.12.2020 №51 з TOB «СК ПРОФІТО» (Орендодавець). Орендодавець зобов`язується передати, а Орендар прийняти в строкове платне володіння та користування окреме індивідуально визначене майно, надалі «Приміщення», а саме: офісні приміщення №31, що знаходяться за адресою: м.Одеса, вул. Бугаївська, 21/49, загальною площею 8,6 кв.м. у складі нежитлової будівлі заводоуправління, загальною площею 1206,1 кв.м. розмір щомісячної орендної плати за користування приміщенням складає офісне приміщення 170 грн. за 1 кв.м. враховуючи 20% ПДВ.

Отримано відповідь від 02.11.2022 № 0211-22/ДПВП-1 (вх.52300/6), у якій директор ТОВ «АТАМАН І К» повідомляє, що станом на 02.11.2022 офісне приміщення за адресою: 65005 ОДЕСЬКА ОБЛ. МАЛИНОВСЬКИЙ ВУЛ. БУГАЇВСЬКА БУД. 21/49 КВ. 31, тимчасово не використовується у зв`язку з тим, що в Україні було введено правовий режим воєнного стану через збройну агресію РФ, що призвело до переміщення частини співробітників за межі території України, а частина співробітників працює віддалено з огляду на забезпечення їх особистої безпеки, в свою чергу решта працівників розміщена в орендованому офісі за адресою: Україна, 65031. м. Одеса, вул. Новомосковська дорога, буд. 23.

У зв`язку з вищенаведеним, у серпні 2022 року вищезазначене приміщення не використовувалось для провадження господарської діяльності.

Тобто, на суму ПДВ 147 грн. по вказаним операціям, які віднесені до податкового кредиту у серпні 2022року, збільшується сума податкових зобов`язань з ПДВ за серпень 2022 року по р.4.1 Декларації за серпень 2022р. «Нараховано податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за операціями, що оподатковуються за основного ставкою».

Згідно наданих первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку встановлено:

1) ТОВ «АЙВІРА» - сума взаємовідносин (ПДВ) у серпні 2022 року складає 873961,65 грн. - у складі податкового кредиту серпня 2022р. згідно Додатку № 1 до Декларації за серпень 2022р. вказана сума не відображалась.

До р 10 1 Декларації за серпень 2022р по постачальнику ТОВ «АЙВІРА» відображено суму ПДВ 343480грн..відповідно до податкових накладних, виписаних у травні 2022р., та суму ПДВ 478142грн., відповідно до податкових накладних, виписаних у травні 2022р.

Станом на 01.08.2022р. згідно наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку, по бухгалтерському рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» сума кредиторської заборгованості за отримані товари згідно зазначеного договору складає 3487669грн., станом на 31.08.2022р. сума кредиторської заборгованості складає - 3547116грн.

2) ТОВ «ДІ ЕС ЛОДЖИСТІКС», код ЄДРПОУ 43656707 - сума взаємовідносин (ГІДВ) у серпні 2022 року складає 70917,0 грн., в т.ч. у р. 10.1 Декларації за серпень 2022р. згідно додатку № 1 відображено суму ПДВ 8350 грн. згідно податкових накладних, виписаних у червні 2022р., суму ПДВ 23150 грн. згідно податкових накладних, виписаних у липні 2022р., суму ПДВ 39417 грн. згідно податкових накладних, виписаних у серпні 2022р.

Станом на 01.08.2022р. згідно наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку, по бухгалтерському рахунку 6851 «Розрахунки з іншими кредиторами» сума кредиторської заборгованості за отримані послуги згідно зазначених договорів складає 42600,0грн., станом на 31.08.2022р. сума кредиторської заборгованості складає - 259100,0грн.

3) ТОВ «ДУНАЙСЬКА ІМПОРТНА КОМПАНІЯ» (код за ЄДРПОУ 40017905) - сума податкового кредиту з ПДВ згідно р.10.1 Декларації за серпень 2022р. складає 8276 грн.

Станом на 01.08.2022р. згідно наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку, по бухгалтерському рахунку 6851 «Розрахунки з іншими кредиторами» сума кредиторської заборгованості за отримані послуги згідно зазначених договорів складає 45734,0 грн., станом на 31.08.2022р. сума кредиторської заборгованості складає - 49653,0 грн.

4) ТОВ «МАЛИН ФЕКТОРІ», код ЄДРПОУ 35671563 - сума податкового кредиту з ПДВ згідно р.10.1 Декларації за серпень 2022р. складає 4494 грн.

Станом на 01.08.2022р. та на 31.08.2022р. згідно наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку, по бухгалтерському рахунку 6851 «Розрахунки з іншими кредиторами» та 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» будь-яка заборгованість відсутня.

5) ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА», код за ЄДРПОУ 32049199 - сума податкового кредиту з ПДВ, яка віднесена до р.10.1 Декларації за серпень 2022р. складає 2996,0 грн.

Станом на 01.08.2022р. згідно наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку, по бухгалтерському рахунку 6851 «Розрахунки з іншими кредиторами» сума заборгованості за отримані послуги згідно зазначеного договору відсутня, станом па 31.08.2022р. сума кредиторської заборгованості складає - 17976,0 грн.

6) ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ОДЕСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ», код за ЄДРИОУ 4725970 - сума податкового кредиту з ПДВ, яка віднесена до р.10.1 Декларації за серпень 2022р. складає 1824,0 грн. Отримано послуги з випробування 1 зразка моркви свіжої за фізико-хімічними показниками, на вміст токсичних елементів, мікотоксинів, радіонуклідів, випробування 1 зразка бюряку свіжого за фізико-хімічними показниками, па вміст токсичних елементів, мікотоксинів, радіонуклідів, випробування 1 зразка яблука на вміст токсичних елементів та радіонуклідів, випробування 1 зразка цибулі за фізико-хімічними показниками, на вміст токсичних елементів, мікотоксинів, радіонуклідів, випробування 1 зразка томатів на вміст токсичних елементів, радіонуклідів.

Станом на 01.08.2022р. згідно наданих до перевірки регістрів бухгалтерського обліку, по бухгалтерському рахунку 6851 «Розрахунки з іншими кредиторами» сума дебіторської заборгованості за отримані послуги згідно зазначеного договору складає 1094 грн., станом на 31.08.2022р. сума дебіторської заборгованості складає - 6345,0 грн.

7) TOB «УКРАЇНСЬКІ СВІЖО - ЗАМОРОЖЕНІ ПРОДУКТИ» (код за ЄДРПОУ 41417683), - сума податкового кредиту з ІЩВ, яка віднесена до р. 10.1 Декларації за серпень 2022р. складає 1600 грн. з номенклатурою «Послуги перевезення вантажів по маршруту м.Малин-с.Мартусівка-м.Бровари автомобілем Репо преміум ВКВК7192СА (пр. НОМЕР_1 )».

Станом на 31.08.2022 року відсутня заборгованість по взаєморозрахункам з ТОВ «УКРАЇНСЬКІ СВІЖО - ЗАМОРОЖЕНІ ПРОДУКТИ».

8) TOB «НАТЕКО ЛОГІСТІКА», код ЄДРПОУ 38138226 - сума податкового кредиту з ПДВ, яка віднесена до р.10.1 Декларації за серпень 2022р. складає 392 грн. з номенклатурою: Оренда ящика №6417 Пластиковий контейнер зелений.

Станом па 01.08.2022 року дебіторська заборгованість по взаєморозрахункам з TOB «НАТЕКО ЛОГІСТІКА» складає 12437 грн., станом на 31.08.2022 року дебіторська заборгованість складає 10088 грн.

9) TOB «СК ПРОФІТО», код ЄДРПОУ 42563685 - сума податкового кредиту з ПДВ, яка віднесена до р.10.1 Декларації за серпень 2022р. складає 147грн. з номенклатурою: оренда офісного приміщення за 08.2022 р., компенсація витрат спожитої електроенергії по тарифам постачальника за 08.2022 р., компенсація втрат кабелю трансформатора по тарифу постачальника за 08.2022 р., компенсація послуг з постачання та трансформації спожитої електроенергії по тарифам постачальника за 08.2022 р.

Станом на 01.08.2022 року кредиторська заборгованість по взаєморозрахункам з TOB «СК ПРОФІТО» складає 144 грн., станом на 31.08.2022 року кредиторська заборгованість складає 153грн.

10) ТОВ «КомАрх», код за ЄДРПОУ 32918282 - сума податкового кредиту з ПДВ, яка віднесена до р.10.1 Декларації за серпень 2022р. складає 40 грн. з номенклатурою: «Надання послуг з передачі Електронних документів за допомогою платформи COMARCH EDI за 08.2022».

Станом на 01.08.2022 року та на 31.08.2022 року заборгованість по контрагенту ТОВ «КомАрх» відсутня.

За звітний період з 01.08.2022 по 31.08.2022 ТОВ «АТАМАН І К» у рядку 16 Декларації (колонка Б) «Від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду») задекларовано показник в сумі ПДВ 5994704 грн., в т.ч. у рядку 16.1 Декларації «значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» задекларовано показник в сумі 44603 грн., у рядку 16.2 Декларації «збільшено/зменшено залишок від`ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків» в сумі 5950101 грн.

Формування показника, відображеного у рядку 16.2 Декларації «збільшено/зменшено затишок від`ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків» в сумі 5950101 грн. відбулося наступним чином:

Згідно уточнюючого розрахунку, наданого 30.08.2022 року під № 9171305600, ТОВ «АТАМАН І К» збільшує показник рядку 11.1 (Б) Декларації з ГІДВ листопада 2020 року «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи за основною ставкою» на суму ПДВ 2345914 грн. та показник рядку 16.1 Декларації «значення рядку 21 попереднього звітного (податкового) періоду» на 3000000грн.

У р. 11.1 (Б) Декларації з ПДВ за листопад 2020 року «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи за основною ставкою» не відображалась сума ПДВ 2345914 грн., сплачена у листопаді 2020 р. митним органам відповідно до вантажно-митних декларацій за листопад 2020р. Перелік вантажно-митних декларацій по ввезенню товарів на митну територію України за листопад 2020 року надається в додатку 2 до акту перевірки. Перелік контрактів, укладених з нерезидентами наведено у додатку 3 до акту.

Згідно Декларації за жовтень 2020р. сума р.21 (Б) «Сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітної о (податкової о) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації*) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) дорівнює 10 660 977грн., в Декларацію за листопад 2020р. було перенесено до р. 16.1 «значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» суму ПДВ 7660977 грн.

Згідно уточнюючою розрахунку, наданою 30.08.2022 року під № 9171305666, ТОВ «АТАМАН І К» збільшується показник рядку 11.1 (Б) Декларації з ПДВ березень 2021 року «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи за основною ставкою» на суму ПДВ 604187 грн.

У р. 11.1 (Б) Декларації з ПДВ за березень 2021 року «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи за основною ставкою» відображалась сума ПДВ 1226519 грн., всього сплачено у березні 2021р. митним органам відповідно до вантажно-митних декларацій за березень 2021р. суму ПДВ 1830706 грн. Перелік вантажно-митних декларацій по ввезенню товарів на митну територію України за березень 2021 року надасться в додатку 2 до акту перевірки. Перелік контрактів, укладених з нерезидентами наведено у додатку 3 до акту.

Перевіркою достовірності і правильності визначення рядку 16.2(Б) Декларації за серпень 2022року «збільшено/зменшено залишок від`ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків*» в сумі 5950101 грн. встановлено наступне:

Таким чином, на порушення п.50.1 ст. 50, п. 187.8 ст. 187, п. 198.2., 198.3, 198.6 ст.198, п.201.12 ст. 201. п.206.12 ст.206 ПКУ, підприємством TOB «АТАМАН I К» завищено суму податкового кредиту з ПДВ, відображену в р.16.2 (Б) Декларації за серпень 2022 року «збільшено/зменшено залишок від`ємного значення за результатами поданих уточнюючих розрахунків» на 2950101 грн., у т.ч. за рахунок наданого 30.08.2022року під № 9171305600, уточнюючого розрахунку, згідно якого збільшується показник рядку 11.1 (Б) Декларації з ПДВ листопада 2020 року «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи за основною ставкою» на суму ПДВ 2345914 грн. та за рахунок наданого 30.08.2022 року під №9171305666, уточнюючого розрахунку, згідно якого збільшується показник рядку 11.1 (Б) Декларації з ПДВ березень 2021 року «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи за основною ставкою» на суму ПДВ 604187 грн.

Формування показника рядка 17 (колонка Б) Декларації за звітний період серпень 2022 року, якій враховується при розрахунку показника у рядку 19 Декларації за звітний період серпень 2022 року, здійснювалось з урахуванням від`ємного значення з ПДВ, задекларованого у попередніх звітних періодах, з яких охоплено поточною перевіркою періоди відображені в додатку 3 до Декларації за серпень 2022 року, а саме жовтень 2020, листопад 2020, березень 2021 року по операціях з постачання товару (овочі, фрукти) згідно вантажно-митних декларацій від іноземних постачальників у сумі 5932535 грн. (перелік надається в додатку 2 до акту перевірки). Перелік контрактів, укладених з нерезидентами наведено у додатку 3 до акту.

Перевіркою достовірності і правильності визначення податкового кредиту, (в частині, що відображена в додатку №3 до Декларації за серпень 2022 року), показник якого враховується при розрахунку показника у рядку 19 Декларації за звітний період серпень 2022 року, уточнюючого розрахунку до Декларації за серпень 2022 року) та врахування його при розрахунку показника рядка 19 Уточнюючого розрахунку до Декларації суми податкового кредиту (рядок 17 колонки Б) встановлено завищення р. і / , р. 19 у загальній сумі 2950101 грн., що в свою чергу, призвело до завищення показника рядка 20.2 та рядка 20.2.1 Декларації з ПДВ за серпень 2022 року.

Перевіркою достовірності і правильності визначення суми від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду ТОВ «АТАМАН І К» (показник рядка 19 Декларації) в результаті заниження рядку 9 (колонка Б) та завищення рядку 17 (колонка Б) Декларації за серпень 2022 року (детальний опис порушень наведений у п. 3.1, 3.2 розділу III цього акту вище за текстом): - за серпень 2022 року - на загальну суму ПДВ 3064899 грн., яка у повному розмірі заявлена до відшкодування (ряд. 20.1.2 Декларації).

Перевіркою достовірності і правильності визначення суми від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (показник рядка 20.2.1 Декларації з ПДВ), формування якого здійснювалось з урахуванням від`ємного значення з ПДВ, задекларованого у попередніх звітних періодах, з яких охоплюються поточною перевіркою періоди, що відображені в додатку 3 до Декларації за серпень 2022 року, в розрізі операцій із контрагентами згідно вантажно-митних декларацій, встановлено її завищення на 3040950 грн., внаслідок порушення ТОВ «АТАМАН І К» п.44.1 п.44.3, п.44.6 ст.44, п.50.1 ст. 50, п.185.1 ст.185, п.187.8 ст. 187, п. 198.2., 198.3, 198.5, 198.6 ст.198, п.201.10, п.201.12 ст. 201, п.206.12 ст.206 ПКУ.

Вирішуючи спірні правовідносини суд зазначає.

Відповідно до вимог частини 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.п.14.1.36 п.14.1.ст.14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Підпунктом 14.1.185 п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об`єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об`єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Відповідно до п.п.14.1.202. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари.

Відповідно до п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно підпункту 134.1.1. ст.134.1 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу (п.135.1. ст.135 Податкового кодексу України).

Згідно з пп.14.1.181 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.14.1.156. ст.14 Податкового кодексу України)

Відповідно до п.198.1-198.3 ст.198 Податкового кодексу України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

За визначенням підпунктів 14.1.18 та 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.

Згідно п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пунктом п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Не підлягає бюджетному відшкодуванню сума від`ємного значення, до розрахунку якої включено суми податку, сплачені отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам товарів/послуг, які використані або будуть використані в операціях з першого постачання житла (об`єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об`єкта незавершеного будівництва/майбутнього об`єкта житлової нерухомості. Суми такого від`ємного значення зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду до її повного погашення податковими зобов`язаннями;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.7, 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису відповідно до закону.

Пунктом 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, що у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

Згідно з п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з`ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Форму та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 р. за № 159/28289.

Відповідно до п. 6 розділу І Порядку №21 до податкової звітності з податку на додану вартість належать: податкова декларація з податку на додану вартість з додатками; уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками; розрахунок податкових зобов`язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.

Згідно з п. 10 розділу ІІІ Порядку №21 додатками до декларації є: 1) розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1) (додаток 1); 2) довідка про суму від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2) (додаток 2); 3) розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3) (додаток 3); 4) заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4) (додаток 4); 5) розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) (додаток 5); 6) розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб`єктом господарювання до бюджету у зв`язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д6) (додаток 6); 7) розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д7) (додаток 7); 8) заява про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування (Д8) (додаток 8); 9) розрахунок податкових зобов`язань за операціями, визначеними в статті 16-1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", та питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів (ДС9) (додаток 9).

Додатки додаються до декларацій за наявності подій, які підлягають відображенню у таких додатках (пункт 11 розділу ІІІ Порядку №21).

Згідно з п. 1 3 розділу ІV Порядку №21 у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу) платник податку самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання уточнюючого розрахунку.

Внесення змін до податкової звітності за результатами самостійного виявлення помилок здійснюється у порядку, визначеному статтею 50 розділу II Кодексу.

У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Пунктом 4 розділу V Порядку №21 встановлено:

1) до розділу II "Податковий кредит" (рядки 10, 11 та 13 декларації) включаються обсяги придбання (виготовлення, будівництва, спорудження, створення) з податком на додану вартість (рядки 10.1 та 10.2) або без податку на додану вартість (рядок 10.3) товарів/послуг, необоротних активів на митній території України, ввезених на митну територію України товарів, необоротних активів (рядки 11.1 та 11.2), отриманих на митній території України від нерезидента послуг (рядок 13).

При заповненні рядків 10.1 та/або 10.2 обов`язковим є подання (Д5) (додаток 5), що заповнюється в розрізі контрагентів.

У рядку 13 також відображаються коригування податкового кредиту за отриманими на митній території України від нерезидента послугами;

2) у рядку 12 вказується обсяг ввезення на митну територію України товарів, при митному оформленні яких сплату податку на додану вартість було відстрочено шляхом видачі податкового векселя відповідно до підрозділу 3 розділу XX Кодексу. Цей рядок заповнюється у звітному (податковому) періоді, у якому податкові векселі погашені;

3) коригування податкового кредиту відображається у рядку 14.

При заповненні рядка 14 обов`язковим є подання (Д1) (додаток 1), що заповнюється в розрізі контрагентів;

4) у рядку 15 відображається коригування податкового кредиту у зв`язку з перерахунком частки використання необоротних активів, придбаних до 01 липня 2015 року, в оподатковуваних операціях, виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій.

Перерахунок частки використання необоротних активів, придбаних до 01 липня 2015 року, в оподатковуваних операціях здійснюється за підсумками одного, двох і трьох календарних років, що настають за роком, в якому вони почали використовуватись (введені в експлуатацію), у порядку і за формою відповідно до таблиці 3 "Перерахунок частки використання необоротних активів в оподатковуваних операціях" (Д7) (додаток 7).

Результати перерахунку сум податкового кредиту відображаються у податковій декларації за останній звітний (податковий) період року. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, коригування відображається платником податку у податковій декларації останнього податкового періоду, коли відбулося зняття з обліку.

При заповненні рядка 15 обов`язковим є подання (Д7) (додаток 7);

5) у рядку 16 відображається від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду.

У рядок 16.1 переноситься значення рядка 21 декларації за попередній звітний (податковий) період.

У рядку 16.2 вказуються суми збільшення/зменшення залишку від`ємного значення за результатами уточнюючих розрахунків, поданих протягом звітного (податкового) періоду.

У рядку 16.3 вказується сума збільшення/зменшення від`ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу, що узгоджена протягом звітного (податкового) періоду.

У рядку 16.3 також вказується підтверджена за результатами документальної перевірки контролюючого органу сума від`ємного значення реорганізованого платника податку, що переноситься до податкового кредиту правонаступника (за умови подання таким правонаступником заяви (таблиця 3 додатка 2) у складі податкової декларації за звітний (податковий) період).

У разі заповнення рядків 16.2 та/або 16.3 обов`язковим є заповнення таблиці "Збільшено/зменшено залишок від`ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення та/або уточнюючого розрахунку".

Відповідно до підпунктів пункту 5 розділу V:

1) якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов`язань (рядок 9) і податкового кредиту (рядок 17) отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18 декларації.

У рядку 18 вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду та сплачується до загального фонду державного бюджету у порядку, визначеному у статті 200 Кодексу;

2) якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов`язань (рядок 9) і податкового кредиту (рядок 17) отримано від`ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації.

При від`ємному значенні суми податку на додану вартість, розрахованої інвестором (оператором) за угодою про розподіл продукції, така сума підлягає відшкодуванню інвестору (оператору) в порядку та строки, передбачені угодою про розподіл продукції, затвердженою Кабінетом Міністрів України. При цьому інвестор (оператор) має право на автоматичне бюджетне відшкодування такої суми в повному обсязі.

З рядка 19 визначається сума перевищення від`ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації. Визначена сума вказується у рядку 19.1 та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21).

У разі якщо сума від`ємного значення (рядок 19) менша або дорівнює сумі, обчисленій відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, рядок 19.1 не заповнюється.

Сума, обчислена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, зазначається у відповідному службовому полі у рядку 19.1;

3) сума від`ємного значення, що не перевищує суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 19 - рядок 19.1), зазначається у рядку 20;

4) сума від`ємного значення (рядок 20 у декларації):

зараховується у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу) (відображається у рядку 20.1);

підлягає бюджетному відшкодуванню (відображається у рядку 20.2): на рахунок платника у банку (відображається у рядку 20.2.1) та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України (відображається у рядку 20.2.2).

Платники податку, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).

Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється в межах суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням від`ємного значення поточного звітного (податкового) періоду, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість.

Значення рядка 3 таблиці 1 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 20.2 декларації;

зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

При заповненні рядка 20.2 обов`язковим є подання (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).

Залишок від`ємного значення після вирахування суми податкового боргу та суми бюджетного відшкодування (рядок 20 - рядок 20.1 - рядок 20.2) відображається у рядку 20.3;

5) сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3), відображається у рядку 21 та переноситься до рядка 16.1 наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно розділу V Порядку уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці четвертому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу.

У графі 4 відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, що виправляється. У разі якщо до декларації за цей звітний період раніше вносилися зміни, у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється.

У графі 5 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням виправлення.

У графі 6 відображається сума помилки (абсолютне значення).

У разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Такий уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці четвертому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу. Значення графи 6 рядка 21 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується у рядку 16.2 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок.

У разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх періодах впливатиме на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 21 декларації впливало на значення рядка 18 чи рядка 20.2.

Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов`язання минулих податкових періодів, зобов`язаний сплатити штраф, нарахований відповідно до абзацу четвертого пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу. Сума нарахованого штрафу відображається у графі 6 рядка 18.1.

У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Судом встановлено, що 19.11.2020 позивачем подано на реєстрацію податкову декларацію з податку на додану вартість №9306181136 (т.1 а.с.57-58) за звітний (податковий) період жовтень 2020 року, у якій позивачем у рядку 21 «Сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду …(переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду» зазначено суму 10660977 грн.

21.12.2020 позивачем подано на реєстрацію податкову декларацію з податку на додану вартість №9339600865 (т.1 а.с.36-37) за звітний (податковий) період листопад 2020 року, у якій позивачем у рядку 16 «Від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» зазначено суму 7660977 грн. та у рядку 16.1 «Значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» 7660977 грн.

Отже, суд приймає до уваги доводи позивача про те, що позивачем допущено помилку у податковій декларації №9339600865 від 21.12.2020 у рядку 16 та 16.1 такої декларації та зазначено на 3000000,00 грн менше податкового кредиту, у зв`язку з чим позивач 26.08.2022 направив на реєстрацію уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виправлених помилок №9171305600 (т.1 а.с.49-52) за звітний (податковий) період листопад 2020, до рядків податкової декларації з податку на додану вартість №9339600865 від 21.12.2020:

- 11.1 «ввезені на митну територію України товари, необоротні активи з основною ставкою», де уточнений показник та різницю у колонці «А» зазначено 11729571, а у колонці «Б» - 2345914;

- 16 «Від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» та 16.1 «Значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» у колонці «Б» зазначено: показник, що уточнюється 7660977, уточнений показник 10660977, різниця 3000000.

При цьому, відповідач у акті перевірки та у відзиві не наводив жодних заперечень та спростувань щодо показника рядка 16.1 податкової декларації з податку на додану вартість №9306181136 від 19.11.2020 « 10660977», не зазначає про його необґрунтованість.

Також судом встановлено, що 19.04.2021 позивачем подано на реєстрацію податкову декларацію з податку на додану вартість №9091164599 (т.1 а.с.21-23) за звітний (податковий) період березень 2021 року, у якій позивачем у рядку 11.1 «ввезені на митну територію України товари, необоротні активи з основною ставкою» зазначено суму 6123593 грн. у колонці «А» «обсяги придбання (без податку на додану вартість)» та 1226519 грн. у колонці «Б» «дозволений податковий кредит».

Суд приймає до уваги доводи позивача у позовній заяві про допущену помилку у вказаній податковій декларації з податку на додану вартість №9091164599 від 19.04.2021, та що у зв`язку з цим 26.08.2022 позивач направив на реєстрацію уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виправлених помилок №9171305666 (т.1 а.с.28-31) за звітний (податковий) період березень 2021 року, до рядка 11.1 податкової декларації з податку на додану вартість №9091164599 від 19.04.2021 «ввезені на митну територію України товари, необоротні активи з основною ставкою», де:

- у колонці «А» зазначено показник, що уточнюється 6132593, уточнений показник 9153529, різниця 3020936;

- у колонці «Б» зазначено показник, що уточнюється 1226519, уточнений показник 1830706, різниця 604187.

Відповідно до абз. 4 п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на дату направлення податкових декларацій №9339600865 від 21.12.2020 та №9091164599 від 19.04.2021) у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Згідно з абз. 4 п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України (у редакції Закону № 1914-IX від 30.11.2021, чинній з 22.12.2021) у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 201.12 статті 201 Податкового кодексу України у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

При цьому, як зазначив Верховний Суд у постанові від 30.09.2019 у справі №804/13847/13-а: «Отже, у разі наявності фактів ввезення товарів на митну територію України, сплати податку на додану вартість до держбюджету, наявності митної декларації, оформленої відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку та яка що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, платник податку має право на податковий кредит.

У разі невключення податку на додану вартість до складу податкового кредиту у звітному періоді, в якому оформлена митна декларація, платник податку не втрачає таке право і може ним скористатися протягом 365 календарних днів з дати оформлення митної декларації. Такий висновок узгоджується з положеннями абзацу 3 пункту 198.6 статті 198 ПКУ, які хоча і не містять прямого посилання на митну декларацію, однак зберігають за платником податку право включити до складу податкового кредиту податок на додану вартість протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної. Суд касаційної інстанції вважає, що таке право зберігається за платником податку і у разі ввезення товарів на митну територію України та наявності документа, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, - митної декларації, оформленої відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку. Адже системний аналіз наведених судом норм засвідчує, що документами, які посвідчують право на віднесення сум податку до податкового кредиту, закон визначає як податкові накладні, так і митні декларації, передбачені у пункті 198.2 статті 198 ПКУ, а також інші визначені у пункті 201.11 статті 201 документи, які підтверджують сплату податку до бюджету. Вид таких документів залежить від виду оподатковуваних операцій, що передбачають право платника на податковий кредит, проте ці документи є рівнозначними для права сформувати податковий кредит».

Відтак, у спірних правовідносинах строк, передбачений абз. 4 п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України відраховується з дати реєстрації митної декларації.

Отже, враховуючи те, що станом на дату подання позивачем на реєстрацію податкових декларацій №9339600865 від 21.12.2020 та №9091164599 від 19.04.2021 діяла редакція абз. 4 п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, яка передбачала право позивача на включення у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі митних декларації протягом 1095 календарних днів з дати подання митної декларації, на відміну від чинної редакції цього пункту, який скоротив такий термін до 365 календарних днів.

Таке скорочення строків віднесення сум податку на додану вартість до податкового кредиту у відповідному звітному періоді погіршило становище позивача, який мав законні очікування на можливість виправлення помилок у податкових деклараціях №9339600865 від 21.12.2020 та №9091164599 від 19.04.2021 саме протягом 1095 календарних днів з дати подання митної декларації.

Відтак, суд вважає, що позивач правомірно уточнюючими розрахунками податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виправлених помилок №9171305600 від 26.08.2022 та №9171305666 від 26.08.2022 виправив помилки у податкових деклараціях з податку на додану вартість №9339600865 від 21.12.2020 та №9091164599 від 19.04.2021.

При цьому, позивачем до суду надано належні та достатні докази на підтвердження правомірності включення сум, зазначених уточнюючих розрахунках податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виправлених помилок №9171305600 від 26.08.2022 та №9171305666 від 26.08.2022 до складу податкового кредиту, а саме зареєстровані у встановленому порядку митні декларації (т.2 а.с.1-68).

Щодо тверджень відповідача про те, що позивачем поставлено менше товару своїм контрагентам ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» та ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», ніж зазначено у товарно-транспортних накладних, та що різниць позивачем реалізовано на адресу інших осіб без реєстрації податкових накладних, суд зазначає.

ТОВ «АТАМАН І К» (постачальник) та ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» (МЕТРО) уклали договір поставки товарів та надання послуг від 01.06.2020 №27732 з додатками (т.2 а.с.69-105), за умовами якого постачальник зобов`язується передавати МЕТРО товари вчасно, у відповідній кількості та належної якості, а МЕТРО зобов`язується прийняти та оплатити їх вартість відповідно до умов договору (п.1.1).

На виконання зазначеного договору позивачем поставлено ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» товар згідно товарно-транспортних накладних від 22.08.2022 №1/22/08-22 та від 24.08.2022 №Р334 (т.2 а.с.108-109, 112-113), у яких зазначено кількість товару по 20 тон кожна.

Відповідно до накладної №332 від 22.08.2022 (т.2 а.с.106) та прибуткової накладної №2961 від 23.08.2022 ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» поставлено цибулі ріпчастої молодої у 20 ящиках вагою 11382,5 кг.

Відповідно до накладної №334 від 24.08.2022 (т.2 а.с.110) та прибуткової накладної №2974 від 25.08.2022 ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» поставлено моркви у 908 ящиках вагою 18172,5 кг.

ТОВ «АТАМАН І К» (постачальник) та ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» (покупець) укладено договір поставки від 01.01.2022 №ОФ90431 з додатками та додатковими угодами (т.1 а.с.114-199), за умовами якого постачальник зобов`язується в порядку і строки, встановлені договором, передати товар у власність покупцю, у певній кількості, відповідної якості та за погодженою ціною, а останній прийняти товар і оплатити його на умовах, визначених у цьому договорі (п.1.1).

На виконання зазначеного договору позивачем поставлено ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» товар згідно товарно-транспортних накладних №Р315 від 04.08.2022 (т.2 а.с.201) у кількості 4000 кг, №Р319 від 06.08.2022 (т.2 а.с.203) у кількості 20000 кг, №Р320 від 08.08.2022 (т.2 а.с.205) у кількості 5000 кг, №Р322 від 14.08.2022 (т.2 а.с.207) у кількості 5000 кг, №P327 від 20.08.2022 (т.2 а.с.209) у кількості 20000 кг, №Р335 від 24.08.2022 (т.2 а.с.211) у кількості 5000 кг, №Р341 від 27.08.2022 (т.2 а.с.213) у кількості 20000 кг, №Р342 від 28.08.2022 (т.2 а.с.215) у кількості 7000 кг, №Р348 від 30.08.2022 (т.2 а.с.217) у кількості 5000 кг та №Р349 від 30.08.2022 (т.2 а.с.219) у кількості 1200 кг,

Відповідно до актів прийняття товару (т.2 а.с.200, 202, 204, 206, 208, 210, 212, 214, 216, 218) за вищевказаними товарно-транспортними накладними товару поставлено у меншій кількості.

Суд зазначає, що погоджується з доводами позивача, що у спірних правовідносинах товарно-транспортні накладні не є документами на підтвердження кількості фактично поставленого товару, не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини придбання та продажу товарно-матеріальних цінностей, а призначені для обліку руху товарів та розрахунків за їх перевезення автомобільним транспортом

Вказані висновки узгоджується з висновками, викладеними Верховним Судом у постанові від 16.03.2023 у справі №640/20778/19.

Відтак, висновки відповідача у акті перевірки у цій частині (зокрема і в частині відсутності реєстрації податкових накладних) є його припущеннями, які необґрунтовані жодними доказами, а тому вони є необґрунтованими.

Щодо доводів відповідача у акті перевірки, що на суму ПДВ 147 грн. по вказаним операціям, які віднесені до податкового кредиту у серпні 2022 року, збільшується сума податкових зобов`язань з ПДВ за серпень 2022 року по р.4.1 Декларації за серпень 2022 р. «Нараховано податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за операціями, що оподатковуються за основного ставкою», оскільки позивачем серпні 2022 року офісні приміщення №31, що знаходиться за адресою: м.Одеса, вул. Бугаївська, 21/49, загальною площею 8,6 кв.м. у складі нежитлової будівлі заводоуправління, загальною площею 1206,1 кв.м. розмір щомісячної орендної плати за користування приміщенням складає офісне приміщення 170 грн, не використовувалось для провадження господарської діяльності, суд зазначає.

Відповідно до договору оренди приміщень від 10.12.2020 №51 ТОВ «АТАМАН І К» (орендар) з TOB «СК ПРОФІТО» (орендодавець), орендодавець зобов`язується передати, а орендар прийняти в строкове платне володіння та користування окреме індивідуально визначене майно, надалі «Приміщення», а саме: офісні приміщення №31, що знаходяться за адресою: м.Одеса, вул. Бугаївська, 21/49, загальною площею 8,6 кв.м. у складі нежитлової будівлі заводоуправління, загальною площею 1206,1 кв.м. розмір щомісячної орендної плати за користування приміщенням складає офісне приміщення 170 грн. за 1 кв.м. враховуючи 20% ПДВ (т.2 а.с.220-224).

На підтвердження орендування зазначеного приміщення позивачем до суду надано акт прийому-передачі приміщень від 18.12.2020 (т.2 а.с.225), акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №286, 307 від 31.08.2022 (т.2 а.с.226, 227).

При цьому, суд приймає до уваги пояснення представника позивача про те, що у серпні 2022 року ТОВ «АТАМАН І К» використовувало офісні приміщення №31, що знаходяться за адресою: м.Одеса, вул. Бугаївська, 21/49, оскільки продовжувало зберігати в таких приміщеннях майно та документацію підприємство, та що через постійні обстріли міста Одеса працівники підприємства були переміщені в інше орендоване приміщення.

Виходячи із системного аналізу вищевказаних норм права та встановлених судом обставин, підтверджених наявними в матеріалах справи доказами, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення діяв всупереч та не у відповідності до вимог чинного законодавства, а відтак наведені рішення є протиправними, та такими, що підлягають скасуванню.

Згідно частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

За сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТОВ «АТАМАН І К».

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріалами справи підтверджено, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 26840,00 грн.

У зв`язку із задоволенням позову, суд вважає за доцільне стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «АТАМАН І К» 26840,00 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «АТАМАН І К» - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 09.12.2022 №11045/15-32-07-02, 11047/15-32-07-02 та 11050/15-32-07-02.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «АТАМАН І К» 26840,00 грн судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач товариство з обмеженою відповідальністю «АТАМАН І К» (вул. Бугаївська, 21/49, оф.41, м.Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 41277430).

Відповідач Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166).

Повний текст рішення складено та підписано 26.06.2023.

СуддяВовченко О.А.

Дата ухвалення рішення26.06.2023
Оприлюднено29.06.2023
Номер документу111814768
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень