Справа № 136/1114/23
провадження № 2/136/223/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2023 року м. Липовець
Суддя Липовецького районного суду Вінницької області Іванець О.Д., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІМІС" про витребування майна з чожого незаконного володіння,
ВСТАНОВИВ:
На розгляд суду надійшла вищезазначена позовна заява.
Суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, з наданням строку для усунення недоліків з огляду на таке.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним уст. 175 ЦПК України, а також вимогамст. 177 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір»за подання фізичною особою до суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1073,60 грн.) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (13420 грн.).
Позивачем додано до позову клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване тим, що її майновий стан не дозволяє повністю (навіть частково) сплатити судовий збір, оскільки вона пенсіонерка і її розмір пенсії становить 2520,00 грн. в місяць. У своєму клопотанні позивач зазначила, що відповідно до ст. 8 ЗУ «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
До вищевказаного клопотання додано довідку від 23.06.2023 за №203/0200-0209-11 Відділу обслуговування громадян №7 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Вінницькій області, з якої слідує, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком довічно. Станом на 23.06.2023 розмір пенсії становить 2520,00 грн.
Враховуючи те, що доказів у підтвердження обставин, що дають підстави для звільнення від сплати судового збору до заяви не додано, доказ про дохід позивача в місяць в розмірі 2520,00 грн. не є підставою для звільнення від сплати судового збору, оскільки не свідчить про відсутність інших доходів позивача, тому суд не вбачає підстав для звільнення від сплати судового збору позивача. В такому разі, позивачу необхідно сплатити судовий збір - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1073,60 грн.). У прохальній частині позовної заяви об`єднано дві вимоги щодо витребування майна в одну вимогу, однак судовий збір необхідно сплатити за кожну вимогу окремо. Щодо вимог про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, то дані вимоги є похідними від вимог про витребування майна із незаконного володіння. Тому за такі вимоги судовий збір не сплачується.
Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).
Крім того, відповідно до положень п. 3 ч. 3ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити: ціну позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
Позивач звертається з позовом до відповідача про витребування майна з чужого незаконного володіння, тобто з позовом майнового характеру. Однак, в позовній заяві не зазначена ціна позову та не надано докази вартості майна, яке позивач просить суд витребувати із незаконного володіння.
За ст.3Закону України«Про оцінкумайна,майнових правтапрофесійнуоціночну діяльністьвУкраїні» незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб`єктом оціночної діяльності суб`єктом господарювання. Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна. Ціна позову визначається від ринкової вартості майна на момент звернення до суду та повинна бути підтверджена відповідними відомостями (оцінкою відповідної установи).
Крім того, відповідно до вимог ч. 5 ст.177ЦПКУкраїни позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Всупереч вказаних вимог закону, позивач в позовній заяві лише обмежилась зазначенням про те, що рішенням Липовецького районного суду Вінницької області від 19.12.2022 (справа №136/1781/22) їй, ОСОБА_1 , було визначено додатковий двохмісячний строк з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви в органи нотаріату про прийняття спадщини за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , рідного брата ОСОБА_3 , який помер внаслідок насильницих дій в с. Зозів Липовецького району Вінницької області. Проте, позивач не вказує на факт звернення до нотаріуса для видачі свідоцтва про право на спадщину та відмову у видачі такого, а лише зазначає, що позбавлена можливості прийняти спадщину, так як за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно земельна ділянка кадастровий номер 0522281400:05:000:0149 та житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що позташований за адресою: АДРЕСА_1 , знаходиться у власності ОСОБА_2 (відповідач по даній справі). Вказане стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Постановою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що при розгляді справ про спадкування суди мають звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ч. 4ст.49ЗаконуУкраїни "Про нотаріат", на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду в позовному провадженні.
Однак, у тексті позовної заяви та долучених до неї додатках не міститься інформації на підтвердження того, що на звернення із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, нотаріусом було винесено постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Відтак, з метою усунення недоліків позовної заявипозивачу необхідно:
1) надати суду докази вартості спадкового майна, яке позивач просить витребувати з чужого незаконного володіння та визначити ціну позову;
2) відповідно до встановленої ціни позову вирахувати суму судового збору та сплатити його;
3) надати докази відмови у вчиненні нотаріальної дії (видачі свідоцтва про право на спадщину).
Згідно ч.1 ст.185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175 і 177 цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
При таких обставинах позовну заяву слід залишити без руху, про що повідомити позивача і надати йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десять днів з дня вручення ухвали.
Враховуючи зазначене, залишення позовної заяви без руху жодним чином не перешкоджає позивачу у доступі до правосуддя після усунення недоліків позову.
Керуючись ст.175, 177,185, 258-260ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІМІС" про витребування майна з чожого незаконного володіння - залишити без руху, запропонувавши позивачу в десятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки.
Роз`яснити, що якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатись неподаною і повернеться позивачеві.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О. Д. Іванець
Суд | Липовецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2023 |
Оприлюднено | 29.06.2023 |
Номер документу | 111822742 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Липовецький районний суд Вінницької області
Іванець О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні