ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
28.06.2023Справа № 910/3544/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Пукшин Л.Г., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали господарської справи
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Компаньйон" (81130, Львівська обл., Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Героїв Крут, 4а)
до Головного центру капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України (02099, м. Київ, вул. Ялтинська, 11)
третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Адміністрація прикордонної служби України (01034, м. Київ, вул. Володимирська, 26, ідентифікаційний код 00034039)
про стягнення 8 404,87 грн.
Представники сторін: не викликались
ВСТАНОВИВ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Головного центру капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України про стягнення 8 404,87 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач в порушення норм чинного законодавства у період з 01.06.2021 по 28.02.2023 належним чином не виконував свої зобов`язання щодо вчасного здійснення оплат внесків співвласників багатоквартирного будинку 4а у загальному розмірі 8 404,87 а саме: внесків на утримання будинку та прибудинкових територій у розмірі 7 321,08грн., вивозу сміття у розмірі 583,79 грн та одноразового внеску в розмірі 500,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.03.2023 було залишено позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» без руху, встановлено позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання відповідних документів.
21.03.2023 через загальний відділ діловодства господарського суду міста Києва (направлена засобами поштового зв`язку 16.03.2023) від Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви із додатковими документами до неї та доказами направлення відповідачу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.03.2023 було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання), залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Адміністрацію прикордонної служби України.
04.04.2023 через загальний відділ діловодства суду від позивача надійшли для залучення до матеріалів справи дублікати рахунків та актів виконаних робіт-наданих послуг за період з 01.06.2021 по 30.11.2022, які надсилались відповідачу.
18.04.2023 через загальний відділ діловодства суду (направлений засобами поштового зв`язку 10.04.2023) надійшов відзив на позов, відповідно до якого, відповідач заперечував проти заявлених позовних вимог та просив відмовити у позові у повному обсязі.
02.05.2023 через загальний відділ діловодства суду (направлена засобами поштового зв`язку 28.04.2023) від позивача надійшла відповідь на відзив із додатковими документами до неї та доказами направлення відповідачу.
08.05.2023 через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив із додатками до нього та доказами направлення позивачу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.05.2023 було позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» до Головного центру капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Адміністрація прикордонної служби України про стягнення 8 404,87 грн було залишено без руху, встановлено Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали, встановлено спосіб усунення недоліків позовної заяви - шляхом подання суду належним чином завіреної копії додатку № 1 до протоколу № 1 Загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, село Сокільники, вул. Героїв Крут, будинок №4а від 30 березня 2021.
02.06.2023 через загальний відділ діловодства суду (направлена засобами поштового зв`язку 30.05.2023) від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви з додатками до неї та доказами направлення сторонам у справі, відповідно до якої позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.06.2023 було продовжено розгляд справи №910/3544/23 за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Компаньйон" до Головного центру капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Адміністрація прикордонної служби України про стягнення 8 404,87 грн справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Адміністрація прикордонної служби України не скористалась своїм правом, передбаченим ч.1 ст. 179 Господарського процесуального кодексу України та не подала до суду пояснення щодо позову з доданням доказів, що підтверджують обставини викладені в них, та докази направлення цих документів сторонам.
За приписами ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
27.09.2020 протоколом установчих зборів власників багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: 81130, Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Героїв Крут, 4А, було прийнято рішення про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку під назвою «Компаньйон», затверджено статут, обрано правління ОСББ «Компаньйон», обрано ревізійну комісію ОСББ «Компаньйон», надано відповідні повноваження для здійснення державної реєстрації ОСББ «Компаньйон», взято будинок за адресою: Сокільники, вул. Героїв Крут, 4 А на самоуправління ОСББ «Компаньйон».
Протоколом № 1 Загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» від 30.03.2021 було серед іншого затверджено кошторис на 2021 рік та затверджено одноразовий внесок для всіх співвласників в розмірі 500,00 грн.
Протоколом загальних зборів № 2 від 02.09.2022 було затверджено Статут Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» у новій редакції.
Згідно з пунктом 1 розділу І статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» (далі - об`єднання) створено власниками квартир та нежитлових приміщень (далі - співвласники) багатоквартирного будинку № 4а (далі - будинок), що розташований за адресою: : 81130, Львівська область, Пустомитівський район, с.Сокільники, вул.Героїв Крут, 4а, відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ статуту, метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом.
Пунктом 2 розділу ІІ статуту визначено, що об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна убачається, що відповідач є власником квартири 99, в будинку 4А по вулиці Героїв Крут, с. Сокільники, Пустомитівський район, Львівська область , загальною площею 84,5 кв. (тип права власності: право власності, форма власності: державна, розмір частки: 1/1, власник: 1 окремий відділ капітального будівництва Державної прикордонної служби України, ідентифікаційний код: 23311317, країна реєстрації: Україна, адреса: Україна, м.Київ, вул. Ялтинська,11). В подальшому відповідач змінив назву на - Головний центр капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України (ідентифікаційний код: 23311317, країна реєстрації: Україна, адреса: Україна, м.Київ, вул. Ялтинська,11).
Так, за твердженням позивача, з 01.07.2021, всупереч Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Статуту Об`єднання, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відповідач не виконував своїх зобов`язань, як співвласник багатоквартирного будинку №4А по вул. Героїв Крут, с. Сокільники, Пустомитівський район, Львівська область, щодо сплати разового внеску на утримання будинку, сплати нарахувань згідно розміру внеску на утримання будинку, а також відшкодування витрат за вивіз ТПВ, що стало підставою для нарахування останньому заборгованості у розмірі 8 404,87 грн.
09.06.2022 листом № 723/385-22 відповідач повідомив, що не погоджується з наявною у нього заборгованістю, проте просив не здійснювати йому нарахування за утримання належного йому майна.
20.09.2022 позивачем було надіслано на адресу відповідача претензію про сплату наявної у нього заборгованості.
06.10.2022 відповідач надіслав відповідь на претензію, відповідно до якої зазначив, що будучи власником квартири, він згідно до положення не відповідає за її утримання, а також про те, що йому не відомо про будь-які збори та наявність ОСББ «Компаньон» у зв`язку із чим у нього відсутні підстави для сплати коштів на утримання належного йому майна.
31.12.2022 позивачем на адресу відповідача були надіслані акт наданих послуг від 31.12.2022 № 20221231/6 та рахунок на оплату від 31.12.2022 № 20221231/6.
09.01.2023 від відповідача надійшла відповідь № 723/45-23-Вих на лист позивача, у якій відповідач повідомив про те, що сплата коштів на утримання належного йому майна буде можлива тільки після здійснення розподілу житла експлуатуючою організацією.
Також, 09.02.2023 відповідачем було надіслано лист № 723/203-23-Вих з проханням не нараховувати плату за утримання (обслуговування) будинку та прибудинкової території, оскільки на думку відповідача, він не споживав таких послуг.
Отже, спір у даній справі виник у зв`язку з неналежним, як вказує позивач, виконанням відповідачем свого обов`язку зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.06.2021 по 28.02.2023 у розмірі 8 404,87 грн, а саме: внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 7 321,08 грн, вивіз сміття у сумі 583,79 грн та одноразового внеску у розмірі 500,00 грн.
У відзиві на позов, відповідач заперечував проти позовних вимог у повному обсязі із посиланням на:
- порушення його права, визначеного ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (в редакції від 19.07.2017, діючої станом на 27.09.2020) щодо направлення повідомлення ініціативною групою про проведення установчих зборів, яке мало бути направлене йому не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів та вручене відповідачу, як співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом), а також право на здійснення голосування та інші права, визначені ст. 14 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
- не повідомлення відповідача про прийняте, за результатами проведених Зборів співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» рішення, відсутність у відповідача примірника протоколу № 1 загальних зборів від 30.03.2021, та додатку № 1 до нього;
- відсутність договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеним між сторонами;
- необхідність розподілу експлуатуючою організацією квартир між військовослужбовцями та укладенням індивідуальних договорів з метою врегулювання порядку оплати послуг, порядку та строків надання послуг, відповідальності сторін за порушення умов таких договорів.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до частини 2 статті 382 Цивільного кодексу України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Частиною першою статті 385 Цивільного кодексу України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначає Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» № 417-VIII, предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.
За приписами статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласником багатоквартирного будинку є власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Частиною 2 статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» встановлено, що кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», серед іншого, внесено зміни до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку». Змінами, про які йдеться, зокрема, є: скасовано поняття членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку (усі співвласники беруть участь в діяльності об`єднання); скасовано поняття кворуму на загальних зборах для прийняття рішень (скільки би співвласників не прийшло - загальні збори є правомочними і голосування проводиться); змінено механізм підрахунку голосів (голоси рахуються не від кворуму, а від загальної кількості голосів співвласників); змінено порядок розподілу голосів (за загальним правилом розподіл голосів здійснюється пропорційно площі, що належить співвласникам); введено письмове опитування.
Так, за змістом ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вищим органом управління об`єднання є загальні збори його членів, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків і платежів членами об`єднання. За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржено в судовому порядку.
У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду (ч. 6 ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний, зокрема виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів (ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Згідно з ст. 17 вказаного Закону для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема: вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Частка співвласника в загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності (ч. 1 ст. 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Згідно із пунктом 2 розділу IV Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири, що перебуває у його власності. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного фонду, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту.
У пункті 5 розділу ІV Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» визначено, що кошти об`єднання, включаючи кошти ремонтного, резервного фондів, витрачаються правлінням згідно з кошторисами, затвердженими загальними зборами співвласників та окремими рішеннями загальних зборів співвласників. Кошторис об`єднання за поданням правління щороку затверджується загальними зборами співвласників. Рішенням загальних зборів співвласників, кошторис передбачає такі статті витрат:
- витрати на утримання і ремонт спільного майна;
- витрати на оплату комунальних та інших послуг;
- витрати фондів об`єднання;
- інші витрати.
Відповідно до пункту 2 розділу V Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» співвласники зобов`язанні своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Частиною 4 статті 319 Цивільного кодексу України визначено, що власність зобов`язує.
Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 322 Цивільного кодексу України).
Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
З аналізу наведених положень Цивільного кодексу України та законів України в їх системному взаємозв`язку суд вбачає, що кожний власник квартири (нежитлового приміщення) у багатоквартирному будинку є одночасно співвласником спільного майна такого будинку, зокрема, приміщень загального користування та прибудинкової території.
Обов`язок утримання зазначеного майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства, зокрема, ст. 322 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
При цьому, системний аналіз приписів статей 10, 13, 15, 16, 17, 20, 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» дозволяє зробити висновок про те, що зазначений закон передбачає комплекс взаємопов`язаних прав та обов`язків власників квартир та об`єднання співвласників, які в кінцевому мають забезпечити належне функціонування та утримання співвласниками житлового будинку їхньої спільної часткової власності. Зокрема, праву об`єднання в особі його загальних зборів, на встановлення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів (ст. 10, 16 Закону) кореспондує обов`язок співвласника виконувати рішення статутних органів об`єднання, своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, частка яких визначається пропорційно до загальної площі квартири (ст.15, 20 Закону).
Тобто, обов`язок утримання зазначеного майна виникає в співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому, витрати на утримання спільного майна в багатоквартирному будинку розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належного їм нежитлового приміщення та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.
Так, Додатком № 1 до Протоколу №1 загальних зборів від 30.03.2021, затверджено кошторис на утримання будинку і розмір внеску на утримання будинку.
Судом встановлено, що відповідно до змісту позовної заяви, позивачем нараховано до сплати відповідачу за період з 01.06.2021 по 28.02.2023 у розмірі 8 404,87 грн, а саме: внесків на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 7 321,08 грн, вивіз сміття у сумі 583,79 грн та одноразового внеску у розмірі 500,00 грн.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
При цьому, судом не встановлено оскарження та визнання недійсним Протоколу Об`єднання, проте, встановлено відсутність доказів оплати відповідачем суми основного боргу за спірний період.
Отже, за наведених вище обставин суд встановив, що відповідач не виконав свої зобов`язання щодо сплати внесків на утримання будинку і прибудинкової території, а також інших платежів за період з 01.06.2021 по 28.02.2023 у розмірі 8 404,87 грн.
Відповідач, в свою чергу, не довів належними засобами доказування та не надав доказів щодо наявності підстав для звільнення його від обов`язку оплати заявлені позивачем суми внесків на утримання будинку та прибудинкової території та інших платежів в багатоквартирному будинку.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача основного боргу у розмірі 8 404,87 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Також, судом зазначається, що Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").
З огляду на вищезазначене, приймаючи до уваги встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» у заявленому позивачем розмірі.
При цьому, суд критично ставиться до заперечень викладених відповідачем у відзиві на позов та запереченнях на відповідь на відзив та зазначає таке.
Так, твердження відповідача про неотримання повідомлень позивача про проведення установчих зборів, спростовуються реєстром поштових відправлень від 22.08.2020, фіскальним чеком від 22.08.2020 про відправку рекомендованого поштового відправлення №7903104373260 на адресу 1 Окремого відділу капітального будівництва державної прикордонної служби, повідомленням про вручення рекомендованого відправлення №7903104373260, а також реєстром поштових відправлень від 22.08.2020, фіскальним чеком від 22.08.2020 року про відправку рекомендованого поштового відправлення №7903104379287 на адресу Західного регіонального управління державної прикордонної служби України, повідомленням про вручення рекомендованого відправлення №7903104379287.
Поряд із цим, суд зазначає, що предметом розгляду у даній справі є позовні вимоги позивача щодо стягнення заборгованості з відповідача за утримання спільного майна, а не легітимності створення ОСББ «Компаньйон» чи його державну реєстрацію. Також, суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів на підтвердження оскарження відповідачем протоколів загальних зборів позивача, в тому числі й того, яким було затверджений кошторис на утримання будинку і розмір внеску на утримання будинку.
Не заслуговує на увагу й твердження відповідача про необхідність укладення договору на надання послуг з управління багатоквартирним будинком, оскільки підставою позову в даній справі є саме невиконання відповідачем, як співвласником, своїх обов`язків зі сплати ОСББ внесків та платежів у розмірах, затверджених загальними зборами ОСББ, рішення яких відповідно до вимог ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» є обов`язковими для всіх співвласників.
Предметом розгляду даної справи є вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості, яка виникла на підставі рішень загальних зборів ОСББ, які є чинними (доказів протилежного суду відповідачем, у порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, не надано), а тому такі рішення підлягають обов`язковому виконанню співвласниками будинку.
Суд наголошує, що законодавством на відповідача, як на особу, якій на праві власності належить майно (зокрема, квартири 99, в будинку 4а по вулиці Героїв Крут, село Сокільники, Пустомитівський район, Львівської області), покладено обов`язок виконувати чинні та не скасовані рішення статутних органів ОСББ, якими, зокрема, є загальні збори, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Отже, саме відповідач має виконувати зобов`язання з оплати внесків та платежів на утримання належного йому на праві власності майна.
При цьому суд зазначає, що позивачем неодноразово було повідомлено відповідача про необхідність сплати внесків і платежів в установленому розмірі, на які відповідачем були надані відповіді, проте оплата відповідачем нарахованих позивачем внесків та платежів так і не була здійснена відповідачем.
Отже, позовні вимоги, щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та обов`язкових платежів у сумі 8 404,87 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач під час розгляду справи не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов`язку сплатити заявлену до стягнення заборгованість.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Компаньйон» у повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Головного центру капітального будівництва та реконструкції Державної прикордонної служби України (02099, м. Київ, вул. Ялтинська, 11, ідентифікаційний код: 23311317) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Компаньйон" (81130, Львівська обл., Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Героїв Крут, 4а, ідентифікаційний код: 44069242) заборгованість в розмірі 8 404 грн 87 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684 грн 00 коп.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 28.06.2023
Суддя Л.Г. Пукшин
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.06.2023 |
Оприлюднено | 29.06.2023 |
Номер документу | 111832550 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Пукшин Л.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні