Рішення
від 27.06.2023 по справі 280/1331/23
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 червня 2023 року Справа № 280/1331/23 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою

ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

-ввизнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії з урахуванням «двоскладової формули» та зменшення розміру пенсійної виплати позивачу;

-зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановивши збільшення до пенсії на 1 відсоток від середньомісячного заробітку за кожний повний рік стажу понад 20 років, починаючи з 01.07.2018 року, без «двоскладової формули» та без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією;

зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу основний розмір пенсії за віком та розмір доплати за понаднормативний стаж понад 20 років, обчислених відповідно до положень частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі частини 2статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пункту 4-5 РозділуXVПрикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та з урахуванням вимог Постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124, від 01.04.2020 року № 251, від 22.02.2021 року № 127, від 16.02.2022 року № 118 та від 24.02.2023 року № 168, а саме: із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17, починаючи з 01.03.2019 року, та із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11, починаючи з 01.05.2020 року, та із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, починаючи з 01.03.2021 року, та із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, починаючи з 01.03.2022 року, та із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, починаючи з 01.03.2023 року, без «двоскладової формули» та без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією;

-зобов`язати відповідача встановити та виплатити позивачу пенсію за віком в сумі 2425,85 грн. щомісячно починаючи з 01.07.2018 року, та в сумі 2809,20 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2019 року, та в сумі 3099,25 грн. щомісячно, починаючи з 01.05.2020 року, та в сумі 3421,58 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2021 року, та в сумі 3876,68 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2022 року, та в сумі 5306,02 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2023 року.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що з 27.08.2012 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, яка призначена у відповідності до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та обчислена відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2018 року, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018 року у справі №0840/3256/18 зобов`язано Запорізьке приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити пенсію за віком ОСОБА_1 , з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років з 01.07.2018 року. Зазначене рішення суду набрало законної сили 03.12.2018 року. Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2019 року у справі №0840/3256/18 замінено сторону боржника у виконавчому листі №0840/3256/18, виданому Запорізьким окружним адміністративним судом 28.05.2019, з Запорізького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6; код ЄДРПОУ41251296) на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області(69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ20490012). Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2019 року у справі №280/929/19 зобов`язано Запорізьке приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області встановити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком у розмірі 2422,85 грн. Зобов`язано Запорізьке приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити розрахунок та забезпечити виплату недоотриманої пенсії ОСОБА_1 , за період з 01.07.2018, з урахуванням вже виплачених сум. Зазначене рішення суду набрало законної сили 08.07.2019 року. На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2019 року у справі №280/929/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2018 року та відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено розмір пенсії у фіксованій сумі 2422,85 грн. (лист ГУ ПФУ в Запорізькій області від 27.04.2021 року № 5410-4982/С-02/8-0800/21). 15.04.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з 01.03.2021 року на підставі п.2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2019 року у справі №280/929/19, постанов Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124, від 01.04.2020 року № 251, від 22.02.2021 року № 127, та встановити пенсію в розмірі 3421,56 грн. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.04.2021 року № 5410-4982/С-02/8-0800/21 повідомлено позивача про те, що розмір його пенсії розраховано вірно та в подальшому буде переглядатись відповідно до змін законодавства. Оскільки індексацію пенсії позивача відповідачем проведено не було, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Запорізькій області, в якому просив, зокрема: зобов`язати відповідача перерахувати позивачу починаючи з 01.03.2021 основну пенсію та підвищення до пенсії за понаднормативний стаж із розрахунку середньомісячного заробітку 6211,66 грн. відповідно до ч. 2 п. 4-5 РозділуXVПрикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»таПостанови КМУ від 20.02.2019 № 124та п.2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»без застосування двоскладової формули. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.04.2022 року у справі № 280/4808/21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.04.2021 про перерахунок пенсії по суті та прийняти рішення у строки та спосіб, визначені чинним законодавством. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 03.06.2022 року № 0800-0215-8/23009 повідомлено позивача про те, що виконання рішення суду можливе за умови призначення пенсії за частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» по так званій «двоскладовій формулі». Розмір пенсії станом на 01.03.2021 року: по І складовій 168 грн. (з урахуванням обмеження); по ІІ складовій 2300 грн. Загальний розмір пенсії, призначеної за частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», станом на 01.03.2021 року складає 2300,00грн. Зазначеним листом повідомлено позивача про те, що «на теперішній час ОСОБА_2 пенсія призначена в твердому розмірі згідно рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2019 року у справі №280/929/19, в якому суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області встановити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком у розмірі 2422,85 грн. щомісячно. Виходячи з вищенаведеного, у Вашому випадку, виконання рішення суду відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є недоцільним, оскільки станом на 01.03.2021 рік розмір пенсії в попередньому розрахунку більш вигідний». Не погодившись із зазначеними діями відповідача, позивач повторно звернувся до суду з адміністративним позовом. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.09.2022 року, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.11.2022 року у справі №280/3755/22 визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області від 02.06.2022 № 923230142526 щодо відмови у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 . Зобов`язаноГоловне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій областіперерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно достатті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та з урахуванням збільшення до пенсії відповідно до частини 2статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11, починаючи з 01.03.2021, забезпечивши при цьому виплату збільшеної пенсії не менш, ніж по день фактичного перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат. Зазначене рішення суду набрало законної сили 30.11.2022 року. 03.01.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату його пенсії на виконання судового рішення у справі № 280/3755/22. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.01.2023 року № 525-160/С-02/8-0800/23 повідомлено позивача про наступне: «На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.09.2022 № 280/3755/22 фахівцями Фонду у січні 2023 року переглянули Вашу пенсійну справу та провели перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та з урахуванням збільшення до пенсії відповідно до частини 2статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.03.2021 року. За результатом проведеного перерахунку розмір пенсії склав 2300,00 грн. На Вашу адресу управлінням направлено лист № 0800-0306-8/2355 від 11.01.2023 року щодо проведеного перерахунку згідно рішення суду». Зазначеним листом відповідача від 15.01.2023 року № 525-160/С-02/8-0800/23 також надіслано на адресу позивача протокол (рішення) перерахунку пенсії від 10.01.2023 року №923230142526. Відповідно до наданого розрахунку, пенсія позивача обчислена з урахуванням так званої «двоскладової формули» та станом на 30.11.2022 року складає 2300,00 грн., де: 168,00 грн. розмір пенсії за «першою складовою»; 803,19 грн. розмір пенсії за віком за «другою складовою»; 48,56 грн. доплата за понаднормативний стаж; 170,82 грн. додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори); 53,62 грн. допл. на індекс ЗП для СС 30/35 та/або інв.. І гр. З 01.12.2022 року розмір пенсії складає 2500,00 грн. Не погодившись із діями відповідача щодо перерахунку пенсії позивача із застосуванням «двоскладової формули», а також із діями зменшення розміру пенсійної виплати позивачу та відмови в перерахунку пенсії позивача за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді від 06.03.2023 позовну заяву залишено без руху.

Позивачем усунено недоліки позовної заяви.

Ухвалою судді від 22.03.2023 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач позовну заяву не визнав, надав до суду відзив, в якому зазначає, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.09.2022 у справі №280/3755/22 відповідачем було переглянуто пенсійну справу позивача та проведено перерахунок його пенсії за віком відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням збільшення до пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.03.2021 року. За результатом проведеного перерахунку розмір пенсії склав 2200,00 грн. Перерахунок пенсії на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.09.2022 року у справі №280/3755/22 привів до зменшення пенсії. За результатом проведеного перерахунку розмір пенсії склав 2300,00 грн. Відповідач зазначає, що чинним законодавством передбачено лише два способи обчислення розміру пенсії, з яких особа може обирати найбільш вигідний для себе варіант. Перший спосіб обчислення розміру пенсії відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058: Розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп x Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону. Другий спосіб обчислення розміру пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №1058: За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом, що складає 168,00 грн. станом на 31.12.2003 та є недоцільним при обчисленні пенсії позивача, оскільки призведе до суттєвого зменшення її розміру. За твердженням відповідача, що у разі застосування ч.2 ст.27 Закону №1058 законодавством передбачено чіткий механізм обчислення розміру пенсії. Розмір пенсії (за стаж, набутий до 01 січня 2004 року) визначатиметься за нормами і правилами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення», та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв на момент набуття чинності Законом «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії (за страховий стаж після 01 січня 2004 року) обчислюється за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» тобто за формулою, передбаченою частиною першою ст.27 зазначеного закону, без обмеження максимальним розміром. Проводити перерахунок пенсії позивача з урахування підвищення до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до ч. 2 п. 4-5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Постанови КМУ від 20.02.2019 №124 та п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вважаємо недоцільним, оскільки розмір пенсії зменшується. За таких обставин та відповідно до приписів п.4 розділу 15 Закону №1058, якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується у попередньому розмірі. Відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини п`ятоїст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з частиною четвертоюстатті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною четвертоюстатті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 26 квітня 2012 року.

З 27.08.2012 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, яка призначена у відповідності до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796) та обчислена відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058)

03.07.2018 позивач звернувся до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя із заявою про перерахунок пенсії з моменту призначення відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цими пунктом стаж, але не вище 75% заробітку.

Листом №65/С -9 від 16.07.2018 відповідач відмовив у задоволенні зазначеної заяви з посиланням на те, що перерахунок його пенсії є недоцільним, оскільки її розмір зменшиться.

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду із позовом.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2018, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018 у справі №0840/3256/18, позовні вимоги задоволено, зокрема зобов`язано Запорізьке приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити пенсію за віком ОСОБА_1 , з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років з 01.07.2018. Зазначене рішення суду набрало законної сили 03.12.2018.

Задовольняючи позовні вимоги у справі № 0840/3256/18, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з наступного: «Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другійстатті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Порядок перерахунку пенсійЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першоїстатті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другійстатті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннямиЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Слід зазначити, що у п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посилання на ч. 2ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»не впливає на вирішення спору, оскільки у ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначено лише про право особи на вибір визначення розміру пенсії (або відповідно до раніше діючого законодавства, або відповідно до цьогоЗакону) та особливості його обчислення».

Відповідно до положень статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, суд дійшов висновку, що обставини, встановлені судовим рішенням адміністративній справі № 0840/3256/18, яке набрало законної сили, не доказуються при розгляді даної справи в силу положень статті 78 КАС України.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 03.12.2019 у справі №0840/3256/18 замінено сторону боржника у виконавчому листі № 0840/3256/18, виданому Запорізьким окружним адміністративним судом 28.05.2019, з Запорізького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6; код ЄДРПОУ41251296) на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області(69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ20490012).

Листом № 415/05 від 24.01.2019 року Запорізьке приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зазначили, що на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 0840/3256/18 від 17.09.2018 було перераховано пенсію за віком відповідно до пункту 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач, не погодившись з діями відповідача вважаючи їх неправомірними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, звернувся до суду з позовом.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2019 по справі №280/929/19 позовні вимоги задоволено, зокрема:

-зобов`язано Запорізьке приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6, код ЄДРПОУ 41251296) встановити та виплачувати ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_2 ) пенсію за віком у розмірі 2422,85 грн.;

- зобов`язано Запорізьке приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69089, м. Запоріжжя, вул. Істоміна, буд. 6, код ЄДРПОУ 41251296) здійснити розрахунок та забезпечити виплату недоотриманої пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_2 ), за період з 01.07.2018, з урахуванням вже виплачених сум.

Зазначене рішення суду набрало законної сили 08.07.2019.

Задовольняючи позовні вимоги у справі № 280/929/19, суд дійшов наступного висновку: «Зазначене у п. 2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»посилання на ч. 2ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"не впливає на вирішення спору, оскільки у ч. 2ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»зазначено лише про право особи на вибір визначення розміру пенсії (або відповідно до раніше діючого законодавства, або відповідно до цьогоЗакону) та особливості його обчислення. У суду відсутні зауваження щодо наведеного позивачем у позові контррозрахунку пенсії.

Посилання відповідача про невизначеність поняття «без застосування двоскладової формули» для загального розуміння, як підставою для невиконання рішення суду, судом до уваги не приймаються.

З рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2018 по справі № 0840/3256/18, яке набрало законної сили вже було встановлено наявність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії за віком з 01 липня 2018 року з урахуванням положень пункту 2статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.

Посилання відповідача про надання позивачем заяви про обчислення пенсії за ч. 2ст. 27 Закону № 1058судом до уваги не приймається. Суд наголошує, що відповідач безпідставно вимагає від позивача надання додаткових заяв для виконання рішення суду № 0840/3256/18. Окрім того, відповідачем не надано суду жодних доказів (листів, повідомлень тощо) які надсилалися позивачу з проханням надати таку додаткову заяву із законодавчим обґрунтуванням.

Таким чином, суд вважає, що ігнорування відповідачем рішення суду не лише порушує право позивача на обрання того чи іншого порядку пенсійного забезпечення, а не відповідає вимогам закону про обов`язковість судових рішень у зв`язку чим, дії відповідача є протиправними».

Відповідно до положень статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, суд дійшов висновку, що обставини, встановлені судовим рішенням адміністративній справі №280/929/19, яке набрало законної сили, не доказуються при розгляді даної справи в силу положень статті 78 КАС України.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2019 у справі №280/929/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.07.2018 року та відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено розмір пенсії у фіксованій сумі 2422,85 грн. (лист Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 27.04.2021 року № 5410-4982/С-02/8-0800/21).

15.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.03.2021 відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.05.2019 по справі №280/929/19, Постанови КМУ від 20.02.2019 №124, Постанови КМУ від 01.04.2020 №251, Постанови КМУ від 22.02.2021 №127.

Однак, листом №5410-4982/С-02/8-0800/21 від 27.04.2021 ГУ ПФУ в Запорізькій області із посиланням на виконання рішенням суду у справі від 14.05.2019 по справі №280/929/19 повідомлено позивача про відсутність підстав для проведення подальших перерахунків пенсії.

Оскільки індексацію пенсії позивача відповідачем проведено не було, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив, зокрема:

- зобов`язати відповідача перерахувати позивачу починаючи з 01.03.2021 основну пенсію та підвищення до пенсії за понаднормативний стаж із розрахунку середньомісячного заробітку 6211,66 грн. відповідно до ч. 2 п. 4-5 РозділуXVПрикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»таПостанови КМУ від 20.02.2019 № 124та п.2ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»без застосування двоскладової формули.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.04.2022 у справі № 280/4808/21 якою скасовано рішення Запорізького окружного адміністративного суді від 04.10.2021, зокрема зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.04.2021 про перерахунок пенсії по суті та прийняти рішення у строки та спосіб, визначені чинним законодавством.

Відповідно до положень статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, суд дійшов висновку, що обставини, встановлені судовим рішенням адміністративній справі №280/4808/21, яке набрало законної сили, не доказуються при розгляді даної справи в силу положень статті 78 КАС України.

У подальшому відповідачем на адресу позивача направлено повідомлення від 03.06.2022 №0800-0215-8/23009, в якому зазначено, що до Управління надійшла постанова Третього апеляційного адміністративного суду за позовом ОСОБА_1 , в якій було зобов`язано повторно розглянути заяву від 15.04.2021 про перерахунок пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону №796-XII шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років. Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796 право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку. Таким чином, виконання рішення суду можливе за умови призначення пенсії за частиною 2 статті 27 Закону №1058-IV. Обчислення пенсії станом на 01.03.2021 рік по І складовій: загальний стаж складає 36 років 04 місяці 14 днів, тобто виходячи із пункту 2 статті 56 Закону №796-XII, у випадку позивача загальний відсоток розрахунку пенсії 57. Розмір пенсії з обмеженням складає 168,00 грн. По II складовій: набутого стажу після 01.01.2004 року складає 14 років 01 місяць 07 днів, розмір пенсії за II складовою складе 2300.00 грн. Загальний розмір пенсії призначеної за частиною 2 статті 27 Закону №1058-IV на 01.03.2021 рік складає 2300,00 грн. На теперішній час пенсія призначена у твердому розмірі згідно рішення Управління від 03.06.2022 1667/03-16, Запорізького окружного адміністративного суду 15.05.2019 у справі №280/929/19, в якому суд зобов`язав Управління встановити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком в сумі 2 422 грн. 85 коп. щомісячно. Виходячи з вищенаведеного, у випадку позивача виконання рішення суду відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796-XII є недоцільним, оскільки станом на 01.03.2021 розмір пенсії в попередньому розрахунку більш вигідний.

Не погодившись із зазначеними діями відповідача, позивач повторно звернувся до суду з адміністративним позовом.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.09.2022, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.11.2022 у справі №280/3755/22, позовні вимоги задоволено частково, зокрема визнано знати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду в Запорізькій області від 02.06.2022 №923230142526 щодо відмови у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 ; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням збільшення до пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11, починаючи з 01.03.2021, забезпечивши при цьому виплату збільшеної пенсії не менш, ніж по день фактичного перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.

Зазначене рішення суду набрало законної сили 30.11.2022.

Таким чином, суд дійшов висновку, що обставини, встановлені судовим рішенням адміністративній справі №280/3755/22, яке набрало законної сили, не доказуються при розгляді даної справи в силу положень статті 78 КАС України.

03.01.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату його пенсії на виконання судового рішення у справі № 280/3755/22.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.01.2023 року № 525-160/С-02/8-0800/23 повідомлено позивача про наступне: «На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.09.2022 № 280/3755/22 фахівцями Фонду у січні 2023 року переглянули Вашу пенсійну справу та провели перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та з урахуванням збільшення до пенсії відповідно до частини 2статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.03.2021 року. За результатом проведеного перерахунку розмір пенсії склав 2300,00 грн. На Вашу адресу управлінням направлено лист № 0800-0306-8/2355 від 11.01.2023 року щодо проведеного перерахунку згідно рішення суду».

Зазначеним листом відповідача від 15.01.2023 № 525-160/С-02/8-0800/23 також надіслано на адресу позивача протокол (рішення) перерахунку пенсії від 10.01.2023 року №923230142526. Відповідно до наданого розрахунку, пенсія Позивача обчислена з урахуванням так званої «двоскладової формули» та станом на 30.11.2022 складає 2300,00 грн., де:

168,00 грн. розмір пенсії за «першою складовою»;

803,19 грн. розмір пенсії за віком за «другою складовою»;

48,56 грн. доплата за понаднормативний стаж;

170,82 грн. додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори);

53,62 грн. допл. на індекс ЗП для СС 30/35 та/або інв.. І гр.

З 01.12.2022 року розмір пенсії позивача складає 2500,00 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Статтею 49 Закону № 796встановлено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Як передбаченост. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаютьсяЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).

Як передбачено статтею 55 Закону № 796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогостаттею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно доЗакону України«Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Таким чином, на сьогоднішній день позивач отримує пенсію за віком, яка призначена відповідно до Закону № 1058 з урахуванням положень Закону № 796.

Відповідно до ст. 10 Закону № 1058, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Отже, громадяни України, які мають право одночасно на різні види пенсій, наділені правом обирати, у відповідності до якого закону їм отримувати пенсію, вид пенсії, яку вони хочуть отримувати, та час, з якого вони будуть отримувати дану пенсію.

Згідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = ЗпхКс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно достатті 40цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно достатті 25 цього Закону.

Згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058 за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058 або спеціальним Законом № 796. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 20.09.2016 року у справі № 1601/12900/12.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796 право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Водночас порядок перерахунку пенсій Законом № 796 не встановлений, що є підставою для застосування аналогії закону на підставі частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частині 1 статті 28 Закону № 1058, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796 як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений мінімальний стаж роботи для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків).

Згідно розпорядження № 142526 від 27.07.2018, наданого Запорізьким приміським об`єднаним управлінням ПФУ в Запорізькій області, станом на 01.04.2018 розмір пенсії позивача складав 1747,15 грн. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії (з урахуванням оптимізації) складав 1,14467, показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії 3764,40 грн. Загальний стаж роботи Позивача складає 36 років 04 місяці 14 днів.

Суд погоджується з розрахунком позивача, що пеенсія позивача повинна збільшуватися на 16 відсотків заробітку за 16 повних років страхового стажу понад 20 років.

Показник заробітку для обчислення пенсії з 01.07.2018 повинен становити:

3764,40 грн. х 1,14467 = 4309,00 грн.

Розмір доплати за понаднормативний стаж з 01.07.2018 повинен становити:

4309,00 грн. х 16% = 689,44грн.

Розмір пенсійної виплати позивача з 01.07.2018 повинен становити 2425,85 грн., де:

1565,59 грн. основний розмір пенсії за віком (4309,00 грн. х 0,36333);

689,44 грн. доплата за понаднормативний стаж

170,82 грн. додаткова пенсія постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії.

Відповідно до частини 2статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно пункту 4-5розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

УПостанові Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 за №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році»зазначено: «… 2.Установити, що: у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим цієюпостановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; … 5.Пенсійному фонду України забезпечити: перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієїпостанови, з 1 березня 2019 року; …».

Суд погоджується з розрахунком позивача, що показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії позивача з 01.03.2019 повинен складати 4404,35 грн.

Показник заробітку для обчислення пенсії з 01.03.2019 повинен становити:

4404,35 грн. х 1,14467 = 5041,53 грн.

Розмір доплати за понаднормативний стаж з 01.03.2019 повинен становити:

5041,53 грн. х 16% = 806,64 грн.

Розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2019 повинен становити 2809,20 грн., де:

1831,74 грн. основний розмір пенсії за віком (5041,53 грн. х 0,36333);

806,64 грн. доплата за понаднормативний стаж;

170,82 грн. додаткова пенсія постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії.

Доказів зворотнього (контр розрахунку) відповідачем до суду не надано.

УПостанові Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 за №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»зазначено: «… 2.Установити, що: 1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124Питання проведення індексації пенсій у 2019 році(Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; … 3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року. …».

Суд погоджується з розрахунком позивача, що показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії позивача з 01.05.2020 у повинен складати 4888,83 грн.

Показник заробітку для обчислення пенсії з 01.05.2020 повинен становити:

4888,83 грн. х 1,14467 = 5596,10 грн.

Розмір доплати за понаднормативний стаж з 01.05.2020 повинен становити:

5596,10 грн. х 16% = 895,38 грн.

Розмір пенсійної виплати позивача з 01.05.2020 повинен становити 3099,25 грн., де:

2033,23 грн. основний розмір пенсії за віком (5596,10 грн. х 0,36333);

895,20 грн. доплата за понаднормативний стаж;

170,82 грн. додаткова пенсія постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії.

Доказів зворотнього (контр розрахунку) відповідачем до суду не надано.

УПостанові Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 за №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році»зазначено: «… 1.Установити, що у 2021 році: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019р. №124Питання проведення індексації пенсій у 2019 році(Офіційний вісник України, 2019р., №19, ст.663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11; … 7.Пенсійному фонду України забезпечити перерахунок пенсій, передбачений пунктами 1 і 2 цієїпостанови, за матеріалами пенсійних справ. …».

Суд погоджується з розрахунком позивача, що показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії позивача з 01.03.2021 повинен складати 5426,60 грн.

Показник заробітку для обчислення пенсії з 01.03.2021 повинен становити:

5426,60 грн. х 1,14467 = 6211,67 грн.

Розмір доплати за понаднормативний стаж з 01.03.2021 повинен становити:

6211,67 грн. х 16% = 993,87 грн.

Розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2021 повинен становити 3421,58 грн., де:

2256,89 грн. основний розмір пенсії за віком (6211,67 грн. х 0,36333);

993,87 грн. доплата за понаднормативний стаж;

170,82 грн. додаткова пенсія постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії.

Доказів зворотнього (контр розрахунку) відповідачем до суду не надано.

У Постанові Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» зазначено: «…1. Установити, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. N 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році"(Офіційний вісник України, 2019 р., N 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14…».

Суд погоджується з розрахунком позивача, що показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії позивача з 01.03.2022 повинен складати 6186,32 грн.

Показник заробітку для обчислення пенсії з 01.03.2022 року повинен становити:

6186,32 грн. х 1,14467 = 7081,29 грн.

Розмір доплати за понаднормативний стаж з 01.03.2022 повинен становити:

7081,29 грн. х 16% = 1133,01 грн.

Розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2022 повинен становити 3876,68 грн., де:

2572,85 грн. основний розмір пенсії за віком (7081,29 грн. х 0,36333);

1133,01 грн. доплата за понаднормативний стаж;

170,82 грн. додаткова пенсія постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії.

Доказів зворотнього (контр розрахунку) відповідачем до суду не надано.

У Постанові Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» зазначено: «…1. Установити, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197».

Суд погоджується з розрахунком позивача, що показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії позивача з 01.03.2023 повинен складати 7405,03 грн.

Станом на 10.01.2023 стаж Позивача складає 40 років 07 місяців 20 днів.

Отже, пенсія позивача повинна збільшуватися на 20 відсотків заробітку за 20 повних років страхового стажу понад 20 років.

Показник заробітку для обчислення пенсії з 01.03.2023 повинен становити:

7405,03 грн. х 1,14467 = 8476,32 грн.

Розмір доплати за понаднормативний стаж з 01.03.2023 повинен становити:

8476,32 грн. х 20% = 1695,26 грн.

Розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2023 повинен становити 5306,02 грн., де:

3439,94 грн. основний розмір пенсії за віком (8476,32 грн. х 0,40583);

1695,26 грн. доплата за понаднормативний стаж;

170,82 грн. додаткова пенсія постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії.

Доказів зворотнього (контр розрахунку) відповідачем до суду не надано.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» пункт 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовахчастини другоїстатті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зазначена норма закону набрала чинності 03.10.2017 року.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Зміст застосованої відповідачем редакції частини 2статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,що діє з 11.10.2017, свідчить про те, що обмеження у застосуванні пільгового обчислення стажу роботи стосуються саме призначення пенсії, а не інших випадків.

При цьому, таке обмеження пов`язане з призначенням особі пенсії на умовах частини 2статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Пенсію позивачу призначено в 2012 році, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Отже, зазначені зміни до ст. 56 Закону № 796 стосуються лише тих пенсій, які були призначені вперше саме після внесення цих змін. Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягає перерахунку за рішенням суду, на нього не поширюється вказана умова про обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону № 1058.

Разом з тим, норми ч. 2 ст. 27 Закону № 1058 не містять жодних формул розрахунку пенсії, вони лише визначають право особи обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені Законом №1058 або спеціальним Законом № 796.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.10.2018 року у справі № 610/3718/16-а, постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 19.04.2021 року у справі №280/3378/20.

Таким чином, право позивача на обчислення пенсії на підставі ч. 1 ст. 27 Закону №1058 з урахуванням норм ч. 2 ст. 56 Закону № 796 встановлено не лише законом, але й судовими рішеннями у справі № 0840/3256/18, № 280/929/19, № 280/4808/21 та №280/3755/22, які набрали законної сили. Зазначені обставини не підлягають повторному доказуванню в силу приписів ч. 4 ст. 78 КАС України.

Однак, всупереч зазначеним вище законодавчим нормам та судовим рішенням, відповідач здійснив розрахунок пенсії позивача із застосуванням «двоскладової формули», чим грубо порушив норми законодавства України.

Водночас, обов`язок щодо правильності розрахунку розміру пенсії позивача та дотримання при цьому вимог чинного законодавства покладається на відповідача з огляду на наступне.

Згідно частини першої статті 58 Закону № 1058, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Частиною другою статті 59 Закону 1058 визначено, що органами управління Пенсійного фонду є правління та виконавча дирекція Пенсійного фонду.

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону № 1058, виконавчими органами правління Пенсійного фонду є виконавча дирекція Пенсійного фонду та підвідомчі їй територіальні органи.

Виконавча дирекція Пенсійного фонду є постійно діючим виконавчим органом, організовує та забезпечує виконання рішень правління, діє від імені Пенсійного фонду в межах та в порядку, що визначаються його статутом таПоложенням про виконавчу дирекцію Пенсійного фонду, і підзвітна правлінню Пенсійного фонду.

Територіальними органами виконавчої дирекції Пенсійного фонду є головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах. Головні управління та управління Пенсійного фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Територіальні органи створюються і діють на підставі Положення про територіальні органи Пенсійного фонду, затвердженого правлінням Пенсійного фонду.

Отже, відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області є територіальним органом виконавчої дирекції Пенсійного фонду у розумінні статті 63 Закону № 1058.

Частиною другою встановлено обов`язки відповідача як територіального органу виконавчої дирекції Пенсійного фонду, зокрема:

10) надавати відповідно до закону на вимогу застрахованої особи інформацію, що міститься на її персональній обліковій картці в системі персоніфікованого обліку;

11) письмово інформувати застрахованих осіб про набуття права на призначення пенсії і порядок її призначення, про призначення або відмову в призначенні пенсії, її розмір, порядок виплати, а також про можливість та умови переходу на інший вид пенсії та порядок оскарження рішень виконавчих органів Пенсійного фонду;

13) надавати безоплатно страхувальникам і застрахованим особам в усній та письмовій формі, а також через засоби масової інформації консультації з питань застосування законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, роз`яснювати їхні права, обов`язки і відповідальність, порядок сплати страхових внесків, заповнення звітності та інші питання відповідно до цього Закону.

Тобто, відповідач наділений всіма необхідними повноваженнями для здійснення розрахунку пенсії Позивача із дотриманням норм чинного законодавства України. Крім того, відповідач має встановлений законом обов`язок роз`яснити позивачу його права щодо обчислення пенсії, а також, у випадку зменшення розміру пенсії після проведеного перерахунку виплачувати пенсію в раніше встановленому розмірі.

Суд приходить до висновку, що відповідач, здійснивши перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду, повністю змінив формулу розрахунку пенсії (шляхом застосування «двоскладової формули»), зменшив розмір пенсійної виплати, чим грубо порушив норми чинного законодавства щодо встановлення соціальних гарантій громадян України. Відповідач не дотримався свого законного обов`язку щодо правильності обчислення розміру пенсії позивача та інформування Позивача щодо підстав здійсненого перерахунку.

Крім того, відповідно до пункту 4 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Однак, відповідач всупереч нормам чинного законодавства України зменшив розмір пенсійної виплати позивача зменшився, який складає 2300,00 грн. замість раніше встановленого розміру пенсійної виплати 2422,85 грн. Зазначеними діями відповідач істотно порушив право позивача на майно та не дотримався соціальних гарантій, встановлених нормами чинного законодавства

Відповідно достатті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»рішення Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) підлягають застосуванню судами як джерела права.

Суд вважає, що відповідачем не дотримано принципу «правомірних або законних очікувань» та захисту прав людини через призму цього принципу.

В рішенні від 26.06.2014 в справі «Суханов та Ільченко проти України» ЄСПЛ наголосив, що зменшення розміру або припинення виплати установленої соціальної допомоги може становити втручання в право власності (пункт 52).

Чинні положення національного законодавства потрібно формулювати так, щоб вони були достатньо доступними, чіткими і передбачуваними у практичному застосуванні (рішення ЄСПЛ у справі «Броньовський проти Польщі» від 22.06.2004). Якість закону вимагає, щоб він був доступний для даної особи і вона також могла передбачити наслідки його застосування до неї та щоб закон не суперечив принципові верховенства права. Це означає, що в національному праві має існувати засіб правового захисту від свавільного втручання з боку державних органів у права, гарантованіКонвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Небезпека свавілля є особливо очевидною, коли виконавча влада здійснює свої функції закрито. Закон має містити досить зрозумілі й чіткі формулювання, які давали б громадянам належне уявлення стосовно обставин та умов, за якими державні органи уповноважені вдаватися до втручання в право (рішення ЄСПЛ у справі «Аманн проти Швейцарії» від 16.02.2000).

Таким чином, дії відповідача щодо зменшення розміру пенсійної виплати позивача, починаючи з 01.03.2021, суперечать нормам чинного законодавства України та становлять втручання в право власності позивача в розумінні статті 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суд вважає, що відповідач допустився надмірного формалізму під час перерахунку пенсії позивача.

Поняття надмірного формалізму (суворого трактування державними органами національного законодавства) сформульовано в рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, Судом визначено, що право на доступ до суду має "застосовуватися на практиці і бути ефективним" (рішення у справі Bellet v. France від 4 грудня 1995 року). Для того, щоб право на доступ було ефективним, особа "повинна мати реальну можливість оскаржити дію, що порушує його права" (рішення у справах "Bellet v. France" та "Nunes Dias v. Portugal").

При цьому Європейський суд з прав людини провів лінію між формалізмом та надмірним формалізмом. Так, формалізм є явищем позитивним та необхідним, оскільки забезпечує чітке дотримання судами процесу. Надмірний же формалізм заважає практичному та ефективному доступу до суду. Формалізм не є надмірним, якщо сприяє правовій визначеності та належному здійсненню правосуддя.

На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення ЄСПЛ у справах «Лелас проти Хорватії», «Тошкуце та інші проти Румунії») і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини», «Беєлер проти Італії»).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі «Лелас проти Хорватії»).

Потреба виправити колишню «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatis mutandis, рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки»).

Іншими словами, ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення ЄСПЛ у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» та у справах «Ґаші проти Хорватії», «Трґо проти Хорватії»).

Отже йдеться про дотримання принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії», «Онер`їлдіз проти Туреччини», «Megadat.com S.r.l. проти Молдови», «Москаль проти Польщі»).

Також, у пункті 71 рішення у справі «Рисовський проти України» ЄСПЛ зазначив, що принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити допущену в минулому «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися у нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Ризик будь-якої помилки державного органу має покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Окрім того, і за приписамист.13 Конвенції про захистправлюдини і основоположних свободпередбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, дає найбільший ефект.

Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права та відповідати наявним обставинам.

Також слід зазначити, що за приписамист.6 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини"суди застосовують при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свободта практику Суду як джерело права.

Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011р. (остаточне) по справі "Чуйкіна проти України" констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів ( див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. The United Kingdom),п.п.28-36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє всіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені.

При цьому, суд зазначає, що у Висновку №11 від 18.12.2008 року Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету міністрів Ради Європи про якість судових рішень викладено наступні висновки:

«Усі судові рішення повинні бути зрозумілими, викладеними чіткою й простою мовою - це необхідна передумова розуміння рішення сторонами та громадськістю. Для цього потрібно логічно структурувати рішення й викласти його у зрозумілому стилі, доступному для всіх.»

«Кожен суддя може обрати власний стиль та побудову документа або використовувати типові зразки, якщо такі існують.»

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача у заявленому до розгляду спорі є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановивши збільшення до пенсії на 1 відсоток від середньомісячного заробітку за кожний повний рік стажу понад 20 років, починаючи з 01.07.2018, без «двоскладової формули» та без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією та встановити та виплатити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсію за віком в сумі 2425,85 грн. щомісячно починаючи з 01.07.2018, та в сумі 2809,20 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2019, та в сумі 3099,25 грн. щомісячно, починаючи з 01.05.2020, та в сумі 3421,58 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2021 року, та в сумі 3876,68 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2022, та в сумі 5306,02 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2023, що є дотриманням судом гарантій про те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Згідно вимогстатті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2ст.77 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Частиною третьоюстатті 2 КАС Українипередбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», а тому розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,9,77,139,243,243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо перерахунку пенсії з урахуванням «двоскладової формули» та зменшення розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановивши збільшення до пенсії на 1 відсоток від середньомісячного заробітку за кожний повний рік стажу понад 20 років, починаючи з 01.07.2018, без «двоскладової формули» та без застосування зменшення розміру пенсійної виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області встановити та виплатити, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсію за віком в сумі 2425,85 грн. щомісячно починаючи з 01.07.2018, та в сумі 2809,20 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2019, та в сумі 3099,25 грн. щомісячно, починаючи з 01.05.2020, та в сумі 3421,58 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2021, та в сумі 3876,68 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2022, та в сумі 5306,02 грн. щомісячно, починаючи з 01.03.2023 .

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Стрельнікова

СудЗапорізький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.06.2023
Оприлюднено30.06.2023
Номер документу111847792
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи