ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
26.06.2023Справа № 910/6594/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Вензабуд»
до товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестрейдінвест»
про стягнення 852894,08 грн,
Представники:
від позивача Банцер О.В.
від відповідача не прибули
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До суду звернулося з позовом товариство з обмеженою відповідальністю «Вензабуд» до товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестрейдінвест» про стягнення 852894,08 грн, в тому числі: 559970,40 грн боргу, 166462,76 грн пені, 79216,30 грн штрафу, 8606,67 грн 3% річних, 38637,95 грн інфляційних втрат.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором підряду № 01/22-11/21-ЛАВ-1 від 22.11.2021. Позивач вважає, що має безумовне право відмовитись від цього договору та вимагати повернення раніше сплаченого авансу на підставі ст. 849 ЦК України.
Суд своєю ухвалою від 28.04.2023 відкрив провадження у справі № 910/6594/23, постановив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнестрейдінвест» подало клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.
Суд постановив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідач відзив на позов не подав.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами на підставі ст. 165 ГПК України.
Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
22 листопада 2021 року товариство з обмеженою відповідальністю «Вензабуд» (замовник) до товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнестрейдінвест» (підрядник) уклали договір підряду № 01/22-11/21-ЛАВ-1 (далі - Договір), відповідно до умов якого підрядник зобов`язується своїми силами і засобами та на свій ризик виконати та здати в установлені цим договором строки підрядні роботи на об`єкті (об`єкті будівництва, будівельному майданчику), який визначається відповідно до додатків до договору, додаткових угод до договору та додатків до них.
Згідно з додатком № 1 до Договору підрядник зобов`язався виготовити та встановити технічні металеві двері та дверцята житлового будинку № 1 на об`єкті «Нове будівництво блокованої малоповерхової житлової забудови Київська область, м. Бровари, вул. Чорновола В`ячеслава, ділянка 1)».
Договірна ціна є твердою та становить 792163,00 грн (додаток № 2 до Договору).
Згідно з п. 4 додатку № 1 до Договору замовник перераховує на рахунок підрядника авансовий платіж (на закупку 80% матеріалів для виготовлення виробів) у розмірі 559970,40 грн.
Остаточний розрахунок здійснюється на підставі підписаних сторонами актів приймання виконаних будівельних робіт, за винятком сум гарантійного утримання та вартості проавансованого/их матеріалу/робіт (п. 9.1.2 Договору).
Відповідно до п. 3 додатку № 1 до Договору підрядник зобов`язується розпочати виконання робіт з дати підписання договору та отримання авансового платежу та виконати належним чином роботи і передати їх замовнику в строки, встановлені графіком виконання робіт по монтажу виробів, при цьому строки виготовлення виробів підрядник зобов`язаний додатково погодити із замовником, але в будь-якому випадку кінцевий термін виготовлення всіх виробів не має бути пізніше строку початку монтажу виробів, встановлених в додатку № 3 до договору.
Підрядник зобов`язаний щомісячно до 25 числа звітного місяця надавати замовнику документи по обліку робіт в капітальному будівництві (форми № КБ-3 та акти здачі-приймання виконаних робіт) (п. 4.29 Договору).
Передача-приймання виконаних робіт оформлюється сторонами шляхом підписання акту здачі-приймання виконаних робіт ф. КБ-2в та довідки про вартість виконаних робіт ф. КБ-3 протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту закінчення робіт та надання позивачем вказаних актів відповідача на підпис або відповідач надає мотивовану відмову від прийняття робіт та підписання вказаних документів в той же строк. У випадку ненадання обґрунтованої причини відмови від підписання актів виконаних робіт в зазначений строк - акт вважається підписаним (п. 10.1 Договору).
Згідно з п. 7 додатку № 1 до Договору підрядник подає щомісячно разом з актами виконаних робіт звіт про використання матеріальних ресурсів у вигляді акту прийому-передачі змонтованого матеріалу.
Відповідно до п. 4.13 Договору замовник має право розірвати договір (відмовитися від договору) в односторонньому порядку в будь-який час до закінчення виконання робіт, вимагаючи відшкодування збитків, за умови істотних порушень підрядником умов договору. Під істотними порушеннями розуміється: прострочення підрядником виконання робіт на строк понад 10 (десять) календарних днів від погоджених сторонами строків; порушення правил техніки безпеки більше двох разів, що зафіксовано приписами служби техніки безпеки замовника або, якщо порушення правил технічки безпеки підрядником призвело до нещасного випадку, виконання підрядником робіт з відхиленням від проекту.
02 грудня 2021 року позивач перерахував відповідачеві 559970,40 грн.
З огляду на умови Договору відповідач повинен розпочати виконання робіт з 02.12.2021 та закінчити їх виконання до 12.04.2022.
Відповідач не розпочав роботи.
Позивач звернувся до відповідача з вимогою від 08.09.2022 про завершення робіт.
Оскільки станом на жовтень 2022 року відповідач не розпочав виконання робіт, позивач звернувся до відповідача з повідомлення від 05.10.2022 про розірвання договору.
Відповідно до ч. 4 ст. 849 ЦК України замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору.
Отже, за змістом цієї норми замовник має безумовне право відмовитись від договору підряду та вимагати повернення раніше сплаченого авансу за цим договором.
Правовим наслідком відмови від договору є його припинення шляхом дострокового розірвання. Отже, договір є розірваним з 15.10.2023.
Наслідком припинення договору є відсутність правових підстав для володіння коштами в частині невиконаного зобов`язання. Таким чином, виходячи з приписів п. 3 ч. 3 ст. 1212 ЦК України, вимоги про стягнення 559970,40 грн є обґрунтованими.
Згідно з нормами ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків, сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).
Відповідно до п. 8.2 Договору у разі недодержання строків виконання робіт/виправленні дефектів робіт підрядник сплачує замовнику неустойку в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від ціни договору за кожен день затримки виконання робіт/виправлення дефектів робіт. У разі прострочення виконання робіт/виправлення дефектів на строк понад 10 календарних днів, підрядник сплачує замовнику штраф у розмірі 10% від ціни договору.
За розрахунком позивача, перевіреним судом, до стягнення з відповідача підлягає 166462,76 грн пені (за період з 13.04.2022 по 14.10.2022), 79216,30 грн штрафу.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За розрахунком позивача до стягнення з відповідача підлягають 8606,67 грн 3% річних (за період з 15.10.2022 по 20.04.2023) та 38637,95 грн інфляційних втрат (за період з 15.10.2022 по 31.03.2023).
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приймаючи рішення, суд зобов`язаний керуватись наданими сторонами доказами.
Позивач належним чином довів порушення його прав зі сторони відповідача.
Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачем не спростовані, а тому позовні вимоги позивача до останнього підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити повністю позов товариства з обмеженою відповідальністю «Вензабуд» до товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестрейдінвест».
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Бізнестрейдінвест» (вул. Зодчих, 34-А, м. Київ, 03194, код 43624942) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Вензабуд» (вул. Зоологічна, 4-А, офіс 139, м. Київ, 04119, код 42056140) 559970,40 грн боргу, 166462,76 грн пені, 79216,30 грн штрафу, 8606,67 грн 3% річних, 38637,95 грн інфляційних втрат, 12793,41 грн судового збору.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено 29.06.2023.
Суддя С. А. Ковтун
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2023 |
Оприлюднено | 03.07.2023 |
Номер документу | 111886637 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ковтун С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні