Справа № 676/3840/20
Номер провадження 2/676/57/23
УХВАЛА
14 червня 2023 року м. Кам?янець - Подільський
Кам`янець Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі головуючої судді - Швець О.Д.
з участю секретаря - Чекашкіної О.Л.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
представника третьої особи Антощука О.А.
розглянувши у підготовчому засіданні в м. Кам`янець-Подільському цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Орининська сільська рада про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Орининської сільської ради, ОСОБА_3 про визнання недійсним та скасування рішення та скасування реєстрації земельних ділянок,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду із позовом ОСОБА_4 , третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Орининська сільська рада про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у її власності перебуває домоволодіння по АДРЕСА_1 , яке розташоване на земельній ділянці площею 0,25 га кадастровий номер 6822483000:01:001:0235, земельна ділянка належить позивачу на праві власності. По сусідству з позивачем у житловому будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 проживає відповідач ОСОБА_4 ,яка євласником суміжноїземельної ділянкита відповідногодомоволодіння. Позивач звернулась за захистом своїх прав, оскільки відповідач вчинила дії, що порушують права позивача на вільне безперешкодне користування земельною ділянкою: висаджено більше 15 дерев та значну кількість кущів на відстані від 0,5 до 4 м від межових знаків з ділянкою позивача, чим порушено норми ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій»; в межах земельної ділянки позивача знаходиться кам`яний мур, власником якого є відповідач, який переважно зруйнований, що призводить до його подальшого зсуву на земельну ділянку позивача; огорожа (металева сітка та стовпчики) похилилися в бік земельної ділянки ОСОБА_3 , що фактично унеможливлює впорядкування чи нормальне використання позивачем власної земельної ділянки.
ОСОБА_4 звернулася до суду із позовом до Орининської сільської ради, ОСОБА_3 про визнання недійсним та скасування рішень сільської ради про затвердження проектів землеустрою та скасування реєстрації земельних ділянок в Держземкадастрі з закриттям записів в Поземельній книзі.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у її власності перебуває домоволодіння по АДРЕСА_1 та земельна ділянка. На даний час між сторонами існує спір щодо накладення земельних ділянок, оскільки вважає що її кам`яний мур знаходиться на земельній ділянці ОСОБА_3 .
В підготовчому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 заявила клопотання, просить з метою всебічного і об`єктивного розгляду справи, призначити у справі додаткову експертизу із землеустрою, оскільки висновки судової землеьно-технічної експертизи не дали відповіді на всі поставленні питання. Просить на вирішення експертизи поставити питання:
1.Чи відповідає розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, державний кадастровий номер 6822483000:01:001:0234, що належить ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 та розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, державний кадастровий номер 6822483000:01:001:0235, що належить ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 , а також затвердження даної технічної документації та фактичне землекористування вимогам Закону України «Про землеустрій» та іншого земельного законодавства з врахуванням того, що межова споруда між земельними ділянками - підпірний мур є власністю ОСОБА_4 , що визнається сторонами, а по координатах технічної документації перебуває на земельній ділянці ОСОБА_3 , а також в 2011 році по земельній ділянці по АДРЕСА_1 було розроблено технічну документацію із землеустрою за замовленням гр. ОСОБА_5 , та встановлено інші межі і конфігурацію земельної ділянки з присвоєнням кадастрового номеру 6822483000:01:001:0104? Якщо не відповідає розроблена технічна документація вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, то в чому полягають невідповідності?
Проведення експертизипросить доручитиекспертам Хмельницькоговідділення Київськогонауково-дослідногоінституту судовихекспертиз(м.Хмельницький, вул. Володимирська, 109).
Представник позивача у підготовчому засіданні заперечив проти задоволення клопотання, оскільки відповідач визначилась з видом експертизи і питаннями, які слід поставити на її вирішення, належність запитання до правового не є підставою вважати проведену експертизу неповною, просить відмовити в задоволенні клопотання.
Представник третьої особи у підготовчому засіданні не заперечив, щодо призначення експертизи.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів, що забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого судового рішення.
Усебічність та повнота розгляду передбачає з`ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв`язками, відносинами і залежностями. Таке з`ясування запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.
Згідно із частиною 2 статті 116 ЦПК України способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів.У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом.
З матеріалів справи вбачається, що предметом позову ОСОБА_3 , тобто матеріально-правовою вимогою, стосовно якої остання просила ухвалити судове рішення, є усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою внаслідок руйнування кам`яного муру та затінення деревами, що посаджені на межі земельних ділянок.
З матеріалів справи вбачається, що предметом позову ОСОБА_4 , тобто матеріально-правовою вимогою, стосовно якої остання просила ухвалити судове рішення, є накладення суміжних земельних ділянок.
Підставою позову, тобто обставинами, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, ОСОБА_4 зазначалися захоплення частини земельної ділянки, на якій розташований належний їй кам`яний мур.
Відповідно до ч. 2ст. 77 ЦПК Українипредметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
З огляду на викладене обставини самовільного зайняття земельної ділянки ОСОБА_4 на якій розміщений кам`яний мур, шо розділяє суміжні земельні ділянки ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 , і який увійшов в правовстановлюючий документ ОСОБА_3 на її земельну ділянку підлягають доказуванню у даній справі.
Так, статтею 76ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно частини 1 статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до пункту 6.1 розділу ІІ Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 року № 53/5, визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об`єктів відносно меж земельних ділянок їх розташуванню у відповідній технічній документації; визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки;
Таким чином, достовірно встановити чи спростувати чи відповідає розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, державний кадастровий номер 6822483000:01:001:0234, що належить ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 та розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, державний кадастровий номер 6822483000:01:001:0235, що належить ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 , фактичному розташуванню можливо лише за результатом проведення експертизи із землеустрою.
Тому для з`ясування наведених обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо необхідно призначити судову експертизу із землеустрою.
Відповідно до частини 3 статті 103ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Відповідно до частини 4 статті 103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 253ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, на час проведення експертизи.
Керуючись ч. 1, 3 ст. 103, п.5 ч.1 ст. 252 ЦПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Призначити у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Орининська сільська рада про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Орининської сільської ради, ОСОБА_3 про визнання недійсним та скасування рішення та скасування реєстрації земельних ділянок, судову експертизу із землеустрою, на вирішення якої визначити наступні питання:
1.Чи відповідає розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, державний кадастровий номер 6822483000:01:001:0234, що належить ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 та розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, державний кадастровий номер 6822483000:01:001:0235, що належить ОСОБА_3 по АДРЕСА_1 , а також затвердження даної технічної документації та фактичне землекористування вимогам Закону України «Про землеустрій» та іншого земельного законодавства? Якщо не відповідає розроблена технічна документація вимогам земельного законодавства та іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування, то в чому полягають невідповідності?
Роз`яснити сторонам, що у разі ухилення від участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провести безпосередній огляд об`єктів дослідження в присутності сторін або їх представників.
Проведення експертизи доручити експертам Хмельницького відділенняКиївського науково-дослідногоінституту судовихекспертиз(м.Хмельницький, вул. Володимирська, 109)
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Зобов`язати експерта провести експертизу у строки визначені Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.01.1998 року № 53/5.
Оплату за проведення експертизи покласти на сторони, зобов`язати ОСОБА_4 оплатити питання роз`яснити їй положення ст. 109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Кам`янець-Подільського
міськрайонного суду Швець О.Д.
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2023 |
Оприлюднено | 03.07.2023 |
Номер документу | 111909777 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Швець О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні