ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 320/11419/22 Суддя (судді) першої інстанції: Леонтович А.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2023 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Губської Л.В., Епель О.В., секретар судового засідання Євгейчук Ю.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКСВЕТ ТРАНС" та Головного управління державної податкової служби у Київській області на додаткове рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2023 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКСВЕТ ТРАНС" до Державної податкової служби України, Головного управління державної податкової служби у Київській області про зобов`язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Максвет Транс» з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, Державної податкової служби України, в якому просив суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у Київській області №7447050/43369396, №7447051/43369396, №7447049/43369396 від 07.10.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної;
-зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №31 від 28.09.2022, №33 від 28.09.2022, №37 від 29.09.2022 і вважати їх прийнятими та зареєстрованими з дати направлення.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23.01.2023 адміністративний позов задоволено. З урахуванням ухвали від 06 лютого 2023 року про виправлення описки, визнано протиправними та скасовано рішення Головного управління ДПС у Київській області №7447050/43369396, №7447051/43369396, №7447049/43369396 від 07.10.2022 про відмову в реєстрації податкової накладної; зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №31 від 28.09.2022, №33 від 28.09.2022, №37 від 29.09.2022 і вважати їх прийнятими та зареєстрованими з дати направлення. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Максвет Транс» (код ЄДРПОУ: 43369396, місцезнаходження: 08700, Київська область, м. Обухів, вул. Київська, буд. 113, кв. 180) судові витрати в розмірі 4 962,00 грн (чотири тисячі дев`ятсот шістдесят дві грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління Державної податкової служби у Київській області (ідентифікаційний код 44096797; місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд. 5 А)».
Додатковим судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2023 р. стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Максвет Транс» (код ЄДРПОУ: 43369396, місцезнаходження: 08700, Київська область, м. Обухів, вул. Київська, буд. 113, кв. 180) витрати на правничу допомогу в розмірі 1 000,00 грн (одна тисяча грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Державної податкової служби у Київській області (код ЄДРПОУ: 44096797, місцезнаходження: м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд. 5а). В іншій частині заяви - відмовлено.
Позивач, не погоджуючись з додатковим судовим рішенням в частині відмовлених вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати додаткове рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким заяву про відшкодування витрат на правничу допомогу - задовольнити повністю.
Свої вимоги апелянт-позивач обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання про відшкодування витрат на правничу допомогу.
Відповідачем також подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати додаткове рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні заяви про відшкодування витрат на правничу допомогу - відмовити повністю.
Доводи апелянта-відповідача обґрунтовані тим, що предмет спору в цій справі не є складним, не потребує вивчення великого обсягу фактичних даних, обсяг і складність складених документів не є значним, тому вважають, що розмір, заявлений позивачем до відшкодування за надання таких послуг, є необґрунтованим, тому не підлягають задоволенню.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу відповідача.
Відповідачем відзиву на апеляційну скаргу позивача не подано.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
За приписами ст.252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Відповідно до змісту вказаної статті, додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення, внаслідок якої залишилися невирішеними певні вимоги особи, яка бере участь у справі.
Відповідно до статті 134 КАС витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
З огляду на частини 9 та 11 ст. 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Водночас, згідно з пунктом 4 частини першої статті першої Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Таким чином, договір про надання правової допомоги укладається на такі види адвокатської діяльності як захист, представництво та інші види адвокатської діяльності.
Представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні (пункт 9 частини першої статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Статтею 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, зокрема, такі види адвокатської діяльності як надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
На підтвердження понесення судових витрат на професійну правничу допомогу позивачем надано: договір про надання правової допомоги №1011/1 від 10.11.2022 року, додаткову угоду №1 від 10.11.2022 до даного договору, акт приймання-передачі наданих послуг від 16.01.2023.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 134 КАС України визначено, що для цілей розподілу судових витрат, розмір витрат на правничу допомогу визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною.
Згідно з ч.7 ст. 139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків).
Разом з тим, колегія суддів зауважує, що Верховний Суд у постанові від 09.04.2019 р. у справі № 826/2689/15, відхиляючи доводи скаржника щодо невідповідності ціни юридичних послуг ринковій вартості, вказав на те, що чинним процесуальним законодавством не передбачено обов`язку сторони, яка заявляє клопотання про відшкодування витрат на правничу допомогу, доводити обґрунтованість їх ринкової вартості, і що саме на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, покладено обов`язок доведення неспівмірності витрат з наданням відповідних доказів.
З наданих позивачем доказів вбачається, зокрема з акту приймання-передачі наданих послуг від 16.01.2023, що адвокатським бюро було надано такі послуги:
-підготовка та направлення позовної заяви до Київського окружного адміністративного суду про визнання протиправними та скасувати рішень органів ДПС України №7447050/43369396, №7447051/43369396, №7447049/43369396 від 07.10.2022 та зобов`язання зареєструвати податкові накладні №31 від 28.09.2022, №33 від 28.09.2022, №37 від 29.09.2022. Вартість такої послуги склала 2200 грн.
- підготовка відповіді на відзив на позовну заяву до Київського окружного адміністративного суду. Вартість такої послуги склала 1000 грн.
Виконання таких послуг підтверджуються матеріалами справи.
Отже, позивачем доведено виконання адвокатом послуг у розмірі 3 200 грн.
Разом з тим, колегією суддів встановлено, що клопотання від відповідачів про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, не надходило.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку щодо не виконання покладеного на відповідача обов`язку доведення неспівмірності витрат з наданням відповідних доказів.
Своєю чергою, з урахуванням складності справи, обсягу наданих адвокатом послуг (виконаних робіт) та витраченого часу на це, ціни позову та значення справи для позивача, апеляційний суд уважає заявлені позивачем до відшкодування витрати співмірними.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо відсутності підстав для стягнення на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3200,00 грн.
Так, підсумовуючи все вищенаведене, колегія суддів вважає апеляційну скаргу обгрунтованою, та такою, що підлягає задоволенню.
Натомість, доводи апеляційної скарги відповідача не заслуговують на увагу.
Відповідно до п. 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю і ухвалити нове судове рішення або змінити судове рішення.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при прийнятті додаткового рішення порушено норми процесуального права, що стало підставою для неправильного вирішення питання про судові витрати на відшкодування витрат на правничу допомогу.
Як зазначено в п. 4.1 Рішення Конституційного суду України від 02.11.2004 р. N 15-рп/2004 суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях визначив окремі ознаки принципу верховенства права у розбудові національних систем правосуддя та здійсненні судочинства, яких мають дотримуватись держави - члени Ради Європи, що підписали Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги правову позицію Європейського суду з прав людини, яка викладена в справі «Пономарьов проти України» (пункт 40 мотивувальної частини рішення від 3 квітня 2008 року), в якому Суд наголосив, що «право на справедливий судовий розгляд», яке гарантовано п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з фундаментальних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає повагу до принципу res judicata - принципу остаточності рішень суду.
У справі «Сокуренко і Стригун проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що «стаття 6 Конвенції не зобов`язує держав - учасників Конвенції створювати апеляційні чи касаційні суди. Однак там, де такі суди існують, необхідно дотримуватись гарантій, визначених у статті 6» (пункт 22 мотивувальної частини рішення від 20 липня 2006 року).
Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження (ст. 13 Конвенції).
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 6 КАС України).
Верховенство права є найважливішим принципом правової держави. Змістом цього принципу є пріоритет (тобто верховенство) людини, її прав та свобод, які визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Цей принцип закріплено у ст. 3 Конституції України.
Окрім того, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Аналіз наведених положень дає підстави колегії суддів апеляційної інстанції дійти висновку, що в даному випадку клопотання представника позивача про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат, а саме витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3200, 00 грн. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що судом першої інстанції додаткове рішення прийнято з порушення норм матеріального та процесуального права.
У зв`язку з цим, колегія суддів вважає необхідним рішення суду першої інстанції змінити, якою задовольнити клопотання про розподіл судових витрат повністю, а саме витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3200, 00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Так, згідно ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності.
Керуючись ст.ст. 242, 257, 260, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, Шостий апеляційний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКСВЕТ ТРАНС" задовольнити.
Апеляційну скаргу Головного управління державної податкової служби у Київській області - залишити без задоволення.
Додаткове рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2023 р. змінити.
Резолютивну частину додаткового рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2023 р. викласти у редакції:
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Максвет Транс» (код ЄДРПОУ: 43369396, місцезнаходження: 08700, Київська область, м. Обухів, вул. Київська, буд. 113, кв. 180) витрати на правничу допомогу в розмірі 3 200,00 грн (три тисячі двісті грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Державної податкової служби у Київській області (код ЄДРПОУ: 44096797, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, буд. 5а).
В іншій частині додаткове рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2023 р. - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
Л.В. Губська
В.В. Файдюк
Суд | Шостий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2023 |
Оприлюднено | 03.07.2023 |
Номер документу | 111918024 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Беспалов Олександр Олександрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Беспалов Олександр Олександрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Беспалов Олександр Олександрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Беспалов Олександр Олександрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Беспалов Олександр Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні