ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
03 липня 2023 р.м. РівнеСправа № 918/619/23
Господарський суд Рівненської області у складі судді Андрія Качура,
розглянув матеріали позовної заяви
за позовом: Приватного підприємства "Деметра"
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Інвест Біо Захист" (Organic Invest Bio Protection Ltd)
про: стягнення попередньої оплати за товар згідно договору купівлі-продажу №061022/03 від 06.10.2022 року від 20.03.2023 року у розмірі 30 000,00 євро, що еквівалентно 1 198 920,00 грн та пені у розмірі 7 650,00 євро, що еквівалентно 305 724,60 грн
Приватне підприємство "Деметра" звернулось до Господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Інвест Біо Захист" (Organic Invest Bio Protection Ltd) про стягнення попередньої оплати за товар згідно договору купівлі-продажу №061022/03 від 06.10.2022 року від 20.03.2023 року у розмірі 30 000,00 євро, що еквівалентно 1 198 920,00 грн та пені у розмірі 7 650,00 євро, що еквівалентно 305 724,60 грн.
Як слідує з матеріалів заяви, відповідач є іноземною юридичною особою, зареєстрований в Республіці Болгарія за адресою: с.Дойренці 5550, Область Ловеч; Муніципалітет Ловеч, вул. Местность Зад Баіра, №2, має єдиний ідентифікаційний код 206399323.
Відповідно до статті 366 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. У випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, підсудність справ за участю іноземних осіб може бути визначено за угодою сторін.
Відповідно до статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право", суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у таких випадках якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що між Приватним підприємством "Деметра" (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Органік Інвест Біо Захист" (продавець) було укладено договір купівлі - продажу №061022/03 від 06 жовтня 2022 року за умовами якого продавець зобов`язався передати у власність покупця товар, що обумовлений договором.
На виконання умов договору покупець здійснив повну попередню оплату товару в розмірі 30 000,00 євро, проте продавець у погоджені сторонами договору строки свій обов`язок з поставки товару не виконав.
20 березня 2023 року сторонами правочину укладено угоду про розірвання договору купівлі-продажу №061022/03 від 06.10.2022 року, за умовами якого продавець зобов`язався повернути всі сплачені покупцем кошти в розмірі 30 000,00 євро.
Позивач вказує, що відповідач свої зобов`язання з повернення попередньої оплати не виконав у зв`язку з чим позивачем нараховано відповідачу пеню, у розмір погодженому пунктом 3 угоди.
Вказані обставини слугували для подачі вказаного позову до суду.
У пункті 7.2. додаткової угоди №1 про внесення змін і доповнень до договору купівлі-продажу №061022/03 від 06.10.2022 року сторони погодили що, у випадку неможливості врегулювання спірних питань за допомогою переговорів між сторонами, усі спори, розбіжності чи вимоги, котрі виникають з цього договору та/або у зв`язку з ним, у тому числі, щодо його тлумачення, виконання, порушення, припинення чи недійсності, підлягають вирішенню в судах України за встановленою підвідомчістю та підсудністю таких спорів в державі Україна.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 162, 164 ГПК України. Підстав для її повернення або відмови у відкритті провадження у справі, встановлені Господарським процесуальним кодексом України, відсутні.
За приписами статті 12 ГПК України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
У частині 3 зазначеної статті вказано, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до частини 3 статті 247 ГПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи предмет позову у даній справі, з метою забезпечення дотримання прав та законних інтересів всіх учасників судового процесу, суд дійшов висновку, що справа підлягає розгляду у порядку загального позовного провадження.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що відповідач по справі є нерезидентом, який не має свого представництва на території України.
Місцезнаходженням відповідача є: Республіка Болгарія, с.Дойренці 5550, Область Ловеч; Муніципалітет Ловеч, вул. Местность Зад Баіра, №2.
Відповідно до статті 365 ГПК України, іноземні суб`єкти господарювання мають такі самі процесуальні права і обов`язки, що і суб`єкти господарювання України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Статтею 367 ГПК України передбачено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення в Республіці Болгарія регулюється Договором між Україною та Республікою Болгарія про правову допомогу в цивільних справах, підписаним 21 травня 2004 року (далі - договір).
Згідно з приписами статті 9 зазначеного договору, договірні сторони надають одна одній правову допомогу шляхом здійснення окремих процесуальних дій, зокрема складання, направлення та вручення документів, проведення експертиз, допиту сторін, свідків, експертів та інших учасників процесу, а також виконання рішень органів юстиції.
Відповідно до статті 3 договору, органи юстиції договірних сторін взаємно надають правову допомогу в цивільних справах відповідно до умов цього договору. З питань надання правової допомоги відповідно до цього договору органи юстиції договірних сторін здійснюють зносини через свої центральні органи.
Згідно із пунктом 3 частини 1 статті 1 договору, центральним органом в Україні є Міністерство юстиції України, центральним органом у Республіці Болгарія - Міністерство юстиції Республіки Болгарія.
Статтею 4 договору передбачено, що при застосуванні положень цього договору центральний орган України користуватиметься українською мовою, а центральний орган Республіки Болгарія - болгарською мовою. Прохання про надання правової допомоги та додані документи складаються мовою запитуючої договірної сторони і супроводжуються засвідченим перекладом мовою запитуваної договірної сторони, оформленим відповідно до законодавства запитуючої договірної сторони. Відповідь на прохання про правову допомогу та додані документи складаються мовою запитуваної договірної сторони.
Зважаючи на викладені обставини суд зазначає, що для належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі, судові документи і матеріали по справі необхідно направляти українською мовою із засвідченим перекладом мовою запитуваної договірної сторони - болгарською мовою через Міністерство юстиції України до центрального органу Республіки Болгарія.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку, зокрема, звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Пунктом 8 частини 1 статті 229 ГПК України, визначено, що провадження у справі зупиняється у випадку, передбаченому пунктом 4 частини першої статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Отже провадження у справі № 918/619/23 необхідно зупинити до надходження відповіді на судове доручення від суду або іншого компетентного органу Республіки Болгарія.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 12, 120-121, 176-178, 181, 234, 365, 367 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 918/619/23 за позовною заявою Приватного підприємства "Деметра" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Інвест Біо Захист" (Organic Invest Bio Protection Ltd) про стягнення попередньої оплати за товар згідно договору купівлі-продажу №061022/03 від 06.10.2022 року від 20.03.2023 року у розмірі 30 000,00 євро, що еквівалентно 1 198 920,00 грн та пені у розмірі 7 650,00 євро, що еквівалентно 305 724,60 грн.
2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити підготовче судове засідання на "13" лютого 2024 р. на 12:00 год.
4. Повідомити сторін, що судове засідання для розгляду справи по суті буде призначено на "12" березня 2024 року на 12:00 год.
5. Засідання відбудуться в приміщенні Господарського суду Рівненської області за адресою: м. Рівне, вул. Набережна, 26-А, каб. № 11.
6. Запропонувати сторонам подати суду до 09 лютого 2024 року:
а) відповідачу: відзив на позовну заяву та всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання.
б) позивачу: відповідно до статті 166 ГПК України подати відповідь на відзив у 5-денний строк з дня отримання відзиву.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до статті 46 ГПК позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання, а також до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
7. Зобов`язати позивача до 05 серпня 2023 року надати суду: в трьох примірниках належним чином (нотаріально) засвідчені переклади на болгарську мову копії: позовної заяви вих.№ 108 від 23 червня 2023 року, ухвали Господарського суду Рівненської області від 03 липня 2023 року по справі № 918/619/23, Доручення про вручення документів та Підтвердження про вручення документа.
Попередити позивача про те, що у разі ненадання господарському суду без поважних причин документів, позов може бути залишений без розгляду.
Повідомити, що нотаріально посвідчена копія позовної заяви, ухвали Господарського суду Рівненської області від 03 липня 2023 року про відкриття провадження у справі № 918/619/23 буде вручена в порядку, передбаченому Договором між Україною та Республікою Болгарія про правову допомогу в цивільних справах, підписаним 21 травня 2004 року через Міністерство юстиції України, що знаходиться за адресою: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, будинок 13.
8. Зупинити провадження у справі до надходження відповіді від іншого суду або іншого компетентного органу Республіки Болгарія про виконання судового доручення щодо вручення відповідачу ухвали суду від 03 липня 2023 року.
Суд звертає увагу сторін що подання доказів у справі здійснюється відповідно до статті 80 ГПК України.
При направленні у судове засідання уповноважених представників сторін, останнім мати при собі відповідно до статті 60 ГПК України документи, що підтверджують повноваження представників.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Суддя Андрій КАЧУР
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2023 |
Оприлюднено | 05.07.2023 |
Номер документу | 111938097 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Качур А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні