ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" червня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/1625/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Буракової А.М.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Комунального підприємства "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради, смт. Нова Водолага, Харківська область 3-я особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Нововодолазька селищна рада, смт. Нова Водолага, Харківська область до Фізичної особи-підприємця Жилкіна Наталія Вячеславівна, смт. Нова Водолага, Харківська область про стягнення 140569,55 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Жилкіна Наталія Вячеславівна (відповідач) про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з орендної плати в сумі 140569,55 грн. за договором оренди майна комунальної власності від 20.12.2019, укладеного між сторонами. Також, позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 01.05.2023 позовна заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання). Залучено Нововодолазьку селищну раду до участі у справі в якості 3-ї особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Будь-яких заяв або клопотань, про можливість подання яких було роз`яснено ухвалою Господарського суду Харківської області від 01.05.2023, на адресу суду від учасників справи не надходило, як і не надходило клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до ст. 252 ГПК України.
Нововодолазька селищна рада 19.05.2023 за вх.№ 12680 надала письмові пояснення, в яких вказує, що позивачем правомірно подано позов до відповідача про стягнення суми заборгованості з орендної плати в сумі 140569,55 грн. за договором оренди майна комунальної власності від 20.12.2019, укладеного між сторонами.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 01.05.2023 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленнями про вручення (з відміткою судова повістка) на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 63202, Харківська область, смт. Нова Водолага, вул. Українська (колишня 1-го Травня), 3. Але, судова кореспонденція повернута поштою на адресу суду із позначкою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом. Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 названого Закону, для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень"). Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі № 922/1625/23 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Матеріали справи свідчать, що всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.
Отже, за висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.
20.12.2019 року між КП "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради (орендодавець) та ФОП Жилкіною Н.В. (орендар) було укладено договір оренди майна комунальної власності (надалі - договір).
Відповідно до пункту 1.1. договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування наступний об`єкт: нежитлові приміщення, що належать Нововодолазькій селищній раді на праві комунальної власності, розміщені за адресою: Харківська область, Нововодолазький район, смт. Нова Водолага, вул. Гагаріна, 1 (поштовий індекс 63202) на 3-му, 4-му поверхах чотириповерхового будинку.
Відповідно п. 1.3. договору, загальна площа орендованих приміщень без урахування площі місць загального користування складає 358,75 кв.м.
У відповідності до п. 10.1. договору, договір набирає чинності з дати підписання та діє з 01.12.2019 по 31.10.2022.
Згідно акту прийому-передачі від 20.12.2019, орендодавець передав, а орендар - ФОП Жилкіна Н.В. прийняла в оренду вищезазначені нежитлові приміщення
20.05.2021 між учасниками справи було укладено додаткову угоду до договору оренди майна комунальної власності від 20.12.2019 року. Відповідно до додаткової угоди орендодавцем є Нововодолазька селищна рада, балансоутримувачем - КП "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради, орендарем - ФОП Жилкіна Наталія Вячеславівна.
Рішенням IX сесії VIII скликання Нововодолазької селищної ради від 07.05.2021 року № 720-VIII «Про порядок розподілу орендної плати за оренду майна комунальної власності Нововодолазької селищної ради» встановлено порядок розподілу коштів від орендної плати за майно комунальної власності Нововодолазької селищної ради: 20 відсотків орендної плати - до бюджету орендодавця майна, 80 відсотків орендної плати - до бюджету балансоутримувача майна.
З метою стягнення заборгованості, 28.04.2021 за № 105, на адресу ФОП Жилкіної Н.В. КП "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради направлялась претензія щодо сплати заборгованості за вказаним договором.
Згідно умов договору приміщення надавалися відповідачу для розміщення готелю.
Згідно позову позивач вказує, що листом від 16.09.2021 року № 02-33/2206 Нововодолазькою селищною радою було повідомлено відповідача про те, що постановою КМУ від 15.07.2020 № 611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину" звільнено від сплати орендної плати чи визначено відсоток сплати орендної плати орендарями на період карантину.
Фонд державного майна України листом від 30.04.2020 року № 10-16-8306 "Щодо деяких питань реалізації Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Держаний бюджет України на 2020 рік" надав роз`яснення щодо порядку застосування звільнення орендарів державного майна від сплати орендної плати, зі змісту яких вбачається, що для отримання звільнення від орендної плати необхідно: 1. Перевірити чи поширюються заборони зі здійснення певного виду підприємницької та іншої діяльності, що запроваджені постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2" від 11 березня 2020 року № 211 на вид діяльності (цільове призначення), за яким використовується державне майно за договором оренди; 2. Якщо так, то орендар звертається із заявою до орендодавця з проханням звільнити такого орендаря від орендної плати за договором відповідно до статті 762 Цивільного кодексу України; 3. Після отримання звернення орендаря орендодавець спільно з балансоутримувачем майна, що є об`єктом договору оренди, здійснює обстеження орендованого приміщення з метою отримання доказів призупинення орендарем діяльності на об`єкті оренди, про що складається акт; 4. На підставі заяви орендаря і складеного представниками орендодавця і балансоутримувача акту обстеження орендодавець приймає рішення про звільнення орендаря від сплати орендної плати на період карантину.
Разом з цим, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази звернення відповідача у письмовій формі до Нововодолазької селищної ради із заявами про зменшення розміру орендної плати.
Також, в матеріалах справи відсутні докази прийняття Нововодолазькою селищною радою та Комунальним підприємством "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради будь-яких рішень щодо звільнення відповідача від сплати орендної плат на період карантину.
Рішенням ХIII сесії VIII скликання Нововодолазької селищної ради від 10.09.2021 року № 1703-VІІІ вирішено розірвати з 30.09.2021 року за взаємною згодою сторін вищевказаний договір оренди.
30.09.2021 між сторонами договору було складено угоду про дострокове розірвання договору та акт здачі-приймання майна.
Згідно акту звіряння станом на 01.04.2021, складеного між сторонами, заборгованість відповідача станом на 01.04.2021 складала 206209,74 грн.
Відповідно до довідки КП "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради від 13.12.2021 року № 272 станом на 01.12.2021 заборгованість відповідача перед позивачем становить 140569,55 грн. (квітень 2021 року - 4645,91 грн.; травень 2021 року - 27887,23 грн.; червень 2021 року - 26901,64 грн.; липень 2021 року - 26928,54 грн.; серпень 2021 року - 26874,68 грн.; вересень 2021 року - 27331,55 грн.).
Відповідно до п. 3.1. договору, розмір ставки орендної плати встановлено на підставі Методики розрахунку орендної плати за майно комунальної власності Нововодолазької селищної ради, затвердженої рішенням XLI сесії VI скликання Нововодолазької селищної рази від 11.02,2014 № 1516 "Про затвердження Положення про порядок передачі в оренду майна комунальної власності Нововодолазької селищної об`єднаної територіальної громади та затвердження персонального складу конкурсної комісії".
Згідно п. 3.4. договору, оплата повинна здійснюватись до 30 числа поточного місяця.
Відповідно до п. 3.5. договору, орендна плата перераховуються у співвідношенні:
- 20 відсотків суми орендної плати до бюджету орендодавця - Нововодолазької селищної територіальної громади;
- 80 відсотків суми орендної плати до бюджету балансоутримувача - КП "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради.
Згідно п. 5.2. договору, орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату у порядку та розмірах, визначених розділом 3 договору.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", оренда - це речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.
Зі змісту приписів ст. 1, ч. 2 ст. 9, ч. 2 ст. 759, ч. 3 ст. 760 ЦК України, ч. 2 ст. 4, ч. 6 ст. 283 ГК України випливає, що ЦК України встановлені загальні положення про найм (оренду), а особливості регулювання майнових правовідносин, які виникають між суб`єктами господарювання і пов`язані з укладенням, виконанням та припиненням договорів оренди, передбачені ГК України. Отже, якщо останній не містить таких особливостей, то застосовуються відповідні положення ЦК України.
Згідно із частинами 1-2 статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
У відповідності до ст. 179 ГК України, майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. Укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 180 ГК України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Згідно ч.1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частина 1 ст. 628 Цивільного кодексу України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
У відповідності до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно ч.1 ст. 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ч.1 ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ч.1 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до ч.3 ст. 285 Господарського кодексу України, орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Таким чином, відповідачем всупереч умов договору та чинного законодавства взяті на себе зобов`язання щодо сплати орендних платежів належним чином не були виконані, у зв`язку з чим сума заборгованості з орендної плати балансоутримувачу - Комунальному підприємству "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради становить 140569,55 грн.
Згідно частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписом ст. 76 Господарського процесуального кодексу України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
У відповідності до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи вищевикладене, відсутність в матеріалах справи доказів сплати відповідачем позивачу суми заборгованості з орендної плати в сумі 140569,55 грн. за договором оренди майна комунальної власності від 20.12.2019, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги у справі є законними, обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується статтею 129 ГПК України, у зв`язку з чим витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684,00 грн. покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст.ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Жилкіна Наталія Вячеславівна ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , відомості про дату народження в матеріалах справи відсутні) на користь Комунального підприємства "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради (63202, Харківська область, смт. Нова Водолага, вул. Донця Григорія, 6, ідентифікаційний код 39028730) заборгованість з орендної плати в сумі 140569,55 грн. та 2684,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.
Позивач: Комунальне підприємство "Водолага Комунсервіс" Нововодолазької селищної ради (63202, Харківська область, смт. Нова Водолага, вул. Донця Григорія, 6, ідентифікаційний код 39028730).
Відповідач: Фізична особа-підприємець Жилкіна Наталія Вячеславівна ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , відомості про дату народження в матеріалах справи відсутні).
3-я особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Нововодолазька селищна рада (63202, Харківська область, смт. Нова Водолага, вул. Донця Григорія, 14, ідентифікаційний код 04397997).
Повне рішення складено "30" червня 2023 р.
СуддяА.М. Буракова
справа № 922/1625/23
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2023 |
Оприлюднено | 05.07.2023 |
Номер документу | 111938241 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Буракова А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні