УХВАЛА
03 липня 2023 р. Справа № 520/9102/22Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Мельнікової Л.В.,
Суддів: Курило Л.В. , Бегунца А.О. ,
розглянувши заяву Головного управління Державної податкової служби України у Рівненській області про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 року по справі № 520/9102/22
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-ЗАПЧАСТИНИ»
до Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області, Державної податкової служби України
про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
В с т а н о в и в:
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 року у справі № 520/9102/22 задоволено адміністративний позов ТОВ «ТРАНС-ЗАПЧАСТИНИ» до ГУ ДПС у Рівненській області, ДПС України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
03.02.2023 року на судове рішення відповідачем подана апеляційна скарга.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2023 року залишена без руху, скаржнику надано строк 10 днів, з часу отримання ухвали, для усунення апеляційної скарги недоліків, а саме - надання до суду документу про сплату судового збору.
Копія судового рішення від 30.05.2023 року доставлена до електронного кабінету ГУ ДПС у Рівненській області 30.05.2023 року о 14:55 годині, відповідно до вимог п. 2 ч. 6 ст. 251 КАС України.
02.06.2023 року ГУ ДПС у Рівненській області подана заява, про продовження процесуального строку для усунення недоліків апеляційної скарги на 15 днів.
Ухвалою від 03.05.2023 року заява частково задоволена та надано строк для усунення недоліків апеляційної скарги 10 днів.
Копія судового рішення від 14.06.2023 року доставлена до електронного кабінету ГУ ДПС у Харківській області 15.06.2023 року о 13:45 годині, відповідно до вимог п. 2 ч. 6 ст. 251 КАС України.
23.06.2023 року ГУ ДПС у Харківській області повторно звернулось із заявою про продовження процесуального строку для усунення недоліків апеляційної скарги на 15 днів.
В обґрунтування зазначає, що зважаючи на майновий стан органів ДПС внаслідок впровадження воєнного стану, по рахунку за КЕКВ 2800 (за яким здійснюється видатку для сплати судового збору) не здійснюється фінансування в достатньому обсязі. Однак очікуються надходження коштів для сплати судового збору у 2 кварталі 2023 року. На підтвердження обставин відсутності коштів для сплати судового збору долучається виписка по рахунку від 27.05.2023 року, відповідно до якої залишок коштів 0,00 грн.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи заяви та матеріали справи, колегія суддів вважає, що заявлена заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до частини другої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Згідно з ст. 44 КАС України покладає на учасників справи обов`язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки, зокрема виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, а також виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Процесуальним законом чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов`язує учасників справи діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у них прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне та своєчасне (без суттєвих затримок та зайвих зволікань) виконання своїх обов`язків, встановлених законом або судом, зокрема щодо дотримання процесуальних строків, а також належного оформлення апеляційної скарги.
Обов`язок щодо сплати за подання апеляційної скарги, передбачений статтею 4 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі «Креуз проти Польщі» право на суд не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими. Вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Відновідно до ст. 296 КАС України передбачено обов`язок особи, яка подає апеляційну скаргу, щодо одночасного надання документу про сплату судового збору.
Таким чином, виконання процесуального обов`язку дотримання вимог процесуального закону стосовно форми і змісту апеляційної скарги, в тому числі щодо оплати судового збору, покладається на особу, яка має намір її подати, а тому остання повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для цього.
Колегія суддів зазначає, що за необхідністю виконання процесуального обов`язку щодо подання апеляційної скарги з урахуванням вимог, встановлених ст. 296 КАС України, ГУ ДПС у Рівненській області було обізнано з часу прийняття рішення про апеляційне оскарження судового рішення першої інстанції, тобто з лютого 2023 року.
Колегія суддів вважаю, що п`ятимісячний термін (з лютого по червень) є достатнім для здійснення розподілу коштів в межах бюджетних асигнувань з метою забезпечення сплати судового збору.
Відсутність у суб`єкта владних повноважень коштів для своєчасної сплати судового збору є суто суб`єктивною причиною, а негативні наслідки, які настали у зв`язку з такою причиною є певною мірою відповідальністю за неналежне виконання своїх процесуальних обов`язків, які для усіх учасників справи мають бути рівними. Суб`єкт владних повноважень, який діє від імені держави, не може та не повинен намагатись отримати вигоду від фінансових складнощів, які склались у нього на поточний день, шляхом уникнення або зволікання виконання ним своїх процесуальних обов`язків, в тому числі і щодо сплати судового збору.
Обставини, пов`язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у них коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення, розстрочення чи відстрочення від такої сплати.
При цьому, колегія суддів також зауважує, що питання про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги, а саме сплата судового збору, з причин, пов`язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не може бути підставою для продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.
Станом на день винесення даної ухвали, у встановлений суддею-доповідачем строк особою, яка подала апеляційну скаргу, не усунуто недоліків апеляційної скарги.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні заявленої скаржником заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 296 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 169 цього Кодексу.
Згідно з ч. 5 ст. 298 КАС України, питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Відповідно до ч. 6 та ч. 7 ст. 298 КАС України, про повернення апеляційної скарги постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в касаційному порядку. Копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України апеляційна скарга повертається скаржнику, якщо останній не усунув недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на викладене, суд вважає, що апеляційну скаргу слід повернути скаржнику.
На підставі викладеного, керуючись статтями 169, 296, 298 Кодексу адміністративного судочинства України,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області про продовження процесуального строку для усунення недоліків, - відмовити.
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 року по справі № 520/9102/22 повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Л.В. МельніковаСудді Л.В. Курило А.О. Бегунц
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2023 |
Оприлюднено | 05.07.2023 |
Номер документу | 111947644 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Мельнікова Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні