справа № 619/1671/23
провадження № 2/619/250/23
РІШЕННЯ
іменем України
05 липня 2023 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області в складі: головуючого судді Овсяннікова В.С., за участі секретаря судового засідання Шамрай М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дергачівської міської ради Харківського району Харківської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання спадкоємцем заяви для прийняття спадщини,-
встановив:
ОСОБА_1 звернуласядо суду із позовною заявою до Дергачівської міської ради Харківського району Харківської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання спадкоємцем заяви для прийняття спадщини після смерті свого батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у два місяці.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 .
За життя ОСОБА_2 заповіт не склав.
ОСОБА_1 зазначає, що є єдиною спадкоємицею першої черги всього майна за померлим батьком, та не може оформити свої спадкові права, оскільки пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори у зв`язку з тим, що їй прийшлось виїхати за межі Харківської області без належних для оформлення спадкової справи в нотаріальній конторі документів, через вторгнення РФ та окупацію вищезазначеного населеного пункту.
Строк, визначений для подання заяви про прийняття спадщини, ОСОБА_1 пропустила через свою юридичну необізнаність та у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, через активні бойові дії на території, де проживала вона змушена була залишити своюї домівку та виїхати на більш безпечну територію.
Просила суд визнати причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщин у два місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Позивач та представник позивача у судове засідання не з`явились, надали до суду заяву, в якій просять справу розглянути без їхньої участі, позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав до суду клопотання в якому вказав, що не заперечує проти визнання позовних вимог, просив розглядати справу за відсутності їх представника.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши письмові докази, прийшов до наступного висновку.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.12).
За життя ОСОБА_2 придбав у власність житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією договору купівлі-продажу (а.с.13), витягом з Державного реєстру правочинів (а.с.14), витягом про реєстрацію права власності (а.с.15) та технічним паспортом (а.с.16-19).
На запит суду Дергачівська державна нотаріальна контора надала відповідь № 623/01-16 від 18.05.2023 щодо спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , з якої вбачається, що 28.10.2022 з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом звернулася донька померлого, ОСОБА_1 , але зареєстрована за однією адресою зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не була, та заяв про прийняття спадщини протягом строку, встановленого законом, не надавала. Із цієї відповіді вбачається, що більше із завами про прийняття спадщини або відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори ніхто не звертався, свідоцтва про право на спадщину нікому не видавалися.
Позивач є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.9).
Одружившись, вона змінила прізвище на ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 21.04.2001(а.с.10).
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії державного нотаріуса Дергачівської державної нотаріальної контори Харківської області від 28.10.2022 № 474/02-31 ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з пропуском 6-місячного строку для звернення з заявою про прийняття спадщини (а.с.21).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
На підставі ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України.
Поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
За змістом ст. ст. 1268, 1269 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.
Обґрунтовуючи поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Строки для прийняття спадщини пропустила у зв`язку з тим, що з метою забезпечення власного життя, у зв`язку з воєнною агресією РФ вимушена була виїхати з Харківської області на більш безпечну територію, де отримала статус ВПО (а.с.11).
Позивач вказує, що виїхав за межі області, та не міг взяти необхідні для оформлення спадщини документи через активні бойові дії та окупацію селища.
Суд вважає, що у позивача були перешкоди для подання такої заяви, оскільки кінець строку припав на ведення активних бойових дій, тому він не мав змоги вчасно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, з поважних причин.
Згідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», в редакції, чинній по 28.06.2022, було установлено, що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Водночас відповідні зміни щодо строків прийняття спадщини не були внесені до ЦК України, а відтак норми постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №164 не змінюють та не зупиняють визначених статтею 1270 ЦК України строків для прийняття спадщини. Водночас норми постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №164 щодо зупинення перебігу строку для прийняття спадщини є такими, що вводять в оману спадкоємців, та у даному випадку, як стверджує позивач, зумовили пропуск ним строку для прийняття спадщини.
Враховуючи загальновідомі події, а також беручи до уваги, що смт Козача Лопань Харківського (Дергачівського) району Харківської області знаходилося під окупацією РФ, положення законодавства в частині вимог щодо строків для прийняття спадщини суд доходить висновку, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин і вважає необхідним визначити позивачу додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини строком в два місяці.
Отже ті обставини, на які посилався позивач суд вважає обґрунтованими, оскільки вони знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.
Вирішуючи питання щодо судових витрат, суд враховує наступне.
Відповідно вимогам ч.1 ст.142 ЦПК України та ч.3 ст.7 Закону України «Про судовий збір» у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
При зверненні до суду відповідно до квитанції № 32528798800006666624 від 06.04.2023 року позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Отже, слід повернути позивачу з державного бюджету 536, 80 грн тобто 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, оскільки відповідач до початку розгляду справи по суті визнав позов.
Окрім цього, керуючись ч. 1 ст. 141 ЦПК України необхідно стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 536, 80 грн.
Керуючись ст.ст. 1216-1222, 1268-1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 4-13, 81, 259, 263- 265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Дергачівської міської ради Харківського району Харківської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання спадкоємцем заяви для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з моменту набрання рішенням законної сили.
Додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини обчислювати з дня набрання рішенням суду законної сили.
Стягнути з Дергачівської міської ради Харківського району Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір, сплачений при поданні позову у розмірі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову, в сумі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Реквізити учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ;
Відповідач: Дергачівська міська рада Харківського району Харківської області (місце знаходження за адресою: 62300, Харківська область, Харківський район, м. Дергачі, площа Перемоги, буд. 5), ЄДРПОУ 04059496.
Суддя В. С. Овсянніков
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2023 |
Оприлюднено | 06.07.2023 |
Номер документу | 111992775 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Овсянніков В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні