Справа № 634/998/21
Провадження № 2/529/37/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2023 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Кириченко О.С.,
за участі секретаря судового засідання - Бурлиги Н.Л.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Диканька Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Четвертої Харківської міської державної нотаріальної контори, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . За життя, ОСОБА_3 склала заповіт від 04.07.2017, згідно якого на випадок її смерті вона заповіла йому належну померлій майно у вигляді земельної ділянки, кадастровий номер 6324855100:03:000:0122, площею 5,2064 га, яка розташована на території Сахновщинської селищної ради Харківської області.
Позивач вказує, що не може оформити свої права на спадкове майно в нотаріальному порядку, так як у встановлений законом строк не подав до нотаріуса заяву про прийняття спадщини, оскільки не знав про існування заповіту, не перебував з померлою в родинних стосунках та не мав права на спадкування за законом. Про існування заповіту йому стало відомо тільки 14.08.2021 відповідно до листа від ОСОБА_4 , який намагався вирішити питання оренди спірної земельної ділянки. Вважаючи вказані причини поважними, позивач просить визначити йому додатковий строк в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання ним до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. На адресу суду надійшла заява позивача, в якій він вказав, що він підтримує свої позовні вимоги, просить їх задовольнити у повному обсязі та провести розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явився, хоча належним чином викликався для прийняття участі у вказаній справі, що підтверджується інформацією по трекінгу відстеження по Укрпошті відповідно до якого судову повістку з відповідними копіями документів він отримав заздалегідь 16.05.2023, будь - яких клопотань чи заяв суду так і не подав.
Представник третьої особи Четвертої Харківської міської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління юстиції в судове засідання не з`явився, на адресу суду надійшло пояснення, згідно якого приватний нотаріус просить розглянути справу за його відсутності, при цьому щодо вимог позивача покладається на розсуд суду.
З огляду на те що сторони та інші учасники в судове засідання не з`явилися, суд провів розгляд справи у судовому засіданні за відсутності сторін, на підставі наявних матеріалів у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що передбачено ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 /а.с. 43/.
З наявної у матеріалах справи копії заповіту вбачається, що 04 липня 2017 року ОСОБА_3 на випадок її смерті належну їй земельну ділянку площею 5,2064 га, кадастровий номер 6324855100:03:000:0122, що розташована на території Сахновщинської сільської ради Харківської області, заповіла позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 13/.
В той же час, після смерті ОСОБА_3 заводилась спадкова справа №739П/2020, де спадкоємцями першої черги є її чоловік ОСОБА_5 , який відповідно до заяви від спадщини відмовився на користь сина спадкодавиці та відповідно і її син відповідач ОСОБА_2 , який відповідно до письмової заяви адресованої нотаріусу прийняв спадщину після смерті матері /а.с. 42, 53/.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, тому відповідно до статтей 1269, 1270 ЦК України він мав подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту відкриття спадщини, чого ним вчасно не було здійснено.
Згідно з ч. 3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити їй додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи, що позивач ОСОБА_1 як спадкоємець за заповітом після смерті ОСОБА_3 пропустив, передбачений ч. 1 ст. 1270 ЦК України, шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини у зв`язку із необізнаністю про існування заповіту на його користь, суд дійшов висновку, що вказана обставина свідчить про поважність причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка в свою чергу не залежала від волі позивача та пов`язана з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини, беручи до уваги, що від відповідача ніяких заперечень чи клопотань не надходило, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з визначенням позивачу додаткового строку в три місяці для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини.
На підставівикладеного,керуючись ст.ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206, ч. 2 ст. 247, ст. ст. 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Четвертої Харківської міської державної нотаріальної контори, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання нею до нотаріуса заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 .
Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його ухвалення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги: Четверта Харківська міська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління юстиції, місцезнаходження: м. Харків, вул. Біблика, 57, код ЄДРПОУ 02900653.
Головуючий О.С. Кириченко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2023 |
Оприлюднено | 07.07.2023 |
Номер документу | 111994684 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Кириченко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні