Рішення
від 26.06.2023 по справі 910/1424/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.06.2023Справа № 910/1424/23 Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Трофименко Т.Ю., при секретарі судового засідання Лук`янович В.О., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовомАкціонерного товариства «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ГЛОБУС»,

до: 1) Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЬЮЖИНС»,

2) ОСОБА_1

про стягнення 1 631 198,95 грн,

Представники сторін:

Від позивача: Бондаренко Р.Г.

Від відповідачів: не з`явилися

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Акціонерного товариства «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ГЛОБУС» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЬЮЖИНС» та ОСОБА_1 про стягнення солідарно з відповідачів заборгованості за Кредитним договором № 597/ЮК-21МСБ від 14.12.2021 у розмірі 1 631 198,95 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.01.2023 суд постановив звернутися до Державної міграційної служби України щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 .

На виконання вказаної ухвали 31.01.2023 судом направлено Державній міграційній службі України щодо надання інформації запит щодо доступу до персональних даних від 30.01.2023.

21.02.2023 від Державної міграційної служби України надійшла інформація про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 .

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/1424/23, підготовче засідання призначено на 03.04.2023.

З метою повідомлення відповідача-2 про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу реєстрації відповідача 2, зазначену в позовній заяві та надану Департаментом з питань реєстрації КМДА на запит суду, а саме: вул. Перекопська, 71, м. Херсон, 73028.

З метою повідомлення відповідача-1 про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: Печерський узвіз, 3, м. Київ, 01601.

Однак, конверти з ухвалою про відкриття провадження у справі від відповідачів повернулися до суду не врученими, причинами повернення відділенням поштового зв`язку зазначено «за закінченням терміну зберігання».

Пунктом 4 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

За змістом пунктів 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причин невручення. Поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику у разі, зокрема, закінчення встановленого строку зберігання.

Отже, у разі якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернено поштою у зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

При цьому, за змістом ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Частинами 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідачв мали право та дійсну можливість ознайомитись з ухвалою про відкриття провадження у справі від 01.03.2023 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

30.03.2023 через відділ діловодства суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі його представника.

В підготовче засідання 03.04.2023 представники сторін не з`явилися, відповідачі про причини неявки не повідомили, в той час як доказів їхнього належного повідомлення до суду не надходило.

Ухвалою суду від 03.04.2023 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання у справі на 01.05.2023.

01.05.2023 у підготовче засідання учасники справи не з`явились, фіксування судового засідання не здійснювалось. Суд, не виходячи до нарадчої кімнати, ухвалив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 29.05.2023 та визнав явку представників сторін обов`язковою.

29.05.2023 через відділ діловодства суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі його представника.

В судове засідання 29.05.2023 представники сторін не з`явилися, про причини неявки не повідомили, фіксування судового засідання не здійснювалось.

Зважаючи на викладене, суд визнав за необхідне відкласти розгляд справи на 26.06.2023 та визнати обов`язковою явку представника позивача, про що постановлено ухвалу від 29.05.2023.

В судове засідання 26.06.2023 з`явився представник позивача, представники відповідачів не з`явилися, про причини неявки не повідомили, відзивів на позовну заяву не подавали.

Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України).

Оскільки явка відповідачів обов`язковою не визнавалась, а їх неявка не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, суд уважає за можливе розглянути справу по суті в цьому судовому засіданні за його відсутності.

Представник позивача позовні вимоги в судовому засіданні підтримав в повному обсязі.

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

В судовому засіданні 26.06.2023 оголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

УСТАНОВИВ:

14.12.2021 між АТ «КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК «ГЛОБУС» (за договором - Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фьюжинс» (за договором - Позичальник) було укладено Кредитний договір № 597/ЮК-21МСБ (надалі - Кредитний договір).

Відповідно до умов п. 1.1 Кредитного договору Банк надає Позичальнику кредит в грошовій формі, в рамках Програми «Доступні кредити 5-7-9», яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва, на придбання нового обладнання в сумі 1 481 965,64 грн строком на 60 місяців, кінцевою датою повернення Кредиту сторонами визначено 13.12.2026 включно, зі сплатою процентів за користування кредитом в період з 14.12.2021 по 13.12.2026 у розмірі базової процентної ставки 14,19% процентів річних, компенсаційна процентна ставка - 7% процентів річних.

Пунктом 1.2. Кредитного договору передбачено, що в межах строку кредитування, визначеного п. 1.1. цього Договору з урахуванням встановленого Графіку погашення Кредиту за цим Договором, (строкова заборгованість) Позичальник сплачує проценти за користування кредитними коштами:

- при дотриманні Позичальником умов Програми та/або умов цього Договору, у розмірі, що станом на дату укладання цього Договору складає 7% річних (далі - Компенсаційна процентна ставка). Розмір Компенсаційної процентної ставки переглядається та встановлюється Банком щоквартально згідно з процедурою, визначеною в розділі 6 цього Договору відповідно до умов Програми.

- при недотриманні Позичальником умов Програми та/або умов Договору, а також у випадках, передбачених цим Договором, у розмірі, який встановлюється та переглядається Банком щоквартально згідно з процедурою, визначеною в розділі 5 цього Договору, та станом на дату цього Договору складає 14,19% річних (далі - Базова процентна ставка).

Згідно з п. 1.3. Кредитного договору за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п. 1.1. цього Договору та у строки, визначені Графіком погашення Кредиту за цим Договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов`язань за цим Договором, процентна ставка за користування кредитними коштами встановлюється в розмірі:

компенсаційної процентної ставки, збільшеної на 5 (п`ять) процентних пункти, у випадку, якщо на момент виникнення підстави застосування підвищеної ставки діяла Компенсаційна процентна ставка;

базової процентної ставки, збільшеної на 5 (п`ять) процентних пункти, у випадку, якщо на момент виникнення підстави застосування підвищеної ставки діяла Базова процентна ставка.

Пунктом 4.1. Кредитного договору встановлено, що повернення Кредиту Позичальником здійснюється шляхом перерахування коштів на рахунок IBAN НОМЕР_1 в АТ «КБ «ГЛОБУС», Код ЄДРПОУ Банку 35591059. Заборгованість за Кредитом повертається Позичальником у відповідності до Графіка повернення заборгованості (додаток №1 до Кредитного Договору).

У випадку порушення Позичальником встановлених цим пунктом Договору строків повернення Кредиту, сума несплаченої в строк заборгованості за Кредитом вважається простроченою та переноситься Банком на рахунки для обліку простроченої заборгованості Позичальника за Кредитом.

Відповідно до п. 4.2., 4.3. Кредитного договору проценти за користування Кредитом нараховуються за період з дня надання Кредиту по день повного виконання (сплати) боргових зобов`язань на суму фактичної заборгованості за Кредитом, при цьому день надання Кредиту включається до розрахунку. При розрахунку процентів у місяці приймається фактична кількість календарних днів у місяці та році. Нарахування процентів за користування Кредитом здійснюється у валюті Кредиту щомісячно та у день остаточного повернення Кредиту. Нарахування процентів Банком за користування кредитом здійснюється у валюті кредиту щомісячно за період з 01 (першого) числа місяця по останнє число місяця (включно) та у день остаточного повернення Кредиту.

Пунктом 4.4. Кредитного договору передбачено, що сплата Позичальником процентів здійснюється щомісячно в строк по 10 (десяте) число (включно) кожного місяця, наступного за місяцем їх нарахування на рахунок IBAN НОМЕР_2 в АТ "КБ "ГЛОБУС", Код ЄДРПОУ Банку 35591059.

Якщо 10 (десяте) число місяця припадає на вихідний, святковий або інший не робочий день, сплата переноситься на наступний робочий день.

У випадку ненадходження платежів від Позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк процентів за користування кредитними коштами наступного банківського дня вважається простроченими, переноситься Банком на рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів.

Проценти, нараховані за останній (неоплачений) період користування Кредитом, сплачуються одночасно з остаточним поверненням Кредиту.

Відповідно до п. 5.1. Кредитного договору, розмір Базової процентної ставки за кредитом Позичальника, розраховується як сума значення індексу UIRD3m та 7%. Базова процентна ставка переглядається Банком щоквартально протягом всього строку кредитування Позичальника.

Згідно з п. 6.1. Кредитного договору, компенсаційна процентна ставка з Кредитом встановлюється з дати укладення цього Договору.

Розмір Компенсаційної процентної ставки, залежить від дотримання Позичальником умов Програми (п. 6.2. Кредитного договору).

Пунктом 6.4. Кредитного договору передбачаються випадки, коли застосування компенсаційної процентної ставки призупиняється. Одним із таких випадків є порушення Позичальником графіку погашення основної заборгованості (частини/повної суми за Кредитом) відповідно до додатку 1 до цього Договору та/або нарахованих процентів за користування кредитними коштами за процентною ставкою що відповідає розміру Компенсаційної процентної ставки, а саме прострочення сплати основної заборгованості та/або нарахованих процентів за користування кредитними коштами за процентною ставкою що відповідає розміру Компенсаційної процентної ставки на строк більше ніж 15 календарних днів.

Після відновлення Позичальником вчасного та в повному обсязі обслуговування заборгованості за кредитом надання Державної підтримки відновлюється з дати погашення Позичальником простроченої основної заборгованості та/або прострочених нарахованих процентів, а також у випадку здійснення Банком та Позичальником реструктуризації простроченої ним заборгованості за цим Договором. За період призупинення надання Державної підтримки Позичальнику, шляхом сплати Компенсації процентів, відповідна компенсація процентів сплачується за календарних місяць, в якому строк простроченої заборгованості не перевищувала 15 календарних днів.

Розділ 10 Кредитного договору встановлює відповідальність Позичальника за порушення умов Кредитного договору.

У п. 10.8. Кредитного договору визначено, що у випадку недотримання Позичальником одночасно двох або більше умов, в т.ч. п. 1.3, розмір процентної ставки за користування кредитними коштами підвищується на відповідну кількість процентних пунктів за кожне недотримання умов. При наявності одночасно декількох недотримань розмір процентів підвищується на суму процентних пунктів за недотримання кожної з умов Договору. Загальний розмір підвищення Базової процентної ставки за даним пунктом не повинен перевищувати 5,0 (п`ять) процентних пункти. У випадку повторного послідовного недотримання Позичальником будь-якої з умов, визначених даним пунктом, підвищений розмір процентів за користування кредитними коштами повторно не застосовується у разі дії на дату застосування підвищеного розміру процентів за користування кредитними коштами за недотримання відповідних умов.

Згідно п. 11.2. Кредитного договору Банк має право зупинити подальше кредитування Позичальника та/або вимагати дострокового повернення Кредиту, сплати процентів, комісій та штрафних санкцій, що передбачені цим Договором, а також відшкодування збитків завданих Банку внаслідок невиконання або неналежного виконання Позичальником та/або іншими особами, що є поручителями Позичальника (в т.ч. майновими поручителями, заставодавцями та ін.), умов цього Договору та/або угод (договорів), укладених у забезпечення виконання Позичальником зобов`язань (Договорів забезпечення) за цим Договором, а Позичальник зобов`язаний протягом 10 (десяти) календарних днів, з дати надіслання Банком відповідної вимоги, повернути суму заборгованості по Кредиту, що залишилась, сплатити проценти, комісії, інші платежі за цим Договором та штрафні санкції, а також відшкодувати збитки, завдані Банку, у разі настання будь якого з наступних випадків: 11.2.1. порушення Позичальником строків (термінів) платежів, що встановлені цим Договором.

Крім того, відповідно до положень п. 3.1. Кредитного договору, виконання Позичальником зобов`язань за цим договором (повернення кредиту, сплата процентів за користування ним, комісій, штрафних санкцій, інших платежів, передбачених договором) забезпечується, зокрема, але не виключно: фінансовою порукою - громадянина України ОСОБА_1 .

На виконання умов Кредитного договору 14.12.2021 між ОСОБА_1 (за договором - Поручитель) та АТ «КБ «ГЛОБУС» (за договором - Банк/Кредитор) укладено Договір поруки №597/ЮПОР-21/МСБ (надалі - Договір поруки).

Відповідно до п. 1.1. Договору поруки, в порядку та на умовах, визначених цим договором, Поручитель поручається перед Кредитором за виконання ТОВ «Фьюжинс» (надалі в тексті - Боржник) зобов`язань за Кредитним договором № 597/ЮК-21МСБ «ДОСТУПНІ КРЕДИТИ 5-7-9%» від 14.12.2021, що укладений між Кредитором та Боржником, згідно з яким Боржник зобов`язаний у строк до 13.12.2026 повернути Кредиторові кредит у сумі 1 481 965,64 грн, сплачувати проценти за користування кредитом у розмірі 14.19% процентів річних, а також сплатити штрафні санкції та інші платежі у розмірі та випадках, передбачених Кредитним договором.

У п. 1.3., 1.4. Договору поруки визначено, що Поручитель підтверджує, що йому відомі всі умови Кредитного договору. У випадку внесення Боржником та Кредитором змін та доповнень до Кредитного договору, Поручитель дає свою згоду на збільшення розміру забезпеченого порукою за цим Договором зобов`язання Боржника, що може виникнути в майбутньому, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.

У разі порушення Боржником зобов`язань, передбачених Кредитним договором, Поручитель та Боржник відповідають перед Кредитором як солідарні боржники.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п. 2.2. Кредитного договору 14.12.2021 Банком було здійснено безготівкове перерахування кредитних коштів у сумі 1 481 965,64 грн на поточний рахунок ТОВ "Потінгер Україна" (код ЄДРПОУ 34864680) на виконання умов Договору купівлі-продажу №16112021/1 сільськогосподарської техніки від 16.11.2021

Однак, відповідачем було порушено умови Кредитного договору щодо своєчасного внесення платежів згідно Графіка повернення кредиту, у зв`язку з чим у Позичальника виникла заборгованості за Кредитним договором.

Відповідно до п. 12.4. Кредитного договору та п. 6.5. Договору поруки, всі повідомлення за цим договором будуть вважатися зробленими належним чином у разі, якщо вони здійснені у письмовій формі за підписом у уповноваженого представника сторони, що відправила повідомлення, засвідченої її (цієї сторони) печаткою (у разі наявності) та надіслані рекомендованим листом, кур`єром, телеграфом, електронною поштою на адресу, зазначену у договорі. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення, дата поштового штемпеля відділення зв`язку одержувача про вручення, відсутність адресату за вказаною адресою тощо.

У зв`язку із виникненням кредитної заборгованості, 27.12.2022 позивачем за місцезнаходженням відповідача-1 та з відповідача-2 було направлено Вимоги за вих. №1-2381 від 23.12.2022 та за вих. №1-2385 від 23.12.2022 щодо дострокового повернення кредиту, сплати процентів, комісій та штрафних санкцій, що передбачені Кредитним договором. Відповідачі вказані вимоги залишили без відповіді та задоволення.

Таким чином, оскільки загальна сума заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "ФЬЮЖИНС" та ОСОБА_1 за Кредитним договором №597/ЮК- 21МСБ за Програмою "ДОСТУПНІ КРЕДИТИ 5-7-9%", яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва від 13.0122021, станом на 03.01.2023 склала 1 631 198,55 грн, з яких: строкова заборгованість основного боргу (кредиту) у розмірі - 1 185 565,64 грн.; прострочена заборгованість основного боргу (кредиту) у розмірі - 247 000 грн.; строкова заборгованість за процентами - 23 689,15 грн.; прострочена заборгованість по процентам - 174 944,16 грн, Банк звернувся з даним позовом до суду.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Стаття 509 Цивільного кодексу України визначає, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до статей 11, 629 Цивільного кодексу України договір є однією з підстав виникнення зобов`язань та є обов`язковим для виконання сторонами.

Зобов`язання, в силу вимог статей 526, 525 Цивільного кодексу України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься і у ст. 193 Господарського кодексу України.

Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є кредитним договором, а відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Приписами частини 2 вищевказаної статті Цивільного кодексу України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно з ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Як свідчать матеріали справи, відповідач-1 порушив взяті на себе за Кредитним договором зобов`язання в частині повного та своєчасного внесення платежів на погашення суми кредиту та процентів за його користування, у зв`язку з чим Банк скористався правом, визначеним п. 11.2 Кредитного договору щодо зупинення подальшого кредитування Позичальника, та надіслав вимогу про дострокове повернення усієї суми кредиту.

Таким чином, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України та змісту п. 11.2. Кредитного договору, строк виконання відповідачем грошового зобов`язання з повернення кредитних коштів, отриманих за Кредитним договором №597/ЮК- 21МСБ за Програмою "ДОСТУПНІ КРЕДИТИ 5-7-9%", яка реалізується Урядом України за ініціативи Президента України через Фонд розвитку підприємництва від 14.12.2021 на момент розгляду справи є таким, що настав.

Втім, як встановлено судом, відповідач погашення заборгованості за договором не здійснив.

Статтею 1056-1 Цивільного кодексу України передбачено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Позивачем відповідно до п. 1.2., 10.8. Кредитного договору нараховано проценти по строковій заборгованості у сумі 23 689,15грн. та по простроченій заборгованості - 174 944,16 грн.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок процентів суд дійшов висновку його про обґрунтованість та відповідність фактичним обставинам справи і нормам чинного законодавства.

Частина 2 ст. 193 Господарського кодексу України передбачає, що сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Порушенням зобов`язання, у відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

З урахуванням вищевикладеного, враховуючи, що факт надання позивачем кредитних коштів та факт порушення відповідачем-1 своїх зобов`язань в частині повного їх повернення у встановленому договором порядку і строки підтверджений матеріалами справи та не спростований відповідачами, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

При цьому, позивач заявив позовні вимоги про стягнення суми заборгованості з відповідачів солідарно, з огляду на те, що 14.12.2021 між ОСОБА_1 та АТ «КБ «ГЛОБУС» укладено Договір поруки №597/ЮПОР-21/МСБ, відповідно до умов якого Поручитель поручається перед Кредитором за виконання ТОВ «Фьюжинс» зобов`язань за Кредитним договором №597/ЮК-21МСБ «ДОСТУПНІ КРЕДИТИ 5-7-9%» від 14.12.2021, що укладений між Банком та відповідачем-1.

Відповідно до п. 1.4. договору поруки, у разі порушення Боржником зобов`язань, передбачених Кредитним договором, поручитель та боржник відповідають перед кредитором як солідарні боржники.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що й боржник (п. 1.6. договору поруки).

Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.

За умовами ст. 533 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку і відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ст. 554 Цивільного кодексу України).

У разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі (ч. ч. 1, 2 ст. 543 Цивільного кодексу України).

Таким чином, у зв`язку з невиконанням відповідачем-1 умов кредитного договору, суд вважає обґрунтованим стягнення із відповідачів солідарно заявленої до стягнення заборгованості.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідачі під час розгляду справи не скористалися своїм правом на подання відзиву, як і не надали доказів які б свідчили про відсутність у них обов`язку сплатити заявлені до стягнення кошти.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, враховуючи, що ні відповідач-1, як боржник за кредитним договором, ні відповідач-2, як поручитель, не надали доказів належного виконання взятих на себе зобов`язань, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідачів. Крім того, оскільки при розгляді справи судом встановлено, що позивачем не доплачена сума судового збору, тому з відповідачів в доход Державного бюджету підлягає стягненню по 177,67 грн з кожного.

На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 231, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЬЮЖИНС» (Печерський узвіз, 3, м. Київ, 01601; ідентифікаційний код 40043914) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) на користь Акціонерного товариства «Комерційний банк «Глобус» (провулок Куренівський, 19/5, м. Київ, 04073; ідентифікаційний код 35591059) строкову заборгованість основного боргу (кредиту) у розмірі 1 185 565,64 грн, прострочену заборгованість основного боргу (кредиту) у розмірі 247 000,00 грн, строкову заборгованість по процентам у розмірі 23 689,15 грн та прострочену заборгованість по процентам у розмірі 174 944,16 грн.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЬЮЖИНС» (Печерський узвіз, 3, м. Київ, 01601; ідентифікаційний код 40043914) на користь Акціонерного товариства «Комерційний банк «Глобус» (провулок Куренівський, 19/5, м. Київ, 04073; ідентифікаційний код 35591059) судовий збір у розмірі 12 056,33 грн.

4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) на користь Акціонерного товариства «Комерційний банк «Глобус» (провулок Куренівський, 19/5, м. Київ, 04073; ідентифікаційний код 35591059) судовий збір у розмірі 12 056,32 грн.

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФЬЮЖИНС» (Печерський узвіз, 3, м. Київ, 01601; ідентифікаційний код 40043914) в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 177,67 грн.

6. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 177,66 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано: 05.07.2023.

Суддя Т.Ю. Трофименко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.06.2023
Оприлюднено07.07.2023
Номер документу111998095
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання

Судовий реєстр по справі —910/1424/23

Ухвала від 31.07.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Рішення від 26.06.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 29.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 01.05.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 03.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 01.03.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 30.01.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні