Справа № 583/735/22
2/583/87/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2023 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Ярошенко Т.О.
з участю секретаря судового засідання Алєксєєнко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Охтирської міської ради про визначення місця проживання дитини,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог.
31.01.2023 року від представника ОСОБА_1 - адвоката Діброви К.Ю. надійшла позовна заява (зустрічна) до ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Охтирської міської ради про визначення місця проживання дитини, в якій просить визначити місцем проживання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання його матері ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . Вимоги мотивовані тим, що на даний час не вирішено питання про місце проживання сина ОСОБА_4 , що дає можливість відповідачу безперешкодно забрати сина, чим неодноразово він погрожував позивачці. Зазначає, що позивачка проживає в належній їй квартирі з чоловіком та трьома дітьми. В квартирі створені всі належні умови для навчання, проживання та відпочинку дітей, є в достатній кількості одяг, харчування, іграшки, відносити в родині теплі та гарні. Вважає, що в найкращих інтересах сина ОСОБА_4 буде визначити його місце проживання разом з матір`ю ОСОБА_1 .
Процесуальні дії в справі та аргументи сторін.
У зв`язку із уведенням в Україні Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року воєнного стану та неможливістю здійснення правосуддя з об`єктивних причин під час воєнного стану розгляд справи не проводився.
Розпорядженням Голови Верховного Суду від 25.03.2022 № 14/0/9-22 змінено територіальну підсудність судових справ Охтирського міськрайонного суду Сумської області на Шишацький районний суд Полтавської області .
З 24.10.2022 року розпорядженням Голови Верховного Суду від 18.10.2022 року № 60 відновлено територіальну підсудність судових справ Охтирського міськрайонного суду Сумської області.
14.12.2022 року ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду від 31.01.2023 року зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа Служба у справах дітей Охтирської міської ради про визначення місця проживання дитини прийнято до спільного розгляду з первісним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_5 , третя особа Служба у справах дітей Охтирської міської ради про усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини.
Відзиву на позов відповідач не надав, жодних заперечень від нього не надійшло.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду від 09.03.2023 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою Охтирського міськрайонного суду від 04.07.2023 року первісний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_5 , третя особа Служба у справах дітей Охтирської міської ради про усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини - залишено без розгляду.
ОСОБА_1 та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю.
ОСОБА_1 пояснила, що вона проживала в Донецькій області, народила сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 у 16-річному віці, із ОСОБА_2 в неї не склалося спільне життя, як згодом виявилося, він має іншу сім`ю, вона стала проживати окремо від нього, він погрожував їй тим, що забере сина, в них виник конфлікт і склалися недобрі стосунки з цього питання, батько дитини є громадянином Азербайджану, може викрасти сина і вивезти за кордон, про що їй зазначав. На даний час в неї склалася нова сім`я, народила ще двох дітей, одружена з ОСОБА_6 , в сім`ї добрі відносини, діти дружні, вважають чоловіка своїм батьком. Просить визначити місце проживання дитини ОСОБА_4 з нею.
Відповідач та його представник, будучи належним чином повідомленими про розгляд справи, в судове засідання не з`явилися, будь-яких заяв від них не надійшло.
Представник Служби у справах дітей Охтирської міської ради в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
В судовому засіданні в присутності психолога ОСОБА_7 суд з`ясував думку дитини. Так, ОСОБА_3 пояснив, що він проживає разом з мамою ОСОБА_8 , татом ОСОБА_9 та двома братами, навчається в третьому класі в ЗОШ №2. Зазначив, що у нього є тато ОСОБА_10 , який про нього піклується, він поліцейський і на даний час служить у Збройних Силах. Ренат також мріє стати поліцейським, іншого тата він не знає, в їхній сім`ї добрі відносини. Приємних моментів у спілкуванні з ОСОБА_2 він не пам`ятає.
Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснила, що вона проживає в с.Бакирівка Охтирського району, ОСОБА_1 разом зі своїми дітьми на початку війни з лютого по квітень 2022 року проживали в с.Бакирівка та спілкувалися з нею. Знає, що діти називають ОСОБА_12 батьком, відносини в сім`ї гарні.
Суд, проаналізував матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, свідка, думку дитини в присутності психолога, дослідивши письмові докази, оцінивши їх в сукупності, дійшов наступного висновку.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Встановлено, що ОСОБА_5 має сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком якого записаний ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.8).
ОСОБА_2 є громадянином Азербайджану (а.с.6).
Згідно рішення Красноармійського міськрайонного суду від 25.03.2021 року з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 ухвалено стягувати аліменти в розмірі частини від його заробітку на утримання сина ОСОБА_3 (а.с. 9).
На даний час ОСОБА_5 перебуває в зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_6 , який зареєстровано 08 квітня 2022 року Охтирським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Охтирському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), що підтверджується копією відповідного свідоцтва про шлюб (а.с.48), після укладення шлюбу її прізвище ОСОБА_13 .
ОСОБА_1 , окрім сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має ще двох дітей: ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , (а.с.54,55). які проживають разом з нею та її чоловіком ОСОБА_6 за адресою АДРЕСА_2 в квартирі належній на праві власності позивачці.
Чоловік ОСОБА_1 - ОСОБА_16 є військовослужбовцем Збройних Сил України.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 навчається в 3-А класі Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 2 Охтирської міської ради Сумської області, що підтверджується довідкою Охтирської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 2 Охтирської міської ради Сумської області від 13.01.2023 року № 01, в якій зазначено, що батько ОСОБА_2 не бере участі у вихованні дитини.
Згідно характеристики Охтирської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 Охтирської міської ради Сумської області ОСОБА_3 виховує мати ОСОБА_1 , яка відповідально ставиться до виховання та навчання дитини. Ренат завжди має охайний вигляд, чистий одяг. Хлопчик забезпечений всім необхідним шкільним приладдям та речами, які необхідні для навчання в школі. Вдома створено всі необхідні умови для нормального розвитку дитини. Мати підтримає постійний зв`язок зі школою та класним керівником, постійно відвідує батьківські збори та дотримується наданих рекомендацій.
Встановлено, що в сім`ї добрі взаємовідносини, дитина зростає в приємній обстановці, для неї створені всі необхідні умови для проживання та виховання, дітей троє, які між собою мають тісний контакт, вказані твердження знайшли своє підтвердження в суді.
Психолог ОСОБА_7 в судовому засіданні підтвердила, що дитина легко йде на контакт, орієнтується в рідних, найбільше довіряє татові ОСОБА_18 та мамі ОСОБА_19 .
З пояснень сторін, а також із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 звертався в поліцію стосовно вирішення питання про побачення з дитиною.
Суд викликав у судове засідання ОСОБА_2 для з`ясування його позиції по справі, однак, він жодного разу не з`явився, будь-яких заяв від нього не надійшло.
З листа Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області від 23.10.2020 року вбачається, що громадянин Азербайджану ОСОБА_2 на обліку Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області не значиться, дозвіл на імміграцію в Україну не оформлювався, посвідкою на постійне або тимчасове проживання не документувався, до адміністративної відповідальності не притягувався, рішення про примусове повернення чи видворення з території України та про заборону в`їзду на територію України не приймалося (а.с.40).
За даними інформації Державної прикордонної служби України від 29 травня 2023 року ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт серія НОМЕР_2 , 08.02.2023 року перетнув кордон, вибув з України пішоходом в пункті ОСОБА_21 (а.с.122).
Згідно довідки, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків наданої Новогродівським відділом державної виконавчої служби в Покровському районі Донецької області від 10.02.2022 року за № 1266 стягувачка ОСОБА_22 отримує частково аліменти з 15.01.2021 року по 31.01.2022 року, за боржником наявна заборгованість в сумі 37699,60 грн. (а.с. 41).
Стаття 157 СК України врегульовує відносини вирішення батьками питань щодо виховання дитини. Питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою цієї статті. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини. Батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов`язків тим з них, хто проживає окремо від дитини.
За частинами першою, другою статті 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 160 СК України, місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
Згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Відповідно до ч. 4 ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна. У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.
Отже, місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків або одного з них, з ким вона проживає. Місце проживання дитини цього віку визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. При цьому не має значення, чи знаходяться батьки у шлюбі між собою, чи проживають вони спільно. Крім того, питання про визначення місця проживання дитини має вирішуватися не тільки з урахуванням інтересів кожного з батьків, а перш за все з урахуванням прав та законних інтересів дитини - її права на належне батьківське виховання, яке повною мірою може бути забезпечене тільки обома батьками; права на безперешкодне спілкування з кожним з батьків, здійснення обома батьками якого є запорукою нормального психічного розвитку дитини.
Частинами 1, 2 стаття 161 СК України визначено, що якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
Отже, найкращі інтереси дітей повинні мати першочергове значення. При цьому найкращі інтереси дитини можуть залежно від їх характеру та серйозності перевищувати інтереси батьків (правовий висновок Верховного Суду України від 29 листопада 2017 року в справі № 6-1945цс17).
При визначенні місця проживання дитини судами необхідно встановлювати не лише наявність або відсутність виняткових обставин, коли дитина має бути розлучена зі своєю матір`ю, а крізь призму врахування найкращих інтересів дитини встановлювати та надавати належну правову оцінку іншим обставинам справи, які мають значення для правильного вирішення спору.
Таким чином, при розгляді справ щодо місця проживання дитини суди насамперед мають виходити з інтересів самої дитини (враховуючи, при цьому, сталі соціальні зв`язки, місце навчання, психологічний стан тощо) та балансу між інтересами дитини, правами батьків на виховання дитини й обов`язком батьків діяти в її інтересах.
Отже, суд, розуміючи, що спір стосується вкрай чутливої сфери правовідносин, керуючись положеннями Конвенції про права дитини (в якій реалізовано принцип домінанту інтересів дитини над усіма іншими), ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року, з урахуванням встановлених обставин справи, зокрема, ставлення матері та батька до своїх батьківських обов`язків, інтересів дитини, уваги і турботи батьків, розвитку дитини в спокійному та стійкому середовищі, в атмосфері любові, емоційної стабільності та матеріальної забезпеченості, суд приходить до висновку про необхідність визначення місця проживання ОСОБА_3 за місцем проживання матері.
Висновок суду.
Таким чином, аналізуючи приведені докази, даючи їм оцінку в їх сукупності, з урахуванням вищевказаних обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінюючи у справі докази в цілому, так і кожний доказ, який міститься у справі, з урахуванням принципів розумності, пропорційності, виваженості, справедливості, балансу інтересів сторін, меж дозволеного втручання, вирішуючи справу в межах заявлених вимог, з урахуванням наданих доказів, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13,76, 81, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити місце проживання малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 за місцем її проживання.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення складено 07 липня 2023 року.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду Т. О. Ярошенко
Суд | Охтирський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2023 |
Оприлюднено | 10.07.2023 |
Номер документу | 112038982 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Ярошенко Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні