Справа № 2-713/11
Провадження №: 6/752/299/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.06.2023 року Голосіївський районний суд міста Києва,
складі: головуючого судді - Мазура Ю.Ю.
за участі секретаря судового засідання - Луценко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Голосіївський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження, -
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2023 року ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою про заміну сторони (боржника) виконавчого провадження, яке відкрито на підставі виконавчого листа № 2-713/11, виданого 30.05.2012 Голосіївським районним судом м. Києва.
Свою заяву заявник обґрунтовує тим, що на виконанні Голосіївського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавче провадження № НОМЕР_3 з примусового виконання виконавчого листа 2-713/11, виданого 30.05.2012 Голосіївським районним судом м. Києва про стягнення з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 коштів у сумі 88445,41 грн. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер. ОСОБА_1 звернувся до державного нотаріуса Другої київської нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті свого батька ОСОБА_4 .
Враховуючи наведене, заявник просить замінити сторону (стягувача) виконавчого провадження, яке відкрито на підставі виконавчого листа № 2-713/11, виданого 30.05.2012 Голосіївським районним судом м. Києва, а саме: боржника ОСОБА_4 на його правонаступника ОСОБА_1 .
Заявник в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В поданій заяві представник заявника зазначив, що просить провести розгляд заяви за відсутності сторони заявника, заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Заінтересовані особи в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, пояснення чи заперечення на заяву до суду не надійшли.
Суд вважає за можливе розглядати заяву у відсутність сторони, яка не з`явилася в судове засідання, оскільки згідно ч.3 ст.442 ЦПК України, їх неявка не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає необхідним задовольнити заяву про заміну сторони виконавчого провадження, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 17.05.2021 позов ОСОБА_2 до ОСОБА_4 про стягнення боргу та процентів за договором позики - задоволено. Стягнуто з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 борг в сумі 79600,00 грн. та три відсотки річних від простроченої суми за час прострочення в розмірі 8845,41 грн., а всього - 88445,41 грн. Стягнуто з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 861,10 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120,00 грн., а всього судових витрат 981,10 грн. Стягнуто з ОСОБА_4 на користь держави судовий збір в сумі 23,35 грн.
На виконанні Голосіївського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавче провадження № НОМЕР_3 з примусового виконання виконавчого листа 2-713/11, виданого 30.05.2012 Голосіївським районним судом м. Києва.
27.02.2022 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 08.03.2022.
Як вбачається з довідки про склад спадкоємців за вих. № 156/02-14 від 18.01.2023 державного нотаріуса Другої нотаріальної контори, ОСОБА_1 звернувся із заявою про прийняття спадщини після смерті свого батька ОСОБА_4 , інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не звертались, свідоцтва про право на спадщину не видавались.
Відповідно до відомостей з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна накладено арешт на нерухоме майно боржника ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 : реєстраційний номер обтяження 9056429; 15.09.2009 постанова АА № 184313, обтяжував: Відділ державної виконавчої служби Голосіївського районного управління юстиції у місті Києві; об`єкт обтяження: квартира, адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер обтяження 12616150; 01.06.2012 постанова про арешт майна та оголошення заборони його відчуження № 1328/8, обтяжував: Відділ державної виконавчої служби Голосіївського районного управління юстиції у місті Києві; об`єкт обтяження: невизначене майно, все нерухоме майно.
Частиною першою статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону та пункту 6 розділу І Інструкції під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну (п.3 ч.3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження»).
Згідно з абзацом другим пункту 1 розділу II Інструкції виконавець при здійсненні виконавчого провадження зобов`язаний використовувати всі надані йому права та повноваження, необхідні для забезпечення неупередженого, ефективного, своєчасного і повного виконання рішення.
Частиною п`ятою статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
У силу пунктів 12, 13 Інструкції у разі вибуття однієї зі сторін виконавчого провадження (припинення юридичної особи, а також в інших випадках заміни сторони у виконавчому провадженні), якщо правовідносини допускають правонаступництво, виконавець за заявою сторони виконавчого провадження, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником. На підставі постановленої судом ухвали виконавець своєю постановою замінює сторону виконавчого провадження. Ухвала суду та постанова виконавця долучаються до виконавчого документа при його передачі до іншого органу державної виконавчої служби або приватного виконавця або поверненні його стягувану чи до суду.
Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Після заміни вибулої сторони виконавчого провадження її правонаступником виконавець продовжує виконання виконавчого провадження в порядку, встановленому Законом.
Підставами правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права симоги, переведення боргу (ст. 47 ЦК України).
Як уже зазначалося, згідно з пунктом 3 частини першої та другої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі припинення юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання її обов`язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва, смерті, оголошення померлим або визнання безвісно відсутнім стягувача чи боржника. Постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини.
Закінчення виконавчого провадження без належних правових підстав грубо порушує права стягувача на неупереджене, ефективне, своєчасне і в повному обсязі виконання судового рішення.
Із зазначеного нормативного регулювання випливає, що, дотримуючись засад законності, справедливості, неупередженості та об`єктивності виконавчого провадження, його гласності та відкритості, виконавець зобов`язаний вживати передбачених чинним законодавством заходів щодо примусового виконання рішень, належного вчинення виконавчих дій.
Отримавши дані про смерть фізичної особи - сторони виконавчого провадження, виконавець має отримати підтвердження чи спростування таких даних, звернувшись відповідно до пункту 3 частини третьої статті 18 Закону із запитом до органу державної реєстрації актів цивільного стану згідно з компетенцією останнього, визначеного Законом України від 01 липня 2010 року № 2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Після отримання даних про смерть сторони виконавчого провадження виконавець має звернутися до компетентних органів/осіб для отримання відомостей про заведення спадкової справи, видачу свідоцтва про право на спадщину. Це дасть змогу виконавцеві з`ясувати, які особи як спадкоємці померлої сторони виконавчого провадження зверталися за отриманням спадщини та що саме ними було успадковано згідно зі свідоцтвом про право на спадщину.
Отже, виконавець, установивши на підставі відповідних доказів факт смерті фізичної особи, яка була стороною виконавчого провадження, має вчинити дії щодо отримання даних, необхідних для вирішення питання про заміну такої сторони її спадкоємцями та надалі за заявою сторони звернутися до суду з відповідним поданням про заміну сторони виконавчого провадження.
Смерть, оголошення померлою або визнання безвісно відсутньою фізичної особи, яка була стороною виконавчого провадження, має виступати підставою для його закінчення лише коли виконання обов`язків такої особи чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва.
Вказані висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного суду від 03 листопада 2020 року у справі № 916/617/17.
Як вбачається з матеріалів справи, 27.02.2022 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 08.03.2022.
Згідно з частиною першою статті 608 ЦК України зобов`язання припиняється з смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов`язаним з його особою і у зв`язку з цим не може бути виконано іншою особою.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Статтею 1282 ЦК України передбачено, що спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що у разі смерті боржника за наявності спадкоємців відбувається заміна боржника в зобов`язанні.
Враховуючи зазначене вище, оскільки дані спірні правовідносини допускають правонаступництво, так як є зобов`язанням із сплати грошових коштів, та судом встановлено, що відбулась заміна боржника, то суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Голосіївський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження.
Керуючись ст.ст. 259, 260 ЦПК України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Голосіївський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
Замінити сторону (боржника) виконавчого провадження, яке відкрито на підставі виконавчого листа № 2-713/11, виданого 30.05.2012 Голосіївським районним судом м. Києва у цивільній справі № 2-713/11, а саме: ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер - свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 08.03.2022) його правонаступником ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ).
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Ю.Ю. Мазур
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2023 |
Оприлюднено | 11.07.2023 |
Номер документу | 112073581 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Мазур Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні