Рішення
від 28.06.2023 по справі 523/11535/22
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.06.2023

Справа № 523/11535/22

Провадження № 2/522/568/23

Приморський районний суд міста Одеси у складі: головуючий суддя Ярема Х.С.

при секретарі судового засідання Кніш Д.А.

за участю представника позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача- ОСОБА_2 ,відповідача ОСОБА_3

розглянув в загальному позовному провадженні справу

за позовом ОСОБА_4

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

про стягнення боргу.

ВСТАНОВИВ:

1.01.11.2022 за підсудністю надійшла справа за позовом ОСОБА_4 до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 .

2.Позивач (з урахуванням зміни предмета позову) просить суд стягнути з відповідача:

- заборгованість по суборендній платі за договором суборенди №1 від 21.12.2021 у розмірі 10 645 доларів США (еквівалент 432 187 грн. станом на 02.09.2022);

- вартість комунальних послуг за Договором суборенди №1 від 21.12.2021 у розмірі 131 069,70 грн.

- судовий збір у розмірі 5 632,57 грн.

3.07.12.2022 відкрито загальне позовне провадження.

4.23.12.2022 подано відзив на позовну заяву.

5.25.04.2023 закрито підготовче провадження.

6. ОСОБА_4 звернення до суду пояснює тим, що 21.12.2021 між ним як орендарем та ФОП ОСОБА_3 як суборендарем було укладено договір за яким передано в строкове платне користування приміщення в АДРЕСА_1 . Базова суборендна плата за 1 місяць 2000 дол. США. Крім того, за умовами договору Суборендар сплачує Орендарю комунальні послуги за фактом спожитих ресурсів згідно даних приладів обліку, встановлених в приміщенні. Нарахування комунальних послуг здійснюються з дати підписання акту приймання-передачі і до дати повернення приміщення. Позивач зазначає, що відповідач порушила умови договору щодо сплати суборендної плати, заборгованість з 21.12.2021 по 31.07.2022 становить 10 645,00 дол. США, а за комунальні послуги 131 069,70 грн. 18.05.2022 позивача отримав від відповідача лист з повідомленням про розірвання договору суборенди № 1 від 21.12.2021 з 19.06.2022, але оскільки повідомлення не було підписано суборендарем, то орендар не взяв його до уваги.

7.Відповідач заперечує проти позову. З моменту укладення договору суборенди 21.12.2021 ОСОБА_3 виконувала взяті на себе зобов`язання та своєчасно сплачувала суборендну плату та комунальні платежі. Проте фактично з початком війни з 24.02.2022 вона була позбавлена можливості вести в орендованому приміщенні підприємницьку діяльність, сплачувати орендну плату. Також вважає, що оскільки приміщення нею не використовувалось, вона не повинна сплачувати комунальні послуги. Крім того, заперечує розмір нарахованих їй до відшкодування комунальних послуг. Вважає, що військовий стан є форс-мажорною обставиною, яка є підставою для звільнення від сплати орендної плати з 24.02.2022 по травень 2022 року. Після зняття блокпостів в місті відповідач намагалась потрапити в орендоване приміщення, але позивач обмежив доступ до приміщення в період з кінця квітня 2022 року по липень 2022 року, що відповідач вважає підставою для звільнення її від орендної плати за даний період.

Судом встановлені такі фактичні обставини справи.

8.21.12.2021 між ОСОБА_4 (Орендар) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (Суборендар) було укладено Договір суборенди № 1 за умовами якого Орендар передає, а Суборендар приймає в строкове платне користування належне на праві власності ТОВ «АДОЛЬФ ЛТД» (Власник) приміщення площею 20,4 кв.м., в АДРЕСА_1 для використання з метою організації та розміщення в ньому кафе.

9.Згідно з п. 2.1. Договору приміщення вважається фактично переданим Орендарем та прийнятим Суборендарем в користування за цим Договором з моменту підписання Сторонами акту приймання-передачі.

10.Згідно з п. 3.1 Договору за користування приміщенням Суборендар сплачує Орендарю суборендну плату в порядку і розмірі, передбачені цим Договором. Суборендна плата не підлягає індексації. Суборендна плата за один місяць суборенди з урахуванням ПДВ становить суму в гривнях, що еквівалентна Базовій суборендній платі в доларах США за один місяць за міжбанківським курсом продажу долара США, встановленого в інтернет ресурсі www.minfin.com.ua станом на момент закриття торгів дня, що передує дню виставлення відповідного рахунку Орендарем. Базова суборендна плата за 1 (один) місяць становила суму у розмірі 2000 доларів США.

11.Згідно з п. 3.4 Договору Суборендар сплачує Орендарю комунальні послуги за фактом спожитих ресурсів, за тарифами, затвердженими відповідними постачальниками таких послуг, згідно даних приладів обліку, встановлених в Приміщенні (електроенергія, водопостачання, водовідведення, газопостачання та ін). Нарахування комунальних послуг Суборендареві здійснюються Орендарем, з дати підписання Сторонами Акту приймання-передачі і до дати повернення Приміщення Орендарю за Актом повернення Приміщення (включно).

12.Згідно з п. 5.1 Договору строк суборенди складає 12 місяців, що починається з дати передачі приміщення, визначеного в п. 1.1 даного Договору, в суборенду за актом приймання-передачі приміщення. За 1 місяць до закінчення строку суборенди, Суборендар повинен письмово повідомити Орендаря про намір припинити договір суборенди. Якщо Суборендар не повідомим Орендаря про намір припинити договір суборенди, строк Договору суборенди пролонгується на 12 місяців на тих самих умовах Договору. У разі не погодження Сторонами умов продовження цього Договору, він припиняє свою дію в порядку, передбаченому цим Договором.

13.Згідно з п. 8.1. 8.4. Договору сторона, яка порушила своє зобов`язання за Договором, звільняється від відповідальності за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за Договором, якщо вона доведе, що таке невиконання або неналежне виконання сталося внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). До форс-мажорних обставин належать війна, пожежа, повінь, землетрус, заборонні заходи законодавчого та/або вищих виконавчих органів державної влади та інші надзвичайні події або обставини, які Сторона не могла передбачати та запобігти, що перебувають поза контролем Сторони та перешкоджають можливості виконання Стороною своїх зобов`язань за цим Договором. Форс-мажорні обставини повинні бути підтверджені Торгово-промисловою палатою України або її компетентним органом того регіону, в якому виникли такі обставини. Та з Сторін, яка знаходиться під впливом форс-мажорних обставин, зобов`язана негайно, але в будь-якому випадку не пізніше 7 (семи) робочих днів з дати їх настання, проінформувати іншу Сторону про такі обставини.

14.Згідно з п. 9.4. Договору у разі виникнення обставин з вини Орендаря, що виключають можливість Суборендаря використовувати приміщення за цільовим призначенням більш, ніж 30 (тридцять) календарних днів поспіль (крім випадків, передбачених п.4.2.4 Договору), даний Договір може бути достроково розірваний за ініціативою Суборендаря на умовах, передбачених цим Договором.

15.Згідно з п. 9.5. Договору, у разі дострокового розірвання Договору суборенди з ініціативи Орендаря в односторонньому порядку, крім випадків, зазначених у п.9.2 - п.9.3 Договору, Орендар зобов`язаний письмово повідомити Суборендаря про розірвання Договору, не пізніше, ніж за 1 місяць до дати розірвання. У разі дострокового розірвання Договору суборенди з ініціативи Суборендаря в односторонньому порядку, крім випадків, зазначених у п.9.4 Договору, Суборендар зобов`язаний письмово повідомити Орендаря про розірвання Договору, не пізніше, ніж за 1 місяць до дати розірвання.

16.Згідно з Актом прийому-передачі приміщення до договору суборенди №1 від 21.12.2021 Орендар ОСОБА_4 передав, а суборендар ОСОБА_3 прийняла в строкове платне користування приміщення.

17.18.05.2022 ФОП ОСОБА_3 повідомленням про розірвання Договору суборенди № від 21.12.2021 проінформувала ОСОБА_4 про розірвання Договору суборенди в односторонньому порядку з 19.06.2022 на підставі п. 9.5 Договору та ст. 651 ЦК України. Повідомлення не підписано ОСОБА_3 .

18.У відповідь на повідомлення, 01.06.2022 ОСОБА_4 повідомив ФОП ОСОБА_3 про невиконання нею зобов`язань щодо оплати суборендної плати за квітень, березень, травень в загальному розмірі 6 000 доларів США та інших платежів (відшкодування комунальних послуг з квітня по травень) в розмірі 101283,00 грн. та запропонував узгодити строки та розміри оплати відповідних платежів підписанням відповідного гарантійного листа, після чого погодився розглянути питання розірвання договору.

19.Згідно з розрахунком позивача про заборгованості становить:

- по суборендній платі за 10 днів грудня 2021 року по липень 2022 року включно 10645,00 доларів США;

- за комунальні послуги за 10 днів грудня 2021 року по липень 2022 включно 131069,70 грн.

20.Згідно з Актом звірки взаємних розрахунків між ТОВ «Адольф ЛТД» (власник) та ОСОБА_4 (орендар), ОСОБА_4 сплатив комунальні послуги власнику за період з листопада 2021 по липень 2022, станом на 31.07.2022 борг ОСОБА_4 по оплаті комунальних послуг складає 2 519,70 грн.

21.Довідкою №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 Торгово-промислова палата України (надалі - ТПП) засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року (копія довідки додається); ТПП підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Висновки суду.

22.Предметом спору є стягнення з суборендаря орендної плати, комунальних послуг з підстав невиконання умов договору в цій частині.

23.В свою чергу суборендар заперечував фактичне використання приміщення в силу запровадження воєнного стану в Україні з 24.02.2022, що вважає форс-мажорною обставиною, яка виключає обов`язок сплати як орендних платежів, та платежів по утриманню майна.

24.У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

25.Згідно з ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

26.Між сторонами виникли правовідносини оренди (суборенди) на підставі договору суборенди №1 від 21.12.2021.

27.За приписами ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

28.Згідно з ст. 774 ЦК України передання наймачем речі у володіння та користування іншій особі (піднайм або суборенда) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом. Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

29.Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

30.Частиною 1 ст. 530 ЦК України закріплено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

31.Згідно ст. 524 ЦК України, зобов`язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов`язання в іноземній валюті.

32.З Договору суборенди №1 від 21.12.2021 вбачається, що базова ставка орендної плати визначена в сумі 2 000 доларів США на місяць, а фактична оплата здійснюється в гривнях, що еквівалентно базовій суборендній платі в доларах США за один місяць за міжбанківським курсом продажу долара США, встановленого в інтернет ресурсі www.minfin.com.ua станом на момент закриття торгів дня, що передує дню виставлення відповідного рахунку Орендарем.

33.З розрахунку боргу зробленого позивачем вбачається, що загальна сума заборгованості суборендаря з орендної плати складає 10645 доларів США (645 доларів як 1/3 за грудень місяць 2021 року та 10 000 доларів за п`ять місяців (березень-липень 2022 року)).

34. Однак відповідач посилається на обставини непереборної сили, які унеможливили виконання зобов`язань за договорами оренди нерухомого майна в період з 24.02.2022 по травень 2022 року, що, на переконання відповідача, є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог позивача в цій частині.

35.Суд з такими доводами відповідача не погоджується.

36.Визначення обставин непереборної сили дається у Законі України "Про торгово-промислові палати в Україні".

37.Відповідно до ч. 2 ст. 14-1 вказаного Закону, форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

38.До надзвичайних можна зарахувати такі обставини, настання яких сторони не очікують за звичайного перебігу справ, і настання яких добросовісна та розумна сторона не могла очікувати та передбачити навіть, якби проявила достатньої міри обачливість. Невідворотними ж є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належної міри обачливості та застосування розумних заходів із запобігання таким наслідкам. Тобто ключовою умовою є те, що форс-мажор робить неможливим виконання зобов`язання у принципі, незалежно від тих зусиль і матеріальних витрат, яких сторона зазнала чи могла зазнати, а не лише таким, що викликає складнощі або є економічно невигідним.

39.Форс-мажор (переклад з французької мови - вища сила) - це непередбачувані обставини, які не залежать від волі сторін договору, за яких неможливо виконати покладені на них зобов`язання.

40.Компетентними органами щодо засвідчення обставин непереборної сили законодавством визначено Торгово-промислову палату України та 25 регіональних торгово-промислових палат: 24 обласних та міста Києва (далі - ТПП).

41.Згідно із ч. 1 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

42.Відповідно до ч. 2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" та п. 3.1 Регламенту, засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (далі також - Регламент ТПП) форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами.

43.Згідно із п.3.3. Регламенту ТПП, сертифікат (у певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі - Сертифікат) - документ, за затвердженими Президією ТПП України відповідними формами, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.

44.За результатами розгляду документів ТПП України/регіональна ТПП видає сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (п. 6.11. Регламенту ТПП).

45.Повідомлення про форс-мажор має бути направлено іншій стороні якнайшвидше. Хоча й форс-мажорні обставини впливають, як правило, на одну сторону договору (виконавця), але вони мають негативні наслідки, насамперед, для іншої сторони договору, яка не отримує його належне виконання. Отже, своєчасне повідомлення іншої сторони про настання форс-мажорних обставин спрямоване на захист прав та інтересів іншої сторони договору, яка буде розуміти, що не отримає вчасно товар (роботи, послуги) та, можливо, зможе зменшити негативні наслідки форс-мажору.

46.Аналогічний підхід міститься в узагальнених нормах європейського звичаєвого права.

47.Так, у Принципах міжнародних комерційних договорів (Принципи УНІДРУА в редакції 2016 року) у ч.3 ст.7.1.7 "Непереборна сила (форс-мажор)" вказано, що сторона, яка не виконала зобов`язання, має повідомити іншу сторону про виникнення перешкоди та її вплив на здатність виконувати зобов`язання. Якщо повідомлення не отримане іншою стороною протягом розумного строку після того, як сторона яка не виконала дізналася або могла дізнатися про перешкоду, вона несе відповідальність за збитки, які стали результатом неотримання повідомлення.

48.У Принципах європейського договірного права (ст. 8.108 (3), присвячена питанням форс-мажору) указано, що сторона, яка не виконує зобов`язання, має впевнитися в тому, що повідомлення про перешкоду та її вплив на виконання інша сторона отримала впродовж розумного строку після того, як сторона, яка не виконує, дізналася або повинна була дізнатися про ці перешкоди. Інша сторона має право на компенсацію збитків, завданих внаслідок неотримання такого повідомлення.

49.Згідно ст. 79 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про договори міжнародної купівлі-продажу товарів від 11.04.80, яка набула чинності для України з 01.02.91, визначено, що сторона не несе відповідальності за невиконання будь-якого зі своїх зобов`язань, якщо доведе, що воно було зумовлене перешкодою поза її контролем і що від неї нерозумно було очікувати взяття до уваги цієї перешкоди під час укладення договору або уникнення чи подолання цієї перешкоди чи її наслідків. Сторона, яка не виконує свого зобов`язання, повинна повідомити іншу сторону про перешкоду і про її вплив на її здатність виконання. Якщо інша сторона не отримала повідомлення протягом розумного строку після того, як про цю перешкоду стало чи повинно було стати відомо стороні, яка не виконує свого зобов`язання, ця остання сторона несе відповідальність за збитки, які є результатом того, що таке повідомлення не було отримане.

50.Наведеними нормами чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов`язує учасників справи діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у них прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне та своєчасне (без суттєвих затримок та зайвих зволікань) виконання своїх зобов`язань.

51.Згідно з ст. 617 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, звільнена від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

52.Пунктами 8.1. 8.4. укладено між сторонами Договору визначено, що сторона, яка порушила своє зобов`язання за Договором, звільняється від відповідальності за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за Договором, якщо вона доведе, що таке невиконання або неналежне виконання сталося внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). До форс-мажорних обставин належать війна, пожежа, повінь, землетрус, заборонні заходи законодавчого та/або вищих виконавчих органів державної влади та інші надзвичайні події або обставини, які Сторона не могла передбачати та запобігти, що перебувають поза контролем Сторони та перешкоджають можливості виконання Стороною своїх зобов`язань за цим Договором. Форс-мажорні обставини повинні бути підтверджені Торгово-промисловою палатою України або її компетентним органом того регіону, в якому виникли такі обставини. Та з Сторін, яка знаходиться під впливом форс-мажорних обставин, зобов`язана негайно, але в будь-якому випадку не пізніше 7 (семи) робочих днів з дати їх настання, проінформувати іншу Сторону про такі обставини.

53.Загальновідомим є факт збройної (військової) агресії рф проти України.

54.У зв`язку з військовою агресією Росії проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який в подальшому продовжено.

55.Виходячи з положень п.8.4 Договору, відповідач зобов`язана була повідомити позивача про неможливість виконання нею своїх зобов`язань за договором у зв`язку із наявністю форс-мажорних обставин, протягом семи робочих днів від початку настання дії таких обставин.

56.Однак, будь-яких доказів такого повідомлення позивача, відповідач не надає.

57.Суд звертає увагу, що в повідомленні від 18.05.2022, адресованому позивачу, про розірвання договору суборенди відповідач не зазначає про наявність таких форс-мажорних обставин, а саме повідомлення нею не підписано.

58.Щодо посилання відповідача на лист Торгово-промислової палати від 28.02.2022.

59.Так 28.02.2022 ТПП України видала лист-підтвердження про настання форс-мажорних обставин, утім такий лист не може слугувати абсолютним доказом неможливості виконати зобов`язання для всіх без виключення суб`єктів господарювання. І навіть в самому листі є застереження про те, що обставини є надзвичайними та невідворотними за зобов`язаннями, виконання яких стало неможливим у встановлений термін, але аж ніяк не для всіх зобов`язань.

60.Тобто, головним є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов`язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести.

61.Щоб засвідчити форс-мажорні обставини стороні необхідно звернутися до Торгово-промислової палати, а для того, щоб отримати сертифікат про форс-мажорні обставини, потрібно довести причинно-наслідковий зв`язок між зобов`язаннями, які сторона не може виконати, та обставинами (їхнім результатом), на які сторона посилається, як на підставу неможливості виконати зобов`язання. Утім відповідачем не надано належних та допустимих доказів наявності форс-мажору у спірних правовідносинах (відповідний сертифікат Торгово-промислової палати).

62.У матеріалах справи відсутній сертифікат (довідка), виданий Торгово-промисловою палатою України чи уповноваженими регіональними торгово-промисловими палатами, що засвідчують наявність форс-мажорних обставин, які впливають на виконання зобов`язань за спірними договорами.

63.Для застосування форс-мажору (обставин непереборної сили) як умови звільнення від відповідальності та відмови у задоволенні позову у повному обсязі, покликаючись на введення воєнного стану в Україні та введення спеціального режиму перебування в окремих районах міста, відповідач стверджує, що ці обставини (форс-мажорні) зумовили неможливість виконання умов договорів.

64.Разом з тим, одне лише передбачене законом віднесення воєнного стану до форс-мажорних обставин та введення спеціального режиму перебування в окремих районах міста Одеси у зв`язку з цим станом, не свідчить про існування форс-мажору у конкретних правовідносинах сторін, де така обставина може стати форс-мажорною лише у випадку, якщо особа доведе, що конкретний обмежувальний захід, запроваджений в рамках воєнного стану (надзвичайного стану, надзвичайної ситуації тощо), унеможливлює виконання взятих зобов`язань.

65.У постанові Верховного Суду від 30.11.2021 у справі №913/785/17 визначено, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості виконання зобов`язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов`язання.

66.Доведення наявності непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов`язання. Саме вона має подавати відповідні докази в разі виникнення спору.

67.Крім того, у разі здійснення господарської діяльності особа має усвідомлювати, що така діяльність здійснюється нею на власний ризик, особа має здійснювати власний комерційний розрахунок щодо наслідків здійснення відповідних дій, самостійно розраховувати ризики настання несприятливих наслідків в результаті тих чи інших її дій та самостійно приймати рішення про вчинення (чи утримання від вчинення) таких дій. Ризик є однією із ознак підприємницької діяльності. Принцип комерційного розрахунку та власного комерційного ризику є одним із принципів господарської діяльності. Тому правові підстави перекладати комерційний ризик відповідача на фізичну особу позивача шляхом звільнення першого від виконання прийнятих зобов`язань відсутні.

68.Відтак, твердження відповідача про те, що несплата заборгованості за оренду нерухомого майна сталася з причин настання форс-мажорних обставин в період з 24.02.2022 по травень 2022 року, є необґрунтованим.

69.Щодо посилання відповідача на те, що в період з травня по липень 2022 року вона не мала змоги потрапити до орендованого приміщення, то ці твердження не спростовують обов`язку сплати орендної плати за приміщення, незалежно від того використовувала його відповідач, чи ні.

70.Враховуючи наведене, суд вважає вимоги позивача щодо стягнення суми орендної плати в розмірі 10 645 доларів США обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

71.Що стосується визначення в рішенні суду еквівалента суми боргу в також в національній валюті (як просить в даному випадку позивач), то зазначення судом у своєму рішенні двох грошових сум, які необхідно стягнути з боржника, внесло двозначність до розуміння суті обов`язку боржника, який має бути виконаний примусово за участю державного виконавця. У разі зазначення у судовому рішенні про стягнення суми коштів в іноземній валюті з визначенням еквівалента такої суми у гривні стягувачеві має бути перерахована вказана у резолютивній частині судового рішення сума в іноземній валюті, а не її еквівалент у гривні (постанова від 04.07.2018 у справі № 14-134цс18, Велика Палата Верховного Суду).

72.Крім цього, у зв`язку із неналежним виконанням відповідачем умов договору суборенди в частині своєчасної сплати за житлово-комунальні послуги, позивач просить стягнути з відповідача цей борг, який згідно з розрахунком становить 131069,70 грн. за 10 днів грудня 2021 року та за січень-липень 2022 року.

73.Даний розрахунок відповідачем не спростовано. Доказів, що вона сплачувала ці послуги нею не надано. Також відповідач не погоджувався з розміром нарахованих послуг, однак не довів, що показники лічильників є іншими, не просив витребувати відповідні дані у позивача.

74.Відповідач посилається на відсутність у неї заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг з огляду на те, що з 24.02.2022 і по теперішній час відповідач не користувалась орендованим приміщенням, а відтак не користувалась комунальними послугами, що згідно п. 3.4 Договору, не покладає на неї обов`язок ці послуги оплачувати.

75.Згідно з п. 3.4 Договору обов`язок суборендаря є сплачувати (відшкодовувати) Орендарю комунальні послуги за фактом спожитих ресурсів, за тарифами, затвердженими відповідними постачальниками таких послуг, згідно даних приладів обліку, встановлених в Приміщенні (електроенергія, водопостачання, водовідведення, газопостачання та ін.), нарахування яких Суборендареві здійснюються Орендарем, з дати підписання Сторонами Акту приймання-передачі і до дати повернення Приміщення Орендарю за Актом повернення Приміщення (включно).

76.Суд зазначає, що спожитими ресурсами (електроенергія, водопостачання, водовідведення, газопостачання та ін.) вважаються ті комунальні послуги, які були надані відповідними організаціями, а не тільки ті комунальні послуги, які були використані відповідною особою.

77.Непроживання особи у квартирі, яка належить їй на праві власності, та факт відсутності її реєстрації у цій квартирі не звільняє її від обов`язку нести витрати з оплати житлово-комунальних послуг, які були надані (постанова Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 757/29813/17-ц). За аналогією це стосується й оренди нежитлових приміщень.

78.Отже, сама по собі відсутність відповідача в даному приміщенні в цей період не є підставою для звільнення її від оплати наданих комунальних послуг.

79.За таких обставин, суд дійшов висновку про обгрунтованість позову в частині стягнення 131069,70 грн. відшкодування комунальних послуг за Договором суборенди №1 від 21.12.2021.

80.За таких обставин суд дійшов висновку про обгрунтованість позову та задовольняє його повністю.

81.Згідно ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 5 632,57 грн.

Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_4 задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 заборгованість по суборендній платі у розмірі 10 645 доларів США та вартість комунальних послуг в розмірі 131 069,70 гривень.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 судовий збір у розмірі 5 632,57 грн.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 10.07.2023.

Суддя Ярема Х.С.

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення28.06.2023
Оприлюднено11.07.2023
Номер документу112077890
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —523/11535/22

Рішення від 28.06.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ярема Х. С.

Рішення від 28.06.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ярема Х. С.

Ухвала від 25.04.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ярема Х. С.

Ухвала від 25.04.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ярема Х. С.

Ухвала від 25.04.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ярема Х. С.

Ухвала від 25.04.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ярема Х. С.

Ухвала від 25.04.2023

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ярема Х. С.

Ухвала від 07.12.2022

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Ярема Х. С.

Ухвала від 26.09.2022

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Кисельов В. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні