МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
11 липня 2023 р. № 400/3354/22 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Біоносенко В. В., розглянувши адміністративну справу
за позовомМиколаївського обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, вул. Потьомкінська, 17,Миколаїв,54005, до Товариства з обмеженою відповідальністю " ТД ЛАКМА", вул. Декабристів, 34,Миколаїв,54001, простягнення заборгованості в сумі 36080,89 грн.,
В С Т А Н О В И В:
Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Лакма" про стягнення адміністративно господарських санкцій та пені в сумі 36080,89 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що що відповідач несвоєчасно подав звіт за формою № 10-ПОІ за 2020 рік, не працевлаштував осіб з інвалідністю та не сплатив самостійно адміністративно-господарські санкції. Загальна сума заборгованості за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік складає 36080,89 грн, з яких адміністративно-господарські санкції 26703,85 грн та пеня 9377,04 грн.
Відповідач надав відзив, у якому вказав на пропуску позивачем строку звернення до суду та просив залишити позовну заяву без розгляду. Також, відповідач вказав, що позивачу було відомо про існування товариства та середньооблікову штатну кількість працівників. До того ж, позивач має законодавчо передбачену можливість отримувати необхідну інформацію від Пенсійного фонду України.
Суд розглянув справу 11.07.2023 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін та проведення судового засідання.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 9, 10 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі Закон № 875) підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70, передбачено, що звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням з Держстатом.
У зв`язку з неподанням звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік до 1 березня 2021 року, позивач звернувся до ТОВ "ТД Лакма" з листом від 19.03.2021 №06.2-10/02/470 про необхідність подачі звіту за 2020 рік .
Як зазначає відповідач, зазначеного листа ним отримано не було.
Разом з цим, позивач доказів його отримання відповідачем суду не надав.
17.02.2022 ТОВ "ТД Лакма" подало до Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Звіт за формою № 10-ПОІ за 2020 рік, в якому зокрема зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (рідок 1) у 2020 році 13 осіб, з них середньооблікова кількість працівників, яким встановлена інвалідність 0 осіб, кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати 1 особа, фонд оплати праці штатних працівників у 2020 році 694,3 грн, середньорічна заробітна плата штатного працівника -53411 грн.
З даного звіту позивач розрахував суму адміністративно-господарських санкцій та пені.
Відповідно до ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог.
Тобто, для суб`єкта владних повноважень строк звернення обчислюється не з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, а саме з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на звернення з відповідним позовом.
Отже, саме день виникнення підстав для стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені має бути встановлений судом для висновку про дотримання чи порушення строку звернення.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону № 875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Отже, адміністративно-господарські санкції за 2020 рік відповідач мав сплатити до 15 квітня 2021 року. Таким чином, з 16.04.2021 р. у позивача виникла підстава для звернення до суду з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій за рішенням суду. Строк звернення до суду сплив 16.07.2021 р., а позов до суду подано 05.07.2022 р.
Про поважність підстав пропуску строку звернення до суду позивач у позові не зазначив, поновити строк не просив, відповіді на відзив зі своїми аргументами проти доводів відповідача не подавав.
Суд вважає хибною позицію, що підстава для стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені виникла лише з дати подання відповідачем звіту за формою № 10-ПОІ за 2020 рік, оскільки за неподання такого звіту передбачено інший вид юридичною відповідальності для керівника товариства. Натомість, невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю тягне за собою нарахування адміністративно-господарських санкцій на товариство, строк сплати яких чітко встановлений ч. 4 ст. 20 Закону № 875.
Навіть у випадку неподання роботодавцем звіту за формою № 10-ПОІ позивач має можливість встановити дотримання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю шляхом обміну інформацією з Пенсійним фондом України або органами Держпраці, як слушно зазначив відповідач.
Про вчинення будь-яких дій, направлений на встановлення середньооблікової кількості працівників відповідача та дотримання ним нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю позивач у позові не зазначив.
Таким чином, судом після відкриття провадження у справі виявлено факт пропуску позивачем строку звернення до суду, про поновлення пропущеного строку звернення позивач не заявляв.
Частиною 3 ст. 123 КАС України передбачено, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.123, п.8 ч.1 ст. 240 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Позов Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Потьомкінська, 17, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 20917114) до товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Лакма" (вул. Декабристів, 34, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 33437045) про стягнення заборгованості в сумі 26703,85 грн залишити без розгляду.
2. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя В. В. Біоносенко
Суд | Миколаївський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2023 |
Оприлюднено | 13.07.2023 |
Номер документу | 112121275 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо праці, зайнятості населення, у тому числі зайнятості населення, з них зайнятості осіб з інвалідністю |
Адміністративне
Миколаївський окружний адміністративний суд
Біоносенко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні