Рішення
від 12.07.2023 по справі 379/227/23
ТАРАЩАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер: 379/227/23

Провадження № 2/379/103/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

12 липня 2023 рокум.Тараща

Таращанський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Шабрацького Г.О.,

за участю секретаря судового засідання Носач Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного державного навчально-курсового комбінату про стягнення моральної шкоди,

В С Т А Н О В И В :

23.02.2023 року позивачка звернулася до суду з уточненою позовною заявою в якій просила стягнути з Київського обласного державного навчально-курсового комбінату суму морального збитку у розмірі 150000 гривень. Свою заяву обґрунтувала тим, що відповідно до судового наказу Таращанського районного суду Київської області від 21.10.2021 року № 379/993/21 було стягнуто з Київського обласного державного навчально-курсового комбінату на користь ОСОБА_1 заборгованість з нарахованої, але невиплаченої заробітної плати в сумі 49932,52 гривні. Станом на теперішній час ці кошти позивачці не виплачені внаслідок чого вона змушена виживати на мінімальну пенсію.

Позивачка зазначає, що із незаконними діями відповідача їй була завдано непоправиму моральну шкоду, що полягає у сильних душевних стражданнях. Позивачка розраховувала на ці гроші оскільки їй іноді не було на що купити продуктів та лікуватися. Позивачка вказує, що завданою їй моральною шкодою, є прямий причинний зв`язок, враховуючи характер та обсяг завданих їй моральних і фізичних страждань, втрат немайнового характеру, тому вважає, що є всі підстави для стягнення на її користь моральної шкоди у сумі 150000 грн.

13.02.2023 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану справу передано на розгляд судді Шабрацькому Г.О.

14.02.2023 ухвалою судді Таращанського районного суду було залишено без руху позовну заяву та надано термін для усунення недоліків вказаної позовної заяви.

23.02.2023 на виконання ухвали від 14.02.2023 позивач ОСОБА_1 надала заяву в якій усунула вказані недоліки.

Ухвалою судді від 24.02.2023 відкрито провадження у справі.

У судове засідання позивачка не з`явилась, надала суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Відповідач в судове засідання повторно свого представника не направив, про час і місце судового засідання повідомлений у встановленому порядку. Враховуючи, що у справі є достатні відомості про правовідносини сторін, відповідач належним чином повідомлений про місце і час судового засідання, однак відзиву на позовну заяву, заяв та клопотань до суду не подав, позивач не заперечує проти ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів, суд розглядає справу у відсутність відповідача у заочному порядку відповідно до ст.ст. 280, 281 ЦПК України.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом встановлено, що відповідно до судового наказу Таращанського районного суду Київської області від 21.10.2021 року № 379/993/21 було стягнуто з Київського обласного державного навчально-курсового комбінату на користь ОСОБА_1 заборгованість з нарахованої, але невиплаченої заробітної плати в сумі 49932,52 гривні (а.с.8).

Встановлено, що державним виконавцем Таращанського відділу державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) Кустовською О.М. було відкрито виконавче провадження № 67987424 від 23.12.2021 року за заявою позивача про примусове виконання судового наказу №379/993/21 виданого 07.12.2021 року про стягнення з відповідача на користь позивачки заборгованості з нарахованої, але не виплаченої заробітної плати в сумі 49932,52 гривні ( а.с 12).

Встановлено, що 20.01.2022 року державним виконавцем Таращанського відділу державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) Кустовською О.М. було винесено постанову про опис та арешт майна (коштів) боржника Київського обласного державно навчального-курсового комбінату (а.с.14).

Судом також встановлено, що відповідно до листа Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Київ) від 02.12.2022 №Ко-5829 від 02.12.2022, Таращанським відділом державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) встановлено, що на примусовому виконанні у відділі перебуває зведене виконавче провадження №68059993 до складу якого входить і виконавче провадження №67987424 з примусового виконання судового наказу № 379/993/21 від 07.12.2021 року, виданого Таращанським районним судом Київської області про стягнення з відповідача на користь позивачки заборгованості з нарахованої, але не виплаченої заробітної плати в сумі 49932,52 гривні. В ході проведення виконавчих дій відділом повідомлено, що згідно інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта відомості відсутні. В ході проведення виконавчих дій неодноразово встановлено, що на рахунках боржника кошти відсутні. (а.с.18).

З постанови ЛКК №92 від 21.02.2023 року виданої ОСОБА_1 , Комунальним некомерційним підприємством Таращанської міської ради « Таращанський центр первинної медичної медико-санітарної допомоги», вбачається, діагноз: артеріальна гіпертензія ІІ ст., ризик середній, атеросклеротичний кардіосклероз, остеохондроз грудо-поперекового відділу хребта період загострення. За станом здоров`я потребує постійного амбулаторного лікування (а.с.48)

Відповідно до загальних засад відшкодування моральної шкоди, визначених ст.23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Так, моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Згідно із ч.3,4 ст.23 ЦК України, якщо інше не встановлено законом, моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

У пунктах третьому та четвертому постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» судам роз`яснено, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Відповідно до чинного законодавства, моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

У позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому саме полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.

Таким чином, моральна шкода є категорією об`єктивною, тому, встановлюючи факт наявності такої шкоди, слід керуватися не лише тими критеріями, які зумовлюють суб`єктивне сприйняття потерпілого (почуття, емоції), а й тими, які характеризують її зовнішній прояв - порушення усталеного для даної особи способу життя, життєдіяльності.

Згідно ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Обґрунтовуючи наявність моральної шкоди, позивачка зазначає, що діями відповідача їй було завдано непоправиму моральну шкоду, що полягає у сильних душевних стражданнях. Позивачка розраховувала на ці гроші оскільки їй іноді не було на що купити продуктів та лікуватися.

У пункті дев`ятому постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» судам також роз`яснено, що розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Європейський суд з прав людини вказує, що оцінка моральної шкоди по своєму характеру є складним процесом, за винятком випадків коли сума компенсації встановлена законом (STANKOV v. BULGARIA, №68490/01, §62, ЄСПЛ, від 12 липня 2007 року). При визначенні розміру моральної шкоди суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості. Зміст понять «розумність» та «справедливість» при визначенні розміру моральної шкоди розкривається і в рішеннях Європейського Суду, який при цьому виходить з принципу справедливої сатисфакції, передбаченої статтею 41 Конвенції. Зокрема, у рішеннях «Тома проти Люксембургу», «Калок проти Франції» (2000) та «Недбала проти Польщі», Європейський Суд дійшов висновку, що сам факт визнання порушеного права є адекватним засобом для згладжування душевних страждань і справедливої сатисфакції.

З огляду на наведені обставини, виходячи з засад розумності, справедливості та збалансованості інтересів сторін, зберігаючи об`єктивність, суд вважає справедливим розмір компенсації моральної шкоди у сумі 10000 грн.

При зверненні до суду з позовом ОСОБА_1 сплатила судовий збір у розмірі 1500 грн. Оскільки позовні вимоги задоволено частково у розмірі 6,66% (150000/100=1500;10000/1500=6,66%) то згідно положень ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 99грн.99 коп. (1500/100Х6.66=99.9), що є пропорційним до суми розміру задоволення позовних вимог.

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Київського обласного державного навчально- курсового комбінату, юридична адреса: вул. Богдана Хмельницького, 75, м. Тараща, Білоцерківського району Київської області, 09501, код ЄДРПОУ 05409082, на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 суму морального збитку у розмірі 10000 (десять тисяч) гривень.

Стягнути з Київського обласного державного навчально- курсового комбінату, юридична адреса: вул. Богдана Хмельницького, 75, м. Тараща, Білоцерківського району Київської області, 09501, код ЄДРПОУ 05409082, на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 судові витрати у справі в розмірі 99 грн.99 коп..

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, а саме до Київського апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Київський обласний державно навчальний- курсовий комбінат,код ЄДРПОУ адреса: вул. Богдана Хмельницького, 75, м. Тараща, Білоцерківського району Київської області. 05409082.

Суддя Таращанського районного суду Київської області Григорій ШАБРАЦЬКИЙ

СудТаращанський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення12.07.2023
Оприлюднено17.07.2023
Номер документу112173415
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —379/227/23

Постанова від 26.03.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Фінагеєв Валерій Олександрович

Ухвала від 28.12.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Фінагеєв Валерій Олександрович

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Фінагеєв Валерій Олександрович

Ухвала від 18.10.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Фінагеєв Валерій Олександрович

Рішення від 12.07.2023

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Шабрацький Г. О.

Ухвала від 24.02.2023

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Шабрацький Г. О.

Ухвала від 14.02.2023

Цивільне

Таращанський районний суд Київської області

Шабрацький Г. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні