Постанова
від 12.07.2023 по справі 903/248/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

про визнання банкрутом

12 липня 2023 року Справа № 903/248/23

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Вог Трейд Ресурс", м. Луцьк

до боржника Приватного підприємства "Курс", м. Луцьк"

про банкрутство

Суддя Кравчук А.М.

Секретар судового засідання Мачульська Л.В.

за участю представників сторін:

від заявника: н/з

від боржника: н/з

встановив: ухвалою суду від 12.04.2022 відкрито провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Курс"; визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Вог Трейд Ресурс" до Приватного підприємства "Курс" в сумі 71 685 грн. 14 коп. - четверта черга та 26 840 грн. 00 коп. перша черга (судові витрати); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника, процедуру розпорядження майном строком на сто сімдесят календарних днів по 29.09.2023; розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Рудецьку Оксану Ярославівну; попереднє судове засідання призначено на 24.05.2023 о 12 год. 00 хв.

Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Курс" оприлюднене на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 14.04.2023.

Строк для подання заяв з грошовими вимогами до боржника - по 15.05.2023.

Ухвалами суду від 24.05.2023 визнано грошові вимоги Акціонерного товариства "Банк Інвестицій та заощаджень" до Приватного підприємства "Курс" 5 368 грн. 00 коп. - перша черга (витрати по сплаті судового збору), 58 577 494 грн. 06 коп. - позачергово, як вимоги забезпечені заставою майна боржника; Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанс Юніон С" до Приватного підприємства "Курс" 5 368 грн. 00 коп. - перша черга (витрати по сплаті судового збору), 32 189 000 грн. 00 коп. - четверта черга.

26.06.2023 на адресу суду від розпорядника майна Рудецької О.Я. надійшли клопотання про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, призначення її ліквідатором боржника, клопотання про затвердження звіту про нарахування, виплату грошової винагороди та її сплату в сумі 45 560 грн. 00 коп.

Ухвалою суду від 27.06.2023 розгляд справи призначено у судовому засіданні 12.07.2023 о 10 год. 30 хв.

Явка учасників справи у судове засідання обов`язковою не визнавалась.

Розпорядник майна 12.07.2023 подав клопотання про затвердження звіту про нарахування та виплату грошової винагороди в сумі 60 710 грн. 65 коп. за період з 12.04.2023 по 12.07.2023.

Згідно ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 року, учасником якої є Україна, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Враховуючи, що норми ст. 74 ГПК України щодо обов`язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за необхідне розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

в с т а н о в и в :

Частиною 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.

Статтею 1 КУзПБ визначено, що неплатоспроможність - це неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов`язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 205 Господарського кодексу України у разі неспроможності суб`єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом. Умови, порядок та наслідки оголошення суб`єктів господарювання банкрутами встановлюються цим Кодексом та іншими законами.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 209 Господарського кодексу України у разі нездатності суб`єкта підприємництва після настання встановленого строку виконати свої грошові зобов`язання перед іншими особами, територіальною громадою або державою інакше як через відновлення його платоспроможності цей суб`єкт (боржник), відповідно до частини четвертої статті 205 цього Кодексу, визнається неспроможним.

Нездатність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів інакше як через застосування визначеної судом ліквідаційної процедури вважається банкрутством.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Кодексу України з процедур банкрутства у випадках, передбачених цим Кодексом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

Суд визначає строк, протягом якого ліквідатор зобов`язаний здійснити ліквідацію боржника. Цей строк не може перевищувати 12 місяців.

Відповідно до ч. 5 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції кредиторів належить прийняття рішення про: звернення до господарського суду з клопотанням про введення наступної процедури у справі про банкрутство; частиною 8 ст. 48 встановлено, що до компетенції комітету кредиторів належить рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого.

Виходячи з положень ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства рішення зборів кредиторів чи комітету кредиторів є способом волевиявлення кредиторів.

У відповідності до ст. 49 КУзПБ у підсумковому засіданні суду у процедурі розпорядження майном боржника здійснюється перехід до наступної судової процедури (процедури санації, ліквідації) або закривається провадження у справі. До закінчення процедури розпорядження майном боржника збори кредиторів приймають одне з таких рішень: схвалити план санації та подати до господарського суду клопотання про введення процедури санації і затвердження плану санації; подати до господарського суду клопотання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

У підсумковому засіданні господарський суд ухвалює одне з таких судових рішень: ухвалу про продовження строку процедури розпорядження майном у межах граничних строків, визначених цим Кодексом; ухвалу про введення процедури санації та затвердження плану санації у разі схвалення плану санації боржника зборами кредиторів та погодження його забезпеченими кредиторами в порядку, встановленому цим Кодексом; постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; ухвалу про закриття провадження у справі про банкрутство.

19.06.2023 на зборах кредиторів боржника вирішено створити комітет кредиторів у складі трьох кредиторів - ТзОВ "Вог Трейд Ресурс", ТзОВ "Фінансова Компанія "Фінанс Юніон С", АТ "Банк інвестицій та заощаджень" право дорадчого голосу. Уповноважено розпорядника майна Рудецьку О. Я. звернутись до суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури.

На засіданні комітету кредиторів 19.06.2023 головою комітету кредиторів обрано представника ТзОВ "Фінансова Компанія "Фінанс Юніон С". Вирішено обрати ліквідатором боржника арбітражного керуючого Рудецьку О. Я. та уповноважено розпорядника майна подати до суду відповідне клопотання.

На виконання положень КУзПБ та з метою виявлення активів боржника, розпорядником майна Рудецькою О. Я. направлено запити (звернення) до відповідних державних органів та установ, що здійснюють державну реєстрацію права власності на певні види майнових прав, а також видають дозвільні документи на певні види господарської діяльності.

З отриманих відповідей вбачається, що за боржником земельні ділянки, трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні, причіпні та начіпні машини, сільськогосподарська техніка, повітряні судна, транспортні засоби, унікальні об`єкти космічної діяльності, великотоннажні та інші технологічні транспортні засоби, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, не зареєстровано.

Відомості щодо суден, власником або судновласником яких є боржник, відсутні.

Спеціальні дозволи на користування надрами не зареєстровано.

Поряд з отриманням вищенаведених відповідей, також було отримано інформаційну довідку з єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень щодо ПП «Курс», із змісту якої вбачається відсутність у товариства нерухомого майна та земельних ділянок. В інформаційній довідці зазначено про наявність в боржника права власності на нежитлову будівлю, однак при проведенні процедури розпорядження майном встановлено, що вказана будівля була продана ще в 2014 році, в підтвердження чого наявний відповідний договір купівлі-продажу.

Також було отримано витяг з ЄДР юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за критеріями пошуку «Код ЄДРПОУ засновника-юридичної особи» в результаті чого було встановлено відсутність юридичних осіб, засновником яких виступає боржник.

Із відомостей, отриманих на веб-сайтах Міністерства юстиції України щодо «реєстру боржників» та «реєстру виконавчих проваджень», не вбачається виконавчих проваджень, у яких ПП «Курс» є стягувачем.

Із реєстру обтяжень рухомого майна вбачається наявність рухомого майна, що є предметом забезпечення та яке перебуває на тимчасово непідконтрольній території України, та таке майно відображене при інвентаризації.

На виконання вимог КУзПБ та Суду, розпорядником майна було надіслано директору боржника відповідний лист від 24.04.2023 з проханнями визначити дату проведення інвентаризації, про що заздалегідь повідомити розпорядника майна та здійснити відповідні дії, спрямовані на спрощення проведення інвентаризації.

В подальшому було проведено інвентаризацію майна боржника та складено відповідні акти інвентаризації та інвентаризаційні описи, копії яких було надано Суду в додатках до супровідного листа від 22.05.2023. У зв`язку із відсутністю в боржника активів оцінка не проводилась, при цьому активи, які обліковуються в актах інвентаризації, знаходяться на тимчасово окупованих територіях, а отже провести їх оцінку не є можливим.

Ухвалами суду від 24.05.2023 визнано грошові вимоги Акціонерного товариства "Банк Інвестицій та заощаджень" до Приватного підприємства "Курс" 5 368 грн. 00 коп. - перша черга (витрати по сплаті судового збору), 58 577 494 грн. 06 коп. - позачергово, як вимоги забезпечені заставою майна боржника; Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінанс Юніон С" до Приватного підприємства "Курс" 5 368 грн. 00 коп. - перша черга (витрати по сплаті судового збору), 32 189 000 грн. 00 коп. - четверта черга.

Відповідно ст. 12 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий зобов`язаний проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та подавати результати такого аналізу до господарського суду разом з документами, що підтверджують відповідну інформацію.

Відповідно до ст. 44 Кодексу України з процедур банкрутства розпорядник майна зобов`язаний проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника та виявляти (за наявності) ознаки фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства.

В подальшому з метою проведення фінансового аналізу з фізичною особою-підприємцем Білик І.Я. було укладено Договір, за умовами якого Замовник доручає, а Виконавець зобов`язується надати послугу щодо проведення аналізу фінансово-господарської діяльності неплатоспроможного підприємства ПП «Курс», в тому числі про наявність ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства та надати відповідний звіт.

На виконання умов договору фізичною особою-підприємцем Білик І.Я. розроблено звіт за результатами проведення аналізу фінансово-господарської діяльності неплатоспроможного підприємства ПП «Курс», в тому числі про наявність ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства.

Із загальних висновків (в тому числі про наявність ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства) та рекомендації щодо подальшого розвитку підприємства зокрема вбачається таке:

Аналіз фінансово - господарського стану ПП «КУРС» проведено у відповідності до вимог пункту 3 статті 44 Кодексу України з процедур банкрутства (документ № 2597-VIII, чинний у редакції від 15.04.2023) та згідно «Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства», затверджених наказом Міністерства економіки України від 19 січня 2006 року № 14 (чинна редакція від 26 жовтня 2010 року № 1361).

Провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) Приватного підприємства «КУРС» було відкрито за заявою кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ ТРЕЙД РЕСУРС» 12 квітня 2023 року (справа № 8/903/248/23). Керуючись статтями 2, 6, 28, 30, 34, 39, 41 Кодексу України з процедур банкрутства та статтями 12, 194, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Волинської області у своєму засіданні ухвалив: 1) ввести процедуру розпорядження майном боржника ПП «КУРС» та призначити арбітражного керуючого; 2) вжити заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном боржника) приймати рішення щодо ліквідації чи реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави; 3) ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів; 4) визнати грошові вимоги ініціюючого кредитора ТОВ «ВОГ ТРЕЙД РЕСУРС» у сумі 71 685 грн. 14 коп.

Звіт розроблено у відповідності до пункту 3 статті 44 Кодексу України з процедур банкрутства, яким визначено зобов`язання проведення аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності неплатоспроможного підприємства, його становища на ринку, з метою задоволення вимог кредиторів, а також: 1) для своєчасного виявлення формування незадовільної структури балансу підприємства та здійснення випереджувальних заходів щодо запобігання банкрутству; 2) встановлення наявності чи відсутності ознак фіктивного банкрутства; 3) виявлення фактів незаконних дій посадових осіб суб`єкта господарювання, фактів доведення до банкрутства чи приховування стійкої фінансової неспроможності; 4) пошуку можливостей відновлення платоспроможності боржника та виведення його з кризового стану або визнання його банкрутом.

Головними завданнями аналізу фінансово-господарського стану ПП «КУРС» є встановлення причино - наслідкових зв`язків між втратою платоспроможності даного підприємства та економічними факторами мікро- та макросередовища, недоліками у фінансовій, виробничій і комерційній діяльності боржника, та пошук можливостей відновлення його платоспроможності.

За результатами проведеного аналізу фінансового - господарського стану ПП «КУРС» за період 2020 - 2022 років зроблено такі висновки:

1) вже на початок 2020 року підприємство було збитковим, розмір непокритого збитку тоді становив 40928,3 тис. грн. За періоди 2020 - 2022 років прослідковується негативна тенденція, коли фінансові результати діяльності за вказані періоди є від`ємними. Значні суми непокритих збитків за три останні роки діяльності, які передували відкриттю провадження про банкрутство ПП «КУРС», «проїли» власний капітал даного підприємства, тому цей показник за вказані періоди має від`ємні значення і на останню звітну дату, 31.12.2022 року, становить -40993,2 тис. грн., що є вкрай негативним моментом та є свідченням повної залежність даного підприємства від зовнішніх джерел фінансування. Також, за всі періоди, що аналізувалися, показники функціонального капіталу та власних оборотних активів теж мають від`ємні значення, які ідентичні показнику власного капіталу;

2) за останні три роки діяльності ПП «КУРС» спостерігається відсутність необоротних активів, також прослідковується значне скорочення розміру його оборотних активів. Все це свідчить не лише про спад підприємницької активності, а й про втрату даним підприємством його виробничого потенціалу та нестачу оборотних коштів для проведення розрахунків з кредиторами за поточними зобов`язаннями;

3) спостерігається значне перевищення розміру кредиторської заборгованості над дебіторською у 2021 році, а в 2020 та 2022 роках дебіторська заборгованість взагалі відсутня, тоді як розмір кредиторської заборгованості суттєвий, та становить, відповідно: 41289,0 тис. грн. на початок 2020 р.; 41338,9 тис. грн. на кінець 2020 р.; 41603,5 тис. грн. у 2021 р. та 41362,6 тис. грн. на кінець 2022 р.;

4) переважна більшість показників ліквідності ПП «КУРС» негативно відрізняється від нормативних значень, окрім того значна їх частина взагалі має від`ємні значення. Найбільш жорстким критерієм ліквідності є коефіцієнт абсолютної ліквідності (платоспроможності), він показує, яка частина короткострокових зобов`язань може бути погашена негайно. В розрізі аналізованих періодів значення коефіцієнтів абсолютної та швидкої ліквідності є ідентичними та наближеними до нуля, що не відповідає нормативу 0,2 - 0,35 і зумовлено нестачею грошових коштів у ПП «КУРС». Коефіцієнти поточної ліквідності за періоди, що аналізувалися, у підприємства мають значення, які значно нижче критичного рівня 1,5, зокрема, на кінець останнього звітного періоду цей показник становить 0,0089. Також негативно відрізняється від нормативного, що в межах від 0 до 1, значення коефіцієнтів маневреності власних оборотних засобів, які за аналізований період взагалі від`ємні, і становлять відповідно -110,38 на кінець 2019 року; -110,88 на кінець 2020 року, -65,91 на кінець 2021 року та мінус 110,97 станом на 31.12.2022 року. Стосовно коефіцієнтів покриття та забезпечення зобов`язань боржника всіма його активами, то вони мають ідентичні значення за останні три звітні періоди та становлять, відповідно: 0,009 на кінець 2019 року; у 2020 році -0,0089; у 2021 році -0,0149; а станом на останню звітну дату -0,0089; що значно нижче мінімально допустимого рівня одиниці, тоді як для нормального функціонування підприємства коефіцієнт покриття повинен бути в межах 1,5 - 2,0 (а деякі джерела з економічного та фінансового аналізу взагалі подають його граничне значення на рівні 2,5);

5) аналогічна негативна тенденція і по групі показників, якими оцінювався рівень фінансової стійкості ПП «КУРС». Так, за всі періоди, що аналізувалися, коефіцієнти концентрації власного капіталу та фінансової автономії мають ідентичні від`ємні значення, і зокрема, станом на 31.12.2022 становлять -110,97. Отримані результати за вказаними показниками негативно відрізняються від нормативного значення та є свідченням відсутності власного капіталу ПП «КУРС» та повної залежності підприємства від позикових коштів, що також підтверджується високими значеннями коефіцієнтів концентрації позикового капіталу, зокрема, станом на останню звітну дату даний коефіцієнт становить 111,97, тоді як допустиме його значення - не більше 0,5; а також, дуже низькими коефіцієнтами забезпечення зобов`язань боржника всіма його активами, які значно нижчі критичного рівня одиниці. А поряд з від`ємними значеннями розміру чистих активів та показників поточної платоспроможності й дуже низькими, більше того, теж від`ємними значеннями коефіцієнтів Бівера та забезпечення власними засобами - все це свідчить про скрутне фінансове становище ПП «КУРС» за останні три роки та повну залежність підприємства від залученого ззовні капіталу, коли зобов`язання підприємства суттєво перевищує суму його оборотних активів;

6) всі показники рентабельності за 2020 - 2022 роки мають або від`ємні значення або рівні нулю (рентабельність продукції та продажів), що зумовлено відсутністю у підприємства власного капіталу, нестачею активів та отриманими збитками;

7) абсолютно ліквідним видом оборотних активів є грошові кошти та їх еквіваленти, однак даний вид активів у ПП «КУРС» станом на 31.12.2022 року становив лише 0,2 тис. грн., тобто 0,05% від загальної величини всіх оборотних активів. Станом на дату відкриття провадження про банкрутство (за інформацією, яка міститься в Ухвалі Господарського суду Волинської області від 12 квітня 2023 року, справа № 8/903/248/23), на рахунках підприємства наявні грошові кошти в розмірі 980 грн. 00 коп. Іншими швидко ліквідними активами (тобто активами, які можна буде трансформувати у грошові кошти в найближчій перспективі та використати у якості платіжних засобів, наприклад, поточні фінансові інвестиції, тощо) дане підприємство не володіє. Решту оборотних активів ПП «КУРС» з масовою часткою 99,95% становлять малоліквідні активи, які обліковуються за статтею: «Запаси», у вигляді готової продукції в розмірі 369,2 тис. грн. Однак, виникають обґрунтовані сумніви щодо можливості їх повернення в повному обсязі, оскільки, наявне майно є заставним й знаходиться в даний момент на тимчасово окупованій території, за адресою: село Коробка, Каховського району, Херсонської області. Також, за інформацією, яка міститься в Ухвалі, у підприємства наявна дебіторська заборгованість в сумі 700 грн. 00 коп., однак у фінансовій звітності за 2022 рік, вказаний актив не відображений. Той факт, що величини такого абсолютно ліквідного виду оборотних активів як «Грошові кошти та їх еквіваленти» за останній звітний період є недостатньо щоб вчасно погасити визнані термінові зобов`язання ПП «КУРС» перед ініціюючим кредитором ТОВ «ВОГ ТРЕЙД РЕСУРС» в розмірі 71 685 грн. 14 коп., свідчить про недоліки в управлінні фінансовими ресурсами підприємства, оскільки цей вид активу покриває лише 1,37% боргу;

8) структура балансу ПП «КУРС» за останні три роки визнана незадовільною, оскільки не виконуються умови нерівностей: А1 ? П1; А2 ? П2; А3 ? П3; А4 ? П4, тобто, певний вид активів підприємства незабезпечений відповідними пасивами. Щодо розподілу часток по видах активів ПП «КУРС», то можна стверджувати, що присутнє порушення оптимальних структурних пропорцій, адже частка оборотних активів підприємства в валюті балансу становить 100%, тобто необоротні активи повністю відсутні, а всі ресурси підприємства розміщені лише в оборотних активах, що складаються лише з 980 грн. грошових коштів та заставного майна на суму 369,2 тис. грн.;

9) неліквідність балансу, незбалансованість поступлень та видатків грошових коштів у ПП «КУРС» призвела до виникнення нестачі грошових коштів та створення таких несприятливих умов, коли неможливо провести своєчасне погашення боргових зобов`язань перед кредиторами. Таке фінансове становище ПП «КУРС» свідчить про те, що навіть уживши певних заходів підприємство не могло б власними силами і засобами погасити визнані судом борги. Це підтверджується також отриманими значеннями Z - коефіцієнтів за моделями Альтмана та Спрінгейта, які негативно відрізняються від нормативу і мають від`ємні значення, що в свою чергу свідчить про неможливість відновлення платоспроможності боржника, тобто дане підприємство є банкрутом;

10) підсумовуючи результати визначення ознак втрати платоспроможності, можна стверджувати, що фінансовий стан ПП «КУРС» характеризується ознаками стійкої надкритичної неплатоспроможності, оскільки структура балансу підприємства за всі періоди, що аналізувалися, є незадовільною, показники ймовірності банкрутства мають значення не лише значно нижчі критичного рівня 1,8, а взагалі від`ємні, окрім того, коефіцієнти Бівера також мають від`ємне значення, а коефіцієнти покриття менші за 1, також, на останню звітну дату присутня значна сума непокритих збитків в розмірі 41003,2 тис. грн.;

11) станом на дату відкриття провадження про банкрутство ПП «КУРС», визнані термінові зобов`язання даного боржника перед ініціюючим кредитором ТОВ «ВОГ ТРЕЙД РЕСУРС» становлять 71 685 грн. 14 коп., однак ця заборгованість незабезпечена майном боржника, оскільки з наявних активів у підприємства лише грошові кошти в сумі 980 грн. 00 коп. (з інформації, поданої в ухвалі Господарського суду Волинської області від 12.04.2023 року, справа №8/903/248/23).

Важливо зазначити, що скрутне фінансове становище підприємства - боржника ПП «КУРС» зумовлене, в першу чергу, тією економічною та геополітичною ситуацією, в якій зараз перебуває держава в цілому, та переважаюча частка українського бізнесу зокрема. Реалії військового стану негативно вплинули на діяльність ПП «КУРС», наразі підприємство не має можності доступу та вільного розпорядження власними оборотними активами, які в даним момент знаходяться на тимчасово окупованій території.

В процесі аналізу наявної документально підтвердженої інформації, фактів приховування чи заниження вартості майна, яке знаходиться у розпорядженні ПП «КУРС», не виявлено, отже, ознаки дій щодо приховування банкрутства відсутні. Також не встановлено фактів перерозподілу майна на користь іншого суб`єкта підприємницької діяльності, тобто економічних ознак фіктивного банкрутства ПП «КУРС» немає.

Для з`ясування причин негативних тенденцій погіршення показників, за якими оцінювався фінансовий стан підприємства - боржника ПП «КУРС», проведено аналіз укладених підприємством договорів, за результатами якого не було виявлено фактів укладання завідомо економічно невигідних угод, або таких, які могли б визнаватися недійсними. Отже, немає підстав вважати стійку неплатоспроможність ПП «КУРС» наслідком цілеспрямованих неправомірних дій відповідальних осіб підприємства, які б могли завдати істотної матеріальної шкоди інтересам як самого боржника так і інтересам його кредиторів, тобто у діях керівництва ПП«КУРС» не виявлено присутності фактів навмисного погіршення фінансово-господарського стану підприємства.

Наведені аргументи дають підстави для висновку про відсутність ознак доведення до банкрутства ПП «КУРС» шляхом «вимивання» прибутку, отриманого від операційної, фінансової або інвестиційної діяльності, оскільки, навіть уживши певних заходів, підприємство не могло б власними силами і засобами погасити усі свої борги.

Отже, в такому фінансовому становищі, в якому зараз перебуває боржник ПП «КУРС», за повної відсутності активів, трудового та виробничого потенціалу, неможливо віднайти резерви підвищення ефективності його функціонування. Спираючись на результати проведеного аналізу, можемо зробити висновок про присутність ознак стійкої надкритичної неплатоспроможності ПП «КУРС», що відповідає фінансовому стану банкрута. За таких умов, можливостей санації чи інших реорганізаційних позасудових заходів відновлення платоспроможності боржника немає, тому застосування відкритої процедури ліквідації є доцільним рішенням щодо майбутнього ПП «КУРС».

Враховуючи вищевикладене, з огляду на період процедури розпорядження майном, завершення її строків, рішення зборів кредиторів щодо переходу до ліквідаційної процедури, яке прийняте за результатами заслуховування звіту розпорядника майна, фактичне припинення боржником господарської діяльності та відсутність у нього достатньої кількості активів, за рахунок яких можна було б задовольнити включені до реєстру вимоги кредиторів, відсутність інвесторів на стадії розпорядження майном, а також пропозицій щодо укладення мирової угоди, суд дійшов висновку про можливість відновлення платоспроможності боржника лише через застосування щодо нього процедури ліквідації.

Перехід до ліквідаційної процедури не позбавляє можливості вжиття заходів щодо розшуку майна боржника під час проведення ліквідаційних заходів.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства, у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.

На засіданні комітету кредиторів 19.06.2023 вирішено обрати ліквідатором боржника арбітражного керуючого Рудецьку О. Я. та уповноважено подати до суду відповідне клопотання.

Арбітражний керуючий Рудецька О. Я. у заяві від 19.06.2023 дає згоду на призначення ліквідатором боржника.

Враховуючи рішення комітету кредиторів про призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Рудецьку О. Я., її згоду на участь у даній справі в якості ліквідатора боржника, відповідність його кандидатури вимогам Кодексу України з процедур банкрутства, незаінтересованість щодо боржника та кредиторів, суд дійшов висновку про можливість призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Рудецьку О. Я.

Заяви від інших арбітражних керуючих на участь у справі в якості ліквідатора не надходили.

З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури (ст. 59 КУзПБ) господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, крім укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу у процедурі ліквідації тощо; строк виконання всіх грошових зобов`язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов`язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута; відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю; продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом; скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв`язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.

З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов`язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, у відповідності до ч. 3 ст. 59 КУзПБ, здійснюється офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України.

Керуючись ст.ст. 48-49, 58-59 Кодексу України з процедур банкрутства", ст. 234-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ :

1. Припинити процедуру розпорядження майном Приватного підприємства "Курс" (вул. Карбишева, 2, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 30034809) та повноваження розпорядника майна - арбітражного керуючого Рудецької Оксани Ярославівни.

2. Визнати банкрутом Приватне підприємство "Курс" (вул. Карбишева, 2, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 30034809).

3. Відкрити ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 12.07.2024.

4. Скасувати арешти та інші обмеження, накладені на майно Приватного підприємства "Курс" (вул. Карбишева, 2, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 30034809). Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном Приватного підприємства "Курс" не допускається.

5. Ліквідатором Приватного підприємства "Курс" призначити арбітражного керуючого Рудецьку Оксану Ярославівну (свідоцтво № 308 від 12.03.2013, адреса: вул. Рівненська, 48, каб. 302, м. Луцьк, ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).

6. Встановити ліквідатору Приватного підприємства "Курс" арбітражному керуючому Рудецькій Оксані Ярославівні основну грошову винагороду у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання своїх обов`язків.

7. Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури Приватного підприємства "Курс", текст якого додається.

8. Припинити повноваження органів управління щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, повноваження власника майна та їх виконання покласти на ліквідатора. З дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи - банкрута.

9. Протягом п`ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора посадовим особам банкрута передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності ліквідатору. Попередити, що у разі ухилення від виконання зазначених обов`язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.

10. Зобов`язати ліквідатора:

- під час проведення ліквідаційної процедури використовувати тільки один рахунок боржника в банківській установі. Інші рахунки, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури, закрити. Залишки коштів на цих рахунках перерахувати на основний рахунок боржника;

- невідкладно прийняти до свого відання майно боржника, забезпечити його збереження, виконувати функції з управління та розпорядження майном банкрута, здійснити його інвентаризацію та оцінку, аналіз фінансового становища банкрута, виконувати повноваження керівника (органів управління), формувати ліквідаційну масу, реалізовувати майно для задоволення вимог кредиторів у порядку, передбаченому Кодексом України з процедур банкрутства", здійснювати інші повноваження, передбачені цим законом;

- виплати кредиторам з основного рахунку здійснювати у порядку черговості, визначеному Кодексом України з процедур банкрутства;

- щомісячно подавати господарському суду та комітету кредиторів ПП "Курс" звіти про свою діяльність, інформацію про фінансове становище і майно боржника, використання коштів боржника;

- на вимогу господарського суду та державного органу з питань банкрутства надавати необхідні відомості щодо проведення ліквідаційної процедури;

- до 12.07.2024 подати на затвердження до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс у відповідності до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.

Постанова набирає законної сили в порядку ч. 4 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства з моменту її прийняття та може бути оскаржена у відповідності до ст.ст. 254, 255 ГПК України до Північно-західного апеляційного господарського суду.

Постанова суду підписана 17.07.2023.

Суддя А. М. Кравчук

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення12.07.2023
Оприлюднено18.07.2023
Номер документу112225869
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи

Судовий реєстр по справі —903/248/23

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 22.10.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 18.07.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 24.04.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 15.04.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 14.02.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 31.01.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

Ухвала від 17.01.2024

Господарське

Господарський суд Волинської області

Кравчук Антоніна Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні