Ухвала
від 18.07.2023 по справі 923/775/21
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


У Х В А Л А

про повернення апеляційної скарги

18 липня 2023 рокум. ОдесаСправа № 923/775/21Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Ярош А.І.,

суддів Діброви Г.І., Принцевської Н.М.,

розглянувши апеляційну скаргу Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра

на рішення Господарського суду Херсонської області від 16.12.2021 року, суддя в І інстанції Ярошенко В.П., повний текст якого складено 31.12.2021 в м. Херсоні

у справі №923/775/21

за позовом: Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра

до відповідача: Фермерського господарства "ОАЗИС ПІВДНЯ"

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача:

- Управління Головного Каховського магістрального каналу

- Чаплинське управління водного господарства

про стягнення 3 329 427,25 грн

ВСТАНОВИВ:

24.01.2022 року до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра м. Херсон на рішення господарського суду Херсонської області від 16.12.2021 року у справі №923/775/21.

Ухвалою суду від 31.01.2022 року витребувано у Господарського суду Херсонської області матеріали справи № 923/775/21. Відкладено вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра м. Херсон на рішення господарського суду Херсонської області від 16.12.2021 року у справі № 923/775/21.

07.02.2022 року матеріали справи №923/775/21 надійшли до Південно-західного апеляційного господарського суду.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.02.2022 апеляційну скаргу Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра на рішення Господарського суду Херсонської області від 16.12.2021 року у справі №923/775/21 залишено без руху; встановлено апелянту строк 10 днів з дня вручення копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом надання Південно-західному апеляційному господарському суду доказів сплати судового збору у розмірі 74 912,10 грн; роз`яснено апелянту, що у разі невиконання вимог даної ухвали у строк, встановлений судом, апеляційна скарга вважається неподаною та повертається апелянту.

Вказана ухвала була отримана Басейновим управлінням водних ресурсів нижнього Дніпра 18.02.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №6511913672239 (т.1 а.с.257).

Відтак кінцевий строк для усунення недоліків апеляційної скарги сплив 28.02.2022.

У відповідності до вимог ч. 5 статті 6 ГПК України, суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їхні офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.

Ухвала Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.02.2022 у справі №923/775/21 надсилалась на офіційну електронну адресу Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра, вказану останнім в апеляційній скарзі - kherson@buvrnd.gov.ua, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа від 14.02.2022.

Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що якщо учасник надав суду електронну адресу (хоча міг цього і не робити), зазначивши їх у заяві (скарзі), то слід припустити, що учасник бажає, принаймні не заперечує, щоб ці засоби комунікації використовувалися судом. Це, в свою чергу, покладає на учасника справи обов`язок отримувати повідомлення і відповідати на них.

З огляду на це, суд, який комунікує з учасником справи з допомогою повідомлених ним засобів комунікації, діє правомірно і добросовісно. Тому слід виходити з презумпції обізнаності: особа, якій адресовано повідомлення суду через такі засоби комунікації, знає або принаймні повинна була дізнатися про повідомлення.

Крім того, копія вищезазначеної ухвали повторно надсилалась на адресу Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра, втім, 13.03.2023 до суду повернулось поштове повідомлення з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Крім того, колегія суддів звертає увагу на положення ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", відповідно до яких усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень.

Судові рішення, внесені до реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Так, згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень ухвала про залишення без руху апеляційної скарги Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра на рішення Господарського суду Херсонської області від 16.12.2021 року у справі №923/775/21 була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень 16.02.2022.

Попри те, що конституційне право на суд є правом, його реалізація покладає на учасників справи певні обов`язки. Практика Європейського суду з прав людини визначає, що сторона, яка задіяна у ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки. Як зазначено у рішенні цього суду у справі Пономарьов проти України від 03 квітня 2008 року, сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Як наголошує в своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, позивач як сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки (рішення Європейського суду прав людини у справі "Каракуця проти України").

Заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення Європейського суду з прав людини у справі Юніон Аліментарія Сандерс С. А. проти Іспанії від 07 липня 1989 року).

Подібна правова позиція викладена в Постанові Касаційного цивільного суду від 30.11.2022 у справі № 759/14068/19.

Колегія суддів наголошує, що Басейнове управління водних ресурсів нижнього Дніпра безумовно було обізнано про існування судового провадження, оскільки виступило ініціатором апеляційного провадження, а тому є безпосередньо зацікавленим вчиняти дії з метою одержання інформації про хід та стан справи і несе ризик настання несприятливих наслідків в результаті невжиття заходів щодо отримання інформації про рух скарги.

Аналогічна правова позиція міститься в ухвалі Верховного Суду від 17.01.2022 у справі №922/2487/19.

Станом на 18.07.2023 від скаржника будь-яких заяв чи клопотань про усунення недоліків, зазначених в ухвалі Південно-західного апеляційного господарського суду від 14.02.2022 у справі №923/775/21, не надходило.

За умовами частини другої статті 260 Господарського процесуального кодексу України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу у вигляді залишення апеляційної скарги без руху.

Згідно з частиною четвертою статті 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулась із позовною заявою.

Враховуючи те, що Басейновим управлінням водних ресурсів нижнього Дніпра у встановлений судом апеляційної інстанції строк не усунуто недоліки апеляційної скарги, зазначені в ухвалі суду від 14.02.2022, а саме не сплачено визначену апеляційним господарським судом суму судового збору, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає поверненню.

В силу частини другої статті 9 Закону України "Про судовий збір" суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до вказаної норми суд апеляційної інстанції перевірив зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України та встановив, що в комп`ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" у реєстрі підтверджень оплат із Казначейства не зафіксована сплата скаржником судового збору за розгляд апеляційної скарги у справі №923/775/21, що також свідчить про те, що апелянтом не усунуто недоліки його скарги, які слугували підставою для залишення її без руху.

Положеннями частини восьмої статті 260 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 242 цього Кодексу; скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами; копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.

Керуючись статтями 174, 232-235, 260 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1.Повернути Басейновому управлінню водних ресурсів нижнього Дніпра апеляційну скаргу на рішення господарського суду Херсонської області від 16.12.2021 року у справі №923/775/21 з доданими до неї документами.

2.Справу №923/775/21 повернути Господарському суду Одеської області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтями 288, 289 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя А.І. Ярош

судді Г.І. Діброва

Н.М. Принцевська

Дата ухвалення рішення18.07.2023
Оприлюднено20.07.2023
Номер документу112269373
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 3 329 427,25 грн

Судовий реєстр по справі —923/775/21

Ухвала від 18.07.2023

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Ярош А.І.

Ухвала від 14.02.2022

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Ярош А.І.

Ухвала від 31.01.2022

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Ярош А.І.

Рішення від 16.12.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 30.11.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 11.11.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 07.10.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 16.09.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 09.07.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

Ухвала від 11.06.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Ярошенко В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні