ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" липня 2023 р. м. Київ Справа № 910/1447/23
Господарський суд Київської області у складі судді Смірнова О.Г., розглянувши в письмовому позовному провадженні без виклику представників сторін справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "МЛП-ЧАЙКА"
(08135, Київська обл., Бучанський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 1-А)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОЛАЙН 2023"
(50006, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Соборності, буд. 12)
про стягнення 102665, 34 грн.
СУТЬ СПОРУ
Господарським судом міста Києва була направлена за підсудністю до Господарського суду Київської області позовна заява за вих. №21 від 26.01.2023 Товариства з обмеженою відповідальністю "МЛП-ЧАЙКА" до Товариства з обмеженою відповідальністю "БУНГАЛО" про стягнення основної заборгованості в сумі 91920,90 та суму штрафу в сумі 10 744,44 грн., що разом складає 102 665,34 грн. за договором оренди від 01.05.2022.
Разом з тим, в пункті 2 прохальної частини позовної заяви позивач просив суд здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.02.2023 наведену вище позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.
Ухвалою суду від 28.02.2023 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "МЛП-ЧАЙКА" залишено без руху в порядку ч. 1 ст. 174 ГПК України.
15.03.2023 на адресу суду від позивача надійшла заява, відповідно до якої усунуто недоліки, які зумовили залишення позовної заяви без руху.
В пункті 4 прохальної частини вище вказаної заяви позивач просив суд здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 21.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, задоволено клопотання ТОВ "МЛП-ЧАЙКА" про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Запропоновано відповідачу не пізніше п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати заяву із запереченнями щодо розгляду в порядку спрощеного позовного провадження; проте не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України, надати листування з позивачем по суті спору (з доказами направлення або вручення кореспонденції).
Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та заперечення щодо її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надходили.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Як вбачається з відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОЛАЙН 2023" є: 50006, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул.Соборності, буд. 12, у зв`язку з чим 21.03.2023 ухвала суду про відкриття провадження у справі №910/1447/23 була направлена судом поштою на вказану вище адресу відповідача.
Однак, 03.04.2023 до суду повернулось поштове відправлення адресоване відповідачу разом з копією ухвали суду від 21.03.2023 з відміткою АТ Укрпошта: адресат відсутній за вказаною адресою.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи те, що ухвалу про відкриття провадження у даній справі було надіслано відповідачу за адресою, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку, що відповідач є належним чином повідомленим про розгляд справи №910/1447/23.
Крім того, про хід розгляду справи відповідач також міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України : https://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України Про доступ до судових рішень № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.
Судом враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі Пономарьов проти України від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Таким чином, не лише на суд покладається обов`язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Суд наголошує на тому, що вжиття заходів для ефективного розгляду та вирішення судового спору є обов`язком не тільки для держави, але й для осіб, які беруть участь у справі.
Права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись судом за рахунок порушення прав позивача на своєчасне вирішення спору судом, що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм ч. 2 ст. 2 ГПК України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення 17.07.2023.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд встановив.
Позов мотивовано заборгованістю Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОЛАЙН 2023" (далі-відповідач, Орендар) перед Товариством з обмеженою відповідальністю "МЛП-ЧАЙКА" (далі-позивач, Орендодавець), що утворилась внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх грошових зобов`язань згідно умов Договору оренди №б/н від 01.05.2022.
З матеріалів справи вбачається, що найменування відповідача та його місцезнаходження було змінено з Товариства з обмеженою відповідальністю «Бунгало» (03057, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 33-Б, під`їзд 3) на Товариство з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОЛАЙН 2023" (50006, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул.Соборності, буд. 12).
Позивач в позові зазначає, що 01.05.2019 між ним та відповідачем було укладено Договір оренди №б/н, відповідно до умов якого Орендодавець передає Орендарю у тимчасове володіння і користування Приміщення на 1 поверсі в Будівлі літ. «В»: частина приміщення №4 кабінет пл. 298, 49 кв. м., приміщення №6 підсобне приміщення пл. 5, 2 кв. м., частина приміщення №5 кабінет пл. 8, 43 кв. м., всього загальною площею 312, 12 (триста дванадцять цілих дванадцять сотих) квадратних метри (згідно замірів БТІ), що розташовані за адресою: Київська обл., Києва-Святошинський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 1а (один літера «а») (попередня адреса: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Антонова, 1а (один літера «а»)), для використання протягом Терміну оренди, а Орендар приймає Приміщення, які докладно описані в Основних умовах і в Додатку №1 до цього Договору.
З позовної заяви вбачається, що вказаний вище договір було припинено, у зв`язку із закінченням строку оренди, оскільки зазначені в договорі орендовані приміщення було повернуто відповідачем 30.04.2022. На підтвердження відповідних обставин позивачем долучено до матеріалів справи копії договору оренди №б/н від 01.05.2019 з додатками та акту повернення орендованих приміщень №б/н від 30.04.2022.
В подальшому, 01.05.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю "МЛП-ЧАЙКА" та Товариством з обмеженою відповідальністю «Бунгало» було укладено Договір оренди №б/н (далі-Договір), відповідно до основних умов якого сторони дійшли згоди, що для цілей розрахунку Фіксованої Орендної Плати, Плати за Вимірювані і Невимірювані Комунальні Послуги та Плати за Обслуговування (Площа для Цілей Розрахунку Орендної Плати Приміщень), загальна площа Приміщень вимірюється у відповідності з Американським Національним Стандартом для вимірювання площі промислових будівель
ANSI/BOMA Z65.2-2004, опублікованим в міжнародному виданні Асоціації Власників і Керуючих Будівель (ВОМА) у жовтні 2004 року ("Стандарт БОМА"), і складає: 360,73 (триста шістдесят цілих сімдесят три сотих) квадратних метра.
Основними умовами Договору також передбачено, що термін оренди встановлено по 31 березня 2025 року (включно) від дати Початку Оренди за цим Договором. Орендна плата включає в себе фіксовану частину (плата за користування Приміщеннями) («Фіксована Орендна Плата») і змінювану частину (плата за комунальні послуги та Плата за Обслуговування) («Змінювана Орендна Плата»). Фіксована Орендна Плата у період з Дати Початку Оренди по 31 серпня 2022 року (включно) складає 100 (сто) гривень 60 копійок за всі орендовані Приміщення в місяць, не включаючи ПДВ. Фіксована Орендна Плата за цим Договором також включає в себе плату за використання Місць Загального Користування. У серпні місяці 2022 року Сторони повинні провести переговори щодо розміру Фіксованої Орендної Плати на період з « 01» вересня 2022 року по - 31 серпня 2023 року, виходячи з існуючих на той момент ринкових орендних ставок на склади класу "А". Досягнуті Сторонами в ході таких переговорів домовленості повинні бути зафіксовані у відповідній додатковій угоді до цього Договору, яка у будь-якому випадку повинна бути укладена не пізніше « 31» серпня 2022 року. Плата за Обслуговування у період з Дати Початку Оренди по 31 грудня 2022 року (включно) становитиме 16, 80 (шістнадцять гривень 80 копійок) на місяць за один квадратний метр Приміщень, не включаючи ПДВ. Плата за Обслуговування підлягає виплаті щомісячно в порядку, зазначеному в пункті 2.1 та пункті 2.3 цього Договору.
Згідно з пунктами 1., 1.1. Договору починаючи з дати початку оренди, Орендодавець передає Орендарю у тимчасове володіння і користування Приміщення на 1 поверсі в Будівлі літ. «В»: частина приміщення №4 - кабінет пл. 298, 49 кв. м., приміщення №6 - підсобне приміщення пл. 5, 2 кв. м, частина приміщення №5 - кабінет пл. 8, 43 кв.м, всього загальною площею 312, 12 (триста дванадцять цілих дванадцять сотих) квадратних метри (згідно замірів БТІ), що розташовані за адресою Київська область, Бучанський район, с. Чайки, вул. Антонова, 1а (одна літера «А») (колишня адреса: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Чайки (Петропавлівська Борщагівка), вул. Антонова, 1а), для використання відповідно до дозволеного використання протягом Терміну оренди, а Орендар приймає Приміщення, які докладно описані в Основних умовах і в Додатку №l до цього Договору. Якщо цей Договір оренди не буде розірваний до закінчення Терміну оренди, Термін оренди буде спливати опівночі останнього дня Терміну оренди («Дата закінчення терміну оренди»).
Пунктом 2.1. Договору встановлено, що протягом усього терміну оренди Орендар повинен виплачувати Орендодавцю орендну плату та плату за обслуговування і такі виплати повинні проводитися авансом (за винятком плати за вимірювані і невимірювані комунальні послуги, порядок внесення якої визначений в пункті 2.5 цього Договору) щомісячно 5-го (п?ятого) числа місяця, за який здійснюється оплата («Дати Платежів», а кожна окремо - «Дата Платежу») і пропорційно щодо будь-якого періоду тривалістю менше одного місяця. При цьому Перший платіж по оплаті Фіксованої Орендної Плати та Плати за Обслуговування (пропорційний терміну від дати початку Оренди (включно) до дня, що передує наступній Даті Платежу (включно), повинен бути проведений протягом 5 (п?яти) банківських днів з дати підписання Акту Приймання.
У разі якщо Дата Платежу не є робочим днем в Україні («Робочий День»), Орендар буде повинен здійснити платіж не пізніше першого робочого дня після дати Платежу. Орендар вважається таким, що виконав зобов?язання по оплаті в момент зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Орендодавця (п. 2.2. Договору).
Відповідно до п. 2.3. Договору орендар повинен виплачувати Орендодавцю пропорційну частку вартості витрат Орендодавця щодо виконання його зобов`язань за цим Договором Оренди («Плата за Обслуговування»), включаючи надання послуг, зазначених в Додатку №2 («Послуги»), і компенсацію Податків, що відносяться до Земельної Ділянки та Складського Комплексу, щомісячно 1-го (першого) числа місяця, за який здійснюється оплата («Дати Платежів», а кожна окремо - «Дата Платежу») і пропорційно щодо будь-якого періоду тривалістю менше одного місяця за умови надання рахунку Орендодавцем. При розрахунку плати за обслуговування Орендодавець повинен діяти відповідно до цін, які при порівняних обставинах звичайно стягуються за аналогічні послуги. Сторони домовилися, що у разі підвищення більше ніж на 5% (п?ять відсотків) розміру Плати за Обслуговування порівняно з розміром Плати за Обслуговування, встановленим на дату підписання цього Договору, або на останню дату внаслідок збільшення Плати за Управління, ставок податку на майно, ставок орендних платежів за землю, ставок і розмірів інших обов?язкових витрат і відрахувань, які покладаються протягом Терміну Оренди на Орендодавця законодавством виключно щодо Будівлі, Земельних Ділянок і Складського Комплексу, або в разі введення нових обов?язкових платежів, податків, витрат і відрахувань щодо Будівлі, Земельних Ділянок і Складського Комплексу, Орендодавець має право збільшити розмір Плати за Обслуговування в односторонньому порядку, направивши відповідне повідомлення і рахунок Орендарю.
Згідно з пунктами 2.4., 2.5., 2.7. Договору орендар почне нести зобов?язання по виплаті Орендної Плати та Плати за Облуговування з дати підписання Акту Приймання Приміщень. Підставою для сплати Фіксованої Орендної Плати і Плати за Обслуговування є цей Договір. Орендодавець з метою нагадування Орендарю про його обов?язки по сплаті може щомісяця до 5-го (п?ятого) числа місяця, за який повинен бути здійснений платіж, надавати Орендарю письмове повідомлення у вигляді рахунку про величину Фіксованої Орендної Плати та Плати за Обслуговування. Факт надання або ненадання такого повідомлення (рахунку), а також термін його виставлення, не впливає на обов?язок Орендаря з оплати Фіксованої Орендної Плати і Плати за Обслуговування у строки, встановлені цим Договором. Орендар буде зобов?язаний оплачувати Плату за Вимірювані і Невимірювані Комунальні Послуги Орендодавцю щомісячно протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення місяця, за який повинна надійти оплата, на підставі виставлених Орендодавцем рахунків. Якщо будь-які суми, належні одній Стороні від іншої Сторони за цим Договором Оренди, виплачуються із запізненням більш, ніж на 10 (десять) Робочих Днів, то Сторона, якій нараховуються такі суми, буде вправі стягувати штраф у розмірі 0,1% (нуль цілих одна десята відсотка) від таких сум за кожний календарний день затримки платежу, починаючи з 11-го (одинадцятого) дня, наступного за Датою Платежу.
Приміщення повинні бути передані Орендодавцем та прийняті Орендарем за актом приймання («Акт Приймання»), що підписуються Сторонами не пізніше 01.05.2022 р. за формою, погодженою сторонами в Додатку №3 до даного Договору (п. 3.1. Договору).
Орендодавець та Орендар повинні підписати Акт повернення за такою ж формою (з необхідними за змістом змінами), що і Акт Приймання, що підтверджує належне виконання Орендарем свого зобов?язання по поверненню Приміщень в належному стані Орендодавцю. Орендодавець не має права безпідставно відмовитися від підписання такого акту (п. 3.6. Договору).
Пунктами 11.1, 11.2. Договору передбачено, що будь-які повідомлення, дозволи, згоди, затвердження або інші повідомлення, що стосуються господарської діяльності або фінансових взаємин Сторін, які передаватимуться в відповідно до цього Договору Оренди або у зв?язку з ним, повинні бути складені у письмовій формі і повинні передаватися за допомогою кур?єрської служби, поштою або іншим чином, що гарантує отримання підтвердження такої передачі на адресу відповідної Сторони, зазначену в Основних Умовах. У разі зміни поштової адреси Сторони вона буде повинна негайно дати письмове повідомлення про це іншій Стороні.
Відповідно до пунктів 14.16., 14.18. Договору після підписання цього Договору Оренди вся попередня кореспонденція та домовленістю Сторін, за винятком Договору, втратять чинність. Усі суми, які вказуються в цьому Договорі Оренди, не включають в себе ПДВ, якщо в цьому Договорі Оренди прямо не вказано іншого. При виробництві платежів відповідні суми повинні бути збільшені на суму ПДВ, якщо ПДВ підлягає сплаті до законодавства України. Всі платежі, належні Стороні за цим Договором Оренди, повинні проводитися в українських гривнях.
До Договору сторонами складено та підписано наступні додатки: додаток №1 «План складського комплексу», додаток №2 «План всіх приміщень в Будівлі літ. «В», додаток №2 «Послуги», додаток №3 «Форма Акта приймання».
На виконання умов Договору Орендодавець передав, а Орендар прийняв у тимчасове володіння і користування приміщення, а саме: Приміщення на 1 поверсі в Будівлі літ. «В»: частина приміщення №4 кабінет пл. 298, 49 кв. м., приміщення №6 підсобне приміщення пл. 5, 2 кв. м., частина приміщення №5 кабінет пл. 8, 43 кв. м., всього загальною площею 312, 12 (триста дванадцять цілих дванадцять сотих) квадратних метри (згідно замірів БТІ), що розташовані за адресою Київська обл., Бучанський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 1а (одна літера «А») (колишня адреса: Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Чайки (Петропавлівська Борщагівка), вул. Антонова, 1а), що підтверджується підписаним між ними актом приймання №б/н від 01.05.2022.
Позивач вказує, що станом на 31.08.2022 у відповідача перед ним існувала заборгованість за Договором у розмірі 235839, 26 грн., що пітверджуєтьься долученим до матеріалів справи та підписаним обома сторонами Актом звірки.
31.08.2022 між Сторонами було підписано Додаткову угоду №1 до Договору (далі Додаткова угода №1), відповідно до п. 1 якої сторони дійшли згоди внести зміни у визначення терміну «Орендна плата», що міститься в Основних умовах Договору, та після речення «Фіксована Орендна Плата у період з Дати початку Оренди по 31 серпня 2022 року (включно) складає 100 (сто) гривень 60 копійок за всі орендовані Приміщення в місяць, не включаючи ПДВ» доповнити визначення терміну «Орендна Плата» реченням наступного змісту: «Фіксована Орендна Плата у період з 01 вересня 2022 року по 31 серпня 2023 року (включно) складає 130 (сто тридцять) гривень 00 копійок за один квадратний метр орендованої площі в місяць, не включаючи ПДВ.».
Згідно з п. 2. Додаткової угоди №1 сторони дійшли згоди внести зміни у визначення терміну «Плата за Обслуговування», що міститься в Основних Умовах Договору, та доповнити його реченням наступного змісту: «Плата за Обслуговування у період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року (включно) становитиме 25, 00 (двадцять п`ять гривень 00 копійок) на місяць за один квадратний метр Приміщень, не включаючи ПДВ.».
Всі інші положення Договору оренди від 01.05.2022 р. залишаються без змін (п. 4 Додаткової угоди №1).
Пунктом 5 Додаткової угоди №1 встановлено, що сторони дійшли згоди про те, що Орендар зобов`язується сплатити Фіксовану Орендну Плату за вересень місяць 2022 року в розмірі 56273, 88 грн., в тому числі ПДВ, і Плату за Обслуговування за вересень місяць 2022 року в розмірі 7272, 32 грн., в тому числі ПДВ, до 09 вересня 2022 р., комунальні послуги за серпень місяць 2022 року в розмірі 32610, 35 грн., в тому числі ПДВ, до 16.09.2022 р.
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди №1 також Орендар зобов`язується сплатити першу частину заборгованості перед Орендодавцем, яка залишилась не сплаченою станом на 31 серпня 2022 р. в розмірі 67742, 97 грн., в тому числі ПДВ, до 21.09.2022 р.; другу частину заборгованості перед Орендодавцем, яка залишилась не сплаченою станом на 31 серпня 2022 р. в розмірі 67742, 97 грн., в тому числі ПДВ, до 21.10.2022 р.; третю частину заборгованості перед Орендодавцем, яка залишилась не сплаченою станом на 31 серпня 2022 р. в розмірі 67742, 97 грн., в тому числі ПДВ, до 30.11.2022 р.
Дана Додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання уповноваженими представниками Сторін. Сторони підтверджують, що особи, що підписують від їх імені цю Додаткову угоду, мають на це всі повноваження відповідно до чинного законодавства України та установчих документів Сторін (п. 7 Додаткової угоди №1).
Позивач зазначає, що протягом періоду з 01.09.2022 по 04.11.2022 Орендар частинами здійснював погашення заборгованості в розмірі 235839, 26 грн., яка станом на 04.11.2022 повністю погашена.
З позовної заяви вбачається, що в жовтні 2022 року відповідач достроково звільнив займані ним за Договором приміщення, не підписавши документів про розірвання Договору та не підписавши Акту повернення Орендодавцю займаних приміщень.
Позивач вказує, що 30.09.2022 ним припинено нарахування відповідачу фіксованої орендної плати та плати за обслуговування.
З матеріалів справи також вбачається, що за Договором, позивач надав відповідачу у вересні 2022 року послуги на загальну суму 91920, 90 грн., що підтверджується підписаними між сторонами актами здачі-приймання робіт (надання послуг), а саме:
- Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №510 від 30.09.2022 на загальну суму 28374, 71 грн.;
- Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №485 від 30.09.2022 на загальну суму 56273, 88 грн.;
- Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №486 від 30.09.2022 на загальну суму 7272, 31 грн.
Позивачем до позовної заяви також долучено виставлені відповідачу рахунки на оплату наданих послуг:
- рахунок на оплату №454 від 01.09.2022 на загальну суму 7272, 31 грн.;
- рахунок на оплату №453 від 01.09.2022 на загальну суму 56273, 88 грн.;
- рахунок на оплату №530 від 30.09.2022 на загальну суму 28374, 71 грн.
Позивач вказує, що відповідач вказані вище рахунки не оплатив, на підтвердження чого долучив до матеріалів справи виписки по рахунку ТОВ "МЛП-ЧАЙКА" за період з вересня 2022 по листопад 2022.
Таким чином, невиконання відповідачем взятих на себе грошових зобов`язань, відповідно до умов Договору, в частині сплати фіксованої орендної плати, змінюваної частини орендної плати та плати за обслуговування за вересень 2022 у розмірі 91920, 90 грн. стало підставою для звернення позивача до суду з вимогою про стягнення з відповідача заборгованості в примусовому порядку.
Судом дана належна правова оцінка правовідносинам сторін. Так, за своєю правовою природою між сторонами укладено договір оренди. Сторони досягли всіх істотних умов відносно вказаного виду договору, тобто встановили його предмет, визначили орендну плату, порядок здійснення розрахунків, строк дії договору, порядок передання приміщення в оренду та його повернення, а тому відповідно до вимог ст. ст. 638, 639, 759 ЦК України та ст. ст. 180, 181 ГК України, він вважається укладеним згідно частини 7 статті 181 ГК України, а саме подія, до якої прагнули сторони відбулася.
Частина перша статті 759 ЦК України, як загальна норма права визначає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Стаття 283 ГК України передбачає, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. 5 ст. 762 ЦК України). Статтею 286 ГК України унормовано, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 286 ГК України). Орендна плата встановлюється в грошовій формі (ч. 3 ст. 286 ГК України). Строки внесення орендної плати визначаються в договорі, про що сторони диспозитивно домовилися у розділі 5 Договору.
Так, відповідно до п. 5 Додаткової угоди №1 сторони дійшли згоди про те, що Орендар зобов`язується сплатити Фіксовану Орендну Плату за вересень місяць 2022 року в розмірі 56273, 88 грн., в тому числі ПДВ, і Плату за Обслуговування за вересень місяць 2022 року в розмірі 7272, 32 грн., в тому числі ПДВ, до 09 вересня 2022 р.
Пунктом 2.5. Договору передбачено, що Орендар буде зобов?язаний оплачувати Плату за Вимірювані і Невимірювані Комунальні Послути Орендодавцю щомісячно протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення місяця, за який повинна надійти оплата, на підставі виставлених Орендодавцем рахунків.
В матеріалах справи містяться підписані обома сторонами Акти здачі-приймання робіт (надання послуг) №486 від 30.09.2022, №485 від 30.09.2022 та №510 від 30.09.2022, факт підписання яких з боку відповідача свідчить про визнання ним того, що послуги за Договором надавались.
З урахуванням умов оплати визначених пунктом 5. Додаткової угоди №1, суд дійшов висновку, що у відповідача обов`язок зі сплати фіксованої орендної Плати та плати за обслуговування настав 09.09.2022.
Проаналізувавши п. 2.5. Договору, суд дійшов висновку, що обов`язок відповідача сплатити плату за вимірювані і невимірювані комунальні послуги виникає щомісячно протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення місяця, за який повинна надійти оплата, на підставі виставлених Орендодавцем рахунків.
Судом прийнято до уваги, що матеріали справи не містять доказів направлення позивачем відповідачу рахунку №530 від 30.09.2022 на оплату змінюваної частини орендної плати за вересень 2022 року. Проте, враховуючи те, що в матеріалах справи наявний підписаний обома сторонами Акт здачі-приймання робіт (наданих послуг) №510 від 30.09.2022, підписавши який відповідач погодився із наданими йому послугами в частині змінюваної частини орендної плати за вересень 2022 року, суд дійшов висновку, що строк оплати рахунку №530 від 30.09.2022, відповідно до умов Договору, настав 14.10.2022.
Фактичні обставини справи та докази на їх підтвердження свідчать, що відповідач не виконав свої зобов`язання належним чином, а саме не сплатив фіксовану орендну плату, змінювану частину орендної плати та плату за обслуговування за вересень 2022 у встановлений строк Договором, у зв`язку з чим у останнього виник борг в сумі у розмірі 91920, 90 грн.
В силу загальної норми, передбаченої у статті 599 ЦК України, та спеціальної норми, визначеної у частині першій ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. Частиною 1 статті 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших правових актів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України).
За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "МЛП-ЧАЙКА" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОЛАЙН 2023" про стягнення заборгованості в сумі 91920, 90 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв`язку з простроченням виконання відповідачем своїх грошових зобов`язань, позивачем, на підставі п. 2.7. Договору, нараховано штраф у розмірі 8134, 40 грн. за період з 20.09.2022 по 26.01.2023 за прострочення з оплати відповідачем фіксованої орендної плати та плати за обслуговування за вересень 2022 та штраф у розмірі 2610, 04 грн. за період з 26.10.2022 по 26.01.2023 за прострочення з оплати змінюваної частини орендної плати за вересень 2022.
Пунктом 2.7. Договору встановлено, що якщо будь-які суми, належні одній Стороні від іншої Сторони за цим Договором Оренди, виплачуються із запізненням більш, ніж на 10 (десять) Робочих Днів, то Сторона, якій нараховуються такі суми, буде вправі стягувати штраф у розмірі 0,1% (нуль цілих одна десята відсотка) від таких сум за кожний календарний день затримки платежу, починаючи з 11-го (одинадцятого) дня, наступного за Датою Платежу.
Згідно зі ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки, а згідно частини першої ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами та договором (ч. 2 ст. 193, ч. 1 ст. 216 та ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України).
Частиною 2 ст. 217 Господарського кодексу України унормовано, що у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України).
Відповідно до ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України розмір штрафних санкцій встановлюється законом, а у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі.
Виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими Господарським кодексом України та іншими законами. За погодженням сторін можуть застосовуватися передбачені законом або такі, що йому не суперечать, види забезпечення виконання зобов`язань, які звичайно застосовуються в господарському (діловому) обігу. До відносин щодо забезпечення виконання зобовязань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення цивільного кодексу України (ч. 1 ст. 199 Господарського кодексу України ).
Видами забезпечення виконання зобов`язання, за змістом положень ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, є неустойка, порука, гарантія, застава, притримання, завдаток, а ч. 2 цієї норми визначено, що договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
З урахуванням вказаного вище, суд дійшов висновку, що штраф у розмірі 0,1 % від простроченої суми, що належала до сплати стороні, за кожний календарний день затримки платежу є не штрафом, як зазначено в п. 2.7. Договору, а є пенею.
Відтак, дослідивши розрахунок пені, нарахованої за прострочення оплати відповідачем фіксованої орендної плати та плати за обслуговування за вересень 2022, за період прострочення з 20.09.2022 по 26.01.2023, суд дійшов висновку про його перерахунок, оскільки позивачем допущені помилки, зокрема, всупереч положенням п. 2.7. Договору позивачем було розраховано початок періоду нарахування пені на 11 календарний день від початку прострочення оплати, тоді як Договором передбачено нарахування пені після спливу 10 робочих днів, у зв`язку з чим пеня нарахована в більшому розмірі.
Пеня за прострочення оплати відповідачем фіксованої орендної плати та плати за обслуговування за вересень 2022 розрахована судом наступним чином: 0, 1 % від загальної суми заборгованості у розмірі 63546, 20 грн. за період з 26.09.2022 по 26.01.2023, що становить 7816, 65 грн.
Разом з цим, дослідивши розрахунок пені, нарахованої за прострочення оплати відповідачем змінюваної частини орендної плати за вересень 2022, за період прострочення з 26.10.2022 по 26.01.2023, суд дійшов висновку про його перерахунок, оскільки позивачем допущені помилки, зокрема, всупереч положенням п. 2.7. Договору позивачем було розраховано початок періоду нарахування пені на 11 календарний день від початку прострочення оплати, тоді як Договором передбачено нарахування пені після спливу 10 робочих днів, у зв`язку з чим пеня нарахована в більшому розмірі.
Пеня за прострочення оплати відповідачем змінюваної частини орендної плати за вересень 2022 розрахована судом наступним чином: 0, 1 % від суми заборгованості у розмірі 28374, 71 грн. за період з 31.10.2022 по 26.01.2023, що становить 2496, 56 грн.
За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "МЛП-ЧАЙКА" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОЛАЙН 2023" пені за прострочення виконання грошових зобов`язань відповідно до умов Договору, підлягають задоволенню частково в загальній сумі 10313, 21 грн.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. ст. 74, 76 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Позивачем доведено суду факт порушення відповідачем своїх грошових зобов`язань за Договором оренди №б/н від 01.05.2022 в частині здійснення ним оплати фіксованої орендної плати, змінюваної частини орендної плати та плати за обслуговування за вересень 2022 року у розмірі 91920, 90 грн. Натомість, відповідач станом на день розгляду даної справи доказів сплати заборгованості суду не надав, заявлених до нього вимог не спростував.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Витрати зі сплати судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 73, 86, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МЛП-ЧАЙКА" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОЛАЙН 2023" задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОЛАЙН 2023" (50006, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Соборності, буд. 12, код ЄДРПОУ 37615920) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЛП-ЧАЙКА" (08135, Київська обл., Бучанський р-н, с. Чайки, вул. Антонова, 1-А, код ЄДРПОУ 33884915) заборгованість у розмірі 91920 (дев`яносто одну тисячу дев`ятсот двадцять) грн. 90 коп., пеню у розмірі 10313 (десять тисяч триста тринадцять) грн. 21 коп. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 2672 (дві тисячі шістсот сімдесят дві) грн. 73 коп., видавши наказ.
3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Повний текст рішення складено 17.07.2023.
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2023 |
Оприлюднено | 20.07.2023 |
Номер документу | 112270603 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Київської області
Смірнов О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні