Постанова
від 05.09.2006 по справі 34/167-06-4592
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

34/167-06-4592

           

 ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"05" вересня 2006 р. Справа № 34/167-06-4592

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді :   Жукової А. М.

суддів :                           Величко Т.А.

                                      Бойко Л.І.

при секретарі :  Храмшиній І.Г.         

за участю представників сторін:                    

від позивача – Грандовська Т.М.

від відповідача –Чербаджі П.П.

від ІІІ –ї особи –не з'явився

розглянувши  у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

СФГ “Одеса”

на рішення господарського суду Одеської області  

від 12.07.06 р.

по справі № 34/167-06-4592

за позовом : Березівської МДПІ

до відповідача : СФГ „Одеса”

ІІІ-ї особи без самостійних вимог –Іванівська райдержадміністрація

про  стягнення 901,16 грн. заборгованості по орендній платі за землю

встановив:

  Рішенням господарського суду Одеської області від 12.07.06 р. ( суддя Фаєр Ю.Г.) позов задоволено частково, стягнуто з відповідача на користь державного бюджету 666,68 грн. орендної плати; 102 грн. держмита та 118 грн. витрат на ІТЗ судового процесу. В решті позовних вимог –відмовлено.

  СФГ „Одеса” не погодившись із судовим рішенням, звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати як таке, що суперечить нормам матеріального права. Одночасно скаржником заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження у зв'язку з порушенням судом ст.87 ГПК – рішення направлено сторонам поза межами 5-ти денного строку після його прийняття.

  Представник МДПІ заперечує доводи скаржника та просить залишити рішення місцевого суду без змін.

   Заслухавши пояснення, розглянувши матеріали справи, судовою колегією встановлено таке.

  Березівська МДПІ звернулась з позовом до СФГ „Одеса” про стягнення податкової заборгованості в сумі 333,34 грн., а 11.07.06 р. надано уточнення до позовної заяви(а.с.52), згідно з яким сума позову збільшена до 901,16 грн. з тих підстав, що станом на 07.07.06 р. сума податкової заборгованості не сплачена. На обґрунтування позовних вимог позивач послався на ст.4,9 ЗУ „Про систему оподаткування”, ЗУ „Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.11 п.11 ЗУ „Про державну податкову службу в Україні” та зазначив, що відповідач є платником податку, у зв'язку з чим йому направлялись податкові вимоги на сплату узгодженої податкової заборгованості, які залишені платником без виконання і це стало підставою для звернення до суду за примусовим стягненням. На підтвердження позовних вимог надано копії податкових декларацій, копію податкової вимоги та облікової картки з орендної плати.

  СФГ „Одеса”, відзивом на позов заперечуючи позовні вимоги зазначило, що господарство діє по сплаті орендної плати за землю згідно із договорами та ЗУ „Про оренду землі” у зв'язку з чим у МДПІ немає підстав для стягнення податкового боргу.

  Місцевий суд задовольняючи позовні вимоги, вмотивував рішення положеннями ЗУ „Про плату за землю”(ст.2), ЗУ „Про оренду землі”(ст.21) та договорами оренди земельної ділянки та зазначив, що термін договору б/н від 24.03.04 р. сплинув 24.03.06 р. і відповідач не надав доказів сплати орендної плати за цим договором, що є підставою для стягнення 666,68 грн. За даними карток особового рахунку відповідача по орендній платі, яка ведеться в органах ДПІ згідно з „Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДПСУ затв. Наказом ДПАУ №276 від 18.07.05 р., зареєстр. МЮУ 2.08.05 р. за №843/1123- заборгованість боржника не сплачена.

   Судова колегія не погоджується із висновками суду першої інстанції виходячи із наступного.

  Селянське фермерське господарство „Одеса” зареєстр. Іванівською РДА Одеської області 5.11.1992 р. за №40, створено з метою здійснення ринкових правовідносин, виробництва, переробки, реалізації товарної сільськогосподарської продукції та одержання прибутку. Господарство зареєстровано платником податків у Березівській МДПІ, що підтверджено довідкою МДПІ (а.с.8) та у якій визначено дані про платежі платника податків. Зазначене відповідає положенням ст.4 ЗУ” Про систему оподаткування”. Цим же законом визначено перелік загальнообов'язкових та місцевих податків і зборів (обов'язкових платежів) (ст.14,15) контроль за сплатою яких покладено на державні податкові органи.

  Зокрема, такий контроль здійснюється органами ДПС за правильністю обчислення та справляння земельного податку. Проте, позивачем не підтверджено належними доказами, що відповідач є платником земельного податку. Аналіз положень ст.2 ЗУ „Про плату за землю” дає підстави для висновку, що за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата, а не земельний податок. Із матеріалів справи вбачається, що СФГ „Одеса” уклало договір на право тимчасового користування земельної ділянки ( в тому числі на умовах оренди) з Радісненською селищною Радою №20 від 1.01.2001 року відповідно з яким землекористувачеві надано земельну ділянку площею 31,2 га терміном на 5 років. Пунктом 2.1 договору плата за землю має вноситися у розмірі 65 грн за 1 га за кожне півріччя не пізніше 15 серпня і 15 січня. Крім того, між Іванівською райдержадміністрацією та СФГ „Одеса” укладено договір оренди земельної ділянки від 24.03.04 р. відповідно з умовами якого орендарю передано в оренду земельну ділянку площею 20 га. строком на 2 роки. Відповідно до п.2.3.4 договору орендна плата має вноситися до 20 жовтня року в сумі 100 грн. за 1 га. Відповідно до ст.16 ЗУ „Про оренду землі” договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості з усіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації. Фактично, договір від 24.03.04 р. не містить доказів державної реєстрації  уповноваженим реєструючим органом . Разом з тим, використання землі в Україні є платним. Статтею 19 ЗУ „Про оренду землі” визначено, що орендна плата за земельну ділянку –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю з юридичних осіб встановлюється за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем і орендарем. Відповідно до Земельного Кодексу України –суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Отже, орендодавцями землі є власники землі, сільські, селищні, міські, районні Ради. Орендарі земельних ділянок –юридичні особи, які уклали договори на право тимчасового користування земельними ділянками на умовах оренди з сільськими, селищними, районними радами самостійно сплачують  орендну плату за землю на спеціальний бюджетний рахунок відповідної ради. По вищевказаним договорам строк сплати наступає з 15 серпня та 20 жовтня поточного року.

  Щодо посилання позивача на факт узгодження податкових зобов"язань згідно з податковими деклараціями орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за лютий 2006 року, податкову вимогу №2/100 від 6.05.06 р., особовий рахунок з платежу по коду бюджетної класифікації №3050213, слід зазначити таке. Орендна плата не є земельним податком і складання на цей платіж податкової декларації чинним законодавством не передбачено. Орендар зобов'язаний надати органу ДПС копію укладених договорів оренди земельних ділянок, а МДПІ зобов'язано вести облік надходжень сум орендної плати з юридичних осіб, визначених строками у договорах за даними виписок установ банків та копій платіжних документів. На час звернення з позовом строки внесення орендної плати не настали, отже підстав для застосування положень ЗУ„Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у позивача не було.

  На підставі викладеного, апеляційна скарга підлягає задоволенню.

                             Керуючись ст. ст. 53,101-105,110 ГПК України, суд

                                                            постановив:

1. Відновити СФГ „Одеса” смт. Радісне Іванівського р-ну строк на апеляційне оскарження рішення господарського суду Одеської області від 12.07.06 р.

2.  Рішення господарського суду Одеської області від 12.07.2006р. у  справі №34/167-06-4592 –скасувати, у позові –відмовити.

Постанова апеляційного господарського суду набирає чинності   з  дня прийняття та може бути оскаржена у  касаційному порядку протягом місяця з дня набрання постановою законної сили.

Головуючий суддя                                                                А.М. Жукова

    Суддя                                                                                            Т.А. Величко

    Суддя                                                                                          Л.І. Бойко

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення05.09.2006
Оприлюднено03.09.2007
Номер документу112277
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —34/167-06-4592

Ухвала від 09.11.2006

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Постанова від 05.09.2006

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Жукова А.М.

Рішення від 12.07.2006

Господарське

Господарський суд Одеської області

Фаєр Ю.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні