Справа № 276/1349/23
Провадження по справі 2/276/295/23
У Х В А Л А
18 липня 2023 року смт. Хорошів
Суддя Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області Збаражський А.М. вирішуючи питання про відкриття провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛОДАРСЬК ІНАГРО», Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРІТЕТ» про скасування державної реєстрації права власності та договорів оренди/суборенди та витребування майна із чужого незаконного володіння,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_4 звернувся до суду із вказаною позовною заявою в якій просить суд: витребувати від ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 2,6829 га, кадастровий номер 1821182000:07:001:0018, розташовану на території Зубринської сільської ради (с. Зубринка (Хорошівська територіальна громада) та скасувати: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 23148124 від 25.07.2015 10:48:55 (державний реєстратор Коростишівського районного управління юстиції в Житомирській області Кургіна Олена Олександрівна, тип речового права: право власності), рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 40676947 від 17.04.2018 21:19:46 (державний реєстратор Харковина Алла Іванівна, вид іншого речового права: право оренди земельної ділянки), рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 40747289 від 21.04.2018 11:07:41 (державний реєстратор Харковина Алла Іванівна, вид іншого речового права: право суборенди земельної ділянки); Витребувати від ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 2,6829 га, кадастровий номер 1821182000:07:001:0019, розташовану на території Зубринської сільської ради (с. Зубринка (Хорошівська територіальна громада) та скасувати: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 23148706 від 25.07.2015 11:11:41 (державний реєстратор Коростишівського районного управління юстиції в Житомирській області Кургіна Олена Олександрівна, тип речового права: право власності), рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 40676981 від 17.04.2018 21:31:04 (державний реєстратор Харковина Алла Іванівна, вид іншого речового права: право оренди земельної ділянки), рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 40746367 від 20.04.2018 21:46:03 (державний реєстратор Харковина Алла Іванівна, вид іншого речового права: право суборенди земельної ділянки); прийняти даний позов та відкрити провадження в справі без письмових додатків/доказів та квитанції про сплату судового збору (відстрочити сплату судового збору), надавши позивачу строк, не пізніше дати підготовчого судового засідання, на подання всіх письмових доказів та сплати судового збору.
За правилами цивільного процесуального законодавства позовна заява за формою та змістом повинна відповідатистаттям 175 та 177 ЦПК України.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд вважає, що позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків, тому що її подано з порушенням вимог ст.ст.175, 177 ЦПК України.
Частиною 5ст.177 ЦПК Українипередбачено, щопозивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Всупереч викладеному стороною позивача до позовної заяви не долучено докази, які підтверджують обставини, викладені в ній.
Сторона позивача в позовній заяві в обґрунтування свої позовних вимог посилається на: договір купівлі-продажу земельної ділянки від 31.07.2006 року, площею 2,6829 га, кадастровий номер 1821182000:07:001:0018; державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 425733 від 11.08.2006 року на ім`я позивача; договір купівлі-продажу земельної ділянки від 31.07.2006 року, площею 2,6829 га, кадастровий номер 1821182000:07:001:0019; державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯГ № 425732 від 11.08.2006 року на ім`я позивача; інформацію щодо кримінального провадження за результатами звернення позивача до правоохоронних органів; договори оренди та суборенди земельних ділянок з відповідачами, зазначеними в позовній заяві. Проте копії вказаних документів до матеріалів позовної заяви не долучено.
На підтвердження обставин, викладених в позовній заяві, сторона позивача не долучила докази, які підтверджують обставини, на які позивач посилається як на підставу свої правових вимог.
Згідно з положеннями статті 83 ЦПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Зазначивши у позовній заяві про неможливість подання письмових доказів та квитанції про сплату судового збору, позивачем на вказано які саме докази не може бути ним подано та не надано доказів, які б підтверджували, що заявник здійснив всі залежні від нього дії, спрямовані на отримання кожного з доказів.
Крім того, відповідно до ст.84ЦПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) вжиті особою, яка подає клопотання, заходи для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Згідно з ч. 3ст. 177 ЦПК Україниу разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання про витребування доказів.
Отже, у разі неможливості надати докази самостійно, відповідно до ч. 3ст. 177 ЦПК України, позивач має право одночасно з позовною заявою подати клопотання про витребування доказів, яке повинно відповідати вимогамст. 84 ЦПК України.
Сторона позивача клопотання про витребування доказів не подала, лише вказала на неможливість подання письмових доказів у зв`язку з повномасштабною війною російської федерації проти України. Суд вказану аргументацію не приймає до уваги, оскільки на території Житомирської області, де зареєстрований позивач, активні бойові дії не ведуться, позивач не вказав на самостійно вжиті заходи отримання таких доказів, не заявив клопотання про їх витребування.
Таким чином, позивачу слід надати суду докази (копії належних чином засвідчених доказів), на які він посилається в позовній заяві в обгрунтування заявлених позовних вимог, а у разі неможливості їх подання - надати мотивоване клопотання про їх витребування.
Крім того, сторона позивача при зверненні до суду із вищевказаним позовом вказує на неможливість подання квитанції про сплату судового збору у зв`язку зі скрутним матеріальним становищем та просить відстрочити сплату судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» № 3674-VІ (далі за текстом - Закон № 3674-VІ), який набув чинності 01.11.2011 року.
За статтями 1, 2 Закону № 3674-VІ судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Стаття 8 Закону України «Про судовий збір» регулює питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Так, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
До позовної заяви стороною позивача не долучено жодних доказів на підтвердження скрутного матеріального становища позивача. За таких обставин неможливо прийняти рішення про звільнення чи відстрочку позивача від судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши клопотання та докази, надані позивачем на підтвердження вказаних ним обставин, суддя дійшов висновку про відсутність підстав для відстрочки чи звільнення позивача від сплати судового збору, оскільки на підтвердження тяжкого майнового становища доказів не надано, умови, визначені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» не підтверджені, зокрема, розмір судового збору не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, заявник не має жодних пільг, а предмет заяви не стосується захисту соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
За таких обставин, позивачем не доведено підстав для відстрочки чи звільнення від сплати судового збору, у зв`язку з чим у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Також, всупереч вимогам ст.175 ЦПК України стороною позивача в позовній заяві не зазначено ціну позову.
За статтею 176 ЦПК України, ціна позову визначається, зокрема, у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна.
В пунктах 15, 16 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 року N 10 "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах" зазначено, що пунктами 1 і 2 частини першоїстатті 80 ЦПКпередбачено визначення ціни позову у позовах про стягнення грошових коштів та про визнання права власності на майно або витребування майна. Відповідні позовні заяви мають майновий характер, і розмір ставок судового збору за їх подання визначається згідно з підпунктом 1 пункту 1 частини другоїстатті 4 Закону N 3674-VI. Розмір судового збору за подання позовної заяви про визнання права власності на майно або його витребування (у тому числі з урахуванням положень, передбачених частиною п`ятою статті216, статтею1212 ЦКтощо) визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру. При цьому суд не повинен визначати вартість майна за відповідними вимогами, оскільки за змістом статті80, пункту 4 частини другої статті119 ЦПКтакий обов`язок покладається на позивача (у тому числі і в тих випадках, коли правові наслідки у виді повернення майна застосовуються за ініціативою суду, наприклад, при визнанні договору недійсним згідно з частиною п`ятоюстатті 216 ЦК).
Відповідно до ч. 2ст. 4 Закону України "Про судовий збір "за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою судовий збір встановлюється в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, позивачу необхідно сплатити судовий збір за позовну вимогу про витребування майна з чужого незаконного володіння в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з урахуванням з вартості спірного майна.
Крім того, позивач звертаючись із позовом заявляє також і позовні вимоги щодо скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень стосовно земельних ділянок. Вказані позовні вимоги віднесені до позовних вимог немайнового характеру.
Відповідно до ч.3 ст. 6 Закону «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Таким чином, позивачу також необхідно сплатити судовий збір за позовні вимоги немайнового характеру, що становить відповідно до ч.2ст.4Закону України"Просудовий збір" 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожну позовну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч.1ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, дану позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення зазначених недоліків.
Відповідно до ч. 1ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175 і 177 цьогоКодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на те, що позивач подав позов, який не відповідає вимогам ст.ст.175, 177 ЦПК України, Закону України «Про судовий збір», суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення виявлених недоліків.
Керуючись ст.ст.4,5,13,56,175,177,185України, суддя, -
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛОДАРСЬК ІНАГРО», Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРІТЕТ» про скасування державної реєстрації права власності та договорів оренди/суборенди та витребування майна із чужого незаконного володіння, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк, що не перевищує десять календарних днів з моменту отримання копії ухвали для усунення виявлених недоліків.
Копію ухвали невідкладно направити стороні позивача.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.М.Збаражський
Суд | Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2023 |
Оприлюднено | 21.07.2023 |
Номер документу | 112287497 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
ЗБАРАЖСЬКИЙ А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Збаражський А. М.
Цивільне
Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області
Збаражський А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні