Окрема думка
від 17.07.2023 по справі 902/240/23
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ОКРЕМА ДУМКА

"17" липня 2023 р. Справа № 902/240/23

Судді Північно-західного апеляційного господарського суду Павлюк І.Ю.

стосовно постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.07.2023, ухваленої за результатами розгляду апеляційної скарги Національного антикорупційного бюро України на рішення Господарського суду Вінницької області від 03.05.2023р. у справі №902/240/23 та на додаткове рішення Господарського суду Вінницької області від 22.05.2023р. у справі №902/240/23 за позовом Національного антикорупційного бюро України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежна судова експертиза і оцінка" про стягнення штрафу у сумі 14724,06грн.

Відповідно до ст.34 ГПК України, питання, що виникають під час колегіального розгляду справи судом, вирішуються більшістю голосів суддів. Головуючий голосує останнім. При ухваленні рішення з кожного питання жоден із суддів не має права утримуватися від голосування та підписання рішення чи ухвали. Судді не мають права розголошувати міркування, що були висловлені у нарадчій кімнаті. Суддя, не згодний з рішенням, може письмово викласти свою окрему думку. Про наявність окремої думки повідомляються учасники справи без оголошення її змісту в судовому засіданні. Окрема думка приєднується до справи і є відкритою для ознайомлення.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.07.2023р. апеляційну скаргу Національного антикорупційного бюро України на рішення Господарського суду Вінницької області від 03.05.2023р. у справі №902/240/23 залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Вінницької області від 03.05.2023р. у справі №902/240/23 - без змін. Також, апеляційну скаргу Національного антикорупційного бюро України на додаткове рішення Господарського суду Вінницької області від 22.05.2023р. у справі №902/240/23 задоволено частково, додаткове рішення Господарського суду Вінницької області від 22.05.2023р. у справі №902/240/23 змінено в частині суми покладених на позивача понесених витрат на професійну правничу допомогу, виклавши додаткове рішення у такій редакції: «Заяву представника відповідача №б/н від 06.05.2023р. про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення судових витрат на правову (правничу) допомогу - задоволити частково. Стягнути з Національного антикорупційного бюро України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежна судова експертиза і оцінка" 7500,00грн. понесених витрат на професійну правничу допомогу. В частині стягнення 3000,00грн. понесених витрат на професійну правничу допомогу відмовити. Господарському суду Вінницької області видати накази на виконання цієї постанови».

Вказана постанова підписана суддями у складі - головуючий суддя Крейбух О.Г., суддя Павлюк І.Ю., суддя Тимошенко О.М.. Постанова прийнята з окремою думкою судді Павлюк І.Ю..

Не погоджуюся із судовими рішеннями Господарського суду Вінницької області та Північно-західного апеляційного господарського суду, враховуючи наступне.

Як свідчать матеріали справи, предметом спору у ній є застосування штрафних санкцій за договором у зв`язку із порушенням ТОВ "Незалежна судова експертиза і оцінка" строку виконання зобов`язання (надання послуг).

Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно ч.ч.1,2 ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ч.ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 610, 611, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання); у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки; боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Водночас у ч.3 ст.612 ЦК України зазначено про те, що якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов`язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи та враховуючи те, що TOB "Незалежна судова експертиза і оцінка" не виконало зобов`язання з надання послуг у строк встановлений у п.5.1 договору та не передало результат послуг за Актом приймання-передачі результат послуг за договором, результат послуг втратив інтерес для Національного антикорупційного бюро України.

Зокрема, судом встановлено, що інформація про не виконання умов договору відповідачем була доведена відповідному детективу Національному антикорупційному бюро України, який 01.09.2022р. виніс постанову про припинення проведення судової експертизи у кримінальному провадженні №52019000000000585 та витребував у ТОВ "Незалежна судова експертиза і оцінка" матеріали кримінального провадження №52019000000000585 до Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України.

Надалі, 06.09.2022р. матеріали кримінального провадження №52019000000000585 були повернуті ТОВ "Незалежна судова експертиза і оцінка" до Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України без висновку експерта, як результату послуг за договором.

Також, зазначена обставина визнається відповідачем у поданому відзиві.

Крім того, слід вказати на те, що відповідно до п.4.20 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджена Наказ Міністерства юстиції України 08.40.1998р. №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012р. №1950/5) (Інструкція) зазначено, що предмети та документи, що були об`єктами експертного дослідження, підлягають поверненню органу (особі), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), разом з висновком експертизи або повідомленням про неможливість надання висновку.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, враховуючи порушення відповідачем строку виконання договору та припинення проведення судової експертизи детективом Національного антикорупційного бюро України, відповідно до п.6.2.1 договору Національне антикорупційне бюро України вчинило дії по односторонньому розірванню договору в порядку, який був узгоджений сторонами, що відповідало вимогам ст.651 ЦК України.

Водночас, в оскаржуваному рішенні суд першої інстанції не здійснив аналізу зазначених вище обставин та не надав правової оцінки невиконанню відповідачем зобов`язання у встановлений строк та подальше розірвання договору Національним антикорупційним бюро України у зв`язку із втратою інтересу до результату послуг.

Отже, наслідком таких дій стало формування судом першої інстанції помилкового висновку про те, що відповідач виконав зобов`язання у повному обсязі, хоч і не у строки визначені договором, який також було підтримано апеляційним господарським судом.

Водночас, враховуючи зібрані по справі відповідні матеріали, суд першої інстанції не звернув увагу на те, що станом на 20.09.2022р., коли відповідач направив висновок експерта на адресу Національного бюро, проведення судової експертизи у кримінальному провадженні №52019000000000585 було вже припинено, а всі зобов`язання між сторонами були розірвані у зв`язку із одностороннім розірванням договору.

Також, вирішуючи спір місцевий господарський суд не звернув уваги на зміст пунктів 5.4, 5.5 договору, де зазначено, що прийняття - передання послуги здійснюється шляхом підписання Акта приймання-передачі послуг на підставі технічної документації узгодженої сторонами. Послуги вважаються переданими TOB "Незалежна судова експертиза і оцінка" та прийняті Національним антикорупційним бюро України з моменту підписання Акта приймання-передачі послуг.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, станом на дату прийняття судом першої інстанції рішення у даній справі ТОВ "Незалежна судова експертиза і оцінка" не передало Національному антикорупційному бюро України жодного результату послуги за Актом приймання-передачі послуг. Такий Акт між сторонам не складався і в матеріалах судової справи відсутній.

При цьому, слід звернути увагу на те, що відповідач долучив до відзиву лише витяг із висновку експерта на 4 аркушах із загального обсягу 41 аркушів, тому залишилось не зрозумілим на підставі яких доказів суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідач виконав у повному обсязі взяті на себе зобов`язання і що вказаний висновок експерта відповідає вимогам договору в частині його якості та повноти.

В оскарженому рішенні суд першої інстанції не аргументував за яких підстав він фактично вважає договірні зобов`язання продовженими за наявності повідомлення позивача, згідно з яким договір є розірваним 13.09.2022р.. Також, місцевий господарський суд взагалі не звертає увагу та не аналізує посилання Національного антикорупційного бюро України на норми ч.3 ст.612 ЦК України, якими встановлено: якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов`язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання. Мотиви неврахування судом цієї норми (її незастосування) і права позивача, яке фактично було реалізоване одночасно з розірванням договору в односторонньому порядку на законних підставах в рішенні відсутні.

За вказаних обставин, висновки суду першої інстанції про повне виконання відповідачем зобов`язань за договором є безпідставними і суперечать умовам договору та обставинам справи.

Крім того, місцевий господарський суд вирішуючи справу помилково застосував приписи ст.906 ЦК України, оскільки правовідносини не стосувалися збитків, поняття яких чітко визначено ст.22 ЦК України.

Водночас. як вбачається з матеріалів справи, Національне антикорупційне бюро України взагалі не заявляло до відповідача вимог про стягнення збитки та збитки не були і не могли бути предметом доказування у даній справі.

Отже, враховуючи вище викладене в сукупності, слід дійти висновку, що зобов`язання за договором щодо виготовлення висновку експерта не були виконані відповідачем у встановлені строки, а тому Національне антикорупційне бюро України обґрунтовано нарахувало штрафні санкції за повне невиконання зобов`язання у встановлений строк відповідно до п.8.7 договору у сумі 14724,06грн..

З огляду на викладене, виходячи із системного аналізу обставин встановлених при розгляді даної справи у їх сукупності та наданих доказів, виходячи із загальних засад, встановлених у ст.3 ЦК України, а саме, справедливості, добросовісності, розумності, вважаю, що вимоги Національного антикорупційного бюро до Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежна судова експертиза і оцінка" про стягнення штрафу у сумі 14724,06грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Крім того, враховуючи те, що додаткове рішення у даній справі є похідним від основного рішення суду, з огляду на висновки, що викладені у даній окремій думці, не погоджуюсь з висновком місцевого господарського та відповідно висновками суду апеляційної інстанції про часткове задоволення заяви представника відповідача №б/н від 06.05.2023р. про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення судових витрат на правову (правничу) допомогу та стягнення з Національного антикорупційного бюро України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежна судова експертиза і оцінка" 7500,00грн. понесених витрат на професійну правничу допомогу, та у відмові у задоволенні заяви в частині стягнення 3000,00грн. понесених витрат на професійну правничу допомогу.

Таким чином, в даному випадку судові витрати судом мають бути розподілені з урахуванням положень ст.ст.123, 129 ГПК України.

Суддя Павлюк І.Ю.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення17.07.2023
Оприлюднено24.07.2023
Номер документу112341843
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди

Судовий реєстр по справі —902/240/23

Ухвала від 06.11.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Судовий наказ від 26.10.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Постанова від 10.10.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 09.10.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 18.09.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Ухвала від 11.09.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

Ухвала від 28.08.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Судовий наказ від 03.08.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Шамшуріна М.В.

Окрема думка від 17.07.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Павлюк Ірина Юріївна

Постанова від 17.07.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Крейбух О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні