ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
20.07.2023Справа № 910/7350/23
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Енергетік Транс Компані"доПриватного акціонерного товариства "Троянівське"простягнення 96165,60 грнСуддя Смирнова Ю.М.
Без повідомлення (виклику) учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергетік Транс Компані" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Троянівське" 96165,60 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору транспортного перевезення №ТП-04/10/2021-1 від 04.10.2021 в частині своєчасної оплати наданих позивачем послуг.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.05.2023 судом відкрито провадження у справі №910/7350/23; вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; встановлено відповідачу строки для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали та для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо такі будуть подані) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив; позивачу - строк для подання відповіді на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов.
Частиною 5 ст.176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст.242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст.120 цього Кодексу.
Відповідно до ч.11 ст.242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
За приписами ч.1 ст.7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом із повідомленнями про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Однак, конверт з ухвалою Господарського суду міста Києва був повернутий до суду відділенням поштового зв`язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з п.5 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства, день проставлення на поштовому конверті відмітки: "адресат відсутній за вказаною адресою" за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення останньому відповідної ухвали суду.
Згідно з ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.251 Господарського процесуального кодексу України та ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.05.2023 не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.
18.07.2023 від позивача надійшли додаткові документи для долучення до матеріалів справи.
Згідно з ч.4 ст.240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
04.10.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергетік Транс Компані" (перевізник) та Приватним акціонерним товариством "Троянівське" (замовник) було укладено договір транспортного перевезення №ТП-04/10/2021-1 (договір), відповідно до умов якого перевізник за завданням замовника зобов`язується доставити довірений замовником вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а замовник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену цим договором плату. Під вантажем за цим договором розуміється сільськогосподарська продукція - насіння соняшнику врожаю 2021 року, що належить замовникові (надалі - вантаж). Послуги по перевезенню надаються вантажним автомобільним транспортом перевізника, який знаходяться у користуванні/володінні перевізника на законних підставах та знаходяться в належному технічному стані (п.п.1.1, 1.2, 1.3).
Перевізник організовує перевезення вантажів на підставі завдань на перевезення, що подаються замовником у письмовій (в т.ч. за допомогою засобів факсимільного, електронного зв`язку) або усній формі, не менше ніж за три години до моменту подання транспортних засобів в пункт завантаження, підписаних повноважним представником замовника (п.2.1 договору).
Сторони за договором погодилися, що вартість перевезення розраховується за наступною тарифною сіткою: місце завантаження: за межами села Шубків та Нова Українка Рівненського району Рівненської області (Білокриницька територіальна громада), місце розвантаження: Україна, 35825, Рівненська обл., Острозький р-н, село Верхів, вулиця Центральна, будинок 22, елеватор ТОВ "Ідек-2006", 270,00 грн з ПДВ за 1 т, вид зернової культури - соняшник (п.5.1 договору).
Вартість наданих послуг визначається в акті приймання-передачі наданих послуг, що підписується сторонами протягом 7 (семи) календарних днів з моменту закінчення надання послуг за цим договором. Замовник здійснює оплату вартості перевезення шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок перевізника наступним чином: в розмірі 80% від вартості наданих послуг на підставі підписаного сторонами акту приймання- передачі наданих послуг протягом 5 банківських днів з дати підписання сторонами акту приймання-передачі наданих послуг; в розмірі 20% від вартості наданих послуг на підставі підписаного сторонами акту приймання- передачі наданих послуг та за умови реєстрації відповідної податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до вимог чинного законодавства. Отримання перевізником від замовника оригіналів підписаного договору, актів приймання- передачі послуг, товаро-транспортних накладних є обов`язковою передумовою здійснення оплати за договором. У разі не отримання замовником оригіналів документів, передбачених у даному пункті договору, замовник призупиняє оплату за надані послуги до моменту отримання від перевізника оригіналів документів (п.п.5.3, 5.4, 5.6 договору).
Даний договір набирає сили з моменту підписання і діє до 31.12.2021 (п.10.1 договору).
Згідно умов зазначеного договору, позивач прийняв вантаж відправника до перевезення та доставив його одержувачам, що підтверджується наявними в матеріалах справи товарно-транспортними накладними, на яких містяться підписи відповідальних осіб та печатки вантажовідправника-відповідача та вантажоодержувачів.
Також позивачем були складені, підписані та направлені на адресу відповідача для підписання заявки до договору транспортного перевезення №ТП-04/10/2021-1 від 04.10.2021 №20.10 від 15.10.2021, №31.10 від 17.10.2021, №01.11 від 17.10.2021, №26.10 від 17.10.2021, реєстри до вказаних заявок, акти надання послуг №807 від 20.10.2021 на суму 37197,20 грн, №812 від 31.10.2021 на суму 41159,70 грн, №813 від 01.11.2021 на суму 34729,00 грн та №810 від 26.10.2021 на суму 101749,00 грн, а всього на загальну суму 214834,90 грн.
Позивачем були виставлені на адресу відповідача рахунки-фактури для оплати виконаних перевезень на вказану вище суму, а також складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідні податкові накладні.
Як стверджує позивач у позовній заяві, відповідач частково оплатив за виконані позивачем перевезення.
30.03.2023 позивач звернувся до відповідача з претензією від 29.03.2023 про сплату заборгованості на суму 96165,60 грн.
Оскільки відповідач відповіді на вказану претензію не надав, вартість наданих позивачем послуг з перевезення вантажів в повному обсязі не оплатив, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
За своєю правовою природою укладений між сторонами договір є договором перевезення.
За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату (ст.909 Цивільного кодексу України).
Стаття 307 Господарського кодексу України передбачає, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
За перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами. Якщо розмір провізної плати не визначений, стягується розумна плата( ч.1 ст.916 Цивільного кодексу України).
Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України унормовано, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається; зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Дана норма кореспондується з приписами ст.193 Господарського кодексу України.
За висновками суду в матеріалах справи наявні належні та допустимі докази того, що позивачем були надані в повному обсязі послуги з перевезення вантажу, що підтверджується відповідними товарно-транспортними накладеними, копії яких додані до матеріалів справи. Означені товарно-транспортні накладні, на які посилається позивач в обґрунтування заявлених позовних вимог, містять відбитки печаток вантажовідправника та вантажоодержувачів, що свідчить про отримання вантажу та належне виконання позивачем своїх зобов`язань за укладеним між сторонами правочином. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Крім того, позивачем на виконання умов договору були складені та направлені до Єдиного реєстру податкових накладних відповідні податкові накладні на надані послуги, що відповідно є підставою для проведення кінцевих розрахунків за договором згідно положень п.5.4 зазначеного правочину.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем були фактично надані відповідачу послуги на загальну суму 214834,90 грн, з яких відповідачем було оплачено 118669,30 грн.
Як вже вказувалось судом, згідно п.5.4 договору замовник здійснює оплату вартості перевезення шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок перевізника наступним чином: в розмірі 80% від вартості наданих послуг на підставі підписаного сторонами акту приймання- передачі наданих послуг протягом 5 банківських днів з дати підписання сторонами акту приймання-передачі наданих послуг; в розмірі 20% від вартості наданих послуг на підставі підписаного сторонами акту приймання- передачі наданих послуг та за умови реєстрації відповідної податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до вимог чинного законодавства.
Отже, з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, строк виконання відповідачем своїх зобов`язань щодо здійснення оплати за надані позивачем послуги з перевезення вантажів є таким, що настав.
Тому позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості у розмірі 96165,60 грн є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За таких обставин, враховуючи всі наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетік Транс Компані" до Приватного акціонерного товариства "Троянівське" у повному обсязі.
Згідно положень п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, приймаючи до уваги висновки суду про задоволення позовних вимог, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.129, 236-238, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Троянівське" (04070, місто Київ, вулиця Борисоглібська, будинок 15-В, ідентифікаційний код 30184563) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетік Транс Компані" (65123, Одеська область, місто Одеса, вулиця Марсельська, будинок 42, офіс 166, ідентифікаційний код 43431825) 96165 (дев`яносто шість тисяч сто шістдесят п`ять) грн 60 коп. основного боргу та судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ю.М.Смирнова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.07.2023 |
Оприлюднено | 24.07.2023 |
Номер документу | 112343160 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Смирнова Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні