Рішення
від 17.07.2023 по справі 673/52/23
ДЕРАЖНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 673/52/23

Провадження № 2/673/170/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

"17" липня 2023 р. м. Деражня

Деражнянський районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Ягодіної Т.В.

за участю секретаря судового засідання Ставнічук Р.М.,

прокурора - Делінди В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом заступника керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою, здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В:

У січні 2023 року керівник Летичівської окружної прокуратури звернувся в суд в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки.

Поданий позов обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 є громадянкою російської федерації, на підставі договору довічного утримання набула право власності на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6821588800:03:002:0124 площею 0,227 га, яка знаходиться в межах с. Теперівка Деражнянської міської ради Хмельницької області (на даний час на території Деражнянської територіальної громади).

14.08.2018 року за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на дану земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Враховуючи, що ОСОБА_1 будучи іноземною громадянкою, упродовж року після набуття права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (з 14.08.2018 року по даний час) не відчужила її, є підстави для її конфіскації у власність держави. На підставі викладеного, прокурор просить

конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку ОСОБА_1 із кадастровим номером 6821588800:03:002:0124 площею 0,227 га, яка знаходиться в межах с. Теперівка Деражнянської міської ради Хмельницької областіта стягнути з відповідача на користь Хмельницької обласної прокуратури 2 481 грн. судового збору, сплаченого за пред`явлення позову та 1240,50 грн - за заяву про забезпечення позову.

Ухвалою судді від 09.02.2023 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено її до підготовчого засідання, роз`яснено відповідачам право подати відзив на позов у встановлений судом строк, в тому числі пред`явити зустрічний позов.

В судовому засіданні прокурор вимоги позову підтримав в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Натомість надіслав до суду письмове пояснення, у якому позовні вимоги вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, причин неявки суду не повідомила, натомість про розгляд справи була повідомлена належним чином.

За таких обставин суд вважає за можливе розгляд справи за відсутності відповідача.

Заслухавши прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Статтями 13, 14 Конституції України визначено, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Суб`єктами права приватної власності на землю згідно зі ст. 80 Земельного кодексу України визначено громадян України та юридичних осіб. Проте з урахуванням змісту частини другої статті 81 та інших норм Земельного кодексу України суб`єктами права приватної власності на землю визнаються також іноземні громадяни та особи без громадянства.

Зокрема, іноземні громадяни та особи без громадянства відповідно до частини другої статті 81 ЗК України можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.

Згідно із ч. 3 ст. 81 Земельного кодексу України іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.

Відповідно до частини п`ятої статті 22 набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог цього Кодексу, а саме: іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.

Згідно ч. 4 статті 81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню. У разі невиконання цієї вимоги настають наслідки, передбачені ч. 2, 4 ст. 145 Земельного кодексу України, а саме, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику.

Пунктом 10 ч. 1 ст. 346 Цивільного кодексу України визначено конфіскацію як одну з підстав припинення права власності.

Частиною 5 ст. 41 Конституції України визначено, що конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Як встановлено судом ОСОБА_1 , є громадянкою російської федерації та відповідно до договору довічного утримання №18 від 17.05.1996 року, набула право власності на земельну ділянку із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 6821588800:03:002:0124 площею 0,227 га, яка знаходиться в межах с. Теперівка Деражнянської міської ради Хмельницької області (на даний час на території Деражнянської територіальної громади).

Рішенням державного реєстратора Деражнянської міської ради Чемеса Б.А. від 14.08.2018 року за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на дану земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Як вбачається з інформації поданої Управлінням СБУ у Хмельницькій області №72/5/2/202/8430 від 26.10.2022 року власником земельної ділянки з

кадастровим номером 6821588800:03:002:0124 площею 0,227 га, є громадянка рф ОСОБА_1 ..

Таким чином, всупереч вимог ч.4 ст.81 ЗК України, ОСОБА_1 , будучи іноземним громадянином, упродовж року після набуття права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення не відчужила її.

Враховуючи, що ОСОБА_1 не дотримано передбаченої земельним законодавством процедури щодо відчуження набутої земельної ділянки сільськогосподарського призначення протягом року, така земельна ділянка з кадастровим номером 6821588800:03:002:0124 підлягає конфіскації за рішенням суду.

Оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

В силу ч.1 ст. 141 ЦПК України, слід стягнути з відповідача на користь Хмельницької обласної прокуратури судовий збір, що складається з 2481 грн., які були сплачені позивачем при подачі позовної заяви, а також 1240,50 грн. - при подачі заяви про забезпечення позову, яка була задоволена судом, а в загальному розмірі 3721,50 грн.

Керуючись ст.346 ЦК України, ст.22, 81, 143, 145, 148 ЗК України, ст. 89, 264, 265, 280-283 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позовні вимоги керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою, здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки задовольнити.

Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку з кадастровим номером 6821588800:03:002:0124 , площею 0,227 га, розташовану в межах населеного пункту с. Теперівка Деражнянської міської територіальної громади Хмельницької області, яка належить на праві власності громадянці російської федерації ОСОБА_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 029111102, р/р UA 188201720343120002000002814, МФО 820172, ДКСУ, м. Київ) судовий збір в загальному розмірі 3721, 50грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатамиапеляційного розгляду справи.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

- орган, якому законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб - Летичівська окружна прокуратура, місцезнаходження: Хмельницька область, смтЛетичів, вул. Чорновола, 3, код ЄДРПОУ 029111102;

-позивач Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, місцезнаходження м. Хмельницький вул. Інститутська, 4/1 Хмельницька область, код ЄДРПОУ 39767479;

- відповідач ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , місце проживання за кордоном рф АДРЕСА_2 .

Повне рішення складено 19.07.2023 року.

Суддя: Т. В. Ягодіна

СудДеражнянський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення17.07.2023
Оприлюднено25.07.2023
Номер документу112357007
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —673/52/23

Рішення від 17.07.2023

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

Ухвала від 03.05.2023

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

Ухвала від 09.02.2023

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

Ухвала від 31.01.2023

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

Ухвала від 30.01.2023

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

Ухвала від 16.01.2023

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

Ухвала від 13.01.2023

Цивільне

Деражнянський районний суд Хмельницької області

Ягодіна Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні