Ухвала
від 18.07.2023 по справі 903/808/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

18 липня 2023 року Справа № 903/808/22

Господарський суд Волинської області у складі судді Шума М. С., розглянувши заяву Фермерського господарства "ОЛЬТЕРРА" про розстрочення виконання рішення

у справі № 903/808/23

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТАГРО ПАРТНЕР"

до відповідача 1: Фермерського господарства "ОЛЬТЕРРА"

відповідача 2: ОСОБА_1

про стягнення 374 146,08 грн.

за участю представників:

від позивача: н/з

від відповідача-1: Півень Г.В., адвокат;

від відповідача-2: Шава В.Ф.

встановив: Рішенням Господарського суду Волинської області від 25.04.2023 позов задоволено частково. Стягнуто солідарно з Фермерського господарства "ОЛЬТЕРРА" (44420, Волинська обл, Старовижівський район, с.Кримне, вул.Перемоги, буд.27, код ЄДРПОУ 43565091) та ОСОБА_1 (44420, Волинська обл, Ковельський район, с.Кримне, РНОКПП НОМЕР_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітагро Партнер" (31200, Хмельницька область, Волочиський район, м. Волочиськ, вул. Котляревського, буд. 7, код ЄДРПОУ 37993500) 297 232,67 грн. заборгованості, в тому числі: 153 000,00 грн. основного боргу, 98 604,00 грн. курсової різниці, 30 000,00 грн - 25% штрафу, 7 760,44 грн. - 36% річних, 7 868,23 грн. -0.1% за користування товарним кредитом та 5 832,00 грн. витрат з оплати судового збору. Відмовлено у позові в частині стягнення 29 913,41 грн. 25% штрафу .Закрито провадження у справі в частині стягнення 47 000,00 грн. основного боргу.

27.06.2023 до суду надійшла заява Фермерського господарства "ОЛЬТЕРРА"про відстрочення виконання рішення у справі .

Ухвалою суду від 28.06.2023 заяву Фермерського господарства "ОЛЬТЕРРА" про розстрочення виконання рішення суду у справі №903/808/22 прийнято та призначено до розгляду на "18"липня 2023. на 12:50 год.

Листом від 18.07.2023 від відповідача 1 на адресу суду надійшло клопотання про приєднання письмових доказів у справі, а саме: акт звірки взаємних розрахунків між ТОВ "ВОЛИНЬ - ЗЕРНО - ПРОДУКТ" і ФГ "ОЛЬТЕРРА"; акт звірки взаємних розрахунків між ТОВ "МАКОШ МІНЕРАЛ" і ФГ "ОЛЬТЕРРА"; акт звірки взаємних розрахунків між ТОВ "ЄВРО ЛЕНД ЮЕЙ" і ФГ "ОЛЬТЕРРА"; акт звірки взаємних розрахунків між ТОВ "УКРАВІ САЙЕНС ПАРК" і ФГ "ОЛЬТЕРРА"; довідка ПАТ АБ "Укргазбанк", АТ АКБ "Львів", довідка АТ КБ "Приватбанк" та платіжна інструкція №103 від 14.07.2023.У судовому засіданні 18.07.2023 представник відповідача 1 та відповідач 2 підтримали заяву, просили розстрочити виконання рішення суду рівними частинами по 25 255,49 грн. починаючи з 30.06.2023 по 31.05.2023 .

Розглянувши заяву Фермерського господарства "ОЛЬТЕРРА" від 22.06.2023 (вх.01-74/972/23 від 27.06.2023) про розстрочення виконання рішення суду у справі №903/808/22 , суд дійшов висновку про відмову в її задоволенні з огляду на таке.

Згідно із нормами ч. 1 ст. 326 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.

За приписами ч.ч.1-5 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Підставою для відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є конкретні обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Господарський процесуальний кодекс не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання. Тому, суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини за правилами статті 86 ГПК України.

Згідно ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно з статей 73, 74, 77 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

До заяви про розстрочення виконання рішення від 22.06.2023 (вх.01-74/972/23 від 27.06.2023) не додано жодних доказів , яким чином боржник намагається виконати рішення суду, а також доказів на підтвердження реальної можливості проведення розрахунків із стягувачем у майбутньому по зазначеному графіку платежів

Відповідно до статті 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Важливим елементом підприємницької діяльності є ризик збитків.

Підприємницький ризик - це імовірність виникнення збитків або неодержання доходів порівняно з варіантом, що прогнозується; невизначеність очікуваних доходів.

Здійснення підприємницької діяльності на власний ризик означає покладання саме на підприємця тягаря несприятливих наслідків такої діяльності. Ризики від власної господарської діяльності відповідача не можуть покладатися на інших учасників господарських відносин, оскільки це порушує принцип розумності та справедливості.

Незадовільний фінансовий стан, який не підтверджений жодними доказами, не є підставою для розстрочення виконання рішення.

Господарський суд повинен врахувати можливі негативні наслідки як для відповідача (боржника) при виконанні рішення у встановлений строк, так і для позивача (стягувача) при затримці виконання рішення.

При цьому, обов`язковими умовами розстрочення виконання рішення суду мають бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Винятковість обставин, які повинні бути встановлені судом щодо надання відстрочки та розстрочки виконання судового рішення, повинні бути підтверджені відповідними засобами доказування.

Боржник при зверненні до суду з заявою про розстрочення виконання рішення суду в даній справі не надав жодних доказів на підтвердження виняткових обставин в розумінні статті 331 Господарського процесуального кодексу України, які б ускладнювали чи робили неможливим своєчасне виконання судового рішення та які б могли бути підставою для розстрочки його виконання.

Суд зазначає, що скрутне фінансове становище не є безумовною підставою для розстрочення виконання судового рішення. При цьому, фінансові ускладнення не є винятковою і непрогнозованою обставиною в умовах ринкової економіки. Такий стан справ боржника є одним із можливих ризиків підприємницької діяльності.

Доказів реальної можливості виконати рішення суду у справі за умови надання розстрочення виконання боржником не надано, згоди стягувача на розстрочення виконання рішення суду не отримано.

В рішенні Конституційного Суду України № 5-пр/2013 від 26.06.2013 зазначено, що відстрочення або розстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника.

Суд звертає увагу на те, що надання відстрочення виконання рішення є виключним заходом, який має застосовуватись лише за наявності поважних причин та при найменшій шкоді кредитору. При цьому, затримка у виконанні рішення не повинна бути надто тривалою та такою, що порушує саму сутність права, яке захищається пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини (рішення ЄСПЛ у справі "Іммобільяре Саффі проти Італії", заява № 22774/93, пункт 74).

Таким чином, для з`ясування обставин чи є період виконання рішення надмірно тривалим, варто звернути увагу на особливі обставини кожної справи.

Враховуючи зазначене вище, оцінивши наведені заявником посилання на обставини, які на його думку ускладнюють виконання рішення суду, суд дійшов висновку, що наведені доводи є необґрунтованими (не додано жодних доказів), не підтверджують наявності виключних обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять неможливим його виконання у розумінні статті 331 ГПК України, тому відмовляє у задоволенні заяви Фермерського господарства "ОЛЬТЕРРА" від 22.06.2023 (вх.01-74/972/23 від 27.06.2023) про розстрочення виконання рішення суду у справі №903/808/22 на 12 місяців по 25 255,49 грн. починаючи з 30.06.2023 до 31.05.2023.

Керуючись статтями 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ухвалив:

у задоволенні заяви Фермерського господарства "ОЛЬТЕРРА" від 22.06.2023 (вх.01-74/972/23 від 27.06.2023) про розстрочення виконання рішення суду у справі №903/808/22 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення відповідно до ст.235 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст.255 ГПК України в строк та порядку, встановленому ст. ст. 256, 257 ГПК України.

Повний текст ухвали складено та підписано 21.07.2023.

Суддя М. С. Шум

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення18.07.2023
Оприлюднено25.07.2023
Номер документу112368344
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —903/808/22

Ухвала від 06.11.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Олексюк Г.Є.

Судовий наказ від 03.10.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Постанова від 20.09.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Олексюк Г.Є.

Ухвала від 21.08.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Олексюк Г.Є.

Ухвала від 18.07.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Ухвала від 28.06.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Судовий наказ від 06.06.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Судовий наказ від 06.06.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Ухвала від 29.05.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Рішення від 18.05.2023

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні