ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
11 липня 2023 рокуСправа № 921/746/20УХВАЛА
Господарський суд тернопільської області у складі судді Сидорук А.М.
при секретарі судового засідання Качунь І.Є.
розглянувши заяву№302-ЛЕ від 22.05.2023 (вх. №4556 від 26.05.2023) Товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" /представник заявника адвокат Столярчук В.В./, 30453, с. Лотівка, вул. Центральна, буд. 1, корп. Б, Шепетівський район, Хмельницька область про заміну стягувача у виконавчому провадженні
у справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський господар", 30440, Хмельницька обл., Шепетівський район, с. Мокіївці
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВВБ-Т", 46400, м. Тернопіль, вул. Д.Лук`яновича, 8
про розірвання Договору поставки № 0177 від 05 жовтня 2020 року та стягнення попередньої оплати у розмірі 101 553,75 грн
представники сторін не прибули.
Суть справи: Рішенням господарського суду Тернопільської області від 12.02.2021 у справі № 921/746/20 позов задоволено; вирішено розірвати договір поставки № 0177 від 05 жовтня 2020 року, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю Подільський господар (ЄДРПОУ 32678236, юридична адреса: 30440, Хмельницька обл., Шепетівський район, с. Мокіївці) та Товариством з обмеженою відповідальністю ВВБ-Т (ЄДРПОУ 43129124, юридична адреса: м. Тернопіль, вул.Д.Лукяновича,8); стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю ВВБ-Т на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Подільський господар грошові кошти, перераховані в якості попередньої оплати за Договором поставки № 0177 від 05.10.2020 року в розмірі 101 553,75 грн та суму сплаченого судового збору в розмірі 4204,00грн.
26.03.2021 на виконання рішення Господарського суду Тернопільської області від 12.02.2021 господарським судом видано накази на примусове виконання судового рішення.
26 травня 2023 року на адресу господарського суду Тернопільської області надійшла заява №302-ЛЕ від 22.05.2023 (вх. №4556) від Товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" /представник заявника адвокат Столярчук В.В./ про заміну стягувача Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський господар" (ЄДРПОУ 32678236) його правонаступником Товариством з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" (ЄДРПОУ 32678215) у виконавчому провадженні щодо виконання рішення Господарського суду Тернопільської області від 12.02.2021 у справі №921/746/20.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 29.05.2023 заяву №302-ЛЕ від 22.05.2023 (вх.№4556 від 26.05.2023) Товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" /представник заявника адвокат Столярчук В.В./ про заміну стягувача у виконавчому провадженні призначено до розгляду в судовому засіданні на 06 червня 2023 о 15 год. 30 хв.
06.06.2023 на адресу суду від Відділу державної виконавчої служби Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника №57056 від 06.06.2023.
Ухвалою суду від 27.06.2023 повідомлено учасників судового процесу, що розгляд заяви №302-ЛЕ від 22.05.2023 (вх.№4556 від 26.05.2023) Товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" /представник заявника адвокат Столярчук В.В./ про заміну стягувача у виконавчому провадженні відбудеться 11 липня 2023 о 16 год. 35 хв.
У судове засідання 11.07.2023 представники учасників справи не з`явилися.
Згідно з ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
З огляду на приписи наведених норм та означені обставини, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності представників учасників справи.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" /представник заявника адвокат Столярчук В.В./ про заміну стягувача у виконавчому провадженні у справі №921/746/20 та дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наступне.
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст.52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Згідно з ст.334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 242 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
За змістом статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ, боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч.4 ст.236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, вирішуючи питання щодо заміни учасника справи та заміни сторони виконавчого провадження Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 03.11.2020 по справі №916/617/17 було викладено, зокрема, такі висновки: "Стаття 52 ГПК України вміщена до розділу І Загальні положення глави 4 Учасники судового процесу цього Кодексу, якими регламентуються загальні засади відносно кола учасників, сторін, третіх осіб судового провадження, осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, їх прав та обов`язків тощо. Натомість ст. 334 ГПК України, розташована в розділі V Процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень у господарських справах, що присвячений врегулюванню відносин, пов`язаних з примусовим виконанням судових рішень. Звідси нормативні приписи ст. 52 ГПК України слід вважати загальними по відношенню до приписів, закріплених статтею 334 цього Кодексу. З аналізу наведеного у постанові нормативного регулювання можна зробити висновок про те, що оскільки виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, сторони виконавчого провадження належать до учасників справи, а отже, якщо процесуальне правонаступництво має місце на стадії виконавчого провадження, заміна сторони виконавчого провадження означає й заміну учасника справи. На стадії виконавчого провадження як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченому статтею 334 цього Кодексу з урахуванням підстав, визначених статтею 52 ГПК України. У цьому випадку приписи ст.334 ГПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва на стадії виконання судового рішення, застосовуються разом з положеннями статті 52 цього Кодексу. Натомість, як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення, заміна учасника справи правонаступником здійснюється виключно на підставі статті 52 ГПК України. У такому випадку, з огляду на відсутність відкритого виконавчого провадження, заміна відповідної сторони виконавчого провадження правонаступником є неможливою. Єдиним винятком є заміна боржника або стягувача у виконавчому документі до відкриття виконавчого провадження, що окремо обумовлено у частині п`ятій статті 334 Господарського процесуального кодексу України. При цьому процесуальне правонаступництво в розумінні ст.52 ГПК України допускається на будь-якій стадії судового провадження, включаючи й стадію виконання судового рішення.".
Правову позицію, висловлену у вищевказаній постанові ВПВС, підтверджено постановою Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2022 у справі № 34/425.
Суд зазначає, що процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права.
Здійснення правонаступництва є результатом наявності визначеного юридичного складу, тобто сукупності юридичних фактів, необхідних і достатніх для того, щоб отримати відповідний ефект - наступництво в правах та обов`язках. У кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Так, відповідно до частини 1 статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Згідно зі статтею 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
У частині 2 статті 107 ЦК України унормовано, що в разі реорганізації юридичної особи шляхом приєднання складається передавальний акт, який має містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов`язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Рішення №01/11-2021 від 01.11.2021 учасника ТОВ "Подільський господар", яким є товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницьк-Агро", затверджено Передавальний акт Товариства, складеного станом 01.11-2021 в результаті реорганізації Товариства шляхом приєднання, згідно якого до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" (код за ЄДРПОУ 32678215) переходить усе майно, права та обов`язки Товариства, в тому числі стосовно всіх кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються.
Рішенням учасника ТОВ "Лотівка еліт" №29/07-2022ЛЕ від 29.07.2022, яким є ТОВ "Хмельницьк Агро", затверджено приєднання ТОВ "Подільський господар" (код ЄДРПОУ 32678236) до ТОВ "Лотівка Еліт" зі зміною розміру статутного капіталу Товариства шляхом йог збільшення на 20 500, визначено Товариство правонаступником усього майна, всіх прав і обов`язків ТОВ "Подільський господар"; погоджено передавальний акт ТОВ "Подільський господар" (код ЄДРПОУ 32678236), що затверджений рішенням Учасника ТОВ "Подільський господар" №01/11-2021 від 01.11.2021 та Додатку №1 до передавального акту, затвердженого рішенням Учасника ТОВ "Подільський господар" №21/-01-2022 від 21.01.2011.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадський формувань станом на 05.04.2023 ТОВ "Лотівка Еліт" є правонаступником ТОВ "Подільський господар".
При цьому, заявником, у підтвердження заявлених у заяві вимог №302-ЛЕ від 22.05.2023 про заміну сторони у виконавчому провадженні його правонаступником було надано до суду копії постанови про відкриття виконавчих проваджень ВП №65186204 та №65188419 від №19.04.2021 головним державним виконавцем Тернопільського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) щодо виконання наказів Господарського суду Тернопільської області від 26.03.2021 у справі №921/746/20.
Разом з тим, Відділом державної виконавчої служби у місті Тернополі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у заяві №57056 від 06.06.2023 /вх. №4835/ зазначено, що станом на 06.06.2023 виконавчі провадження з ТОВ "ВВБ-Т" на користь ТОВ "Подільський господар" на виконанні у Відділі не перебувають.
Відповідно до офіційних відомостей, які містяться на офіційному вебсайті Автоматизованої системи виконавчих проваджень у графі "Стан ВП", зокрема ВП №65186204 та №65188419 зазначено "Завершено".
Згідно із частиною першою статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Положеннями статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що реєстрація виконавчих документів, виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження, порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України.
Так, Автоматизована система виконавчого провадження (Система) це комп`ютерна програма, що забезпечує збирання, зберігання, облік, пошук, узагальнення, надання відомостей про виконавче провадження, формування Єдиного реєстру боржників та захист від несанкціонованого доступу.
Наказом Міністерства юстиції України від 05.08.2016 року № 2432/5 затверджено Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження (далі - Положення), відповідно до пункту 10 Розділу І якого, система забезпечує інформаційну взаємодію з іншими реєстрами та базами даних державних органів, що містять дані про майно, доходи боржника.
Відповідно до пунктів 2-4 Розділу IV Положення виконавцем до системи обов`язково вносяться відомості про проведення всіх виконавчих дій та прийняття процесуальних рішень.
Частиною 2 статті 42 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що учасники справи зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (стаття 74 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на встановлені вище обставини, враховуючи, те, що виконавчі провадження на виконанні у відділі Державної виконавчої служби у місті Тернополі не перебувають, суд не вбачає підстав для здійснення заміни стягувача його правонаступником у виконавчих провадженнях щодо виконання рішення Господарського суду Тернопільської області від 12.02.2021 у справі №921/726/20.
Керуючись статтями 52, 234, 235, 329, 334, пунктом 19.4 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні заяви №302-ЛЕ від 22.05.2023 (вх. №4556) від Товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" /представник заявника адвокат Столярчук В.В./ про заміну стягувача Товариства з обмеженою відповідальністю "Подільський господар" (ЄДРПОУ 32678236) його правонаступником Товариством з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" (ЄДРПОУ 32678215) у виконавчому провадженні щодо виконання рішення Господарського суду Тернопільської області від 12.02.2021 у справі №921/746/20- відмовити.
2. Копію ухвали направити:
- Товариству з обмеженою відповідальністю Лотівка Еліт, 30453, с. Лотівка, вул. Центральна, буд. 1, корп. Б, Шепетівський район. Хмельницька область;
- Представнику заявника адвокату Столярчуку Василю Васильовичу, 30400, пр. Миру. Буд. 14/32, м. Шепетівка, Хмельницька область;
- Товариству з обмеженою відповідальністю ВВБ-Т, 46400, м. Тернопіль, вул. Д.Лук`яновича, 8.
- Тернопільський міський відділ державної виконавчої служби Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), 46002, вул. Кн. Острозького, 14, м. Тернопіль.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали підписано 24.07.2023.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
СуддяА.М. Сидорук
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2023 |
Оприлюднено | 25.07.2023 |
Номер документу | 112369514 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Сидорук А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні