Рішення
від 26.07.2023 по справі 904/1908/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.07.2023м. ДніпроСправа № 904/1908/23

за позовом Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "КОНКОРД", м. Дніпро

до відповідачів:

1. Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕЛІКСО", м. Дніпро

2. ОСОБА_1 , м. Дніпро

про стягнення заборгованості

Суддя Ярошенко В.І.

Без участі (виклику) представників сторін

ПРОЦЕДУРА

Акціонерне товариство "Акціонерний комерційний банк "КОНКОРД" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕЛІКСО" та ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 297 778, 46 грн, з яких: строкова заборгованість за кредитом у розмірі 13 125 грн, прострочена заборгованість за кредитом у розмірі 61 250 грн, прострочена заборгованість по процентам у розмірі 9 358, 71 грн та прострочена заборгованість за комісією у розмірі 14 044, 75 грн.

На виконання вимог статті 176 Господарського процесуального кодексу України господарським судом зроблений запит щодо відомостей про державну реєстрацію ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 18.04.2023 позовну заяву Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "КОНКОРД" залишено без руху. Зобов`язано позивача протягом десяти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, а саме надати докази направлення на адресу ОСОБА_1 копії позовної заяви та доданих до неї документів.

Акціонерне товариство "Акціонерний комерційний банк "КОНКОРД" 20.04.2023 подало заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 21.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 904/1908/23. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Статтею 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд наголошує на тому, що зі своєї сторони ним здійснені всі необхідні заходи щодо належного повідомлення учасників справи про розгляд цієї справи.

Згідно із частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального суду України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою; виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Ухвала суду від 21.04.2023 була надіслана Желтобрюхову Володимиру Юрійовичу (відповідачу-2) на адресу, що підтверджена даними Управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції ДМС України ГУ ДМС у Дніпропетровській області., а саме: 49000, м. Дніпро, вул. Пастера, буд. 12, кв. 42.

Щодо повідомлення відповідача-1, то пунктом 10 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" встановлено, що в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) містяться відомості про юридичну особу, зокрема, щодо її місцезнаходження. Ухвала суду від 21.04.2023 була надіслана відповідачу-1 на його адресу, вказану в ЄДР, а саме: 49038, м. Дніпро, вул. Набережна Заводська, буд. 7.

Відповідно до положень частини 6 статті 242 Господарського процесуального суду України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

При цьому, частина 7 статті 120 Господарського процесуального суду України зобов`язує учасників судового процесу повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

16.06.2023 на адресу суду повернулися направлені відповідачам 1, 2 конверти із копією ухвали суду від 21.04.2023, до яких відділенням поштового зв`язку додано довідку про причину невручення поштового відправлення - "адресат відсутній за вказаною адресою".

Вказаний факт свідчить про належне повідомлення відповідачів 1, 2 про відкриття провадження у справі та можливість подання до суду заяв по суті справи.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується із частиною 2 статті 178 цього Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно частини 1 статті 4 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

У пункті 3 постанови № 11 від 17.10.2014 пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" визначено, що розумним, зокрема вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту. З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків у цивільних справах є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010, "Смірнова проти України" від 08.11.2005, "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006, "Літоселітіс Проти Греції" від 05.02.2004).

При цьому, згідно з практикою Європейського суду з прав людини щодо тлумачення положення "розумний строк" вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ. Критеріями оцінки розумності строку є, зокрема складність справи та поведінка заявників.

Так, у справі "Хосце проти Нідерландів" 1998 суд вирішив, що тривалість у 8,5 років є розумною у контексті ст. 6 Конвенції, у зв`язку зі складністю справи, а у справі "Чірікоста і Віола проти Італії", 15-річний строк розгляду визнано Європейським судом з прав людини виправданим, у зв`язку з поведінкою заявників.

З огляду на викладене, з метою дотримання принципів господарського судочинства, суд розглянув справу в межах розумного строку.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України судом прийнято рішення у справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача, викладена у позовній заяві

Позивач обґрунтовує позовні вимоги неналежним виконанням відповідачем-1 умов кредитного договору № 20.10.000041 від 20.07.2021, в частині сплати суми кредиту, та неналежним виконанням відповідачем-2 умов договору поруки № 70.10.000072 від 20.07.2021, в частині виконання зобов`язання забезпеченого порукою.

Позиція відповідача-1

Відповідач-1 не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.

Позиція відповідача-2

Відповідач-2 не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

20.07.2021 між Акціонерним товариством «Акціонерний комерційний банк «КОНКОРД» (надалі позивач, Банк, Кредитор), та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЕЛІКСО» (далі - Боржник, Позичальник) укладений Кредитний договір № 20.10.000041 (далі - договір).

Відповідно до пункту 1.1 Договору встановлено, що Банк на умовах договору надає Позичальнику кредит в сумі 105 000 грн (сто п`ять тисяч гривень 00 копійок) (надалі - Кредит), а Позичальник зобов`язується повернути кредитні кошти, одержані в рахунок Кредиту, сплатити проценти за користування кредитом у розмірі 21 % річних, та виконати свої обов`язки у строки передбачені Договором.

Пунктом 1.3 Договору встановлено, кінцевий строк повернення повної суми кредиту 19 липня 2023 року.

Згідно з пунктом 1.4 договору за ініціювання Кредиту, Позичальник сплачує банку комісію у розмірі 5 239, 50 грн. Комісія сплачується Позичальником на розподільчий рахунок в день надання Кредиту.

За обслуговування Кредиту, Позичальник сплачує Банку щомісячно комісію у розмірі 1 039, 50 грн. Комісія нараховується Банком щомісячно в останній робочій (банківський) день місяця або в день повного погашення Кредиту (в т.ч. достроково, відповідно до п. 8.2 цього Договору). Комісія сплачується Позичальником щомісячно по 10 (десяте) число місяця включно, наступного за місяцем, за який було здійснено нарахування, та остаточно при повному погашенні Кредиту (в т.ч. достроково, відповідно до п. 8.2 цього Договору), на розподільчий рахунок. У випадку, якщо 10 (десяте) число місяця припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, то позичальник зобов`язаний сплатити суму нарахованих комісій у перший робочий (банківський день), що слідує за днем сплати комісії (пункт 1.5 договору).

Згідно з пунктом 12.2 договору Договір набирає чинності з дати його укладення та діє до остаточного виконання сторонами зобов`язань відповідно до умов цього Договору.

Відповідно до пункту 3.1 Кредитного договору сторони дійшли згоди, що видача кредиту на цілі передбачені умовами Договору (а саме - для поповнення обігових коштів) здійснюється: шляхом перерахування на поточний рахунок Позичальника № НОМЕР_1 , відкритий в AT «АКБ «КОНКОРД».

Пунктом 3.2 договору передбачено, що днем надання Кредиту (його частини) вважається день перерахування кредитних коштів з позичкового рахунку на поточний рахунок Позичальника. Позичальник вважається таким, що отримав кредит, після зарахування Банком кредитних коштів на поточний рахунок Позичальника, зазначений в п.3.1 Договору.

Відповідно до пункту 3.3 Кредитного договору днем погашення Кредиту вважається день зарахування грошових коштів на розподільчий рахунок з наступним розподілом грошових коштів на відповідні рахунки Банку (виключенням є грошові кошти які надійдуть на розподільчий рахунок, після 17.00 за Київським часом, у цьому випадку Банк має право здійснити розподіл грошових коштів на наступний банківський день): - Кредиту у розмірі фактичної заборгованості; - нарахованих процентів, комісій, неустойки, інших платежів визначених цим Договором.

Нарахування процентів за користування Кредитом здійснюється у валюті Кредиту не рідше одного разу на календарний місяць, починаючи з дня видачі Кредиту (його часток) до повного погашення, на суму непогашеної заборгованості за кредитом за формулою, що встановлена у пункті 3.4 Договору.

Відповідно до пункту 3.5 Кредитного договору сплата процентів за користування Кредитом здійснюється у валюті Кредиту щомісячно по 10 (десяте) число місяця включно, наступного за місяцем, за який було здійснено нарахування, та остаточно при повному погашенні Кредиту (в т.ч. достроково, відповідно до п. 8.2 цього Договору) на розподільчий рахунок. У випадку, якщо 10 (десяте) число місяця припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, то Позичальник зобов`язаний сплатити суму нарахованих процентів у перший робочий (банківський) день, що слідує за днем сплати процентів.

Погашення Кредиту здійснюється Позичальником у валюті Кредиту у строк, визначений п. 1.3, або достроково, у випадках прямо передбачених Договором, на розподільчий рахунок.

У разі, якщо Позичальник, у встановлені даним Договором строки, не здійснить зарахування на розподільчий рахунок погашення процентів та/або кредиту та/або комісій та/або інших передбачених Договором платежів в термін (строк) установлений ним Договором, наступного робочого дня така заборгованість вважається простроченою.

У разі прострочення Позичальником строку сплати процентів, комісій відповідно до умов цього Договору протягом 5 календарних днів, у перший робочий день після спливу вказаного 5-денного строку прострочення Банк має право вважати строк повернення Кредиту таким, що настав; та вимагати від Позичальника в цей день погасити Кредит в повному обсязі, сплатити проценти, комісії, пеню, неустойку та інші платежі, що вказані у цьому Договорі, розраховані на цей день (за фактичний час користування Кредитом або його частиною) (пункт 3.6 договору).

Відповідно до пункту 3.7 договору Позичальник засвідчив свою однозначну та беззастережну згоду на те, що у разі порушення Позичальником строку погашення Кредиту або його частини, встановленого у п.1.3 цього Договору або у разі порушення строку дострокового погашення Кредиту у випадках, прямо визначених даним Договором, процентна ставка за користування Кредитом, починаючи з першого дня порушення строку погашення Кредиту (його частки) встановлюється у розмірі 40% річних на суму простроченої заборгованості, включно по день, що передує дню усунення вказаного порушення (п. 3.7.1 Договору). Під усуненням порушення/повним та остаточним достроковим погашенням Кредиту розуміється повне погашення простроченої заборгованості за кредитом, прострочених процентів за користування Кредитом, штрафних санкцій, нарахованих у зв`язку з простроченням (п. 3.7.3 Договору).

Згідно пункту 3.8 договору у разі, якщо протягом 5 робочих днів з дня виникнення порушення строку погашення Кредиту або його частки (вказане у п. 3.7 цього Договору) не буде усунуто Позичальником, на 6-й робочий день з дня виникнення вказаного порушення Банк має право вважати строк погашення Кредиту таким, що настав, і вимагати від Позичальника в цей день погасити Кредит в повному обсязі, сплатити проценти, плату за надання Кредиту, пеню, неустойку та інші платежі згідно цього Договору, розраховані на цей день (за фактичний час користування Кредитом).

Пунктом 3.11 Кредитного договору сторонами встановлений порядок (черговість порядку) погашення заборгованості за цим Договором.

Згідно з умовами, викладеними у розділі 6 Договору Позичальник зобов`язався використати Кредит на зазначені в Договорі цілі і забезпечити повернення одержаного Кредиту та сплату нарахованих процентів, комісій па умовах, передбачених цим Договором. Самостійно, в порядку передбаченому п.1.4, п. 1.5. п.3.5 цього Договору сплачувати проценти за Кредит та комісії (п.6.1 Договору). Окремо від встановленої процентної ставки за користування Кредитом, комісій та Інших платежів, передбачених цим Договором, сплачувати Банку неустойку та пеню, передбачені п. 9.2 - п. 9.5 нього Договору, за порушення строків повернення Кредиту (його частки), сплати процентів за Кредит, використання кредитних коштів не за цільовим призначенням та порушення інших умов нього Договору (пункт 6.2 договору).

Відповідно до пункту 6.1 договору Позичальник зобов`язався забезпечити повернення одержаного кредиту та сплату нарахованих процентів, комісій на умовах, передбачених цим Договором.

Пунктом 6.4 договору встановлено, що Позичальник зобов`язався погашати Кредит у відповідності з графіком погашення, встановленим у п. 1.3. цього Договору, тобто повертати Банк) суму Кредиту (його часток), таким чином, щоб фактичний залишок заборгованості за Кредитом не перевищував залишкову суму ліміту кредитування, встановлену на відповідну дату.

Відповідно до п. 7.5 договору у випадку невиконання Позичальником будь-яких своїх зобов`язань за цим Договором, та/або у випадку порушення Позичальником кінцевого терміну повернення заборгованості за Кредитом, встановленого пунктом 1.3 та/або і інших випадках, передбачених умовами цього Договору, Банк мас право вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування ним, а Позичальник зобов`язаний викопати зазначені зобов`язання в порядку, передбаченому п. п. 7.6, 7.7 цього Договору.

Згідно з пунктом 7.6 договору вимога про дострокове повернення кредиту, сплату процентів за користування ним направляється Позичальнику у письмовому вигляді та підлягає виконанню у повному обсязі протягом 10 (десяти) календарних днів з дати її надіслання Банком за адресою Позичальника, зазначеною в реквізитах цього Договору або адресою, повідомленою Позичальником відповідно до п. 6.14 цього Договору. Сторони досягли згоди, що датою, і якої починається відлік зазначеного вище десятиденного строку, вважається дата, зазначена на квитанції, яка надасться Банку відділенням зв`язку при відправленні Позичальнику листа з вимогою про дострокове повернення кредиту, сплату процентів за користування ним з повідомленням про вручення або дата, зазначена на квитанції, наданій Банку службою кур`єрської доставки при відправленні зазначеного листа.

Відповідно до пункту 7.7 Кредитного договору у випадку невиконання Позичальником зазначеної у п. 7.6. цього Договору письмової вимоги Банку про дострокове повернення кредиту, сплату процентів за користування ним у строк, визначений у п. 7.6. цього Договору, Банк має право відповідно до чинного законодавства України та умов цього Договору звернутися до суду з відповідним позовом.

Відповідно до п. 9.3 Кредитного договору за порушення строків повернення Кредит;, строків сплати процентів, комісій та інших платежів, передбачених, зокрема, п.п.1.3. 1.4. 1.5. 3.5, 6.4 цього Договору. Позичальник зобов`язується сплатити на користь та на вимогу Банку пеню від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання щодо таких платежів (суми заборгованості за умовами цього Договору) в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла па час виникнення заборгованості, за весь строк прострочення виконання зобов`язання, на суму невиконаного зобов`язання. День усунення порушення (тобто виконання Позичальником відповідного зобов`язання) не включається у строк, за який нараховується пеня.

З матеріалів справи вбачається, що позивач прийняті на себе зобов`язання виконав у повному обсязі, надав відповідачу-1 кредит відповідно до умов договору.

Факт отримання відповідачем-1 грошових коштів підтверджуються виписками по особовим рахункам з 20.07.2021 по 11.04.2023 з відображенням фактів видачі кредиту на поточний рахунок ТОВ «ГЕЛІКСО» № НОМЕР_1 згідно Кредитного договору № 20.10.000041 від 20.07.2021.

Позивач зазначає, що внаслідок неналежного виконання відповідачем-1 своїх зобов`язань за договором, у останнього станом на 12.04.2023 утворилась заборгованість перед позивачем за кредитом у розмірі 97 778, 46 грн, з яких: 13 125 грн строкова заборгованість за кредитом, 61 250 грн прострочена заборгованість по кредиту, 9 358, 71 грн, прострочена заборгованість по процентам та 14 044, 75 грн прострочена заборгованість за комісією.

20.07.2021 з метою забезпечення належного виконання зобов`язань за Кредитним договором між Акціонерним товариством «Акціонерний комерційний банк «КОНКОРД» та ОСОБА_1 (далі відповідач-2, поручитель) укладений Договір поруки № 70.10.000072, за яким Поручитель зобов`язався перед Кредитором відповідати за належне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЕЛІКСО» (боржник) зобов`язань за Кредитним договором № 20.10.000041 від 20.07.2021, укладеного між Кредитором та Боржником, а також всіх додатків га додаткових угод, що будуть укладені до нього, в тому числі щодо суми зобов`язань, строків їх виконання, розміру процентів, комісій та Інших платежів та умов, в тому числі зобов`язань щодо:

- повернення кредитних коштів в розмірі 105 000, 00 грн (сто п`ять тисяч гривень 00 євроцент), згідно Графіку погашення кредиту, встановленого п. 1.3 Кредитного договору, з кінцевим терміном повернення « 19» липня 2023 року у порядку та у строки, передбачені Кредитним договором або достроково у випадках передбачених Кредитним договором:

- сплати процентів у розмірі 21 % (двадцять один процент) річних за використання грошових коштів наданих Кредитором Боржнику, а також будь-які інші підвищені розміри процентів, можливість застосування яких передбачена Кредитним договором у порядку та у строки, передбачені Кредитним договором;

- сплати комісій у розмірі та в порядку зазначеному в Кредитному договорі;

- відшкодування Боржником будь-яких витрат та збитків Кредитора, пов`язаних з неналежним виконанням Боржником умов Кредитного договору (в тому числі сплати пені, штрафів, відшкодування збитків).

Всі разом або будь-яке з зобов`язань, що випливають (та/або випливатимуть у майбутньому) з Кредитного договору, а також додаткових угод до нього, у тому числі щодо строку та розміру виконання зобов`язань, інших умов, надалі іменуються «Основне зобов`язання».

У вказаному Договорі поруки сторони погодили (п. 1.1), що в разі зміни у бік збільшення розміру кредиту та/або процентів за користування кредитними коштами, розмір яких не передбачений умовами Кредитного договору, такі зміни потребують погодження Поручителя, про що укладається додаткова угода до цього Договору. Інші зміни, що вноситимуться Банком та Боржником до умов Кредитного договору не потребують додаткового погодження Поручителя, а Поручитель зобов`язується за належне виконання Боржником таких зобов`язань відповідно до внесених змін.

Згідно з пунктом 1.2 Договору поруки Поручитель несе солідарну відповідальність і Боржником перед Кредитором на виконання Боржником умов Основного зобов`язання усім належним йому майном та грошовими коштами.

Пунктом 1.3 Договору поруки сторони погодили, що підписанням цього договору Поручитель засвідчив, що ознайомлений з умовами Кредитного договору, ніяких заперечень, а також непорозумінь, його положень не має.

За умовами пункту 1.4 Договору поруки у разі невиконання Боржником умов Основного зобов`язання в строк, визначений Кредитним договором, Поручитель погашає суму заборгованості за Кредитним договором, нараховані проценти, комісії, штрафні санкції за несвоєчасне повернення Боржником коштів, наданих в межах Кредитного договору, та інші платежі, передбачені Кредитним договором, а також відшкодовує Кредитору збитки за неналежне виконання умов Основного зобов`язання за першою вимогою Кредитора протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту направлення Кредитором за адресою, зазначеною у реквізитах поручні еля в цьому Договорі, письмової заяви про невиконання Боржником своїх зобов`язань по Кредитному договору.

За умовами пункту 1.5 Договору поруки Поручитель здійснює погашення заборгованості за Основним зобов`язанням у валюті кредиту. Послідовність погашення заборгованості визначена Кредитним договором,

30.03.2023 на адресу поручителя було направлено Заяву про невиконання боржником зобов`язань за кредитним договором № 20.10.000041 від 20.07.2021 (на підставі Договору поруки № 70.10.000072 від 20.07.2021).

За викладених обставин позивач звернувся до суду з позовом про солідарне стягнення з відповідачів-1, 2 заборгованості за кредитом у розмірі 97 778, 46 грн, з яких: 13 125 грн строкова заборгованість за кредитом, 61 250 грн прострочена заборгованість по кредиту, 9 358, 71 грн, прострочена заборгованість по процентам та 14 044, 75 грн прострочена заборгованість за комісією.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо правовідносин сторін

Відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

З огляду на наявний в матеріалах справи договір, та обставини справи, між позивачем та відповідачем-1 виникли правовідносини за кредитним договором.

Відповідно до статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Частинами 1 та 2 статті 554 Цивільного кодексу України встановлено, що уразі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором утому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Відтак, між позивачем та відповідачем-2 виникли правовідносини поруки.

Щодо суми кредиту

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Сторони у договорі встановили кінцевий строк повернення повної суми кредиту 19 липня 2023 року.

Згідно пункту 3.8 договору у разі, якщо протягом 5 робочих днів з дня виникнення порушення строку погашення Кредиту або його частки не буде усунуто Позичальником, на 6-й робочий день з дня виникнення вказаного порушення Банк має право вважати строк погашення Кредиту таким, що настав, і вимагати від Позичальника в цей день погасити Кредит в повному обсязі, сплатити проценти, плату за надання Кредиту, пеню, неустойку та інші платежі згідно цього Договору, розраховані на цей день (за фактичний час користування Кредитом).

З виписки вбачається, що останнє фактичне погашення відбулось 10.02.2022. Відповідно, позивач набув право на вимогу дострокового повернення суми кредиту.

Як встановлено судом відповідач-1 неналежно виконував свої зобов`язання за договором щодо своєчасного повернення кредиту, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість перед позивачем строкова заборгованість за кредитом у розмірі 13 125 грн та прострочена заборгованість по кредиту у розмірі 61 250 грн.

Пунктом 7.5 договору передбачено, що у випадку невиконання позичальником будь-яких своїх зобов`язань за цим Договором, та/або у випадку порушення позичальником кінцевого терміну повернення заборгованості за кредитом, встановленого пунктом 1.3 та/або і інших випадків, передбачених умовами цього Договору, Банк має право вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування ним, а Позичальник зобов`язаний виконати зазначені зобов`язання в порядку передбаченому в п.п. 7.6, 7.7 цього договору.

Згідно з пунктом 7.6 договору вимога про дострокове повернення кредиту, сплату процентів за користування ним направляється Позичальнику у письмовому вигляді та підлягає виконанню у повному обсязі протягом 10 (десяти) календарних днів з дати її надіслання Банком за адресою Позичальника, зазначеною в реквізитах цього Договору або адресою, повідомленою Позичальником відповідно до п. 6.14 цього Договору.

У зв`язку з тим, що відповідач-1 порушив строк повернення кредиту, позивачем направлено відповідачу-1 вимогу № 954 від 29.03.2023 про дострокове виконання грошових зобов`язань за кредитним договором № 20.10.000041 від 20.07.2021, яка залишена відповідачем-1 без відповіді та задоволення.

Доказів повернення відповідачем-1 строкової заборгованості за кредитом у розмірі 13 125 грн та простроченої заборгованості по кредиту у розмірі 61 250 грн матеріали справи не містять.

Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.

Враховуючи наведене, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача-1 заборгованості за кредитом у розмірі 13 125 грн та простроченої заборгованості по кредиту у розмірі 61 250 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо суми відсотків

Згідно частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Відповідно до пункту 3.5 Кредитного договору сплата процентів за користування Кредитом здійснюється у валюті Кредиту щомісячно по 10 (десяте) число місяця включно, наступного за місяцем, за який було здійснено нарахування, та остаточно при повному погашенні Кредиту (в т.ч. достроково, відповідно до п. 8.2 цього Договору) на розподільчий рахунок. У випадку, якщо 10 (десяте) число місяця припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, то Позичальник зобов`язаний сплатити суму нарахованих процентів у перший робочий (банківський) день, що слідує за днем сплати процентів.

У разі прострочення Позичальником строку сплати процентів, комісій відповідно до умов цього Договору протягом 5 календарних днів, у перший робочий день після спливу вказаного 5-денного строку прострочення Банк має право вважати строк повернення Кредиту таким, що настав; та вимагати від Позичальника в цей день погасити Кредит в повному обсязі, сплатити проценти, комісії, пеню, неустойку та інші платежі, що вказані у цьому Договорі, розраховані на цей день (за фактичний час користування Кредитом або його частиною) (пункт 3.6 договору).

Позивачем нараховану відповідачу-1 заборгованість по процентам у розмірі 9 358, 71 грн та заборгованість за комісією у розмірі 14 044, 75 грн за період з 13.06.2022 по 10.04.2023.

Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача-1 заборгованості по процентам у розмірі 9 358, 71 грн та заборгованості за комісією у розмірі 14 044, 75 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог до відповідача-2

20.07.2021 між Акціонерним товариством «Акціонерний комерційний банк «КОНКОРД» та ОСОБА_1 укладений Договір поруки № 70.10.000072.

Відповідно до пункту 1.1 договору Поручитель зобов`язався перед Кредитором відповідати за належне виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЕЛІКСО» (боржник) зобов`язань за Кредитним договором № 20.10.000041 від 20.07.2021, укладеного між Кредитором та Боржником, а також всіх додатків та додаткових угод, що будуть укладені до нього, в тому числі щодо суми зобов`язань, строків їх виконання, розміру процентів, комісій та інших платежів та умов, в тому числі зобов`язань щодо:

- повернення кредитних коштів в розмірі 105 000, 00 грн (сто п`ять тисяч гривень 00 євроцент), згідно Графіку погашення кредиту, встановленого п. 1.3 Кредитного договору, з кінцевим терміном повернення « 19» липня 2023 року у порядку та у строки, передбачені Кредитним договором або достроково у випадках передбачених Кредитним договором:

- сплати процентів у розмірі 21 % (двадцять один процент) річних за використання грошових коштів наданих Кредитором Боржнику, а також будь-які інші підвищені розміри процентів, можливість застосування яких передбачена Кредитним договором у порядку та у строки, передбачені Кредитним договором;

- сплати комісій у розмірі та в порядку зазначеному в Кредитному договорі;

- відшкодування Боржником будь-яких витрат та збитків Кредитора, пов`язаних з неналежним виконанням Боржником умов Кредитного договору (в тому числі сплати пені, штрафів, відшкодування збитків).

Згідно з пунктом 1.2 Договору поруки Поручитель несе солідарну відповідальність і Боржником перед Кредитором на виконання Боржником умов Основного зобов`язання усім належним йому майном та грошовими коштами.

Відповідно до частини 1 статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Частинами 1 та 2 статті 554 Цивільного кодексу України встановлено, що уразі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором утому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Пунктом 4.1 договору поруки передбачено, що цей договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами (уповноваженими представниками Сторін) та скріплення печаткою Сторони, яка має печатку та діє до 18.07.2026.

Відповідно до частини 4 статті 559 Цивільного кодексу України, порука припиняється після закінчення строку поруки, встановленого договором поруки.

Відтак, договір поруки є діючим, порука не припинилась.

Суд зазначає, що договір поруки, який був укладений між позивачем та відповідачем 2, є підставою для виникнення взаємних прав та обов`язків сторін.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги про солідарне стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за кредитним договором № 20.10.000041 від 20.07.2021 визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню..

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому судовий збір позивача покладається на відповідачів 1,2 пропорційно розміру задоволених позовних вимог , тобто, на кожного по 1 342 грн.

Позивач заявив вимогу про розподіл витрат на професійну правничу допомогу, яку викладено в прохальній частині позовної заяви, в порядку частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з положеннями частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне відкласти вирішення питання про розподіл таких витрат.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЛІКСО» (49038, м. Дніпро, вул. Набережна Заводська, буд. 7; ідентифікаційний код 44077376) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "КОНКОРД" (49000, м. Дніпро, пл. Троїцька, 2; ідентифікаційний код 34514392) строкову заборгованість за кредитом у розмірі 13 125 грн, прострочену заборгованість по кредиту у розмірі 61 250 грн, прострочену заборгованість по процентам 9 358, 71 грн, прострочена заборгованість за комісією у розмірі 14 044, 75 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЛІКСО» (49038, м. Дніпро, вул. Набережна Заводська, буд. 7; ідентифікаційний код 44077376) на користь Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "КОНКОРД" (49000, м. Дніпро, пл. Троїцька, 2; ідентифікаційний код 34514392) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 342 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Акціонерний комерційний банк "КОНКОРД" (49000, м. Дніпро, пл. Троїцька, 2; ідентифікаційний код 34514392) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 342 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Відкласти вирішення питання про розподіл витрат позивача на професійну правничу допомогу до моменту подання ним доказів понесення цих витрат у порядку, передбаченому частиною 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.І. Ярошенко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.07.2023
Оприлюднено31.07.2023
Номер документу112457634
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності

Судовий реєстр по справі —904/1908/23

Ухвала від 12.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 12.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 06.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 06.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 30.08.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Ухвала від 30.08.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Судовий наказ від 15.12.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Судовий наказ від 15.12.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Судовий наказ від 15.12.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

Судовий наказ від 15.12.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ярошенко Вікторія Ігорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні